Türkçe takıntısı?

Nedir bu Türkçe takıntısı az önce bir kızla tanıştım ve tanıştığımız gibi kavga ettik Türkçe takıntılı tiplere uyuz oluyorum nedenimde şu siz sokakta yürüyen birinin yürümesine konuşmasına hareketlerine karışamıyorsanız neden yazmasına kafayı takıyorsunuz? Amaç nedir şimdi bana Türkçeyi güzel kullanalım gibi şeyler yazarsınız ama nereden biliyorsunuz ki benim kitap çevirmeni olmadığımı dikkat çekmek için yapılan aşırı gereksiz bir eylem benim için çünkü insanlar mesajlaşırken örneğin her an her yerde olabiliyorlar parmağı yanlış bastı diye silip düzeltmek zorunda değil herkes aşırı saçma ve aciz bir şey işiniz gücünüz yok bununla uğraşıyorsunuz

Güncellemeler:
GÜNLÜK MESAJLAŞMALARDAN BAHSEDİYORUM :D

0|0
11|4

En İyi Kız Görüşü

• Yönlendirilmek genelde böyle hissettirir. Haklısınız.

0|1
    0|0
    • Çevirmenlik yapmşsınız, meslek neydi?

• bende öyle düşünüyorum

• İçselleştirmeyin.
      Bunu bir dilci olarak söylüyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• Aynen biz yazı diliyle değil de konuşma diliyle yazıyoruz yani ne var bunda

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Cümlelerin arasına nokta koyaydın iyiydi.

Onun da benim gibi okumaya çalışırken başı ağrımış olabilir.

0|0
    0|0
  • Çok kısaltma kullananlar beni de rahatsız ediyor düşünüyorum ne dedi bu sorsam aynısını yazacak ve uzmanlar yazının kısaltmaların karakteri yansıttığını söyler ama anlaşılır bir dil lazım harfler arada yanlış olsa da neticede. okunuyor

0|0
    0|0
  • Yanlış olan bir şeyi ben de düzeltmeye çalışırım. Eğer karşımdaki kişi bu tutumumdan rahatsızsa konuşmayı sürdürmem. Dili yanlış kullanmak ile telefonun/bilgisayarın azizliğine uğramak farklı şeyler.

0|0
    0|0
    • hiçte farklı değil arkadaşıma kalk bize gel yazacaksam açıp kitap okumak zorunda değilim burada yobaz gibi görünüyorum böyle şeyler diyerek ama gerçekten çok saçma bir takıntı sana soruyorum senin yazdığın konuştuğun söylediğin her şey doğru mu? birisi seni devamlı düzeltse sen konuşurken ya da yürürken ya da bir işini yaparken? ne farkı var yazmanın anlamıyorum

• Tabi ki haklısın. Uğruna kavga edilecek bir şey değil. Emir vererek halledilecek bir şey hiç değil zaten. Ben de dikkat ediyorum doğru yazmaya ve yazılmasına ama insanlara bunu dikte etmeye çalışmak doğru bir şey değil. Herkes aynı düşünmek zorunda değil, bunun senin için önemli bir ayrıntı olması gerekmiyor. İstediğin gibi yaz ama doğru yazmak/konuşmak kısacası bir şeyleri doğru yapmak her zaman artı kazandırır.

• O kadar haklısın ki benim anlatmak istediklerimi anlatmışsın senin gibi düşünse keşke teşekkürler.

• Yazım kurallarına dikkat etmek bunu biraz içselleştirmekle alakalı yani bir adam yazım kurallarına dikkat etmeyi içselleştirmişse bunu sanala ve yakın arkadaşlarıyla sohbetinde de uygular ama içselleştirmemişse sadece gerek gördüğü zaman dikkat eder

0|0
    0|0
    • örneğin acelem var evdn çkıyorm yazdım buna tamam mı dersin düzgün yaz diye takmaya mı başlarsın?

• Tamam derim elbette

• takıntılı değilsin o zaman takıntılı olanlar ile konuşulmuyor bunu anlatmaya çalışıyorum takıntılı birini bulup kavga etmek için açtım bu soruyu çünkü cidden çok kızdım

• Hayır ben de sinir oluyorum. Düzgün kullanın.

0|0
    0|0
    • kullanmıyorum napıcaksın al bak

• bana denk gelseydin ne güzel kavga ederdik çok kavga etme isteğim var bu konu yüzünden

• Ya bir şey dicem. Tamamen iyi niyetliyim.. Lafa gelince milliyetçi, vatansever takılırsınız da, dili düzgün kullanın deyince neden atar yaparsınız mesela?

• Rahatladın mı şimdi upuzun paragraf yazınca?

0|0
    0|0
    • daha rahatlayamadım kavga edelim mi?

• Herhangi bir yazım hatası göremedim, noktalama dışında bayağı bir dikkat etmişsin zaten belli. Olsaydı edebilirdik.

• ben buradaki yazılardan bahsetmiyorum günlük hayatımızdaki mesajlar vb

• Türkçe'ye sahip çıkılmalı en doğrusu

0|0
    0|0
    • O zaman sende düzgün yürü yanlış yürüyorsun ya da öyle su içme böyle yürü suya sahip çıkalım?

• Çık tabi 😄👏🏼

• Hrksn hytna kmse krışamaz

0|0
    0|0
  • Hele hele baska ülkede buyumüs ol ve türkcen harika olmasin seni napiyorlar gör :D

0|0
    0|0
  • Ben ingilizceciyim ve bazen turkce kelime bulmakta zorlaniyorum. Turkceci arkadas isarla duzeltiyo. Ezik iste ego tatmin ediyo benim kidemimin altinda ezildigini dusunuyorum.

0|0
    0|0
    • çok haklısın benim kitap çevirmenliği yaptığım bir iş vardı o zamanlarda bile böyleleri çıkıyordu çok sinir bozucular

• Tibbi ceviri okutacaksin boylelerine bakalim o guzel turkceleri cetecek mi anlamaya 😀

• ahahahaha aynen

Erkekler Ne Diyor 3

• amerikada ghetto dili var amerikan ingilizi var cesitli cesitli dilli var okulda degilsen istedigin gibi konusulur dogru turkceyi falan birakin mk guzel falan degil

0|0
    0|0
  • Eğer bu şekilde yazışıyorsan, kız'da sorun var demektir. Bazıları türkçe'yi katlediyor bu benimde sinirimi bozuyor. Ama sen gayet güzel yazmışsın.

0|0
    0|0
    • yahu olay buradaki yazım değil günlük hayattaki mesajlaşmalar onu belirtmeyi unutmuşum

• Ben sen de bir kusur göremedim, telefon özürlüsü demek gibi bir hakkım da yok. Elbette istediğin gibi yazacaksın.

• herkes böyle düşünmüyor işte

• valla çok boş insanlar bence

0|0
    0|0
    • aynen öyle çok bilmiş gibi bana düzgün yaz diye emir veriyor sonra dönüp ana naptın bea falan konuşuyor saçma sapan insanlar amaç sıfır

Yükleniyor...