Soru gayet açık. Feminizmin gözünüzdeki yeri nedir, lütfen şıklardan doğru bulduğunuzu işaretleyiniz.

• Feminizm kadınların erkeklerle eşit haklara ve standartlara sahip olması gerektiğini savunur ve erkeklere düşmanca yaklaşmaz
    81% (335)44% (112)67% (447)Oy Ver
  • Feminizm erkek düşmanlığıdır, erkeği ezer ve kadını yüceltir.
    19% (81)56% (141)33% (222)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Türkiye'de nasıl kullanıldığına bakmayınız lütfen.
Kelimenin anlamı "sizce" nedir onu işaretleyiniz.

5|5
69|106

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• bir kadın feminizmi nasıl tanımaz ve erkek düşmanlığı der anlayamıyorum. Böyleleri ezilsin zaten hakları falan korunmasın bunu hakediyolar.

6|1
    0|1
    • katılıyorum

• kendi partilileriyle konuşuyor millet yani :D
      mİllet diye bir şey yok :D
      Ege ayrı bir ülke olması lazım :D

• @Adcascas evet herkes ayrı ayrı, en küçük şeyde birbirine düşerler. ay kızı rahatsız ettik :D

Erkekler Ne Diyor 105

• Kelimenin anlamı kadının değerine bakılmaksızın değerinden fazla haklara sahip olmasını savunmaktır. Hiç feminizm diye çırpınan erkek görmedim. Sadece kızların savunduğu ve savunan erkeklerinde kız yalakası olduğu gerçeği feminizmin aslında ne olduğunu açıkça belli etmektedir. Feminizm kadını erkekle eşit yapmak değil erkekten dahada fazla haklara sahip olması demektir. Çünki zaten erkekler kadınlara hakettikleri gibi davranıyorlar. Örnek vermek gerekirse;

- Bir kaza anında önce çocuklar sonra "kadınlar !" kurtarılıyor.
    - Dolmuş, otobüs, metrobüs gibi ulaşım araçlarında öncelikle kadınlara yer veriliyor.
    - Kadının erkeğe vurması normalken erkeğin vurmasının adına şiddet deniliyor.
    - Erkekler yaşından küçük bir kızla sevgili olunca pedofili ancak aynısını kadın yapınca normal ! karşılanıyor.
    - Bir mekanda bir kadınla bir erkek buluşunca hesabı erkeğin ödemesi bekleniyor !
    - Anneler melektir, ayaklarının altı cennettir deniliyor ama o kadını anne yapan erkeğe, yani babaya yeteri kadar değer verilmiyor !
    - Erkek cinsellik düşününce "ABAZA" kadın düşününce "İHTİYAÇ" oluyor !
    - Kadınlar sürekli ilgi bekleyip ilgi görürken erkekler avuçlarını yalıyor !
    - Kadınlar sanki hatasızmış gibi, iftira atamıyacakmış gibi her dediğine doğru gözüyle bakılıyor !
    - Kadın herşeyi kendisi için yaparken erkek herşeyi kadını için yapıyor !
    - Kadınlar duygusaldır ama erkekler değildir gözüyle bakılıyor !
    - Erkekler ağlarsa henüz olgunluğunu tamamlayamamış gözüyle bakılırken kadın ağlasa hiçte böyle düşünülmüyor !

hadi bağalım çık işin içinden.

0|2
    2|2
    • Feminizm kadınlara yapılan pozitif ayrımcılığı da reddeder. Ve feminizmi savunan, aklı başında erkekler de var. Amaçları kadın yalakalığı da değil merak etme, bazı dar beyinliler gibi yokluktan kıvranmak yerine beyinlerini daha faydalı şeylere veriyorlar.
      -Kaza anında kurtarılma sırası çocuk, yaşlı, engelli, hamile öncelikli olmak üzere diğerleri de sırayla kurtarılmalıdır, bu toplumun hatasıdır.
      -Yer vermek için de yukarıda yazdığım geçerli.
      -Pedofili demek çocuk yaşta insanlara ilgi duyan demektir. Kadını erkeği yoktur bu işin.
      -Feminizm erkeğin de hesap ödemesini de reddeder, herkes yediğini ödemeli.
      -Anne melek falan değildir, bir insandır sadece. Ayrıca o değer vermeler yüceltmeler hep lafta. Günlük hayatta baba da eşit anne de.
      -Cinsellik her insan için ihtiyaçtır. Ama erkek bu ihtiyacı giderince "erkektir yapar" deniyor, kadınlara ise "fahişe". ! Burda tam saçmalamışsın işte.

• -Kadınların sürekli ilgi gördüğü falan yok. İlgi insanın dış görünüşüne, statüsüne göre oluyor, her iki cins için de aynı bu.
      -Kimse kadınların her dediğine doğrudur gözüyle falan bakmıyor. Hatta söylenti var "kadınlar dedikoducudur, kadınlar hep yalan söyler" diye. Burda da iyice saçmalamışsın.
      -Kadın da erkek de bazı şeyleri kendisi için bazı şeyleri karşı cinsi için yapar. Bir sürü erkek var "kadınlar için değil sağlığım için kendim için" spor yapıyorum diyen.
      -Duygusallık insana aittir, kadını erkeği yok. Ve bu devirde kimse öyle düşünmüyor, yine hepten saçmalamışsın.
      -Ağlamak gayet insanidir ve erkek de kadın da yeri gelince ağlar. Hatta erkekler kadınlar için "timsah gözyaşı döküyor, sürekli ağlıyor" türü yaftalamalarda bulunuyor.

Yazdığın her maddeden mantıksızlık akıyor, feci biçimde saçmalamışsın

• Gaza gelmiş kadınların erkeklik olgusunu şeytanlaştırıp kadınlığı yüceltmeye çalışması, bunu da kadın erkek eşitsizliği üzerinden meşrulaştırmaya çalışması anlayışıdır.

Abartılı, izansız ve seçici bir algıya sahip bir akımdır.

1|3
    1|0
  • Kadın / Erkek eşitliğini savunan ve kadınların aşağılanmasına karşı çıkmak demek. :)

2|1
    0|0
  • Doğrusu A şıkkı ama bizdeki bazı paçozlar B diye biliyor

1|0
    0|0
  • Kocayı buluncaya kadardır feminizm

3|3
    8|4
  • çirkin kadınlar yardımlaşma ve dayanışma derneği :D şaka şaka
    siyasi ve toplumsal baskıları kırıp kadının da iş, eğitim ve sosyal hayatta var olmasının mücadelesini veren düşünce tarzı. çok mu gerekli evet. Türkiye de feminist örgütlenmeler bir şey yapabiliyor mu? hayır :D

1|0
    0|0
  • Kadın erkek eşitliğidir.

1|1
    0|1
  • Feminizm kadınların erkeklerle eşit haklara ve standartlara sahip olması gerektiğini savunur ve erkeklere düşmanca yaklaşmaz

2|1
    0|0
  • Üst aklın planladığı ülkelerdeki doğurganlık ve evlilik oranlarını azaltmak için çıkarılmış bir akım bence. Feminist bir kadın evlenmek için kendi kafasında oluşturduğu bir erkek profili bulamaz, erkeklerin büyük çoğunluğuda feminist bir kadınla evlenmek istemez yani iki taraflı zorluk var, bu da evlenememe oranın %90'a çıkartır. Diyelimki evlendi evlense de çok çocuk yapmaz 1 çocuk bile fazladır onun için. Yani üst aklın planı basitçe işlemiş olur.

0|4
    0|0
  • Feminizm sert haşin gaddar kadın demektir yirim öyle kadını:/

2|0
    0|0
  • kadın -erkek eşitliğini savunan bir düşünce akımıdır...

3|0
    0|0
  • ya bence Kadın erkek eşit değildir sonuçta erkeğin işi ayrı kadının işi aurı herkez kendi işini yapsın saygılar sevgiler.

1|0
    0|0
    • İşler farklı tabi bazı konularda.
      Bir erkek çocuk doğuramaz mesela.
      Demek istediğim hak ve özgürlük?

• he tabi orası öyle ama TC koşullarında çok zor gece 2 de dışarda gezsen yollu

bakımlı olsan kesin biriyle buluşucak oluyo :;((

• erkek gezse takılmıştır

erkek bakımlı olsa kendine dikkat ediyo oluyo

• Tartışmaya mahal vermeyecek şekilde 1. şıktır. Ancak ülkemizdeki algı eksikliği sebebiyle hem erkekler hem de kadınlar tarafından 2.'siymiş gibi algılanıp kullanılabiliyor.

0|0
    0|0
  • Kadın erkek eşitligini savunur feminizm feminen bayanlar oldugu kadar erkeklerde var
    bende kadın ve erkegin eşit olması gerektigini düşünüyorum
    eşit olmalıyız deyip lütfen sıra beklerken öne geçmesinler ama eşitlik herkesin sırada beklemesidir:)

0|1
    0|0
    • Feminizm , kadinlarin kullandigi bir uyanikliktir.

Neden mi, cunku devlet erkekten cok kadina hak veriyor ışte izinde maasta istirahatte her bir haltta, daha bunlar feminizm feminizm.
      La kalk az da ben oturuyum desen, vay sen misin bunu diyen olur kiyamet kopar. Sonra neymis efendim kadin erkek esitte degil " ben bağğğyaaaanııımmm "
      Hadi ordan qicimin kenari diyesi geliyor insaninda kibarligimizi bozamiyrik

• Şimdi bir realist olarak yaklaşırsak olaya eşitlikçi akım denebilir ama günümüzdeki feminist kadınlar çığrından çıktı sayılır. O yüzden aslında her ne kadar A şıkkı doğru olsa da B şıkkını isaretledim

0|1
    1|1
  • Feminizm erkek düşmanlığıdır, erkeği ezer ve kadını yüceltir. Femizim karşıtı biriyim. Kadın ve erkek fiziksel ve ruhsal açıdan eşit değilken hukuksal ve dinsel açılardan da eşit değildir ve hiçbir zaman olmayacaktır da kadın ve erkek birbirlerini tamamlamaları için yaratılmıştır.

0|0
    2|0
  • Aslında A şıkkıdır fakat feminist örneklerine bakıldığında açık ara B şıkkı görülür.

1|0
    1|1
    • Onlar feminist değil işte. "Feminizm" kılığı altında erkek düşmanlığı yapıp kadını tanrılaştıranlar.

• Düşünceler, bulunduğun yöre göre şekillenebilir. Demokrasinin tanımı da ülkemizde, vikipedia'da yazandan çok farklı şekilde uygulanıyor. Kadınların dövülerek öldürüldüğü bir coğrafyada eşitliğin bir değer kazandırmayacağını düşünüyor olabilirler. Feci savundum yalnız :D

• Bizim ülkemizde demokrasi yok. Demokrasi adı altında yönetiliyoruz ama yok. Ama bu bizim ayıpımız, demokrasinin tanımını değiştirmez bu durum.
      Bir toplumda herkes 2x2=5 diyebilir, fakat bu gerçeğin 4 olduğunu değiştirmez, sadece o insanların cahil olduğunu gösterir.
      İfade edebildim umarım, fakat haklı olduğunuz yerler yok değil :)

• kadını üstünleştirip erkeği aşağılatan iki cinsiyet arasında gerginlik sağlayıp kadının galibiyetiyle sonuçlandıran toplumdaki erkek gücünü yok etmeyi amaç edinen şeytani bir illüminati yapılanmasıdır.
    alenen kadın üstündür diyecek halleri yok. kelime anlamı olarak sözde eşitlik anlayışını savunacaklardır tabiki.

0|1
    0|0
  • A olması gerekir tabi ama bunun da cılkını çıkarıp sapıtanlar mevcut

1|1
    0|1
  • Feminizm kadınların erkeklerle eşit haklara ve standartlara sahip olması gerektiğini savunur ve erkeklere düşmanca yaklaşmaz..

2|0
    0|0
  • Dogru tanimi A iken ( ben de destekliyorum bu gorusu, sonucta ileride hepimizin kiz babasi olabilitesi var), Turk kizlari tarafindan b olarak algilanarak iticiliğe bürünen terime feminizm denir.

0|1
    0|0
    • Bütün Türk kızlar feminizm kisvesi altında erkeklere düşmanlık yapmıyor ama, A gibi savunanlar da çok.
      Ve kız babası olsa da olmasa da her erkek desteklemelidir diye düşünüyorum :)

• Mesela ben.
      Ve bir çok kadık var tanıdığım, nesi komik?

• Ben hiç bir feminizztin hukukta ki kadın üstünlüğüne karşı geldiğini görmedim :D

0|1
    0|0
  • Feminizm erkek düşmanlığıdır, erkeği ezer ve kadını yüceltir.

0|2
    3|1
  • Aklıma sokak röportajı geldi asdfasd

"Kadınların kendi kendini yönetmesidir" asdfasfaasf

1|0
    2|0
  • Komünizm in parayi bulunca
    Feminzm kocayi bulunca :))

0|1
    2|0
  • doğrusu A yanlışı B
    Türkiyede yanlışı yapılıyor

0|0
    0|0
  • Feminizm bence saçmalıktır

#BeyazMelek

0|1
    3|0
  • Feminizm sözde kadın erkek eşitliğini savunan ancak bütün dünyada faaliyette erkeğe karşı mevzilenmiş bir harekettir. İsteyen istediği kadar tepki göstersin feministim diye kendini ortaya atan şahıstan hep uzak dururum.

İnsan sağlam bir kişiliğe sahip olduktan sonra yok feministim yok buyum yok şuyum diye ortaya düşmez, hiçbir konuda da kendini ezdirmez ve kimseyi de ezmeye çalışmaz. Toplum için de en iyi örneği teşkil eder.

0|0
    0|0
  • Bana göre kadınlar zaten erkeklerden üstündürler.

Ama şu kafayı yemiş Feminist kadınlar yüzünden insanlar fenimizm denen kadın erkekler eşitliğinden nefret eder oldu.

0|1
    1|0
  • Erkekler Devam
    75

Kızlar Ne Diyor 68

• Bana göre A'dir. Anlamayanlara göre B'dir.

1|1
    0|1
  • Tabiki de A.
    Feminizmin tek bir anlamı vardır ayrıca, keşke soruyu "feminizmi nasıl biliyorsunuz" şeklinde sorulsaydı.
    Düşük bir soru olmuş.

2|0
    0|0
  • A dedim

2|0
    0|0
  • Olması gereken ilk seçenek ama insanlar her zaman "abartıyor" ve ikinci seçenekteki gibi saçma bir hâl alıyor.

2|1
    1|1
  • cahiller her ne kadar b dese de feminizmin asıl amacı a dır.

3|0
    0|2
  • Kadinlarin erkeklerin eşit haklara ve standartlara sahip olmasini savunur.

4|1
    0|0
  • kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bir mücadeledir. Kadın hareketi doğrudan kadınları ilgilendiren ve dolaylı olarak kültürümüzü ilgilendiren konularda bilinç uyandırır. Feminizmin temel objektifleri eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan, yasal kürtaj hakkından, kadın sağlığı konusunda ilerlemelere, tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır.

''Lütfen artık anlayın feminizim erkek düşmanlığı değildir. Kadın ve erkek haklarını eşit biçimde savunan bağımsızlığı ve dengeyi kurmaya çalışan , toplumda ki kadına bakışı değiştirmeye çalışan, tecavüz taciz şiddet gibi sorunların sesi olmaya çalışan insanlar feministtir. Sadece kadın değil erkek feministlerde vardır.''

Ben bir feministim ve erkek düşmanı değilim. Ben erkek düşmanıyım diyen feministte görmedim.

1|0
    0|0
  • A dedim

1|1
    0|0
  • A şıkkı tabi ki. B şıkkını diyenler hiç okumadan araştırmadan fikir belirtiyor demektir. Beyni yok fikri var dediğimiz insan tipidir.

1|0
    0|2
  • A dedim.

1|1
    0|0
  • Erkek düşmanlığı değildir. Çoğu kişi böyle sanır ama onlar bilmezler.

3|1
    0|0
  • Öldurulen bunca kadın bunca çocuk gelin varken sizi ezmenin tek derdimiz olduğunu düsünmeniz nasıl bir egodur nasıl bir cahillik

2|0
    0|2
  • Feministim çünkü toplumumuzda bir çok konuda hem kadınların üstüne hemde erkekleri üstüne gereksiz ağırlıklar konuyor. Bir tarafın üstünlüğü değil her iki cinsiyetin de eşit haklara sahip olmasını savunurum lütfen çarpıtılmasın. Maalesef ülkemizde bu kavram daha çok erkek düşmanlığı gibi görülüyor her toplumda olduğu gibi feministler arasında da çürük yumurtalar var böyle.

0|1
    0|0
  • zaten feminizmin anlamı A şıkkı.

(bir toplumda ezilen eşitlik ister. ezen ise umursamaz bile.)

iyi insanlar güçlü olsun (dilerim). ve en büyük güçleri de akılları olsun (dilerim).

0|0
    0|0
  • Cahil kesim kendini belli etmis..

2|0
    0|2
  • A dedim. Ne olduğunu bilmiyorum. Umdugumu isaretledim

1|0
    0|0
  • Bu sorunun sizcesi falan yok. Feminizm bir ideolojidir ve belli bir tanımı vardır. İlla böyle bir soru sorulacaksa 'siz feminizmi ne olarak biliyorsunuz' gibi sorun.

2|0
    0|0
  • Feminizm batı ülkesinin Biz kadınları kullanmak için uydurduğu, erkekler üzerinde hiç bir baskı yaratmayı bırak 'hadi len ordan feministmiş senin feministliğini benim raconum kenarda köşede sker' cümlelerine maruz bırakıp Bizi komik duruma düşüren saçma sapan bişey. feministim diyen de kocasına her akşam yemek yapıyor, ben bilmem beyim bilir diyen de. where Are you aradaki ayrım?

0|2
    0|0
  • bence feminizm eksik bir tanımdır

1|0
    0|0
  • Ben A şıkki dedim...

0|0
    0|0
  • A şıkkı dedim

0|0
    0|0
  • A şıkkı

0|0
    0|0
  • Feminizm, toplumu anlarken cinsiyetçi bir bakış açısıyla anlar. Erkek düşmanlığı değildir ama tanımı kadın ve erkek üzerinden arar. Bu, cinsiyetçi bir yaklaşımdır. Toplum yalnızca ekonomiyle tanımlanabilir. Kadın ve erkek ekonomi tabanında farklı karşılıklara denk gelmez.

0|0
    0|0
  • a şıkkı

0|0
    0|0
  • Evde kalmış kadınların oluşturduğu bir grup olarak düşünülüyor bunu nasıl o hale getirdiler de cidden komik. Biz kadın istihdamını destekliyoruz, biyolojik olarak eşitlik olamayacağını tabiki biliyoruz ama haklar? Bir kadın eşine bağımlı degildir. Bir kadın kıyafetlerini korka korka seçmemelidir erkekler bakicak diye. Ben hiç kaza köpeğe bebeğe tecavüz eden kadın görmedim mesela. Neyse çok sinirlendim konu çok değişti. A dedim

1|0
    0|0
  • 2. şıkkı işaretleyen kadınların olduğunu görmek bile ne büyük hayal kırıklığı.

0|0
    0|1
  • Türkiye de yaşayan feministim ve EŞİTLİKTİR

1|1
    0|0
  • Feminizm kadınların da erkeklerin de haklarını korur. Toplumun genel yargısına karşın erkeklerin duygusal olma , ağlama vb hakları olduğnu savunur. Cahil cahil feministler erkek düşmanıdır diye gezen var.

0|0
    0|1
  • Kadınların "seks yapma özgürlüğü"nün sosyolojik ifadesidir.

0|0
    0|0
  • feminizim kadının kendi kendini yönetmesidir.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    38
Yükleniyor...