Ayet yetmiyormu hadislere bu kadar yer veriliyor?

Neden hadisler farz gibi gösteriliyor?
ayetler yeterli iken İslami bu kadar daraltılıyor?
Bir hadis bir diğer hadisi yalanlarken üstelik net bir gerçeklik yokken ayetler açık açık iken? Sizce?

0|4
1|23

En İyi Erkek Görüşü

• Hadislerin gerçeklik payı çok fazla değil. Esas referans Kuran'dır

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Ayetlerin hepsi bizim günümüze yol göstermez. Kur'an'ın birçok ayeti günümüze yol gösterici olduğu kadar birçoğu da 6. - 7. yüzyıl Arabistan'ı içindir, yoksa şimdi herkes gelip Bakara Suresi 221. ayete bakarak savaş ganimeti olarak kendimize kadın köle ya da cariye almamız uygun olurdu. Onun için sahih hadisler olduğu kadar uydurma hadisler de var ama aklı başında bir müslüman olarak sahih hadislere uymak da en doğrusudur. Ankebut Suresi 51. ayet konusunda da Kur'an haricine hiçbir şeye inanmayın değil bana göre mantıklı hadislere de inanmak lazım diye düşünüyorum.

Şöyle düşünebilirsin Kur'an bize abdest al der ama nasıl abdesst alacağımızı söylemez. Namaz kıl der ama nasıl kılacağımız söylemez, oruç tut der ama orucun ne olduğunu söylemez onun için de biz müslümanlara sahih gerçek hadisler lazımdır.

0|0
    0|0
    • 5 farz ibadetlerini detaylı bişekilde yazılıyor olurmu bazı uyduruk hadisçiler İslamı zorlaştırdıkça zorlaştırdılar yok böyle al abdestlini daha fazla hayır sahibi olursun şirkçiler bunlar

• Arkadasım etiketleme hemen Kuran'da şirkin üstünde bir çok ayet var ! Ve bakara suresinde allahu Teala ben yeterim diyor Kuran yeter diyor ! Hadisleri farzlaştıranlar şirke giriyor ! Peygamber efendimiz hadislerine uymak sunnetir uymadığında gunaha girmiyorsun fakat hadisleri farzlaştırarak hayata koyuyorlar uygulamaya işte bu şirk değilmi

• Ben ne diyorum sen ne cevap veriyorsun. Şirkin kelime anlamının ne demek olduğunu biliyor musun? Hangi sebeple şirke giriliyor? O zaman sahabelerin hepsi şirke girmiştir? Gerçek sahih olan hadislere uyacağız tabii ki uymazsak dünyaya Resul gelmesinin amacı ne olur? İsra Suresi 88. ayette Allah (cc) söze nasıl başlıyor? "Ey Muhammed! De ki" diye başlıyor yani demem o ki Hz. Muhammed'in bizlere düşüncelerini anlatması kadar ayetleri de aktarması söz konusu. Kur'an yeter denilirken bunu Peygamber sözüne yormak Vehhabi tarzı bir anlayıştır. Eğer mantıklı ve delilli bir açıklaman var ise cevap yaz yok ise farkında olmadan günaha girersin çünkü bariz belli tam bilgin yok yarım yamalak kulaktan dolma sözler ile konuşuyorsun.

• Hukuk sisteminde anayasa yetmiyor mu da, kanunlar kanun hükmünde kararnameler yönetmelikler genelgeler ve benzerleri var?

Bu sorunun cevabını verirsen, yukarıdaki sorunun cevabını da bulursun... Tabi az buçuk hukuk eğitimi aldıysan hukuk bilinci edindiysen...

0|1
    0|0
  • İyi de ayetler ile hadisler bütünleyicidir. Nitekim, Kur'ân her daim konuların içeriğine girmez ama bunu Sünnet de bulabiliyoruz. Bu nedenle ilk kaynak Kur'ân ikinci kaynak ve delilimiz de Sünnet'tir. Örneğin Allah namazı Kur'ân da emrediyor. Nasıl kılmamız gerektiğini de Nebi (asm) öğretip o da hadislerinde beyan etmiştir. Bu ve buna benzer bir çok örnek verebilirim...

0|0
    0|0
  • hadislere ınanmam uyduruk hepsi

1|0
    0|0
  • Hadis ayet bunlar boş işler.

1|0
    0|0
  • Hadisler farz gibi gösterilmiyor... Farz Allahın emirleri... Sünnet Hz. Muhammedin hayatı boyunca yaptıkları... Hadis ise günlük yaşamda söyledikleri... Anlattıkları... Açıklamaları...

0|0
    0|0
  • çünkü hadis tamamlayıcıdır yoksa ayetler anlaşılmaz da ondan

0|0
    1|0
  • Hadis olmazsa namaz kılamazsın

0|0
    0|0
    • Kuran'ı biraz okusaydın namazla ilgili net açıklama var abdeste kadar detaylı yazılıyor 5 farz ibadetin tümünde detaylı yazılır olurmu kendine hadisi farz düşünen ise ayetlerin yetersiz olduğun görüşünde ki Kuran'da bununla ilgili net ayetler var şirke giriyorlar ahmaklar

• Kuran ı Kerim de namazın nasıl kılınacağına dair ayet yok namazı hadislerden öğreniyoruz Kuranı Kerimde sabah namazı böyle kılınır akşam böyle kılınır diye yazmaz arkadaşlar Kuranı Kerim okuyan bilir...

• @prestigess aynen öyle bende onu diyorum ama arkadaş anlamıyor

• Ayetlerin açık olmadığı yerlerde hadisler devreye girer. Hadisler birbiri ile çelişmez sadece aktaranlar veya aktarılış şekilleri kafa karıştır. Güvenilir kaynakları araştırmak lazım

0|1
    0|0
  • delilin nedir hadislerin birbirini yalanladığı konusunda?

0|0
    0|0
  • herkes kafasın göre ikna etmek için kullanıuyor

0|0
    0|0
  • Ayetleri okuyacak arapça bilen adam yok
    Atatürkün icadı diye kuranı Türkçe okuyan müslim de kalmadı neredeyse malum

0|0
    0|0
  • ne cahilsiniz

0|0
    0|0
  • Ayetler dinin bütünü hadislerde tamamlayıcısı

0|0
    0|0
  • Ayete yorum yapmak basit iş değil

0|0
    0|0
  • Hurafecilerin isi

0|0
    0|0
  • Onu saptirmak istiyenler boyle dusunur

0|0
    0|0
  • Hadisler dogru yolu isret eder, ehli sunnet degilmiyiz.

0|0
    0|0
  • Sen kimsin bide burda bunun tartismasini acmissin ya cahil insan kac kere kuran okudun

0|0
    0|0
  • O zaman seninde kafan basmıyormu o kadar ders kitabı varken okula gidip birde hocadan dinliyorsun.

0|0
    0|0
    • Ben sorguluyorum beyfendi koyun değilim farkımız bu? Dini eğitimin tarihi eğitimi burda yazacak değilim gündem yaratmak istedim ne kadar ilerleme var !! Ben zaten herşeyi göze alarak cesarettik gösteriyorum sorgulayarak şimdiki hayatımı ömrümü ve ömür dünyayı göze alarak sorguluyorum asıl sorgulayan cesaretidir koyun olan değil

• Büyük bir aliminde dediği gibi Sünneti inkar edenler " Sünnetsiz insanlar" 'dır.

• “Peygamber size neyi verdiyse onu alın ve size neyi yasakladıysa ondan da sakının. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın azabı çetindir.” (Haşir, 59/7)

“O, kendiliğinden konuşmaz. Onun konuşması ancak indirilen bir vahiy iledir.” (Necm, 53/3-4)

“Kim Resule itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisa, 4/80)

“De ki, Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan ve esirgeyendir.” (Âl-i İmran, 3/31)

“İşittikleri haberi, Peygambere veya yetki sahibi kimselere götürselerdi, onların arasından hüküm çıkarmaya gücü yetenler, onun ne olduğunu bilirlerdi.” (Nisa, 4/83)

• haşa hadisleri red etmek adamı dinden çıkarır... hadisler tamamlayıcıdır ayrıca birbirini yalanlayan hadis yoktur sadece yanlış aktarıldığı için günümüze kadar biz öyle zannediyoruz sen şimdi bir sürü birbirini yalanlayan hadis yazabilirsin ama dediğim gibi yanlış aktarılımış. bir insan bir şeye bakacakken önce ayetlere sonra hadislere bakmalıdır...

0|0
    1|0
  • Islamda bazi seylerden kacmak isteyenler hep ayetlere bahane blur kuranda ayet var ama peygamberimiz bunu nasil uyguluyor bakmak lazim
    Ayetleri ne kadar uyguluyonuz sanki

0|0
    0|0
    • Sadece şunu sormak isterim aklı selim düşün olurmu? Allahu Teala namaz farz olduğunu ve detaylı detaylı Nasıl olacağını abdest e kadar yazmışken bu kadar mükemmel bir şekilde değilmi peki kadın için örtünüzü göğsünüze kadar örtün yazılmıştır değilmi ayet bu allahu Teala saç diye belirtebilirdi değilmi saç konusunda tek bir ayet yok saçınızı örtün tek bir teliniz gözükmesin yazabilirdi allahu Teala bunu yazmazmıydı? Şimdi ise hadise bak erkek yazan bunu he öyle uygun görmüş kendince yorumluyor şirke giriyor birde hadisi sizde okumuşsunuzdur muhtemelen her kim saçının tek telini bir erkek görürse zina işlenmiş olur? Diyor bak bak allah bunu ayete geçirebilirdi değilmi ama Peygamber efendimiz vefatından sonra herkez kendine göre yorumladı şirke girdiler kaç mezhep kaç bölüme çevirdiler zalimler İslamı mahvetti

• Şeriatın gerektiği olduğu söyledim ya ama şeriatın geçtiği ayetlerdeki meallerine baktığımda Müslüman ülkeler farklılık göstermekte !! Uyansana şeriatta inanıyorum ama uymuyorum nedeni meal açıklamasındaki farklılık her islam bilgini farklı yorumluyor anlıyormusun ? İslamın anayasası bu bilmiyormuyum sanki fakat uygulamada hatalar var eksiklikler var bak muslüman ülkelere her biri farklı telden çalıyor !! Sebebi nedr? Erkeğin egemen olduğu bir dünyada eşitlik bekletemezsin burda laf sokuyorsun !! Hu huuu koyun koyun sana evet dememi bekliyorsun kusura bakma farkında bile değilsin. Kardeşçe masumca sordum burda rekabete düştü olay bu nedr ya bilgi savaşı ! Alimler KESK'in ayetleri farklı yorumluyor her alim farkı bakıyor kendi mantığına göre yorumluyor bu tehlikeli değilmi sence?

• arkadaşım sende kendi kendine çelişkiye düşüyorsun demin bana örtünün ayetini söylüyodun Allah sac telinden bahsetmemiş diyodun ama şeriata gelince herkes farklı yorumluyor oldu
      kimin nedediğinin önemi yok kuranda kesin ve net şeri hükümler var zina edene verilecek ceza kuranda nettir

Kızlar Ne Diyor 1

• Biz Müslümanlar'a göre öncelik Kurani Kerim sonrası Peyğamberimizin SAV hadisleridir. Biz Kurani Kerim'de olanları kabül edib olmayanları redd ederiz. Peyğemerimiz SAV hadisleri bile olsa Kurani Kerim'le tutuşdurur, eğer uyğun geliyorsa kabül ederiz, gelmezse de redd ederiz. Başka hadislerde onun gibi. Yani yalan hadisler çok fazla

1|2
    0|0
Yükleniyor...