Teist (inançlı) ve ateist toplumlun tamamen ayrıldığı bir dünya kursak?

(soru ikinci paragrafta)
şu gerçek ki ırkçılığın, milliyetçiliğin ve nice bu tarz ayrımcılığın kökeninde doğal dürtüler yatar. bunları yok edemezsnz. ayrımcılık her zaman olacak. en basiti şişman zayıf arasında olacak. fakat ideolojik farklılıkların kutuplaştığı bir dünyadayız artık ve giderek güçleniyor. ben romantik değilim, mantıklı olmayı tercih ediyorm. bana göre ayrımcılık doğal ve gerekli bişeydir. şu 'herkese/her ideolojiye saygı' akımı içi boş bir akımdır. herkese çiçekler dağıtan güvercinler,, çünkü biz doğadan geliyoruz ve doğada savaş ve rekabet vardır sadece. doğa eşitliliğin olmadığı bir mekanizmayla çalışır. ...

BURASI SORU: fakat peki ya dünyayı, şu tavan yapan teizm ve ateizm farklılığı ile ikiye ayırsak nasıl olurdu? yani dünyanın bir tarafında sadece teistler, diger tarafında sadece ateistler yaşasaydı.

bir ateist olarak benim için muhteşem olurdu.
bu sitede de bir çok ateist var ve teist de var , sanırım gelecek cevaplar baya renkli olabilir.

Güncellemeler:
konu şu: bu birbirine zıt iki ideoloji çerçevesinde oluşturulan iki dünyanın kendi içindeki her türlü çatışmasına rağmen, hangisinin daha sağlıklı olacağı. biraz bir yönden bakmak önemli. yoksa tabi ki hepsi kendi içinde çeşitli kollara ayrıldığı gibi çeşitlik çatışmaları da var etmeye devam edecek.
ayrıca,, ben ne ateistim ne teist diyenler,, size ayrılan dünya yok bu senaryoda,, artık siz kendinize daha yakın uyanı tercih edin. :D ya da çok istiyorsanız 'ne ateist ne teist' lere de bir bölge ayırırız :D

2|2
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• Soru mantıken doğru gibi dursa da, eylem durumun da kaosa sürüklenmesi kaçınılmazdır.

Olaya objektif açıdan bakıcak olursam, her iki tarafta görüş bakımından yine de kendi içlerinde tam olarak birliktelik oluşturamıyorlar. Ateist görüşün içerisinde en basitinden negatif ve pozitif ateizm var, teistlerin durumu ortada. Bu grupları bir araya toplayıp Dünya'yı ikiye bölsek bile, ilk önce kendileri arasında çatışacaklar daha sonra birbirleri ile çatışacaklardır.

Ütopik fikir anlayışı çok idealist bir düşünce şekli, aynı zamanda çözüm yerine sorunun üzerine yeni sorunlar ekliyor. Temel sorunda insanların kafasındaki "gerçeklik" anlayışının birbirleri ile çakışması, düşüncesel çatışma, bireysel çatışmaya dönüşüyor...

Sorun insanların birbirlerini kabul edememeleri bu sadece inanç/düşünce olarak değil, yaşayış, görünüm, siyasi duruş, tarihi geçmiş v. b. sebeplerden de olabiliyor. İnsanları bölsekte sorun ortadan kalkmıyor. Yani malesef çözüm keşke o kadar basit olsa idi ama değil...

1|1
    0|0
    • tabi ki haklısın. bu ütopik senaryoyu bir filme bile uygulasak, çıkacak sorunlar senin saydıkların olacaktır. fakat bir tarafın diğer taraftan daha farklı olacağı kesin. çünkü teist dünya ve ateist dünya adı üstünde 180 derece zıttır. acaba hangisinin kendi bünyelerindeki çatışmalar, onlara daha az zarar verir. acaba hangisinin kendi bünyesindeki çatışmalar, akıllıca bir sistem kurmalarına daha az engel olur. işte asıl noktalar bu olmalı.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• Muhtemelen Dünya inançlılara kalırdı , tıpkı hayvanlar alemini izler gibi inançsızlar farkı gezegenden dünyayı izliyor olurdu

2|0
    0|0
    • dünya birgün müslümanlara kalacak, çünkü diğer milletler başka gezegenlere yerleşecek :)

• İnanç Müslümanlıkla sınırlı bir durum degil , inançsızlıkta bir inançtır neticede. Müslüman olarak altını çisersen bu biraz kaba olur oysa daha geniş söylemde bulunursan üzerine alınmayabilirler. Dip not , bilen yanıt veren kişidir bilgisiz tepki verir , tepkisiz günler diliyorum

• bugüne kadar çeşitli platformlarda bu tip tartışmalar içerisinde bulundum. ve bu platformların çoğu dünyanın genelinin katıldığı platformlardı. ve dünyanın hiç bir teist kesimin tartışma özürlülüğünü küfürle bir şeye benzetmeye çalışma becerisinin müslümanlar kadar olmadığını gördüm.

• Bence karışık yaşamak daha iyi böyle keskin çizgilerle ayrılarak oluşan iki toplum arasında barış uzun sürmez.

2|0
    0|0
    • son kısımda haksız sayılmazsın. ama zaten senaryomuz oldukça ütopikken, barışın sürmesi de mümkün olsun bırak bu ütopyada :)

• farklılıklar dedign şey yine aklın dünyasında işe yarardır. eğer aklın karşısında ona kelepçe vuracak bir zıtlık söz konusuysa, bu farklılık zarar verici olur. örnegin darwin'in kendi teorisini açıklamak için tam 30 yıl beklemesi. eğer beklemeseydi, bu modern biyolojinin 30 yıl önde olabilecegi anlamına geliyor

• Darwin örneği çok farklı. Toplumsal boyutta farklılaştıran unsurlarla ayıran unsurlar aynı değildir. Mesela ben kumralım arkadaşım esmer ama hiç bu konudan kavga etmedik bu farklılık. O farklı takım tutuyo bu yüzden çok tartıştık buda ayırıcı unsur bu unsuru denge de tutması gereken gene biziz. Ben arkadaşımla bu yüzden hiç kavga etmedik dengeyi kurabildiğimiz için. Ama dengeyi kuramayanlar birbirini öldürmeye kadar gidebiliyor. Mesele gene bizleriz bizim düşüncemiz.

• Gayet mantıklı bir öneri , dil en önemli problem. Uygulanabilir olsa herkes oldukça mutlu olurdu bence.

Hikaye bana biraz Mülksüzler kitabının konusunu hatırlattı.

1|0
    0|0
  • Ateist olan tarafın daha adaletli ve yaşanılır bir yer olacağı kesin..
    İnançlı bir Müslüman olarak söylüyorum bunu..

1|1
    0|0
  • Teist dünya 2 günde yıkılırdı.

1|1
    0|0
  • illa ki bu durumu kabul etmeyecek ve yerinden memnun olan , yerinden ayrılmak istemeyenler olacaktır.
    yani sorunlar her zaman olacaktır.
    yanisi şu, ışığın olduğu yerde gölgelerde vardır.
    sen çözüm üreteceğim derken, aslında yeni problemlere de yol açmış olursun. anlaşmazlıklarda doğanın bir gereğidir.
    ve genelde bu sorunlar güç ile bastırılır.

0|0
    0|0
    • çok güzel bir bakış açısı,, fakat yerinden memnun olmayanın bu noktada muhteşem bir sorunu olacak demektir. yerinden memnun değil ise ideolojisinden de memnun olmaması gerekiyor. sonuçta dünyayı ikiye ayırırsak eğer, iki tarafı da politikasından sosyal hayatına kadar her şekilde değiştirmek o ideolojinin bünyesinde olacaktır.

• Şimdi şöyle düşünelim bide. ateistleri Avrupa ve Amerika'ya aldık. Ya yok biz Asya ve diğer ülkeri istiyoruz derlerse? ya da Monalisa tablosunu ateistler isterde sahibi satılık değil derse? Ya teistler biz sınır çizgimizden ateist görmek istemiyoruz bu yüzden bir duvar yapmak zorundasınız ve duvarın yüksekliği 50 metre olacak derse? :D

0|0
    0|0
    • teistler duvar yapmak isterlerse yaparlar, Mona Lisa kendi ülkesinde kalmaya devam eder. Avrupa ve Amerika ise dünyanın yarısnı oluşturmaz

• yüzde 20lik oldugunu nerden biliyorsun? size göre zaten einstein de teistti. bence sizin yüzdeleri atma gibi saçam becerilerniz var.

• konuyu da başka saçma sapan yerlere çekip kendince bir tartışma yaratmaya çabalıyorsn, ama konuya gel ya da git !

• Deizm diye azımsanamayacak bir toplumda var yanlız başta ben :)

1|0
    0|0
  • dünyayı insanları ayırmayı tek bir kalıp içerisine koymayı bırakın artık insanlar dini inançlarına mezheplerine eğitimlerine göre sınıflandırılmamalı hatta hiç sınıflandırılmamalı bir masaya deist ateist müslüman yahudi ermeni herkes aynı değerle eşit şekilde oturmalı

0|0
    0|0
    • ilk paragrafı seninle aynı tarz yorumu yapacak olanlar için yazdım zaten. tekrardan cevap vermeye gerek yok sanırım

• Soyledigin basta mantikli gibi gorunsede insanin oldugu yerde ne dersi buna artik sinif farki de fasizm de din de insanlar kendini baskalarindan farkli gormeyi gecmiste basarmistir ve ilerde de vazgecmez. Insan dogasinda olan birsey bu. sadece inancli inancsiz ayirmiz olcan onlarfa kendi icinde ayni tas ayni hamam bisekilde farklilik yaratmayi basaracak.

0|0
    0|0
  • Ateist dunya alir basini yukarilara giderdi. Teistlerde kaos hakim olurdu. Ateist dunyada bilim sanat kültür maksimum seviyeye cikar suc orani minimize edilirdi. Teist dûnya ortadogu batakligindan farksiz olurdu.

0|0
    0|0
  • ayrımcılığı kaldırsak artık lugattan

0|0
    0|0
    • detayı okumanı tavsiye ederim. ilk paragrafı

• din ve bilim zıttır,, birilerinin göstermesine gerek yok, karakteristik özelliklerine baktığın zaman bunu rahatlıkla görürsün. din dogmatiktir, bilim kanıt ister.

• özellikle islamda oku araştır sorgula duyduğunla yetinme der. yeryüzüne göğe yıldızlara ibretler yaydık görmesini bilene der.
      yani al bunu böyle hazır demiyor araştır öğren diyor. bilime teşvik değil mi bu?
      herşey haram herşey yasak diyen yobazlar nasıl olurda kendilerini dindar sayar anlamıyorum.

• Ne zaman başlıyoruz :D

0|0
    0|0
  • kuruluyor zaten
    bkz. cennet cehennem

0|0
    0|0
  • Biz gnostik ve agnostikleri rahat bırakında

0|0
    0|0
  • Deistim, ekvatorda mı yaşayalım?

0|0
    0|0
  • Teistler ve ateistler arasinda savaş başlardi

0|0
    0|0
  • Ne gereksiz bir insansin sen öyle kocaman dunya ulan kimse sana kiminle iletisim kurman gerektigini soylemiyo kurana da karisma benim aeist dostum var senin bu deli sacmasi filrine gore sirf goruslerimiz tam anlamiyla birbirinin aynisi degil diye dostumla ayri dunyalarda yaratilmaliyiz her konuda sadece ayni sekilde dusundugun insanlarla yasarsan 1-cok kucuk bir dunyan olur ve vu dunyada ailenden cok yaakin insanlarin bir kismi olmayacaktir 2-hicbi sekilde insanlarla gorus ayriligin olmaz ve tartismaya girmessin e hadi acikla bakalim o beyin niye var kullanmiya kullanmiya beynin kuflenir lan gerci suanda bir beynin var mi emin deilim ama bide fikirlere saygiyi bir sacmalik olarak gormussun kardes buna mecbursunn istedigin kadar soyutla kendini en yakininda bile ayni goruste olmadigin insanlar olacak sonra bu sevdigin kisileri bir kalemde cizebilecek misin

0|0
    1|0
    • Hicbisekilde insanlarla tartismaya virmem... demek. Evet,,, teist ve ateist tartismalari kadar bos tartismalar da yok. Cunku dogmalarla tartisma olmaz. Dogmatizm tartismalar yapamaz. Teistler de tartismaz. Ben boyle biliyorm kuran boyle yaziyorlarla tartisma yapilmaz.. Beyin bulanir ve gerileme yasanir sadece.

• Benim tek katlanamadgm kesim bu dinciler ve peslerinden kolayca surukleyebilecekleri sizler. Sizler ki insanlarn fikirlerni dile getirmelernden rahatsizsnz. Sizler ki her turlu elestriyi hakaret olarak goruyorsunz. Sizler ki dogmatizmin dibini yasayip buna da ozgurluk diyorsunz.. Evt sizlere katlanilmaz. Ve simdi bana genelleme nadil yaparsn diyeceksin.. Genelleme eger cogunluk soz konusuysa rahatca yapilir. Cunku bir sistemin karakterini ona ait cogunlukla anlarsn. Daha yazdigin cumlelerinde hakaret edip, taslamamak icin kendini zor tutmussn boyle bir paylasmda,. Ve kalkip akil veriyorsun insanlara fikirlerne saygi etme konusunda. Sizin ideolojilerinize saygi gosterilmez. Saygi hakkedilir biseydir.

• Benim dinci ya da dincilerin pesinden kolayca surukenecek birisi oldugum kanisina nasil vardigini harbiden merak ediyorumkendin fikirleri farkli olan insanlari farkli hapishanelere yerlestirme gibi bir zehirli bir fikre sahipken nasil benim fikirlerine saygi gostermemi beklersin benim fikirlerine saygi gostermeme sebebimse senin fikirlerinin insanlari ayristirmayi amaclayan farkli gorusleri olabildigince kendinden uzak tutan irkci fasist dusmanca fikirler olmasi yani bu durumda kusra bakma da bu kadarini da hos goremem sen hic dusunmesen bu topluma bu dunyaya daha fayadli olursun

• Ne siyahsınız ne beyaz b s g

0|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Dünya teist ve ateist seklinde bir ayrıma tabi tutulursa bu iki grubun kendi içinde barışçıl ve eşit bir şekilde yaşayacağını iddia ediyorsun yani? Hm

bana kalirsa ortak degerlere sahip olmayan ve buna ihtiyac da duymayan ateistlerin bütününü bir "taraf" olarak görmek büyük bir ahmaklik.

alman faşist bir nazi, japon sekuler bir bilim adami, teksaslı azılı bir suçlu...
    Üçünün de ateist olmasi bunlari ortak bir paydada buluşturup barış ve adalet içinde yaşamalarıni saglamak için yeterli mi?

Kaldı ki bilimin kanitlanabilirlik ilkesinden yola çıkılarak yahut "bir tanrı göremiyorum öyleyse o yok " seklinde basit bir düşünceyle tanrının varlığı inkar edilebilirken ateizmi sadece belirli bir grubun görüşü olarak tanımlamak yersiz olur.

insanlığın beynindeki tümörlerden sadece biri olan ateizmi çekip alsak geriye yine birçok inanç sistemi din mezhep ve bunlara mensup bir dünya ideolojik kültürel toplumsal kavmi farklılığa sahip, farkli olandan olesiye nefret eden insanlar kaliyor ki bu bizim zaten alışık olduğumuz bir dünya.

Hasılı değişen hiçbir bokk olmazdı. İki grupta da dünyanın geneline olan hakim olan nefret anlaşmazlık ve düşmanlık hisleri devam ederdi.

0|0
    2|0
    • 1. bu iki grubun kendi için barışcıl yaşayacağını iddia etmedim. aşağıda bir arkadaş ta güzelce özetlemiş çıkabilecek sorunları. ve konu şu: bu birbrine zıt iki ideoloji çerçevesinde oluşturulan iki dünyanın kendi içindeki her türlü çatışmasına rağmen, hangisinin daha sağlıklı olacağı konu.
      2. 'ateizm beyin tümörü' deyen insanlarla aynı ortamda yaşamamak aslında ateistler için daha keyifli olabilir.
      3. ateistler zaten farklılıktan yana olacaktır ama hangi farklılıktan: mantıktan ve rasyonellikten doğma bir farklılık. din ve dinler gibi dogmatik sürü yönetim politikaları çerçevesinde var olan öğretiler, farklılıkları ne oluşturur ne yaratır. tam tersi bir düzüne robot imalatı yapar.

• Imkansiz olurfu

0|0
    0|0
  • Biz başka gezegene gidelim gözünü seveyim dünyayı bölmekle olmaz.

0|0
    0|0
    • Bir baska gezegen en guzeli ki zaten NASA nn marsa koloni projesi de buna benziyor biraz. Adamlar hic bisekilde musluman almayacaklarms. Ha onlarn ki muslumanliga karsi bir tek ama haklilar mi? evt. cunku inanc sistemleri arasnda en radikali ve baganazca yasatilani islam.

Yükleniyor...