Sizce dinler insanları dizginlemek için mi uydurulmuş yoksa dinsizler mi sorumluluk korkularından kurtulmaya çalışıyor?

Sizce dinler insanları dizginlemek için mi uydurulmuş yoksa dinsizler mi sorumluluk ve korkularından kurtulmaya çalışıyor? Varsa yürekli engellemeyecek mantıklı insanlar buyurun tartışmaya :) ✌✌

Bana göre inançsızlar korku ve sorumluluklarından kaçma peşinde ve buna ateist ve deistlik kılıfları uydurulmuş Sizce dinler insanları dizginlemek için mi uydurulmuş yoksa dinsizler mi sorumluluk  korkularından kurtulmaya çalışıyor?

0|1

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 15

• Hiçbir din , '' genel hatlarıyla '' kötü bir şeyi emretmiyor zaten. Hepsinde ortak nokta hırsızlık etme , dedikodu yapma , başkasının malına göz dikme... vb. şeyler öğüt veriyor.

Tüm dinler Yaradan'a ulaşmaya çalışır. Yaradan'ı bir ev gibi düşünürsek , dinler ve inanışlar , ona varmaya çalışan yollardır. Bence bu kadar dinin olması saçma. Dinler bile mezheplere ayrılmışken özellikle...

0|0
    0|0
  • 4llah-Diyen-Portakal arkadaşım. Engellenmiş bu sorudan şunu iletmemi istedi

tekrar diyorum benimle bir alakası yoktur..

Açıklamaya 'yürekli, engellemeyecek kişiler' yazıyorsun ama kendin engelliyorsun ama oldu mu şimdi?
    Nelson Mandela'nın bir sözü var "yiyemeyeceğin tarağın altına yatmayacaksın".
    Ne demek istemiş bilemedim ama güzel demiş burada kullanasım geldi.
    Hadi öptüm gül suyu kokulu yanaklarından.

1|0
    0|1
  • Cahil topluluklar duygularına hitap edilerek yönetilir. Dinler duyguları somurmekteki başat kurumlardır.

1|1
    0|0
  • ilk dediğinden

0|0
    0|0
  • TEDx talks lardan birinde dinin nasil kurgu oldugu anlatiliyor. Biraz arastirsan bulursun. Para da ayni sekilde kurgu. Her neyse ben desitim. Allah'in varligini gonlumde hissederken kuran gayet sacma. Zamaninda bir sizofrenin kurani uydurmadigini kim kanitlayabilir ki?

0|0
    0|0
  • İnanmadığımız birşeyden sorumlu olmayız biz 😀kesinlikle ilk dediğin gibi insanları dizginlemek ve istediklerini yaptırmak için' uydurulmuş' bir şeydir din

0|0
    0|0
  • Dinsizlik kadar aptalca bir düşünce yok.

0|0
    0|0
  • İnançsızlık özgürlük getirir.. Kılıftır, sorumluluk taşımamak için..

0|0
    0|0
  • İnsanların bilmedikleri (ve dolayısıyla korktukları) şeyleri araştırma sorumluluğundan kaçıp masal uydurması gibi diyorsun yani.

0|0
    0|0
  • güya havalı olduklarını sanıyorlar yer miyiz? tabi ki hayır

0|0
    0|0
  • İnsanlar kötü şeyler yapmasın diye dinler uyduruldu.

0|0
    0|0
  • Dizginlemek için

0|0
    0|0
  • Cok uzun oldugu icin yazamadim ama bnce 2. si

0|0
    0|0
  • din gerçek

0|0
    0|0
  • Kisiye göre değişir kaçmaya çalısanda vardir gercekten inancı olmayanda

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Sence hangisini düşünmek daha zor?

Kaybettiğim kişileri bir daha göremeyeceğimi, öldükten sonra hiç yaşamamış gibi toprağa karışıp gideceğimi, maruz kaldığım kötülükleri asla cezasını bulamayacağını bilmektense; 70-80 yıl namaz kılıp sonsuza kadar cennette takılacağımı düşünebilmek isterdim.

1|1
    0|0
    • O kadar kurnazlık yapıp insanları kandırıp sonra dine inanmak zor bence inançsız biri için

• Olm diyorum işte git adamlara anlat, "siz Müslüman değilsiniz" de bakalım

• Sen inanmışsın işte onların istediği o hadi git işine saftirik

• Bence dinler sadece insanları dizginlemek için uydurulmuş hikayeler. Napolyon'un bir sözü vardır, "din sıradan insanları sessiz tutmak için mükemmel bir şeydir. Din, fakirin zengini öldürmesini önleyen şeydir" diye.

2|0
    0|0
    • Diğer dediğimi düşünmek korkutuyor demi

• Söylesene ölümsüzlük gibi bir tedavi bulunsaydı, hangi insan tanrıya inanırdı ki? Din tam anlamıyla korkuya dayalı insanlar üzerinde kurulmuş bir otoritedir. Biz ateistler ve deistler en azından kendimize dürüstüz ve bazı insanlar gibi "ya varsa?" deyipte iki yüzlülük yaparak bir dine mensup olmuyoruz.

• Dindar veya değil insanlar buna bakmamalı bence. İsterse klozet kapağına tapsın ne benim ne de sizin tartışmaya hakkınız yoktur. Onu bir sınıfa sokmaya da. İy insan mı? Kötü insan mı? Sizi ilgilendiren bu olsun.

0|0
    0|0
  • Dinler yalan son 5 bin yılda ortaya çıktı daha önce neredeydi bu dinler?

0|0
    0|0
Yükleniyor...