Allah var mı? Müslümanlık tek ve doğru din mi?

Allah var mı? Müslümanlık tek ve doğru din mi? Objektif olarak yorumlayacak olanları bekliyorum...

0|2
5|17

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• İslam'ın tek geçerli kitabı olduğunu düşündüğüm Kur'an-ı Kerim'de bile mümin-Müslümanlık farkı sıkça belirtilir; müminin tanımında ise "Görmedikleri hâlde kalplerindedir" ve yüzlerce özellik var. Mümin kavramı, bu kadar çok spesifik olduğu için pek bir şeyi net olarak ve öz söylemek zor, konumuzun ta kendisi olsa da. Bakara'nın bir ayetinde "Şu bir gerçek ki Kur'an Müslümanlardan, Yahudilerden, Hristiyanlardan ve Sabilerden Allah'a ve ahiret gününe iman edip barışa yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar" diye ve başka ayetlerde de geçen bir metin var diye hatırlıyorum tekrarlanmış. Tanrı var veya yok, ateist olarak da, ortalamanın çok üzerinde mutlu olarak yaşayıp öyle ölebilir bir insan. Zaten sorduğunuz sorunun özünde vicdan azabı çekmemek var. Takımlarınca değil de kendi çaplarında bir sekülarist türevi felsefe güdenler, yani ferdî katılımı önemli gören, dinin devletten ayrı ve özerk olmasını savunan öğretinin bireysel anlamda olan türevini -ki adı yok- güdenlerden iyi yürekli olanlar veya iyi kalpli olmaya, vicdanı rahatlatmaya (ve hoş duyguları yaşamaya bu nedenle) çabalayanlar; öteki taraf olsa da olmasa da veyahut "öteki taraf" hem yanlış açıklanmış hem de hatta yanlış tanımlanmış olsa da olmasa da şayet orası var ise hem burada rahat olacaklar hem de orada çünkü iyi şeylerin var olduğuna inanıp da onları sevebilenler veya sevebileceklerine inananların vicdanı her daim ağır basar.

0|1
    0|0
    • Zamanın bir şeyi iyileştireceğine inanmak, umut etmek veya mucizelere inanmaktır çoğu dinler; hâlbuki aklımız var. Bu akıl kullanmamak da çok sık öreneklendirmelerle, gerçi bu tip zihinsel şeyleri sık tekrar etmiş olan bir kitap olarak gördüm, Kur'an'a geçer. "Müslüman mısın?" diye soracak olursan, karşımdaki Müslüman ise "Müslüman'ım" derim, yoksa "İnancım var" veya her seferinde farklı bir şey. Kendimin de neye benzediğini söylemem lazım ki ne demek istediğim anlaşılsın. Subjektif düşünmemiz gereken en son mevzu, din olsa gerek bence.

Kızlar Ne Diyor 4

• Tanrı varsa neden hala aç kalan çocuklara yardım etmiyır diye düşünüyorum bazen ayrıyeten allah kusursuz bir varlık ise neden tapmamız için bizi yarattı diye bazen aklımdan geçiyor

0|3
    0|2
    • çok ilkel düşünüyorsun aç kalan çocuklara sen yardım etmelisin zaten , tanrı sistemi kurdu sende sisteme uygun biçimde yaşamalısın

• @Pırtıl bu konuda bu mecrada sağlıklı bir tartışma olmaz zaten ben evrensel ahlak yasasına inanıyorum sen öyle olmadığını düşünüyorsundur. yapcak birşey yok araştıralım görelim gerçek bir tanedir. esen kal dostum :)

ahlak ve geleneğide ayırmak gerek tabi

• @paspasnecmi ahlak kişiseldir bana göre. Sen de esenle kal.

• evet var müslümanlık tek ve doğru din fakat çoğu müslüman sadece lafta müslüman olduğu için insanlar bu böyleyse neden yapmıyorlar dediği ya da içinden gelmediği için inanmıyorlar diye düşünüyorum ben

0|0
    0|0
  • İnsanların inancak bir tanrıya ihtiyacı herzaman için diğerlerine göre müslümsnlık en doğru din

0|1
    0|0
  • Haşa şüphenmi var 😯😯

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 16

• Eğer allahın her şeye gücü yetiyorsa allah kötüdür, allah iyi birisiyse allahın her şeye gücü yetmez.

0|1
    0|2
  • Var... Muslumanlik degil Islam tek ve dogru din. Objektif olarak baktiginda Hz. Isa, Hz. Musa ve tum peygamber bir mesaj iletmistir kavimlerine oda La Ilahe Illallah yani Allah’tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Islam dini son din'dir ve hakk dinidir. Farkindaysan Hristiyan Musevi ve Islam dini bir birine cok benzerdir ama gecmisde Incil ve Tevrat insanlar tarafindan degistirlimistir. Kuran ise degistirilmesi imkansizdir cunki birisi buna kalkissa dunyanin dort bir yaninda Kuran'i ezbere bile insanlar hemen duzeltebilecek kapasitesede. Zaten bu benzerlikleri gorup anlayan kisi Incil ve Tevrat'in degistiril oldugunu kolayca gorebilir.

0|1
    0|0
  • Bana göre var doğru din meselesi konusu tartışılır bence bana göre doğru olan başkasına göre yalandır benim için doğrudur

0|0
    0|0
  • Daha klonlamayı bile doğru dürüst beceremiyorken, bir yaprağı bile yaratamıyorken Tanrı'nın varlığını kabul etmemek tabiki doğru olmaz. Fakat din bana göre coğrafyalara göre ismi değiştirilmiş ürünler. Avrupa'da doğsan Hristiyan, Orta Doğu'da doğsan bir Müslüman, Çin'de doğsan da bir Budist olurdun. Anlatmak istediğim devlet adamlarının uydurduğu halka otorite sağlamak için, sürüye uydurmak için yaptığı şeyler. Mesela İslam'a göre kafirler cehennemlik oluyor. Mesela Angelina Jolie bu kadar iyilikler yaparken cehennemlik olup, bir müslümanın alkol kullanması, zina yapması fakat sadece müslüman olması sebebiyle kıyamet günü azap çekmemesi saçma değil mi?

1|0
    0|0
    • hay senin profil resmini seveyim ya

• @Romantik-Adam Beni tanıyor musun arkadaşım? Nereden biliyorsun Kuranı açıp bakmadığımı? Senin o Arapça okuyup bir S*k anlamadığın kuranı ben Türkçesini okuyup anlamaya çalıştım. Daha sonra Nisa süresinde mirasta 2 kadının bir erkeğe eşit olduğu yazdığını gördükten sonra kuranı senin benim gibi bir insanın yazdığını anladım. Tabiki sadece bunun yüzünden dinden soğumadım. Birçok sebep var. Emin ol bana kulaktan dolma bilgilerin var diyorsun ya, senden daha çok bilgim vardır. En ufak bir soru dininin görevlerini yerine getiriyor musun? Namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun? Alkol dahi kullanmışsındır. Demek istediğim daha kendi dininin gereğini bile yerine getiremiyorken bana ve benim görüşlerime saygılı ol. Gölge yapma.

• Dediklerinin hepsini yapiyorum ellamdullah
      Ayrica arapca okuyamiyorum peltegim
      Alkol kullanmiyorim sporcuyum
      Namaz kiliyorum
      Orucu tutuyorum
      Daha sayiyim mi bilgiler sayilmaz kapistirilmaz ama kalbe islemedikce o bilginin bir hukmu yokru

• allahın varlıgı kanıtlanmıştır delillerle sabittir ama dünyadaki bütün dinlerin yozlaştıgını düşünüyorum islamiyet dahil

0|0
    0|0
  • bütün dinleri ve peygamberleri dünyaya yollayan Allahtır zamanla insanlar bozdukça yenisini göndermiştir ve son din islam son peygamber Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem dir.

0|1
    0|0
  • Vardır vardır muhakkak ama ne bileyim anlatıldığı gibide olduğunu sanmıyorum insanlar dini kulanıyor

0|0
    0|0
  • Allah elhamdulillah var ve tek hak din İslam

0|0
    0|1
  • Bir yaratıcı var ondan eminim ama islam konusunda şüphelerim var

0|0
    0|1
  • Tabiki var inanıyorum ben

0|0
    0|0
  • Tanrının olduğunu düşünüyorum kurumsallaşmış dinlere inanmıyorum

0|1
    0|0
  • İçinde tek bir çelişki bile olmadığı için doğru kabul ediyoruz

0|0
    0|0
  • ''Ben yalnızca dans edebilen bir tanrıya inanırdım.''

Nietzsche

0|0
    0|0
  • Allah u ekber

0|0
    0|0
  • aptal mısın?
    yorumlarını okudum ben tanrıyım bana tap flan demişsin canım ya

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...