Zenginliğimizle insanları küçük görmeli miyiz?

Birçok üyenin hayır cevap vereceğini düşünüyorum fakat gerçek hayat öyle değil. Alçak gönüllü, mütevazi olmak güzel değerler olarak görülmüyor.
Siz ne düşünüyorsunuz? İnsanlara tepeden bakar mısınız? Ya da size tepeden bakan bir insana göstereceğiniz davranış nedir?

1|4
23|34

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle cevap verilmesi gereken soru: İnsanlara bakar mısınız?

Alçak gönüllü olmanın iki çeşidi var. Biri gerçekten mütevazı olan, diğeri ise kelimenin tam anlamıyla alçak (adi) gönüllü olan. İkinci tipler derinlerde övülmek istediği için böyle davranırlar. ("Yok canım ya o kadar cömert biri değilim-Aaa, hiç öyle olur mu senden cömerti mezarda." diyaloğundaki gibi ikinci cümleyi duyup ego tatmini yapmak istedikleri için bir bakıma size söyletmiş olurlar.)

Zenginliğin garantisi yok. Girenin sağ çıkamadığı bu fani dünyada iki saniye sonra bitebilecek bir hayatı yaşarken garantisi olmayan bir şey için diğerlerini küçük görme hakkı elde edemeyiz.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu biraz ulkesel bir gelenek durumu benim gozlemlere gore. Soyle soyleyim, Turkiye de hala insanlara statu gozuyle bakiliyor. Universite mezunu, guzel meslegi ve geliri olan insanlar kendi kesimiyle gorusuyor. Doktor olan biri, isci sinifiyla arkadaslik kurmuyor. Mesela bir anda cok iyi para kazan, Turkiye de zengin muhidine tasin sana sonradan gorme muamelesi yaparlar.

Gelelim Kanadaya. Burda boyle birsey yok. Insanlara statu ve gelir olarak bakilmiyor. Herkes birbirine karsi inanilmaz mutevazi. En basit ornegi, esim insaat isinde, ve yeni basladigi evin sadece arsasi 12 milyon dolar, adamlar saray gibi bir ev dikiyorlar. Bulundugumuz bolgenin zengin insanlarindan. Adamin karisi iscilere soguk icecek filan getiriyormus. Adam cocuguna copleri toplattiriyormus. Cocuguna insaatta is verdirtiyormus. Bizim turk mantigi ne? Onca paran var cocuga bu yapilir mi olabilir dimi? Ama insanlar burda taaa kucuklukden "kazanmanin zor olmadigini, emegin onemini ogretiyorlar" ve bu bilincle buyuyen insanlar gercekten simarik olmuyor.

Bizim insanlarimizin sorunu da tam bu kaynakli. Parasi olan cocugunu prens prenses gibi buyutuyor, simartiyor, herseyi veriyor, doyumsuzlastiriyor. Sonra herkesi asagilayan bir tip ortaya cikiyor.
    'Tabi herkes ayni degil, ama geneli ne yazikki boyle. En basit ornegi cocugu suc isleyince para verip kapatan aileler.

1|0
    0|0
    • Mükemmel tespitler, teşekkür ederim.
      Hikâyenin aslını size anlatmak istiyorum. Çıkar amacı gütmeden arkadaşımın ailesine bir şeyler taşımada yardım ediyordum. 30 lu yaşlarında kendini bir şey zanneden bayan çocuk yaşta hamal olmakta bayağı zor diyerek beni hor gördü, resmen dalga geçti. Aynı bayan üç dört sonra lokantamıza gelip benim patronun kızı olduğumu öğrendi. Davranışları 180 derece değişti. Herkes hayır, zenginliğe değer vermiyorum diyor. Peki bu davranışları kim sergiliyor?
      Sorgulatmak istediğim şeyleri siz zaten biliyormuşsunuz ki yazmışsınız, tebrik ederim. 😊

• Kesinlikle ne yazikki ben bu kadar mutevazi insan kitlesini burda yani Kanada da gordum. Ve bunun tek sebebi bence insanlarin cocuklarini yetistirme sekli, nesile vurunca boyle birsey ortaya cikiyor. Justin Trudeau'dan belli :) Biz esimle ne kadar ailelerimizi ozlesek de, inan insanlar yuzunden Turkiye'ye donmek istemiyoruz.

Sana ne diyebilirim? Ne yazikki yasadigin ulkede insanlarda kucuk gorme olayi cok yaygin. Sen birkac kisi yuzunden degismek zorunda degilsin. Oldugun tarzi ve tavri koru inan sen kazanirsin. Bir sure sonra cevren senin gibi insanlarla dolacakdir.

Erkekler Ne Diyor 33

• Bahsettiğiniz sorunun farkındayım. İnsanlar geliştikçe, büyüdükçe ve ilerledikçe küçülmeyi beceremiyorlar. Ben nasılım? Umarım kötü bir örnek değilimdir. Kendi kendime bu konuda telkinlerde bulunuyorum. İnsanlara hoşgörüyle ve anlayışla yaklaşmaya çabalıyorum. Onları ezmemeye, sindirmemeye veya hor görmemeye çalışıyorum. Mutlaka olumsuz örnekler de veriyorumdur ama genel olarak benim de karşı olduğum bir davranış şekli.
    Buradaki bir çok üyenin 2 katı yaşındayım. Bir çok üyenin yaşından daha uzun süre eğitim gördüm. Sonunda da kısa bir süreliğine olsa da eğitimci olarak görev aldım. Daha bir çok sıfata ve özelliğe sahibim. Yine de 5 yaşındaki bir çocuktan bile olsa öğreneceğim çok şey olduğunun farkındayım.

1|0
    0|3
    • Sizin egoist bir insan olduğunuzu düşünmüyorum Doktor. Sadece tecrübelerinize, aklınıza dayanarak kurmuş olduğunuz bir zırh var. Zaten size verdiğim değerin kaynağı buradan geliyor. (Dengede olmanızdan) 😊
      Size en samimi itirafımı yapayım. Karşımdaki insanın sadece aklına, kalbine bakıyorum. Gel gelelim benim soyadım, sahip olduklarım iyi niyetimden daha çok prim yapıyor. 😔

• İster zengin, ister fakir; ister eğitimli, ister eğitimsiz olsun sonuçta insandır. Herkesin kısmeti farklıdır. Zengin olması insanlara küçük görmesi anlamına gelmez. Sonuçta, herkes Nihai sonda aynı yere gitmiyor mu? İnsan olsun, insan olmanın idrakine varsın.

2|0
    0|0
  • Bunu yaşamak için önce bir düşüş yaşaması gerekiyor çoğu insanın. Düşüş yaşamadan bunu bilemez. Zordur yani. Zenginken anlamaz ama zenginliği gidince hata yaptığını mütevaziliğin her zaman daha iyi olduğunun farkına varır. Hoş bazıları nato mermer nato kafa...
    Zengin ya da fakir, mütevazilik eyvallah ama herkese de değil. Hakedene ol ama haketmeyene olma.

1|0
    0|0
  • kimseye tepeden bakmadım bu yaşıma kadar..
    zenginlik bugün var yarın yok..
    ama aptal insanlar için aynı şeyi söyleyemem..

1|0
    0|0
  • Kibirli biri değilim.
    Kibirli insanlardan hoşlanmam.
    Kibirli insana, gülümseyerek laf sokarım,
    daha da muhatap olmam.

1|0
    0|0
  • Bana tepeden bakan bir insanın salak olduğunu düşünürüm. Zengin bir ailede dünyaya gelmesi onu benden üstün yapmaz :D Zengin olursam da insanlara tepeden bakacağımı sanmam. Sadece salaklara tepeden bakarım.

1|0
    0|0
  • Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok.
    İnsanları hor görenlerden nefret ediyorum. Alçak gönüllü ve mütevazı olmak insan olmayı gerektirir. Önce karaktere değer veririm. Maddi durumu umrumda bile değil!
    İyi anlaşıyorsak benim için yeterli.
    Önce insan olsun!

1|0
    0|0
  • İnsan gözü yüksekte hep ama ağacın dalindaki yaprakta yüksek ama yere nasılsa, düşüyor. Bazen insan nazikl yaklaşmak gerekir

1|0
    0|0
  • Çok az zengin insanları küçük görmüyor

1|0
    0|0
  • Asla. Ben zaten zengin değilim de :)
    Çok ayıp bir şey. Zaten etme bulma dünyasıdır.

1|0
    0|0
  • 60 yıllık dünya hayatı icin ne ahiretimi yakayim

1|0
    0|0
  • Sen hiç cabalamadan paa kazanan gordunmu sen zenginliginle ovunuyosun ama o parayı kazandıran hep isci emekci insanlardır bunu unutma

1|0
    0|0
    • Tavrınız bana mı?

• Yok canım, estağfurullah. 😊

• Cvp seni icermis olabilir ama sen degilsin yani bunu bil soruya aslinda sorular insanların cvp verme seklini kisiliklerini acıklar bn bir şarapcinin hayatını dinlemiş bir insanım çok iyi bilirim fakirlik nedir ve o insanlar olmasaydı gelisemiyecek çok insan tanıyorum yani cvbım soruyaydı k. b Tesekurler

• Mütevazi değil mütevazı olmak iyi.

1|0
    0|0
  • İnsanlık sahip olunan servetten daha önemli aslinda.

1|0
    0|0
  • Bak insan ömrü kısa önemli olan zengin olmak değil mutlu olmaktır. Bugün yine ölümü düşündüm belki de yarın öleceğim götüreceğim tek şey birkaç metrelik kefen fazla umursama bu dünyayı.

1|0
    0|0
  • hayır tabiki küçük görürsen küçük duruma düşersin.

1|0
    0|0
  • Cok insana ihtiyacim yok kendim kendime hep yettim hala da yeterim karakterim alçak küçük şeylerle mutlu olabilirim

1|0
    0|0
  • Umursamam çoğu insanı tepeden bakmaktan daha kötü bana göre

1|0
    0|0
  • Insanlara tepeden bakanlar bilmiyorsunuz ki aşağıdan bakınca küçük görünüyorsunuz. diye bir söz okumuştum.

1|0
    0|0
  • Hangi zenginlikten bahsediyoruz burada?

1|0
    0|0
    • İnsanların maddi gelirleri.. şık giyinim, arabalar vs. 😊

• Valla zengin değilim normal gelirli bir öğrenciyim zenginlik nedir bilmiyorum ama benden çok zenginlerde var daha az gelir seviyesine sahip insanlarda var. Kıskançlık falan yok çevremdeki arkadaşlarım zengindir genelde baya zengin hemde ama aramızda hiç öyle ezme küçük görme olayları olmuyor. Zengin oldum diyelim yine görmezdim zenginlik adam etmiyor insanı sadece mutlu olursun istediğini alırsın prestij görürsün başka bir fark yok ben yine aynı kalırdım kimseyi küçük görmezdim çünkü yüksekten aşağı inende cok görmüşsündür biliyorsundur çok zengin olupta batan insan biten insan çok :D

• zenginlik mal mulk para degildir

1|0
    0|0
  • 18 yasindaki birisi zengin olamaz sadece ailesinin parasi vardir. Seninle ayni yastaki birisinin ailesinin parasi yok diye onu kucumseyemez veya hor goremezsin. Fakir Dogmak Onun Sucu Degil Ama Fakir Olmek Onun Sucu.

1|0
    0|0
  • o bana tepeden bakar kafamı görür. ben ona alttan bakarım g*tünü görürüm. sonuç, o utansın...

1|0
    0|0
  • Her şeyimi kaybetsem ve ömür boyu mutsuz olacağımı bilsem bile alçak gönüllülükten vazgeçmem.

1|0
    0|0
  • Insanlara tepeden bakmiyorm aslinda statu konum degilde beynine bakiyorm zekiligine

1|0
    0|0
  • Hayır tabii ki

1|0
    0|0
  • Kimseye tepeden bakmam bana öyle bakmaya çalışanı da yerin dibine sokarım

1|0
    0|0
  • Zenginsen mütevazi olmaya çalısman bile yanlis anlasiliyor

1|0
    0|0
  • Tabiki hayır. kibir insanın en büyük düşmanıdır.

1|0
    0|0
  • Asla.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 22

• İnsanlara tepeden bakacak neyim var? Ondan yaratılış olarak ne farkım var? Dünya malı bugün var yarın yok, bir hastalıkla her şeyini, bir yangınla tüm servetini kaybedebilirsin. İnsanlık içten gelen ve daima seninle olabilecek tek şeydir.
    Asla kimseyi kendimden küçük görmem.

1|1
    0|0
  • hayır Allah korusun kibirden

3|0
    0|0
  • gerçekten zengin olanlar mütevazidir zaten :) zenginliği sonradan elde etmiş insanlar görmemiş gibi bunu vurgular :) zaten zengin olan için insan için normal bir şeydir zengin olmak :)

1|1
    0|0
  • Varlığı da gördüm, yokluğu da.
    Zenginim diye asla insanları küçük görmem.

1|0
    0|0
  • maddi anlamda hiç kimseye tepeden bakmadım bakmam çok şükür
    ama bir konuda benden daha iyisi olamaz genelde ben daha iyiyimdir o konuda tepeden bakarım

1|0
    0|1
    • eksi büyüklük taslamak daha kötü elestirilmekten korkan insanin kendi hatasini görmemesi oda kötünün kötüsü, bahene üreten odahada kötü, en kötü insan büyüklük tasliyan bencil insandir

• @Adsızon beni kendime getirmek sana mı düştü

• evet iyi kötünün düsmanidir neyse byby

• Hayır tabiki yarın kimin ne olacağı belli olmax

1|0
    0|0
  • İnsanlara tepeden bakmam bakanlara da haddini bildirmek gerekir zengin-fakir dizileri çok oldu insanlar böyle dizilere özendiği için tepeden bakanların sayıları cogaldi

1|0
    0|0
    • diziyle alakası yok bazı diziler insanlarin hayatini anlatiyor yani, zengin ama p. c dizide onlarin hayatini anlatiyor, zenginlik ölcüsü nedir oda tartisilir milyar dolarlarmi varda zengin parasal acidan zengin

• Hayatımda hiçkimseyi küçük görmedim..
    Allah vermesini bildiği gibi almasını da bilir..

1|1
    0|0
  • Para gelip geçici üstünlükte takvada

1|1
    0|0
  • Bence insandan insana değişir. Ben kimseye öyle bakmadım fakir de zengin de arkadaşlarım ama öyle kendini gören falanla yakınlık kurmam. Ve kimse de bana karşı kafa büyütmedi yani tepeden bakmadı.

1|0
    0|0
  • Zenginlikten kastın gönül zenginliğimi yoksa maddi açıdan mı. Maddi açıdansa zenginleştikçe alçalıyor insanlar. İnsanların durumunu kendi durumunla kıyaslamak en büyük zayifliktır, zavalliliktır. Ne kadar zengin olursan ol insan kal.

1|1
    0|0
  • Tepeden bakmak ne ya dusunsek tum hikayenin sonu mefta olmak. ama su var yedirip icir para ver geri alma sirtindan vurul. bu yuzden acima duygusu azalio. kultur farkida oluyo ayni dili konusamiosun boylece sinif farki oluyo

1|0
    0|0
  • Öncelikle alçak gönüllülük ve mütevazı'lık aynı şeyler
    İkisini de yazmanın mantığı yok.
    Değerlerimiz hakkında bir bilgiye de sahip değilsin sanıyorum bununla ilgili sana iletişim teknikleri dersini almani öneriyorum.
    Gerçek hayatta öyle değil derken sadece yaşadığın çevre hakkında bu bilgilere sahip olduğunu varsayiyorum çünkü kesinlikle tutarsız şeylerden bahsediyorsun her kesim deki değerlerimiz aynı değildir.
    Örneğin:
    Diyarbakirda herhangi bir köyde etek dizin üstündeyse ayiplaniliyorlar fakat İzmirde gayet normal karsilaniyor.
    Ve son olarak da
    Bir insanın size tepeden bakabilmesi için sizin aşşağıda olmanız gerekir buna izin verip vermemek de sizin elinizdedir.

0|0
    0|0
    • Alcak gönüllü, mütevazi olmak aynı anlama geldiği için iki kez yazmam doğru değil. Bu konuda haklısın.
      Gerçek hayat derken demek istediğimi yanlış anlamışsın. Burayı sanal hayat olarak gördüm. Yani insanların sanalda verdikleri cevaplar ile günlük hayatta yaptıkları çelişiyor demek istedim.
      Tavrınız oldukça sert. Bu tavır bana karşı mı? Mantığı yok.. bilgiye sahip değilsin.. ders almanı öneriyorum.. tutarsız şeyler.. yazdıklarınız benim soruyu sorma amacımdan farklı değil. Daha tatlı bir yaklaşımda bulunabilirdin.

• Kesinlikle sert bir dille anlattigimi dusunuyorum ciddi anlamda bu konu hakkında ki herşeyi kendim okuyarak öğrendim çok iyi bildiğim ve işimle ilgili olan şeyler hakkında tam olarak bilgi sahibi olunmadan yorum yapılmasi bana aşırı derece de saçma geliyor. s sorunuza dönecek olursam yukarıda cevabını verdim dikkat etmediniz sanırım. bu arada insanların söyledikleriyle kendi hayatında yer verdiği yaşam şekillerinde çelişkileri olduğunu bende dusunuyorum yanlış anlaşıldı yaşam kusura bakmayın😂😂😂😂

• *Yanlis anlasildiysam

• Pislikleri ezmek lazım bazilari insan degil adam değil onlar her turlu kotu muameleyi hak ediyor

1|0
    0|0
  • Paramı yani mesele pof

1|0
    0|0
  • Kimse kimseyi küçük düşürmeye görmeye hakkı yok

1|0
    0|0
  • İnsanlara tepeden bakanlarla konuşmam

1|0
    0|0
  • Hayır tabiki ama gönül işlerine gelince İş başka ne demişler davul bile dengi dengine

1|0
    0|0
    • par acisindan zenginmisinki zenginlik ölcüsü nedir milyar dolarlarinizmi var yani :)

• bazi insanlar vardirki maddi acidandan cok zengindir ama asil zenginligin manevi zenginlik oldugunu bilirler peygamberler halifeler büyük imamlar örnek buna, parayi bulunca icindeki p. cligini sergiliyenlerde var, kültür farki diye birsey yoktur bir insan düzgünse düzgündür iyiyse iyidir, yamuksa yamuk kötüyse kötüdür

• Bn sadece gönül işlerinde dedim farkindaysan hem Peygamber Efendimizde denginizle evlenin diyor keşke biraz daha bilgi sahibi olsanda öyle konuşsan

• Kimseye tepeden bakmadim simdiye kadar bakana da guler gecerim onunla mi ugrascam hdhdjd

1|0
    0|0
  • Yokk

0|0
    0|0
  • görmemeliyiz

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...