Kimileri #cahil insanların bilgisiz insanlar olduklarını düşünmekte. ''Cehl'' kökünden türeyen bu kelimenin başka derin anlamları bulunmaktadır.

Cahil kelimesini çoğu yanlış yorumlar. Cahil, bilmeyen insana denmez. Şayet bilmemek cahillik ise hepimiz cahiliz. İnsan bilgi edindikçe bilgisizliğinin farkına varır. Şayet cahillik bilgisizlikten kaynaklanıyor ise insanın bilgi edindikçe kendisini cahil hissetmesi kaçınılmaz olacaktır. #Sokrates bu durumu güzel bir şekilde izah etmiştir: ''Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.''

Cahil, bilmediği halde biliyormuş gibi konuşan insanlara konuşur. Zira bu insanlara ne kadar laf anlatırsanız anlatın kendi bildiklerinden daha doğrusu bildiklerini zannettiklerinden asla şaşmazlar.

İşin ehli olan insanlarla bile tartışmaya girebilecek insan modelidir. #Tıp, #astronomi, #mühendislik, #hukuk, #tarih, #siyaset ve #din gibi hemen hemen her konuda bilgiye sahip insanlardır.

Türk Dil Kurumu'na göre anlamı öğrenim görmemiş ve bilgisiz olarak geçmektedir. Belli başlı konular vardır. Elbette bu konuların bilinmemesi insanın cahil olduğunun bir göstergesidir. Örneğin; #Türkiye'nin başkenti, Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı, şu anki başbakanımız, Peygamberiz Hz. Muhammed'in mezarının olduğu yer, #İstanbul'u fetheden komutan...

''Alim ile eyle sohbet, alırsın mertebe
Cahil ile etme sohbet, dönersin merkebe.''

Yanlarında kitap gibi sessiz olması gerekilen insanlardır.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaygın insan modelidir. Özellikle #Trabzon. Buram buram cahil kokar.

Bir insanın cahil olması çok sorun değildir fakat cahil bir insanın çocuk yetiştirmesi önemli bir sorundur.

Genelde kendi hallerinde, mutlu mesut yaşarlar. Çıngıraklı dilleri dışında herhangi bir rahatsız edici yanları pek bulunmaz. Çünkü tek ve güçlü silahları o çıngıraklı dilleridir.

''Bir delil ile 40 alimi yendim ama 40 delil ile bir cahili yenemedim !'' (İmam Şafii)

2|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Güzel bir açıklama olmuş, Türk Dil Kurumu kelimelerin anlamlarını kimi zaman yetersiz yahut -bana göre- yanlış belirtiyor.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bilgi edinmeyip kafasının bastığı kadar ile ve aklı evvellerin sokuşturdukları ile yaşayan kimseye cahil denir.. Bazen okuduğu halde cahil kalanda vardır.. Örnek olarak doktor olmuş bir adamın hiç bir nosyonu olmayan bir deyyusa tapması buna en iyi örnek.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Evet. Cahil bilmediği halde biliyorum deyip doğruluğunu savunan kişiye denir. Çünkü bilememek ayıp değildir

0|0
    0|0
  • Cahil bilmediği hakkında konusan hatta atıp tutandır. Cahilliğin eğitim seviyasiyle alakası yoktur. Kafa yapısı meselesidir.

1|0
    0|0
  • Ön yargılı
    Başka görüşlere kapalı ve bağnaz
    insanı ve vicdani duyguları olmayan
    Geçmişini bilmeyen
    Objektif olamayan kimseler benim nezrimde cahildir

0|0
    0|0
  • Kendini zeki sananlar benim gözümde cahil 😀

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• İnançsız olanlara gördüğüne körü körüne inananlara

0|0
    0|0
  • ilber ortaylıya yorum yazan zavallılara denir

0|0
    0|0
    • İlber Ortaylı'ya kalsa herkes cahil bir kendi akıllı.
      Irkçılığa bile ''Zeki insanların işidir'' deyip saçmaladı ya.

Yükleniyor...