Kapat

Din hakkında bilgisi olan?

Merhaba arkadaşlar geçmişte kötü olaylar yaptım gece klüpleri alkol vs akıl sağlığım bozuldu. Elimi ayağımı çektim tabiki 2 yıldır hiçbirşey yok sigara dahil ve 6 aydır 5 vakit namaz kılıyorum soru şu akıl sağlığım yerinde olmadığı için yaptığım ibadetlerden sevap alıyor muyum? Bana farz oluyo mu ibadetler? Bilenler konuşursa sevinirim..

1|0
15|10

En İyi Kız Görüşü

• Şu anda bunu sorabilecek bir akla sahipseniz evet. İbadetler size farz ve sevap da alıyorsunuz.

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim olayı yalnış anlamışsın psikolojik sorunlarının olması ya da dönem dönem kendini kaybetmelerin falan akıl sağlığında problem olduğu anlamına gelmiyor. Komple aklını kaybedenler halk arasında deli dediğimiz insanlar için geçerli o. Sen Maşallah sağlıklı bir bireysin muhtemelen bunları deli bir insan yazmaz. Çoğu insandan akıllı olduğun belli.

0|0
    0|0
    • anladım sağol. Peki önerebileceğin dua var mdır?

• inşallah 5 yıl olmaz depresyon zor bişey bakara diyosun bide ankebut teşekkür ederim sağol ezberlicem

• Rica ederimm umarım en yakın zamanda huzura kavuşursun iyi günler

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 14

• İbadetten muaf olmak için kendinde olmaman lazım tamamen. Ayrıca hiç bir ibadet boşa gitmez. Muaf değilsen bile ibadetin seni yüceltir. Belki Allah ibadetin hatrına eski ruh sağlığını sana geri verecek bilemezsin ki

0|0
    0|0
  • pek yok

1|0
    0|0
  • Bu soruyu sorduguna gore akil sagligin yerinde bence ve sorumlusun ama tabiri caizse deli olsan yani ne yaprigini ne konustugunu bilmesen o zmana mukellef olmazdin bunud dusunebiliyorsan mukellfsindir

0|0
    0|0
  • Anlayamadım akıl sağlığm yerinde olmadığndan yaptğm ibadetlerden sevap alıyor muyum demkşsin? Ne demek oluyorr akıl sağlığının yerinde olmadğnı mı düşünüyorsun?

0|0
    0|0
    • evet yerinde olmadığını düşünüyorum

• Akli dengen bunu anlayacak kadar var hani ciddi bir rahatsizligin olmadigi surece farz ama yaptigin seyler konusunda Allah merhametlidir affeder insallah

0|0
    0|0
  • Tevbe edecek kadar düşünebiliyorsun yapman gerekeni yapmaman gerekeni biliyorsun akıl sağlığı yerinde olmamak demek bunlara akıl erdirememek demektir elbette ki halis bir niyetle bunları yapıyorsan sevabınıda alıyosundur

0|0
    0|0
  • Akıl sağlığının yerinde olmadığını söyleye bilecek kadar sağlıklısınız

0|0
    0|0
  • Akıl sağlığın yerinde olmasa bu düşünceye kapilmazdin :) yani merak etme sevaplar yazılır inşallah...

0|0
    0|0
  • Akıl sağlığı yerinde olmayan bir insan nasıl bu kadar ine düşünebiliyo

0|0
    0|0
  • Sen herşeye tövbe et birdaha asla yapma. Kıldığın namazlar da inşallah kabul olmuştur. Sen böyle devam et. Kuran oku. İyileştiğini göreceksin.

0|0
    0|0
  • Tabi Allahin isine karisilmaz ama aldigini düsünüyorum:)

0|0
    0|0
  • Su anda mi yok akil sagligin

0|0
    0|0
    • ataraksiya işte hastalığımın ismi

• Sevap aliyorsun tabi ki hasta olup olmayan da ibadet ederse karşılığını alir

• Akıl sağlım yok derken bunu gayet mantıklı yazmışsın?

0|0
    0|0
  • Bunlari yazabilecek kadar akil sagligin oldugunu dusunursek farz tabiki.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Bana sorarsan akil sagligin du an bozuk

0|0
    0|0
  • Din Sorumluluktur, samimiyettir. Akılsız canlılar sorumluluk sahibi olmadıklarından dolayı Dinden de sorumlu değildirler. Aklını kaybetmeden önceki yaptıklarından sorumlu tutulursun , iyi veya kötü her ne yaptıysan.

0|0
    0|0
  • sağlık durumun ne durumda bilmiyorum ama sen allaha yönelmişsin iyilik düşünmek bile sebab bizim dinimizde
    Yolundan şaşma eğer ki rahatsızlığın ibadetini yaparken zorlayan bir durum varsa kendini iyi hissedene kadar ara verebilirsin
    benim düşüncem

0|0
    0|0
  • Alkolunun sigaranın içmesi günah oludunu bilipte içtiysen günah tabi ama ne güzel 2 yıldır 5 vakit namaz kılıyormuşsun inşallah böyle gidersın

0|0
    0|0
  • bunu yazcak kadar aklın yerindeyse sıkıntı yok. o dediğin gercek deliler için..

0|0
    0|0
    • aklım başımda değil şizofren de değilim. Ama delirmekten korkuyorum

• kavrayabildiğin kadar mükellefsin (sorumlusun)

0|0
    0|0
  • Akkole. devam kanks

0|0
    0|0
  • evet farz
    ezan okuduğu an o vaktin namazından sorumlusun

oruç da ise
    sağlık problemin olduğu ve tutamadığın orucun kazasını yapman lazım
    1 oruç= 1 kaza orucu

problem olmadan bilerek yediğin oruç ise

1 oruç: 61 kaza oruç
    2 oruç: 60 (ceza orucu) +2 kaza oruç = 62 oruç

bunu da unutma
    musibet anında yapılan ibadet , normal vakitte yapılan ibadetten daha sevaplıdır.
    bu durumda 1 saatlik günlük ibadetlerin sevabı 1 yıllık ibadete denk olabiliyor

0|0
    0|0
  • Aklı yerinde olana sevapta günahta yazılır, aklı yerinde olmayan mesul değil günah yok, sevap var mı onu bilemem

0|0
    0|0
Yükleniyor...