Suriyeliler nüfus artışını aşırı hızlandırıyor?

Suriyelilerin vatantaşlık hakkı almasında ülke ekonomisine katkıda bulunacağını savunanlar var, bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Çadır kentlerde günde 135 bebek doğuyor. Türkiye'de doğan Suriye'li bebek sayısı 150bini aştı. Şimdi bana ırkçı ve faşist demeden önce bir düşünün. Zaten genç nesile sahip bir ülkeyiz zira biz de üremeyi seviyoruz (en az üç çocuk). Ülkenin kaderi overpopulation sorunu ile karşı karşıya kalmaz mı? Ülkemizde işsizi de var, evsizi de var. Popülasyon arttıkça iş için rekabet artacak, huzur bozulacak. Kendi vatandaşını zor doyuran bir ülkenin Suriyelileri davet etmesi ne kadar doğru?
Elbet bu yazıları yazmak zorunda olmak istemezdim, Suriyelilere ev sahipli yapacak Sosyal bir devlet olsun isterdim ülkemiz, ama değil. Gittikçe kalabalıklaşan ülkemizde Suriyelilere vatandaşlık vermemiz akıl karı mı?

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• Kedi kopek bile bunlar kadar uremiyo adamlar savastan kacarken cadirda o isi bos gecmemisler

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• bence çok yanlış taraftan bakıyorsun zira burda dogan çocuk ister suriyeli ister türk olsun aynıdır orda sıkıntı yok sıkıntı var olan kesimle yaşanan kültürel ve ırkçı problemler

0|0
    0|0
    • Irkçı problemlerin kaynağı da aslında nüfus artışı ve iş gücü rekabetinden kaynaklı çatışmadır.
      Türk halkı diğer kültürlere oldukça açık bir ülkedir fakat bazı gerçekler dünyaca ünlü misafirperverliğimize gölge düşürüyor.
      Orada doğan çocuklarla burada doğan çocuk aynıdır kesinlikle, sorun bu çocukların çok fazla olması sebebiyle birbirleri ile rekabete girecek olmaları. Bu durumda ırkçılık kaçınılmaz zaten.
      Şimdi ekonomisini kendi elinde tutan bir ülke miyiz? Hayır
      İhracatımızın ithalatımıza oranı büyük olan bir ülke miyiz? Hayır
      Yaşlı bir nüfusa sahip olup genç çalışan nüfus açığı olan bir ülke miyiz? Hayır.
      Bunların tam tersi, gittikçe artan bir genç nüfusumuz var, ne yazık ki suriyelilerin de öyle. Yıl 2020 olduğunda TEOG'a girecek öğrenci sayısının 10 milyonu bulduğunu, gençlerimizin suriyeli türk fark etmeksizin %60'ının üniversiteye giremediğini, sağlık olanaklarının halkımızın tamamına yetecek kadar iyi olmadığını, düşün. Suriyelilerin gelişmekte olan ülkemize vatandaş olarak

• Gelmeleri, gelmelerinin yanında bir de x8 hızında üremeleri her iki ülke için hayırlı olmayacaktır. Bir de en az üç çocuk diyen başbakanımız var. Acilen nüfus kontrolü yapılmalı, ben elinde mendille burnundan sümüğü akan suriyeli çocukları gördükçe diyorum "acaba seçme şansı olsaydı dünyaya gelmek ister miydi" diye. Her çocuk kendisine bakabilen, temel ihtiyaçlarını karşılayabilen bir aileyi tercih eder. Haksız mıyım? Eminim o çocuk da savaştan kaçmış sokaklarda yaşayan bir ailenin çocuğu olacağını bilse, dünyaya gelmek istemezdi.

• Şimdi küçük düşündüğünü belirtmek isterim türkiye bir sömürgedir nufus artışı bu bakımda ülke liderleri tarafından güzel bir şekilde yedirilebiliyor benim bahsettigim kültür farkı ise düşünce farklılığından ortaya çıkıyor yani aslında avrupada türkler neyse türkiyedede suriyeli odur durum inanılmaz bir şekilde aynı gördügün gibi sürekli baskı altında ve muhafazakar ortamda yetişen birey birden oldugundan daha açık ve özgürlükçü bir bölgeye düştüğünde ortaya laf atma tecavüz gibi skandallar ortaya çıkıyor bu olayların ardındanda toplanıp önüne ne kadar suriyeli varsa dövüldüğü biliniyor suriyelilerde bu durum üzerine türklere kin beslemesi ile ortaya daha vahim sonuçlar çıkıyo vatandaşlık mevzusuda çıkınca bu ikiye katlandı

• kendi ülkelerine gitsinler bizim ne zorumuz var bunlarla gelicekse türkmenler türk soylular gelsin bu ülkenin gercek evlatları gelsin

0|0
    0|0
  • erdoğanın g. tünün gılıyıııııııık

0|0
    0|0
  • acilen defetmeli tembel miskin korkak kimliksiz asalaklar...

0|0
    0|0
  • tayyibe oy veren sevgili koyunlar sayensinde bugün biz bu durumdayız.

0|0
    0|0
    • Tayyibe oy verenler de şu an suriyelilerden mutlu değil, referanduma gitse halkın çoğunluğu hayır diyecekti.

• Bu iktidarı getirenler düşünsün evinden yurdundan alıkonuldugunda iş işten geçmiş olacak.

0|0
    0|0
  • 1940 ı özleyenler?

0|0
    0|0
  • benim anlamadıgım ayrı bısey var. ben mesala surıyelı ıstemıyorum ulkemde. adam dıyo kı empatı kur. duruyorum dusunuyorum empatı kuruyorum yıne istemıyorum mk. bu ısteyen nasıl ıstıyo vatandaslık veren nasıl verıyo anlamıyorum arkadas ya.

0|0
    0|0
    • Empati kurdum:
      Ben olsaydım Danimarka gibi yaşlı nüfusu olan ülkelere gitmeyi ve gittiğimde de adam gibi çalışmayı seçerdim.

• onların mayasında çalışmak yok.

• Merak etme bizim nüfus hızla yaşlanıyor. Evlenmiyor artık insanlar evlenende 1-2 cocuk hep

0|0
    0|0
    • Tayyip 3 çocuk diyor
      İzmirde durum dediğin gibi ama doğudakiler de suriyelileri aratmıyor.

• Doğudakiler öyle zaten

• Ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar diyenleri anlamıyorum, ülke zaten orta gelir tuzağı denen durağanlığa girmiş durumda. Yani bu noktadan sonra bize innovasyon gerekli. Suriyelilerde bu ışığı göremedim şahsen.

Ha, mültecidir onlar, eğitilmeli ve topluma kazandırılmalıdır bu ayrı konu. Fakat bizi eğitemeyen adamlar elin Suriyelisini nasıl eğitsin? Ortalık matematik, fen, edebiyat, tarih bilmeyen, okumayan cahil cühela doldu...

1|0
    0|0
  • akilsizlik iste

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Ülke bombalanırken bunlar gerçekten sevişmiş.

0|0
    0|0
  • Hiç ülkeye gelmemeliydiler ak partiliydim ama bu saatten sonra sanmıyorum ak partiye oy verecegimi

0|0
    0|0
    • Vatandaşlık olayı referanduma gitseydi keşke. Ben ak partili değilim ama bir çok ak partili arkadaşım da suriyelilerin savaştan sonra ülkelerine gitmesi gerektiğini düşünüyor. Özellikle hataylı arkadaşlarım suriyelilerin tavırlarından çok çekmiş.
      Yani kotamızı doldurduk ülke olarak. Daha gelişmiş ülkelerin kapılarını açması lazım, ya da bu IŞİD meselesi çözülsün de herkes rahat etsin.

• Bu karar alınmadan önce halka da sorulmalıydı. İyi bir yönetici ilk önce kendi milletini düşünmeli. Bizim ülkemizde de aç, yetim, işsiz, evsiz var sen ilk bir kendi halkını doyur sonra başkasına kucak açarsın. Başka bir ülkeye kendi ülkeni vermek bence çok riskli. Tepemize bindiklerinde anlicaklar ama çok geç olucak

0|0
    0|0
    • Ülke nüfusumuz 90 milyonu bulacak bu gidişle. Her ay 135 çocuk mu yapılır.

• Zaten yeterince kalabalık bir ülkeyiz heleki İstanbul şimdi napıcaz cidden bilmiyorum gelecek içinde kaygılıyım acık söyliim

• Adamlarin yatacak yerleri yok hala bebek yapma derdindeler vay be

1|0
    0|0
  • Ancak ürüyorlar tayyip amcaları uyarsin vatandaşlarını az yavaş diye:d

0|0
    0|0
  • Çok haklisin bence sana katiliyorum. Ülkemizin durumu iyice kotuye gidiyo zaten. Twitterda #suriyelilerehayir diye bir baslik acilmisti bir suriyeli de ayni sekilde #tırkolarahayir diye bir baslik acarak burasi bizim ulkemiz siz gidin, Türklüğü bitirecegiz gibi seyler yazmisti. Bunu gorunce sinirlerim o kadar cok bozuldu ki. Yardim eden bir ulkemiz olmasi iyi ama bunlar iyice uste cikacaklar. Iki gune Kürtler gibi devlete karsi gelmeye baslayacaklar şehitler yine articak. Vatandaslik hakki verilmesi kesinlikle yanlis hatta ulkede bu kadar yer verilmesi bile yanlis bence tamam iyi bisey ama kendi vatandaslarimiz zor idare ediliyor zaten.

0|0
    0|0
Yükleniyor...