Neden ateist bir gencin inancını ailesine açıklamaya korkması dalga konusu oluyor?

Sosyal medyada "burda ateistim diyorsun ama baban cumaları zorla namaza gönderiyor ahahahaahah" şeklindeki dalgaları hepimiz görmüşüzdür. Neden müslüman olmayan bir gencin kendisine yapılacak baskıyı önceden bilip de inancını ailesine açıklamaya korkması dalga konusu oluyor? Burdaki asıl suçlu aile değil midir? Hepimiz ailemizin dinini ailemizin siyasi görüşünü devam ettirmek mi zorundayız? O zaman bizim bir birey olmamızın ne önemi var?

5|3
15|23

En İyi Erkek Görüşü

• Yine inanılmaz cevaplarla bezenmiş enfes bir başlık...

Sana işin gerçeğini anlatayım arkadaşım...

1- Ailenin karşısına alıp ateist olduğunu, gay olduğunu, istemedikleri biriyle evleneceğini, adını bile duymadıkları bir mesleği seçeceğinizi söyle bakalım... Ya da daha basiti var... Babana, yaptığı önemli bir hatayı ya da kişisel bir zayıflığını söyle. Onun bir hatasını irdeleyin ya da kusurunu dile getirin... Bunu gayet nazik ve dertleşircesine söyle istersen... Bir gece eve sarhoş gel, arabayı çöp tenekesine çarp, patrona s. ktiri çekip işi bırak, sevmediğiniz/tiksindiğiniz bir aile dostuna/akrabaya hak ettiği cevabı ver, küpe tak, garip bir giysi giy, makyaj yap... Hayat, dünya, yaşam, insanlık, iş, aile, aşk gibi temel konularda onların anlayamadığı bir şeyi anlamış ve onlarla zıt fikirde ol bakalım... Bunlar olduğunda da o aile seni seviyorsa gerçek bir ailedir. Ama bizim ailelerimiz ancak onların genetik kalıntılarını bu dünyada taşıdığın sürece bizi severler. Türk insanı, çok aileye bağlı vs. görünen ama aslında hiç de öyle olmayan bir toplum haline gelmiştir.

2- Bir insan, birey olabilmek için kesinlikle ailesinden kopmalıdır. Ama bu kopma duygusal anlamda olmak zorunda değildir. Aileni çok ama çok sevmen başka bir şeydir, kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışman ve kendi dini, politik, ahlaki, yaşamsal fikir ve doğrularını oluşturman başka bir şeydir. Bizim ülkemizdeki, kendini ebeveny sanan devasa kitle ise, dediğim gibi, ono o yapan şeyleri sürdürdüğün sürece seni sever. Bu yüzden de ondan mantıksal, yaşamsal ve fikirsel olarak komanı, duygusal kopma ile karıştırır. Bunların farkını anlayacak kadar akıllı ve eğitimli değildir çok büyük çoğunluk.

3- En kötüsü, ailelerin biz< çocuklara uyguladığı tüm bu baskı, senin hayatını nasıl yaşayacağın kadar, senin, onlar öldükten sonra da nasıl yaşamaya devam edeceğini de kapsar. Evlilik tercihin, meslek seçimin vs yani.

Özetle, sonuna kadar haklısın, seni eleştirenler sonuna kadar haksız!

1|0
    0|0
    • Ahhh ahh ne güzel yazmışsın ellerine sağlık

• yorum on numara :)

• @AltınYaprakS teşekkür ettim...

Erkekler Ne Diyor 22

• O salaklar kendi zihniyetlerinin insanları korkutması ve baskı altına almasını kendilerinin üstünlüğü zannediyorlar.

'Bunlar toplum içinde ortaya çıkamıyorlar' düşüncesi bu cahil cühelaya harika geliyor.

'Ulan adamları kendi ana babalarından korkar hale getiriyorlar' diye düşünmüyorlar.

6|0
    0|1
  • Ateist değilim ama sabit fikirliliklerine ve sabit fikirli öfkeliliklerine ters düşün yüzlerce fikrim var... "Biri depresyondaysa her zaman, anne baba, ikisi birden sorumluluğu üstüne almadığı için depresyonda kalacaktır" ve (fiziki) "Sünnet dogmadır" gibi önermelerimi belirtmek, çok zor. Söylemeyin; "Kâfir" veya "Gâvur oldu evladımız" derler... Düşüncelere ve hürriyete saygı ile kendilerini sevdirmek olmadığından, onları sevemiyorum bir türlü şahsen. Hayır, dogmalara ve dayatmalara uymak mecburiyetinde değiliz. Lakin bir fert (!) olmamıza yardımları oluyor.

0|0
    0|0
  • Özenti olduğundan. Ben bütün dünyaya yaradana karşı çıkacağım ama götü boklu babam iki kelam edecek belki iki tokat atacak diye korkudan altıma sıçacağım. Samimi geliyor mu sana? Noluyor Ateist olunca bütün sorunlar dertler bitiyor mu? Birey olmaktan bahsediyorsunda bu birey olmak değildir. Birey olmak faydalı olmayı gerektirir farklı olmayı değil.

0|0
    1|0
    • Herkesin ağzında bir özentilik lafı. X kişisn tanrının varlığının saçma olduğunu düşünüp kabul etmemesi özentilik oluyor ama Y kisinin kendi ailesi çevresi doğduğu ülke müslüman diye müslüman olması özentilik olmuyor. Sığ olmayın bir düşünceyi "özentilik" diye kestirip atmaya çalışmayın. Ayrıca 1-2 tokatla kapanmıyor o konu herkesin ailesi farklı çok çok değişik şeyler olabilir

• Evet ben olmam demiyorum ki, eğer olursam ister aile ister bir başkası farketmez söylerim çekinmem ama sen 8 inde de olacağını söylüyorsun. Benim için ateist değil ben bir kız arkadaş yaptım aileme söylüyemiyorum diyen bir insan da aynı derece ahmaktır fikrim birdir aynı olayda o oyle bu böyle demem.

• Herkesin aile yapısı aynı değil. Herkes cesaretli de değil

• Onlara göre ateistler özenti oluyor. Ama daha okumadıkları bir masal kitabına aileleri ve etrafı müslüman diye inanmaları onları özenti yapmıyor. Bırak boşver ya kendi kendilerine takılsınlar kim ne derse de desin.

1|0
    0|0
  • Sana hak veriyorum bir müslümanim ve seçimine saygı duyuyorum ben de eşcinselim ailemden ben de korkuyorum bunlarla alay edilmesi çağ dışıdır.

1|0
    0|0
  • Burada problem ailedir. İnsanlar istediği götüşe saygılı bir şekilde inanabilir. Ama İslamda saygı vardır. Müslümanlarda yoktur. Sorun o.

3|0
    0|0
  • Ateistliğin bazıları için bir moda akımı bazıları içinde iç güdüsel bir baş kaldırış olduğunu düşünüyorum. Konunun özü sevgi mi yoksa korku mu sorusuna dayanıyor. Ailelerimiz bizim için en iyisini isterler her zaman ancak KENDİ BAKIŞ AÇILARI MUKABİLİNCE!! Hayır ailelerimizin bakış açısını savunmak ya da devam ettirmek zorunda değiliz. Zaten her bireyin farklı olmasının altında yatan neden de bu değil mi? Her birimizin zeka seviyeleri farklı, bedenleri farklı, fikirleri farklı eğer tek tip olmamız istenseydi olmazmıydık?

0|0
    0|0
  • Neden açıklama gerekliliği duyuyorsun ki?

0|0
    0|0
    • Ben duymuyorum ki. Sosyal medyada bu dalga konusu oluyor. Onlar açıklaması gerek diyorlar, ben değil

• Burada açtığı tartışmayı ana babasına açsın babası ağzına kürekle vurur çocukta rahatlar ondandır :D

0|0
    2|0
    • İşte bu düşünceye saygı duymayan o babanın suçudur. Asıl dalga geçilmesi gereken kişi babadır. Burada çocugun suçu ne ki dalga konusu oluyor?

• "baba ne derse o" ne kadar sığ bir düşüncedir ya. Her insan bireydir ve herkesin kendi düşünce ve inanışları farklıdır. Gidip de babanızı dövün demiyorum ama sırf babası inanıyor diye müslüman olacaksa yerim öyle müslümanlıgı. Baban çıkıp ateist ol dese ateist olur musun? Robot musun sen?

• benim denemem var senin gibi inqncsiz biriyle ugrasamam

• Aile suçlu tabiki. Aileler muslumanligi daha kendileri bilmiyor ki çocuğuna ogretsin

1|0
    0|0
  • Lan soyunu devam ettiriyorsun işte ne güzel. Rahatsızsan git ateist anne ve babaya onlarla devam et aile hayatına.

0|0
    0|0
    • Soyunu devam ettirmek nedir yahu? Herkes tek kalıpta devam ederse ilerleyemeyiz. Ayrıca soyumu devam ettirme gibi takıntılarım yok

• Ornegin Benim Ailem Dindar Ama Ben Aşırı Cumhuriyetci Atatürkcü Kemalistim Ben Ateist Ögretmenlerin Elinde Büydüm Sansa Bakki Bütün Öğretmeleri Kadındı Ve Ateistti (Din Ve Fizik Ogretmeni Hariç)

0|0
    0|0
  • O da insnların basitliği.

0|0
    0|0
  • Kurban bayramında kurbanın kanı alnına sürülen ateyiz gelsin açıklasın bunu 😂

0|0
    0|0
  • senin seçtiğin inanç öyle bir inanç ki ailen bile inanmıyor şimdi birşey diyeceğim olmaz yani

0|0
    0|0
    • Aile inansa zaten ateist olurdu. Saçma bir yorum

• Dediğim gibi inanmak istemiyorsan inanmazsın. Beni ilgilenirmez ben inanıyorum

• Sen kızlar soruyor dinine fazla inan ma diyorum...

• Valla ailem biliyor. Cok da rahatlar butun sulalem biliyor. Umrumda da degil ne soyledikleri.

0|0
    0|0
  • katılıyorum sana

0|0
    0|0
  • Boşver.. Sıkma Canını insan istediği gibi Düşünmeli ve Yapmalı

0|0
    0|0
  • Ezikler cunku ateistler

0|0
    0|0
  • Sonuclarina katlanamayacagin islere kalkismamak gerek

0|0
    0|0
    • Sonuçlarına kalkışamadigi için içinden inanmak gelmediği dine inanmak mi zorunda?

• Hah işte bende onu diyorum. Sosyal medyada fütursuzca dalga geçenleri kınıyorum. O gencin inancını acıklayamaması ailelerin dayatmasındandır

• Burasi turkiye

• inancını çocuk gibi saklama gereği duyduğu için olabilir...

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 15

• Kesinlikle haklısın. Zaten müslüman kişi gerizkalı olduğu için müslüman. Ondan bunu anlamasını beklemek bir balığın kavak ağacına çıkmasını beklemek gibi. Anası babası neyse o da o işte. Israilli olsa anası babası gelip yahudi propagandası yapacaktı.

2|1
    0|0
  • Zaten moda oldu ateistlik

2|2
    4|2
    • Ben tüm müslümanlar kusursuz demedim biliyorum içimizde müslüman diye dolaşan aptalları

• @bolywood27 havalı tabirini kullanmadım moda dediğim herkes birden ateist oldu çoğaldı manasında dedim

• Burdaki asil suclular dindarlardir. Sözde hosgorulu dindarciklar. Asıl dalga konusu onlardir.

3|1
    0|0
  • Dalga geçmem ama bana saçma geliyor. Eğer başkalarının yanında farklı biri oluyorsan sen sen değilsindir.
    İnsan önce kendine olan saygısından kendi olmalı, her yerde ve herkesin yanında.
    Korkmaları normal aslında söyleseler ya dayak yiyecekler ya da çok tepkiyle karşılaşıp baskı altına alınacaklar.
    Ama ne olursa olsun insan düşüncelerini, ne olduğunu gizlememeli. Yoksa hayat sıkıcı ve anlamsız bir hal alır.
    Ben bir insanda buna çok dikkat ederim.
    Kendin ol.

0|0
    0|0
    • Dediğin doğru ama bu zor bir süreç herkesin ailesi farklı ve gençler buna cesaret edemeyebiliyor. Söyleyemeyen de zaten sosyal medyada ateistim deyip ailesinin yanında namaz kılmıyorlar ama zorla kaldırmaya çalışan aileler var çocuk istememesine rağmen. Şimdi sen gel de bu aileye ben allaha inanmıyorum de. Hiç kolay değil

• haklısın

1|0
    0|0
  • Çok harika bir konuya değinmişsin.. Haklısın sonuna kadar

1|1
    0|0
  • bu ülkede kimseye bişey anlatamazsınız o yüzden bıraktım ben insanlar ne düşünmek isterse onu düşünüyor nasılsa

0|0
    0|0
  • Daha insanlara kendini ifade edemiyor ama din seçecek kadar bilgili degil oyle mi tabiki dalga gecilir

0|0
    0|0
    • Kendini ifade edememek değil kardeşim. Göreceği baskıyı önceden bilip açıklamaya korkmak. Bu çok zor bir süreç. Fiziksel şiddet psikolojik baskı saçma sapan hocalara gitmek zorunda kalmak hatta okuldan alınamaya kadar abartılabiliyor. Herkes ister inancını ailesine anlatabilmeyi ama o kadar kolay olmuyor

• Ailelerin bir sureden sonra baski yapmamasi gerekiyor bencede

• İşte bu konudaki sorun ailelerin zihniyetinde

• dinde zorlama yok ama sonuçlarına katlanmayı en başından kabul edersen

0|1
    4|2
    • Kimin kuralı bu?

• Tamam da en başında, bu yola girmemiz bizim elimizde değil ki. Evet, söylediğiniz doğru bir önerme fakat durumu düzeltmeye veya çözümsüzlüğü göstermeye yaramıyor.

• Bende bu yüzden diyorum ya sonuçlarına katlanman lazım diyr çünkü çogu aile reddediyor ailelerin de çok dine bağlı olduklarıda söylenemz aslında

• Din konusunda komedi gibiyiz.

1|0
    0|0
  • Çünkü dayatılarak büyütülüyor kim derse desin inançlarına ve düşüncelerini saygı duymayı bilmiyoruz

0|0
    0|0
  • ne oldu ateıstmısınde buu konudan yakınıyorsun

1|1
    2|1
    • Dini inancım yok. Böyle bir sorunum da yok ama böyle sorunu olan birsürü tanıdığım var ve bu konudan yakınıyorum evet

• cok bossunuz bılıyomusun ınan o kadar dusuncen sacma salak kı daha fazla konusmak bıle ıstemıyorum

• güzel tesbit

1|0
    0|0
  • Sıkıcı

0|0
    1|0
  • Ailenin değil Rabbinin dinini devam ettirmek zorundasın. Rabbin için değil ahiretin için
    Ha yok ben göze aldım diorsa kendi bilir

1|0
    0|1
    • Rabbim yok

• Elhamdülillah

• Allah : Dini inancın ne biliyorum ama yinede senin ağzından duymak istedim.
      Ateist Genç : Ateistim.
      Allah : Neden yaptın bunu bana he! Neden bana inanmadın :(
      Ateist Genç : Senin dinin ne
      Allah : Ateistim.
      ...

Yükleniyor...