Bunlara "LAİK" misiniz?

Çok basit olsa da, beynini EKONOMİK modda çalıştıranlar için oldukça zor bir soru.
Bunlara

2|3
7|15

En İyi Kız Görüşü

• Başka bir yorumda insanların iyi bireyler olmak için bir dine inanmaktan önce "insan" olması gerektigini yazdım.
    İnsanlar olmasa zaten dinler olmazdı diye absürd bir cevap aldım.
    "İnsan olmak" kelimesinin tam anlamını bile bilmeyen bir kitle var karşımızda.

Ve ben Laik biriyim, içimde hepsinden biriktiriyorum parça parça.

Keşke herkes Laik olsa.

0|1
    1|1

En İyi Erkek Görüşü

• Bu ülkenin kurtuluşu Atatürkçü Laik çizgiye bir an evvel dönmektir. 14 yıldır IŞİD kafasıyla gitmediği ortada

2|0
    1|3

Kızlar Ne Diyor 6

• Laik bunların tam terside olabilir di. Herkes laik olduğu yerdedir. Biz daha mutlu huzurlu bir yaşam için mücadele veriyoruz şu an darbe gerçekleşseydi türkiyenin halini düşünemiyorum bile. .

0|4
    1|5
    • Laikliğin ne olduğu alenidir ki darbe ne alaka anlayamadım. Sana sabahları kahve içmeni tavsiye ediyorum.

• Aa evet chp bizim kapıya kahve getirmişti ama kabul etmemiştim. Kendi kahvemden içtim zihnim açık çok şükür..

• Chpde mi getirdi? Zaten pek fark yok aralarında.
      Çikolatalı fasulyem benim, beni bir parti mensubu zannedip yanlış yerden saldırmaya kalkma lütfen. Karavana. :):

• Laik olomak zorunda mıyız bay acı biber? Layığım ama laik değil

2|3
    0|4
  • Degilim, istemem de laik olmayi 😏

2|1
    0|1
    • Anlıyorum, emin olun Laik'lik bir canlı olsaydı sizden mahrum kaldığı için çok üzülebilirdi.
      Sağlık olsun yine de.

• Senin aran nasil ki laiklikle?
      Pardon sizin? 🤔
      Cok sinirlisin valla biber, nasil hitap edecegimi sasirdim 😁

• Laiklik nedir sinirli biber?

0|1
    0|3
  • Evet Tabiki ama Sen kendini Bu kadar reklam yapmasan

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 14

• Barış isteyip, güvercin uçuranların terör örgütü yandaşçısı olduğunu öğrendiğim günden beri beynim ekonomik modda çalışıyor.

1|2
    1|0
  • Lâik 'im.

1|3
    1|0
  • Ya soruyu anlamadım ya yetersiz içerik:))

1|2
    1|0

• Laikliğin ne olduğu bir görüşünüze göre "aleni" ama hayır ben bir siyaset bilimci olarak manasının kişiye göre değiştiğini söyleyebilirim.

Laiklik ne demektir? bir ülkede devletin din kurallarıyla yönetilmemesi kısaca "şeriat devleti" olmaması mıdır yoksa Ahmet Necdet Sezer'in tanımıyla "dinin kamusal ve toplumsal hayattan silinmesi" midir? arada büyük bir fark var.
    Mesela laiklik bir ülkede şeriat yönetimi olmamasıysa anayasada "demokrasi","insan hakları" ve "insanların kanun önünde eşitliği yani din dil ırk ayrımı yapılamayacağı" yazardı ve laiklikten ayrıca bahsediilmesine gerek olmazdı.
    Eğer anayasada demokrasinin yanında ayrıca laiklikten bahsediliyorsa ozaman kast edilen laiklik "şeriatın olmaması" ile açıklanamaz. Çünkü şeriat yönetimi zaten demokrasiye aykırıdır. Demokrasi dediğinizde insan hakları kanun önünde eşitlik dediğinzde zaten şeriat olmaz...
    Ancak hepsnin yanında anayasaya ayrıca "laiklik" diye yazanlarşunu demiş oluyorlar: bir kanun veya uygulama demokrasiye aykırı olmayabilir, , insan haklarını da ihlal etmeyebilir, insanların kanun önünde eşitliğine de halel getirmeyebilir ama yine de laikliğe aykırı olabilir.
    İşte bu yüzdendir ki bu ülkede laiklik vrgusu yaparak hitap edilen kesim %30'u geçmiyor.

0|0
    0|0

• aradaki "y" çok farkettiriyor :P
    liberalizmde laiklik var olabilir ama ülkemizde yanlış uygulanan bir ilke kendileri

0|1
    0|0
  • evet tamda dediğin gibi

0|1
    1|0
  • Böyle sorular böyle zamanlar için sıkıntılı değil mi...

0|0
    0|0
  • Degilim

0|0
    0|0
  • Çoğu Laikler bu özelliklerden uzak. Laik değilim ama bu özelliklerden parça parça bende var.

0|0
    1|0
  • Defalarca okudum ama saydığın hususlara nasıl laik olunur anlayamadım. bağışla

0|1
    0|0
    • Maksat kafa karışsın işte milletin, pozitif evrensel şeyler yaz, sonuna da tartışma konusunun bol olduğu çoğunun tanımını dahi bilmediği ailelerinden herkesin bir şey duyduğu laikliği yapıştır. ensonda kaşı gözü ayrı oynayan bir foto koy yardır gitsin. Neden bilmem senin altına yazasım geldi abi:D

• @parçaçı10 yaz tamam ama gerginliğe gerek yok yahu sakin😊

• Laik değilim sadece insanların inancına laf etmem içimde saklı bir nefret vardır dışa vurmadığım

1|0
    1|0
  • Doğuştan hakkım olan bir şeye LAİK olup olmadığımı sormaktaki amaç nedir? :)

0|0
    0|0
    • Şimdi sana edebiyat mı yapayım yoksa şiiri sen mi yazacaksın?

• Kükremiş sel gibisin bendini çiğner aşarsın.
      O yüzden yıllardır Avrupa Birliği peşinde koşarsın. :):

• Biz ona girmezsek o bize girecek yalnız :)

• Laiklikten ince insanlara insan olmanın maddelerini öğretmek gerekir.

0|0
    0|0
  • laik ayrı layık ayrı sevgiye hoşgörüye insanlığa herkes layık

0|0
    0|0
Yükleniyor...