Allah var mı? Müslümanlık tek din mi? Kuranı Kerim Allah tarafından mı gönderildi?

Merhaba herkese.

Allah'ın varlığı konusunda düşünmekten kendimi yordum... Sizlerede danışmak istiyorum..

Sizce Allah'ın varlığı kesin mi? Kuranı Kerim'i Allah mı yolladı yoksa Hz. Muhammed veya bir başkası mı yazdı? Lütfen saygı çerçevesinde tartışalım... :)

0|0
6|20

En İyi Kız Görüşü

• Allah ; herangi bir gezegende oturan yasli-beyaz sakalli bir fitrat degil ki ;

99 tane kuvvet ile kainati sarip kusatmis ve kendine genelleme olrak Allah demis bir Rab su an bile is ve olusu aksatmadan tecelli etmektedir..

dua edildigi zaman karsiliksizca tevekkule sarilarak ve iman edildigi zaman icabet edilmesi bile bir harikaliktir

Kk den bashedecek olursak da ilk yaratilistan son gune kadar herturlu bilgi ve ana deginmelerin mevcut oldugu bir kaynak

gunumuze kadar gelebildi ise iste bu mucizedir

3|2
    0|1
    • Çok teşekkür ederim cevabın için.

• pırr pırr ciyak ciyak dostoyevski iskele yayinlari yorumla okumaya devam ileri önceki türkçe

En İyi Erkek Görüşü

• Bu siteye girdiyin telefona veya bilgisayara bak ve deki bu telefon veya bilgisayara kendi kendine olmuştur eğer buna inanırsan o zaman vallahi akılsızlardan olmuş olursun ama bu telefon ve bilgisayarı yapan biri olduğu gibi seni ve beni dizayn edip yaratan biride var ve gelelim Kur'ana yine aynı örnekten gidersek bilgisayar ve telefonun olduğu gibi insanlarında bir kullanma kılavuzu var bu klavuz Kur'andır ve yaşayıştaysa sünnettir. İslama gelince Allah diyor ki Benim katımda tek din İslamdır. Ali İmran - 19 bizim diğer dinler dediklerimizin kökü birdir İslamdır ve onlar değiştirilmiştir Allah Ademdeb bu yana peygamberlerini yolladı ama insanlar hepsini tahrif etti taki hz. Muhammed Mustafa'ya kadar şimdi sen Kur'anın değiştirilmediğini nerden biliyorsun diyebilirsin Vallahi Kur'anı aç ve oku göreceksin ki bu kelamlar bir insandan çıkmış olamaz

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Bir ömür araştırsan cevabını bulamazsın

0|1
    0|0
  • Kuranı kerim in içeriğinde hz muhammedi size gönderdik vs yazdığına göre hz muhammed yazmış olamaz dimi

0|1
    0|0
    • Hz Muhammed kendisi yazamazmı inandırıcı olsun diye?

• Ben cevabı verir kaçarım aranızda helalleşirsiniz Allaha emanet 😊✋✋

• @nesetaydin Görüşürüz. Allah selamet versin. :D

• Kur'anı anlayarak okumayı dene. Tüm cevaplar orada

0|1
    0|0
    • Teşekkürler cevabın için.

• benim tanıdıgım çoğu müslüman kuranı benden az biliyorlar malesef. körü körüne inanıyorlar çevre şartlarından dolayı. ve okumadan bilmeden inanmak mantık dışı ve komik

• @byzbsra O yüzden 'anlayarak' okumasını istedim. Okuyup geçmek ona birşey katmayacak. Bağnazlık tabiki kötü birşey. Allah (c. c) da zaten "Onlar hiç düşünmezler mi?" ayetinde düşünmeye, araştırmaya teşvik etmiştir. Kur'anı anlamayan, araştırmayan, bağnaz insanlar ateistlerin çoğalmasına sebep oluyor.

• Bizi bir yaratan var.
    Bunca tasarım tesadüf olamaz.

0|1
    0|0
    • Bende öyle düşünüyorum. Peki müslümanlık hakkında görüşlerin nedir?

• öncelikle eğer böyle bir çelişkiye düştüysen, en azından diğer büyük dinlere de bir bak derim.

kısaca açıklayacak olursam;

binlerce din var. ben büyüklere bakıyorum, çünkü diğerlerini analiz edecek ne zamanım var (ortalama insan ömrü en fazla 70 yıl desek) ne de sabrım açıkcası.

öncelikle neden diğer dinleri kabul etmediğimi biliyorum. içlerinden en çok islam mantıklı geldi, onu seçtim.

ben de sorguladım, merak etme bence doğru yoldasın (bence). hala da sorguluyorum, araştırıyorum tabi islami terbiye çercevesinde.

islama yakınlığımın en büyük sebebi adalet. bu dünya adil değil ve ben sevgiye inanıyorum. biliyorum ki bir güç, bir yaratıcı bizi çok seviyor ve her şey daha iyi olacak, olabilecek.

'seviyor da neden zulm ediyor ya da izin veriyor?' diyeceklere: zulmetmiyor, şimdilik göz yumuyor. mesele imtihan diyorum.

• Peki. Sağolasın.

• bir insan asırlar önce her konuda bilgisi olup yazamaz dönderildi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• 0|1
    0|0
    • Cevabın için teşekkür ederim. Müslümanlar genelde imtihan ediliyoruz derler. Kötülük ve iyilik imtihan meselesi olabilir mi? O zaman Afrikada ve dünyanın bir çok yerinde aç kalan insanların suçu ne dmi?

• eğer her şey iyi olsaydı bizim irademiz kısıtlı olurdu Allah bize bir irade vermiş bütün kötülükleri biz işliyoruz

• @srhtgltkn02 allah bizim kaderimizi önceden yazmıştır ve bizim o kötülüğü işleyeceğimizi allah biliyordu..
      o kötülüğü işlemeseydik allah yanılmış olurdu
      onu geçtim bu kadar çok peygamber geldiği halde insanlığın halini görüyorsunuz

• Şimdi ne yazarsam milletle tartışmaya gireceğim için (ve gece gece hiç çekemem), video atıp kaçıyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=N45X65Uh6Z8

0|1
    0|0
  • Muhammed o zamanki isteklerini yerine getirmek için toplumun çıkmazını kullandı. O zmaanlarda çok kanunsuzluk vardı ve insanlar umutsuzdu. Onları küçük vaatlerle kandırdı hemde soyut şeylerle. İndirilen ayetler ve indirilen zmaanlara bakarsan muhammed ilk başta insaklıktan bahsederken bir anda egemenlıkten ölümlerden bahsetmeye başlamıştır

0|2
    0|0
  • Bir damla sudan insan yaratılıyorsa an geliyor gündüz an geliyor gece oluyorsa kış yaza dönüyorsa bu doğa bu çeşit çeşit hayvanlar bitkiler Allah var mı yok mu sen söyle

1|1
    0|0
    • Bende bu kadar olayın tesadüf oldugunu düsünmüyorum. Lakin müslümanlık? Kuran? Sence Kuranı Allah mı yolladı?

• İbni Sina Farabi Ömer Hayyam vb matematiğin ilimin geometrinin uzay bilimlerinin kurucusu sayılan kişiler dönemlerinin İslam alimleridir hatırlatırım bu kişilerin görüşleri Rönesans döneminde Avrupalı sanatçılara ilham olmuştur taklit edilmiştir geri olmamızın nedeni bizlerin eğitimden uzaklaşmamız okumamaızdır ilime fene değer vermemiz alimlerimizin görüşlerine Avrupalılar kadar sahip çıkamamızdan ileri gelmektedir @byzbsra

• İbni Sina Farabi felan haklısın onda lakin Ömer Hayyam Ateistdir... ya da deist.

• Bismillahirrahmanirrahim.

Kul huvallâhu ehad ( De ki: “O Allah, Bir’dir (Tek’tir)
    Lem yelid ve lem yûled.(O, doğurmadı ve doğurulmadı.)
    Ve lem yekun lehu kufuven ehad (Ve O’nun bir dengi olmadı) (olamaz).

Kuranı Kerim'i Allah'ın meleği cebrail vasıtasıyla ayet ayet sayfa sayfa gönderdi. melek söylüyor peygamber tekrar ediyordu ezberliyordu... Onun için ezber zor değil di çünkü o bir peygamberdi.

0|1
    0|0
  • Boyle guzel sorun guzel cvp verelim
    Allahi varkigini mantikli dusunursen dogrularsin nasil milattan onceki seykere tarih olarak inaniyosak buda kuranda gercektir onun soyundan gelenlerle gubumuze gelmistir

0|1
    0|0
    • Cevabın için teşekkür ederim öncelikle. Yani siz Kuranın Allah tarafından gönderildigi kanaatindesiniz?

• Diger dinleri islama daha hakim alimler hep cekiskilerini soylemistir

• anladım

• Kurani okursa tek din islam oldugu anlarsin

1|1
    0|0
  • Kardesim kurani zaten hz. muhammed sav yazamazdı; çunku okuma yazmasi yoktu. Bence aklini boyle sorularla kurcalama mazallah yoldan cikarsin. Sana tavsiyem dr. zakir, nihat hatipoglu vs izle...

0|1
    0|0
    • Dr. Zakir'i biliyorum lakin diğerini sevmiyorum. Yapmacık geliyor. Daha akılcı alimleri dinlemek daha mantıklı bence. :D

• herhangi bir insan din yazabilir. cevabı bu kadar

0|1
    0|0
  • Eğer kuranı Hz muhammed yazsaydı bende sizin gibi beşerim beni yüceltmeyin demezdi.
    Ayrıca kuranı kerimde 19 mucizesini araştır derim

0|1
    0|0
    • Edip Yüksel aracılığı ile araştırdım. Tam araştırmak değilde şaşırmıştım baya.

• rica ederim kardeşim zamanında Peygamberler insanlara bazı mucizeler göstermiştir ve diğerleri bu bir sihir diyerek yinede inanmamışlardı bu devirdede 19 mucizesini gördüğü halde inkar edenler olacaklardır inşallah sende gerçek iman sahibi olursun

• İnşallah :D

• Yanlis yer ☺

0|1
    0|0
  • deist birisi olarak, tanrı bana göre vardır. tek din islam değildir saçma. başka dinlerde vardır.

0|1
    0|0
    • Peki hangisine inanmalıyız?

• Anladım. Teşekkürler.

• bende öyle düşünüyorum lakin her zaman insan baskısı var ve ya müslümanlık doğruysa sorusu beni tedirgin ediyor

• Sence şu koskoca dünya da tek din müslümanlıkmı?

0|1
    0|0
    • Müslümanlar tek hak din olarak kabul etmiyor mu Müslümanlığı?

• sorun olursa burdayım aga :)

• tamam

• bir yaratıcının olduğu kesin

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim cevabın için. Peki bunu neye dayanarak söylüyorsun?

• Etrafa bakarak. Herşey tam kararında bir rastlantı değil

• Bende öyle düşünüyorum. Sağolasın.

• Senin bu fikir de düşünmen bile günah o derece açık ve net

0|1
    0|0
    • birşeyleri sorgulamadan inanması da mantık dışı değil mi? tabiki sorucak sorgulucak birşeye inanacak

• adam zaten ya allah yoksa diye araştırıyor kardeşim farkında mısın? allahın bir oldugu senin düşüncen başkalarıda olmadıgını düşünüyor sonucta birçok fikir var hepsini okuyup doğru yolu bulmaya calısıyor

• @byzbsra o konuda bişey demem bak onla kendi vicdanı

• Diyelim Müslümanlık var. Sen avrupada bir ülkede doğdun yine müslüman olurmuydun , bence olmazdın. Çünkü bakıyorsun müslüman ülkelerine Pakistan Afganistan Irak Türkiye İran falan Ne kadar pislik varsa burda oluyor, ülke ne gelişmiş, ne moderm, ne çagdaş, nede insana saygı var. Bu dini seçmezdin galiba, normal olanda bu, sırf müslüman değil diye yanacakmış falan bunları doğru bulmuyorum. Tanrı var ama kitaplara inanmıyorum. Cennet vaat edilmeseydi kimse dindar olmazdı.

0|1
    0|0
  • Allah'ın varlığına kesinlikle şüphesiz inanıyorum lakin dinler de çok sorgudayım be kardeşim müslümanım diyorum ama bu tarihte geçen din savaşları beni çok şüpheye düşürüyor ama insan zekası işte yorumlamak zorunda

0|1
    0|0
    • Kesinlikle hocam. katılıyorum

• allahü teala var... İslamiyet son hak dindir... kuranı kerim allah tarafından gönderilmiştir...

0|1
    0|0
  • Bu kaçıncı sorusun?

Elhamdülillah Allah var

0|1
    0|0
    • Bunu 1. soruşum bu sitede. Cevabın için teşekkür ederim.

• Rica ederim

Yükleniyor...