Sizce tükenmişlik sendromu nedir?

Tükenmişlik sendromu ile depresyon aynı mı sizce? Toplumda bu konuda yanlış bir algı var. Benim bildiğim tükenmişlik sendromu kişinin çalıştığı işinde yaşadığı ağır baskıdan kaynaklı duygusal çöküntü halidir. Ama nerde bunalım takılan tip var ayyh tükenmişlik sendromuna yakalandım diyor. Dillere dolandı resmen. Sizce bu ikisi aynı mı farklı mı?

1|1
21|15

En İyi Erkek Görüşü

• Yaşanılan hayatta karşılaşılan sorunların sürekli üstesinden gelmek, içten fedakarlık yapmak sonucunda insan tükeniyor ister istemez. Tükenmişlik sendromunun sonu yani kişi hayatında aynı şekilde devam ederse sonu depresyon oluyor maalesef. İkisi aynı değil ama tükenmişlik sendromunun bir adım ötesi depresyon oluyor.

1|0
    0|0
    • En iyi görüş seçiminiz için size teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

En İyi Kız Görüşü

• Insanların yüz, yüze çalıstıgı mesleklerde kişilerin duygusal yönden kendini tükenmis hissetmeleri, karşılaştıkları insanlara duyarsızlaşmalari ve kisisel başarı duygularının azalmasıdır.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Kendimi uzun yol soförü gibi hissediyorum. Geri dönesim var, yolu yarilamisim. Sarampole yuvarlanasim var, arac benim degil.

1|0
    0|0
  • bugün ne aklıma geldi otobüsteyim yalnızım ve derken içimde olan ama atamadığım sıkıntılarım doldu birden o sırada otobüs mezarlık yanından geçti bende bir kendime baktım bir mezarlığa sonra dedim ki içimden geldik dünyaya gideceğiz mezara bak dedim Sertaç oradakiler ne kadar sessiz ve sakin bu dünyadan unlarını elemişler yapacakları kulluklarını yapabildikleri kadar yapmış ve girmişler kabre sonra yine içimi bir hüzün sardı içim sorular soruları düşünceler düşüncelerim

1|0
    0|0
  • Araştırmam yok bu konuda, yanlış bilgi vermeyeyim. Ama araştırıcam, önemli bir psikolojik soruna benziyor

1|0
    0|0
  • Depresyon gibi bisi

1|0
    0|0
  • Depresyon fakir tükenmişlik sendromu zengin hastalığı.

1|1
    0|0
  • Aynı bkun laciverti sayılır.

1|0
    0|0
  • Ergenken hissedilen herseyden bikma hic bisey yapmama durumunun biraz daha abartilisi ve daha agiri

1|0
    0|0
  • Olabilir

0|0
    0|0
  • bakire kadın

0|0
    0|0
  • Hayattan bıkmışın 😊

0|0
    0|0
  • insanın şarjının bitmesi ya da pilinin bitmesi

0|0
    0|0
  • Bilemem

0|0
    0|0
  • Boyle cebinde paran biter.. bisey alamazsin.. budue iste

1|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 20

• Meryem canın sendromu :(

3|0
    0|0
  • tükenmişlik sendromu sadece çalışan işe karşılık oluşan şey değildir.

mesela sevgiliye karşıda olabilir bu. bir taraf hep veriyor hep el üstünde tutuyor hep sorumluluk alıyor ilişki onunla var diğer tarafta bir şey yapmaz hep alırsa bir yerden sonra o hep ilişkide sorumluluk alanda tükenmişlik sendromu olur. tükendim der ama anlaşılmaz.

ya da diğer ilişkiler de de olabilir. tükenecek kadar emek zaman kendinden ödün veriliyorsa zamanla bu tükenmişlik sendromuna kişiyi alıyor.

ya da bazıları çok mükemmelci ya da planlayıcı düzenleyici oluyor herksin sorumluluklarını üstleniyor sonrasında bir anda hiçbir şey yapmak istemeyen her şeyi boşlamış tükenmiş bir birey oluveriyor.

depresyon tükenmişliğe eşlik ediyor.

BİRİLERİ VEYA Bİ ŞEYLER İÇİN YAŞAMAK YERİNE KENDİMİZ İÇİN YAŞARSAK KENDİMİZ İÇİN BİR ŞEYLERİ YAPARSAK BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAZ İSEK tükenmişlik sendromunu yaşamayız.

1|0
    0|0
  • Benim gorusume gore Tukenmislik sendromu kişinin emek verdigi halde istedigi olmadiginda yapacak bişeyi kalmadığı zaman girdiği psikolejdir.

1|0
    0|0
  • ikisi çok farklı şeyler

1|0
    0|0
  • gerçekten tükenmişlik sendromu yaşıyorum o halde

1|0
    0|0
  • Bence tükenmişlik sendromu bir depresyon çeşitidir. Hiçbir şey yapmamak isteği hayattan zevk alamayan insanlarn geçirdiği bir hastalk olarak düşünüyorum

1|0
    0|0
    • ama bilimsel tanımında çalışan insanların iş hayatı stresi sonucunda yaşadığı duygusal bunalım hali diyor. yani herkesin belli bir dönemde depresyona girmesinden farklı bir durum. cevap için teşekkürler.

• Meryem Uzerli de gördül

1|0
    0|0
    • o çıkardı ortaya ama bilimsel olarak bir açıklaması da varmış hatta tam adı burnout olarak geçiyor.

• Senin dediğin doğru.
    İş hayatındaki sıkıntılar diyebiliriz..
    Diğeri depresyon ya da bunalımdır.
    Tükenmişlik sendromunu ağır şekilde yaşadım.. Yaşıyorumda.

1|0
    0|0
  • Sonuç olarak ikisi de kişiye mutsuzluk hissi vermıyor mu?

1|0
    0|0
  • bence biraz çıtkırıldımlık

1|0
    0|0
  • Bence öyle bişey yok psikolojik olarak insanlar bişey yapmak istemediği Zaman ya da ünlüler için konuşursak birden ünlü olup para içinde yüzünce ne yapacaklarını şaşırıyorlar yoğun iş temposu da yorduğu için şımarıklıklarının adını tükenmişlik sendromu koyuyorlar

0|0
    0|0
  • saçmalık

0|0
    0|0
  • bence ikisi çok farklı durumlar

1|0
    0|0
  • Tükenmişlik sendromu yaşamdan zevk alamama durumumu kısaca. Sürekli olumsuz şeyler düşünme, yorgunluk hissi gibi hisler barındırır içinde.

0|0
    0|0
  • Bıkmışlık, sıkılmışlık.

0|0
    0|0
  • Ben oluyorum o

0|0
    0|0
  • Tükenmişlik sendromu benim

0|0
    0|0
  • Bende çözemedim :)