Cinsiyetçi biri olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ülkemizde erkek kadın eşitliği hakkında fikri olan bir çok vatandaş var. Kimi erkek taraftarı kimi kadın-erkek eşittir görünüşünü savunuyor. Ataerkil bir millete mensupuz ama son zamanlarda kadınlarda erkeklerin yapabildiği bir çok şeyi yapabiliyor. Sizin bu konuda görüşlerini neler?

0|0
16|36

En İyi Kız Görüşü

• Eşittir diyorum. Ama eşitse her alanda eşit olması gerekir. Yani kadınlar çalışamaz, kahkaha atamaz, kısa giyemez, saçını gösteremez, ülke yönetemez, adam akıllı spor yapamaz, kafası basmaz, bilimle ilgilenemez gibi görüşlerin silinmesi gerektiği gibi; hesabı erkek öder, kadınlara öncelik ve yer verilir (hamilelik dışında), erkekler iyi bir meslek edinip iyi para almak zorundadır, sürekli sürprizleri erkek yapmalıdır, ilişkileri genelde ayakta tutan erkek olmalıdır, erkek sevgisini ekstra hediyelerle vs. Kanıtlamalıdır, askere sadece erkek gitmelidir vs. Görüşlerin de yok edilmesi gerekir. Ama şunu söylemek zorundayım ki bu yargıları da yok edebilecekler erkeklerdir. Günümüzde "amsalaklık" diye bir kavram var, kız güzelse, her gün ortalıkta "hani kadın erkek eşitti hesabı niye biz ödüyoruz yeaa" diyen adam birden 180 derece dönüp kadına tapmaya başlıyor. Kadın sırf güzel olduğu için ne hesap ödemesine, ne para kazanmasına, ne akıllı olmasına gerek kalıyor. Sonra da erkekler gelip bize bikbikleniyor biz çalışıyoruz kadın yiyor diye. Kadın yemiyor kardeşim, siz yedirtiyorsunuz. Böyle de olunca kadınlar bilimle, sanatla, tarihle ilgilenmek yerine saçla, kıçla, makyajla ilgileniyor. Çünkü böylesi daha kolay. Okul okumayıp, mühendisliğe gidip kafa patlatmak yerine 5 tane estetik bir silikon yapıp zengin kocaya gitmek daha kolay. Buna olanak sağlayan da erkekler, bu kısır döngü de böyle gider o zaman işte. Çirkin kadınlarla erkeklerin yeri ve görevi eşit bizde sadece. Çirkine kimse yaranmak istemeyeceği için o da çalışmak, zeki olmak, kültürlü olmak zorunda. Yoksa o da mı estetik yaptırsa?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• Kadın ve erkek biyolojik olarak farklı özelliklerle var olurlar. Bunu bir eşitsizlik olarak değil, "farklılık" olarak görmek daha doğru olur.."Eşitsizlik" kavramı daha çok toplumsal özelliklidir. Toplumun beklediği roller, genel anlamda sosyalleşme süreci içinde toplumsal cinsiyet (kadın ve erkek olma) kalıpları, rolleri öğrenilir ve eşitsizlik toplum/ toplumlar içinde yeniden, yeniden üretilir.. Evet biz bu sistemde eşit değiliz. Gazetelerde hergün okuduğunuz, tv. de izlediğiniz kadınlarla ilgili haberler de bunun tipik bir örneğidir aslında.. Toplumun sunduğu ve beklediği roller kadın ve erkeği kendi davranışları içinde meşrulaştırır. Erkek egemen bir toplumda yaşadığımız gerçeğini bugün birçok erkek kabul etmekte; fakat kimse değişmesinden yana olmamaktadır. Kadın ve erkek, farklılıklarıyla bütünleşmesi gereken varlıklar olmasına rağmen, erkeklerin kadınlar üzerindeki tahakkümleri, kadınları kendilerine ait bir obje olarak addetmeleri eşitsizliğin ve güç ilişkisinin en bariz örneğidir..

Adalet var mı yok mu tartışılır? o vakit, dünyanın her yerinde kadın cinsine yapılan ayrımcılık ve cezalar adaletin hangi noktasında yer alıyor, biraz düşünmek gerekir.. Adalet neye ve kime göre adalet? Sorgulanması gereken budur..

0|0
    1|0
  • Bizim kadınlarımız işine geldiği zaman eşitliği savunur, işine gelmediği zaman ataerkil toplumun 1 numaralı savunucusu olur. Mesela düğün evlilik gibi süreçlerde ataerkil toplumun bütün kanunları yürürlüğe girer. Erkeğin etinden sütünden faydalanırlar evlenirsin ve sende ataerkil toplumun gerektirdiği bir şeyi yapmak istersin, mesela ev işlerine karışmamak gibi hoop anında eve demokrasi gelir. O yüzden söylüyorum Türkiye'de kadın erkek eşitliği yok modern toplumda kadının isteğine göre eşitlik var ya da yok yani herşeyi kadın belirliyor.

1|0
    0|0
  • Cinsiyetçi biri değilim.
    Kadın ve erkeğin eşit olduğunu düşünmediğim gibi birinin diğerinden daha üstün olduğunu da düşünmüyorum. Fıtraten de birbirlerinden ayrılar zaten. Eşitlik konusu aynı kıstaslarla değerlendirebilir. Elmayla armutu kıyaslayamazsınız. Ancak iki elmayı eşitlik veya üstünlük yönünden kıyaslayabilirsiniz.

Erkek ve kadın farklı sorumluluklar için dizayn edilmiş, ona uygun olarak yaratılıp yaşayan canlılar.
    Bir kadının yapabildiğini elbet erkek de yapar ama onun kadar etkili bir sonuç vereceğini sanmıyorum. Bir baba annesi olmayan bir yavruya ne derece anne olabilir? Ya da sizin kolaylıkla yapabildiğiniz şeyi biz fazlasıyla efor sarfederek yapabiliriz. Bunun aksi sizin için de geçerli.
    Misal; kadınlar fazlasıyla narin, yapıları gereği. Ve uzun nöbetler halinde madende çalışmak hamallık yapmak size uygun bir iş değil. Feministler gelmesin şimdi neyimiz eksik diye. Eksik efendim, birçok şeyiniz eksik. Hadi git yap, seni tutan yok. Max 1 saat sonra bayılacak duruma gelirsin. İki cinsiyet de bazı şeylerin kendilerine göre olmadığının farkında olmalı. Bu cinsiyetçilik, ayrıştırma değil farkındalıktır.

0|0
    0|0
  • Ben doğacıyım.. Bırak insan ırk cinsiyet ayrımını canlı ayrımına da karşıyım.. Hepimiz doğada oluşmuş basit varlıklarız.. Birbirimize ihtiyacımız var.. Her oluşumun mutlu bir yaşam sürme hakkı olduğunu düşünüyorum. Çeşitli bölünmeler ayrımcılıklar mutsuzluğa neden olmaktan öteye gidemezler.. Cinsiyet din milliyet vb bütün ayrımlar sadece insanın zararınadır ki dünyada meydana gelen en büyük savaşlar bunlar yüzünden oluyor...

4|0
    0|0
  • Düşünmüyorum..
    Bazı meselelerde kadının,
    Bazı meselelerde erkeğin üstün olduğunu ve bu durumun eşitlik değil, adalet olduğunu savunuyorum..

Zira, kadın-erkek eşit değil, eştir..

Kadının sorumluluğu ayrı, erkeğin sorumluluğu ayrıdır..
    Bu sorumluluklarına göre dizayn edilip yaratılmışlardır..

Sorumlu olmadığı mevzularda sorumlu tutularak fazla yük yüklenmekte ve bu hâl fıtratlarını bozmaktadır..

#Vesselam

0|1
    1|0
  • Fiziksel olarak kadınların ve erkeklerin anatomisi farklıdır bu yüzden hayatta kalma ya da fiziksel güç gerektiren konularda eşit olmaları söz konusu değildir. Bunun dışındaki alanlara bakıldığı zaman öncelik olarak "insan" baz alınmalı. Kadınların imkanları hakları korunmaları ihtiyaçları erkeklerden daha fazla. adalet sisteminde bir erkek bir kadın tarafından tacize uğradığını ispatlaması gerekirken bir kadının bunu ispatlamasına gerek yoktur. Kadınların bir çok konuda erkeklerden daha fazla hakları olduğu gibi öncelik tanınıyor. Bu kesinlikle eşitlik değil. Bir kadın çok kolaylıkla iş bulabilirken bir erkeğin iş bulması daha zor olabiliyor. Bence eşitler mi? Hayır değiller. Olmalılar mı? Hayır olamazlar?

0|0
    0|0
  • Cinsiyetçi değilim.
    Kadın ve erkek, hormonal yapılarının farklılığından dolayı,
    sadece fiziksel olarak eşit değildir.

Hak ve özgürlükler bakımından, teoride olduğu kadar,
    pratikte de kadın ve erkek eşitliği olmalıdır.

0|0
    0|0
  • Herkesin bu hayatta bir görevi vardır. Erkekler yapabilien bazı şeyleri kadınlar yapamaz. Kadınlar yapan bazı işleri de erkekler. Ataerkil olayını ortaya zihniyet bence gidip biraz sodyum karbonat falan içsin, çünkü beynine kan gitmiyor çoğunun.

0|0
    0|0
  • Vala ne diyelimki
    Hoş beş altı boş konuşmak istemiyorum
    Soru polemik yönelikli
    Gerek yok yani

0|0
    0|0
  • Dışarda eşit olsunlar ona bir itirazım yok 😃😃

0|0
    0|0
  • Dusunmuyorum ama bazi konularda herkes yerini bilmeli.

0|0
    0|0
  • değilim, herkes eşit

1|0
    0|0
  • Kadın erkek farketmez. İki cinste dünyaya bir kere geliyor birkere yaşıyor. Bu bile eşitlik için yeterli örnek olabilir. Ama ülkemizde eşitlik 2430da ancak gelir, bayanların işi zor.

0|0
    0|0
  • Eşit degillerse bile kadın daha ustundur. Fiziki gucle ustunluk kurulamaz. Kadin dogurandir, bakandir, emzirendir, buyutendir, temizleyendir. erkek sadece para kazanir. Askere gider. Askerlik tamam iyi bir yön ama kadin askerler de var sonucta.

1|0
    0|0
  • Kadın erkek eşittir de kadınlar erkeklerden az cinsiyetçi değil. Feministliği yanlış anlayıp kadını üstün tutanlar var.

0|0
    0|0
  • Hayir, asla

0|0
    0|0
  • Biz adaletli bir toplumuz ve adalet ve Eşitlik zıt şeylerdır.

1|0
    0|0
  • Hukuksal yönden eşittir tabi ki lakin. Etnik unsurlara bakarsak eşit değil.

2|0
    0|0
  • Feministtttttttttzim . d

0|0
    0|0
  • Eşit felan değiliz biz gebe kalamayız siz hamallık yapamazsınız biz manikür pedikür felan yapamayız başkasına ki yapan kardaşlarımızda da ciddi kaymalar meydana geliyor siz de gidip inşaatlarda amelelik yapamazsınız

0|0
    3|0
  • Aynen kanunlar esittir ancak kadinlarin yapisi narin ve de ilahi kudret tarafindan neslin devamini sagladigi icin sevgi sefkat merhamet noktasinda ustunlugunu savunuyorum vesselam

0|0
    0|0
  • Dusunmuyorun

0|0
    0|0
  • Cinsiyet ayrımı yapan biri değilim.

1|0
    0|0
  • olması gereken de o zaten. eşitlik şart

1|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • benım gözümde herkez eşit ama bazı bayanlar masum ayağına yatıyor eşitliği bozuyor

0|0
    0|0
  • 21. yy da yaşıyoruz artık kadın erkek ayrımı yapılmamalı bence

1|0
    0|0
  • Bence esitiz hatta bayan daha ustun her yönü ile

0|0
    0|0
  • Eşit değil

0|0
    0|0
  • Erkekle kadin bir olamaz

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 15

• Kesinlikle değilim her zaman kadınların ve erkeklerin hakkının yendiği durumları savunurum. Hatta yazdığım bencemde çok taşlandım bu yüzden.

1|0
    0|0
  • Kadın erkek temel konularda eşittir evet ama genele vurursan eşit değildir. Temel hak ve özgürlükler eşittir. Temel beceriler zeka düzeyleri eşittir. Ama erkekler bedensel güç olarak her zaman kadından üstündür (kas yığını teyzeleri saymazsak) erkekler doğum yapamazlar. İçgüdüleri kadınlar kadar kuvvetli değildir. Aynı anda bir çok işi yapamazlar ve konuşma becerileri kadınlardan düşüktür.

0|0
    0|0
  • Eşit değiliz.
    Yeri gelince eşitiz diyoruz yeri gelince ama ben bağğğyanımm eşitlik bu değil.

0|2
    0|0
  • Hayir değilim.

2|1
    0|0
  • Hayır..

0|0
    0|0
  • Düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • insana insan diye bakarım. kız erkek cift cinsiyetli ya da cinsiyetsiz diye ayrim yapmam.

1|0
    0|0
  • Hayır düşünmüyorum, cinsiyetten çok fikire önem verilmeli tabi ki

0|0
    0|0
  • Kadın erkek eşittir

0|0
    0|0
  • Cinsiyet ayrımı yapmam

0|0
    0|0
  • Değilimm

0|0
    0|0
  • Cinsiyetçi değilim olanların da karsisindayim.

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|0
  • Bence erkek kadın eşit değildir olmamalıdır da arkadaş 😒

0|0
    0|0
  • Düsünmüyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...