Garsonluk nasıl meslektir? Nasıl davranılması lazım müşteriye?

18 yıldır ilk kez bir yerde işe başlayacağım ve bir yandan mecburi olduğu için. İstesem çalışmam fakat annem işten çıktı ve babam yok diye çalışmak istiyorum. Zor zamanlar çünkü.
Oturdugum şehrin işlek ve lüks restoran caddesinde çalışacağım.
12 saat çalışma süresi + 1.300 maaş + sigorta + yeme içme.
Mekanda yakın bana.
Fakat ne yapmalıyım çok mu yorulurum bilmiyorum? Maaşı iyi geldiği için girmek istedim zaten bu işe de.

Bana bir fikir verir misiniz? Müşteriye nasıl davranmalı ve nasıl hareket etmeliyim?

0|1
13|24

En İyi Erkek Görüşü

• turızm sektorunde bırı olarak konusayım evet zor bı ıs helekı bayanlara gore bu 2 ıle carpılmalı ve 12 saat aldıgın ucrete gore baya dusuk kı ılk calısıcaksan comı maası en az 1700 cıvarı olmalı restorant kafe tarzı bıyer dıyosun orada bıraz sarkıntılık yapılır ama aldırma zaten ılk baslarda senı masaya gondermezler etrafı toplatırlar takım falan sıldırırler. bıraz sabırlı olman gerekıcek

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Müsteriye her zaman güler yüzlü olman lazım ve ne derse peki efendim siz nasıl istersiniz efendim gibi kelimeler kullanmalısın seni rencide edecek ve agır kelimeler kullansa bile terbiyeni asla bozma altan al müsteri her zaman haklıdır olarak görür oyle lüx restoranlar ve sen haklıda olsan seni işten alırlar cok sıkıntılı bir meslektir garsonluk butun gün her seyi sen yaparsın keyfini patronlar çıkarır yaptıgın iş aldıgın para ya degmez üstüne yedigin hakretlerle kalırsın cok zorda kalmadıkca yapılmayacak bir meslek ben 1 sene mecburi cektim ve patron çok seronun biri idi bazen onu bıcaklayasım geliyordu Allah Yardımcın Olsun

1|0
    0|0
    • Patron çok iyi biri o konuda rahatim çok şükür...

• Sen bilirsin eger seni amele gibi bir oraya bir oraya sürmeyecekse calış o zaman

• Üniversite mezunu değilsen ya da herhangi bir vasfın yoksa çok iyi bir iş.

1|0
    0|0
  • Hmm çıkış saatin geç degilse veya vardiya yoksa çok zorluk yaşıcagını sanmıyorum en büyük zorlugu arada bir kaçtane kıl kuyruk ile uğraşırsın

1|0
    0|0
    • Mesai falan yok. Çalışma saatleri geçte değil. İnşallah o büyük zorluklar bana denk gelmez 😂

• inşallah şimdiden hayırlı olsun :)

• 12 saat calisilir mi ya hic. Sen iki gun sonra birakirsin o isi. Bende 5 yildir yapiyorum garsonluk, baristalik ama mesela su an calistigim yer asgari ucret yemek sigorta ve 9 saat calisma saati var.

1|0
    0|0
  • garsonluk ameleliktir. çok çalışırtırırlar. maaş asgari ücret zaten. marketlerde asgari ücret veriyor mağazalarda, restoranlarda. fazla maaş almak istiyorsan aklını kullanacaksın. oku demiyorum dikkat et...

1|0
    0|0
  • en kötü gününde bile müşteriye güleryüz gösterceksin.

0|0
    0|0
  • 12 saat işe o para çok az. Normalde 8 saat çalışma süresi. Nasıl davranman gerekir, nazik kibar ve güler yüzlü

1|0
    0|0
  • 12 saat ne be , bence bir otele basvur maksimum 1400 maas +maas uzerinden sigorta +125 lira agi+ 8 saat calisma , isin sadece musteriyle olur ve yabanci agirlikli olur oteller genelde yabanci diline gelisir

1|0
    0|0
    • Agi var Zaten unuttum onu yazmayı. Otellerde çalışmamı annem istemez. 😃

• İyi olur senin icin umarim

• asgari ücret o neresi iyi maaşın 12 saat çalışılırmı yahu başka işte bulabilirsin aramaya devam et

1|0
    0|0
  • Guler yuzlu ol ve medeni dilde konus ve maalesef tabiki yorulucaksin ama karsiliginida alacaksin

1|0
    0|0
  • Çok yerde garsonluk yaptim ayriyetten biraz psikopatim kaynar iskenderi müşterinin suratina vuruyordum birkeresinde müdür yetisti garsonlukta oturamazsin oturmak yasak durmadan kosturursun birde kibar davranman lazim yaparsin ben sana guveniyorum. d

1|0
    0|0
    • Höh aslında bende çok kibar sayilmam 😂😂

• Kufuur etmemde asabi olabiliyorum ya

• Takmaa kafana kokteyllere gidiyordum kafa bimilyon geliyordum :D

• vasıfsız elemanlar için iyi

1|0
    0|0
  • sabır isteyen bir meslektir, bağıran çağıran insanlara karşı peki efendim tamam efendim olur efendim siz haklısınız efendim gibi aşağıdan alıcı sözler ile geçiştirmek gerkeir, tabi kişilğin ve karakterin buna müsaade ediyorsa, herkes garson olamaz, hele ben hiç olamam, bana bir iatar gider yaptımı tepsiyi kafasında kırar çeker giderim. bu yüzden çok iş bıraktım ben. en ufak şeyleri problem edenler yok mu ayar olursn. sabırdır sabır, sabır küpü olman gerek.

0|0
    0|0
  • Hızlı olmalısın ve kaide şudur "müşteri her zaman haklıdır"

0|0
    0|0
  • Güler yüzlü davranmak lazım

0|0
    0|0
  • sabırdır garsonluk, müşteri ileri geri yapsa bile peki efendim, özü dilerim efendim, siz haklısınız efendim. gibi damardan girişler yapman gerek ki müşteri nimettir felsefsi var XD bir de çevik, çabuk, pratik, hızlı, olman gerek radar gibi anında geleni gideni göreceksin. öyle boş boş bakarsan kovulursun.

0|0
    0|0
  • çalışma saatleriydi ücretiydi o kadarda kafana takma yaptıgın iş ne olursa olsun sewerek yap. Müşterilere kendine nasıl dawranılmasını istiyorsan öyle dawran. yaptıgın işten zevk almaya calıs. sakin olmanda lazım :)

0|0
    0|0
  • Zor ya o kadar getir götür yap bütün insanların tribini çek falan. Yapabilene helal olsun.

0|0
    0|0
  • 12 saate oldukca dusuknmaas ve cok yorulursun

0|0
    0|0
  • Yapilmasi en zor ve pis meslektir

0|0
    0|0
  • Saat cok degil mi

0|0
    0|0
  • 12 saat ne motormusun sen. ben 8 saatte o parayı alıyordum.

0|0
    0|0
  • çok zor iş. sürekli gülümse, insanlara hürmet et.. aşalayıcı tavırları görmemeye çalış.. Allah kolaylık versin.. :/

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Musteri her zaman haklidir. herhangi bir olumsuzluk yasarsan sakin kendini savunmaya calisma tamam de gec. ustunde egosunu tatmin etmek isteyen beyin ozurluler olucaktir mutlaka Allah a havale et gec. icinden sovsen de suratina sahte bir gulucuk yerlestir. mumkun oldugunca kibar olmaya calis vs.

1|1
    0|0
    • Ah bunlar korkutuyor beni de. 🙈

• Çok yorulursun o kesin sonuçta hep ayakta olucaksın hep güler yüzlü olmalısın ve bazen gülmek bile insanı yoruyor. Eğer orada vakit geçirmek istiyorsan diğer garsonlarla samimi ol hem sana yol gösterirler. Müşteriye gelirsek eğer kıl , gıcık bir müşteri değilse işin kolay hoş geldiniz de menüyü ver sonra git siparişlerini al iyi davranırsan bahşiş bile alabilirsin yemekleri getirdikten sonra afiyet olsun demeyi unutma çıkarlarken de iyi günler efendim yine bekleriz filan de bu kadar

1|0
    0|0
  • Biraz sabırlı olmak gerek. Ben çalışanlara hiç kötü davranmadim ama sahit olmuslugum var.
    "Para veriyorum, ne dersem yapmak zorunda." Zihniyeti olan insanlar var. Benim arkadaşım dayanamadı bıraktı.

Onun dışında tek tük arızalar hep olur bence yaparsın. Zor değil rahat, güler yüzlü, mesafeli ol yeterli

1|0
    0|0
  • kızlara göre değil yapma bence

1|1
    0|0
    • Ya biliyorum normalde annem de izin vermez ama acayip nezih bir mekan. Sadece sabır ve hareket davranış yönünden çekiniyorum

• başka imkanın yoksa yap nasıl olsa kendini biliyorsun ama benim çalıştığım yerde Patronda piskopattı birde tanıdıktı.. Ben işsiz kaldım ama yinede garsonculuk tekrardan yapmadım. Şimdi masa başı işler bakıyorum ezilmemek için

• Masa başı işlerde eziyor. Annem muhasebeci, mesela onun da patronu psikopat ve yavsagin tekiyi. Annem en sonda çıktı.

• Bana kalırsa restorantın belirli kurallarına kesinlikle uyman gerekir ayrıca müşteriye karşı kibar ve güleryüzlü olmak önemli. Müşteriler kimi zaman huysuzluk yapabilir eğer sen müşteriye iyi davranırsan böyle bir durumda suçlu müşteri olur sen de sert çıkışırsan işini kaybedebilirsin. tabi ki yorulabilirsin özellikle uzun süre ayakta durmaya alışık değilsen ama alışırsın mutlaka. son olarak dikkatli, sabırlı ve çok yavaş çalışmazsan bu iş tamamdır :) Başarılar... Kolay gelsin.

1|0
    0|0
  • öncelikle müşteri gözüyle değil misafir gözüyle bakmalısın gelenlere

0|0
    0|0
  • güleryüz her şeyin başında gelir anlayışlı olmalısın çalışmadığın saatlerde de bolca dinlenmeyi unutma hadi hayırlı olsun :)

0|0
    0|0
  • Valla nerde oturuyorsun bilmiorum ama Ankara da garsonu cok ariyorlar tecruben yok ve ben bir iş gorusmemden bilgi verim adam laf arasinda musteriye bardagin agiz kismna yakin tutulmamasi gerektgni soledi. ben de hic calismadm ama saatleri de cok fazla cok elit kesimse zaten uzak dur. maas az saatleri cok fazla 12 saat ayakta durulmaz. bir de garsonlar tipten cok kazanyrmusAllahh yardmcn olsun ne deym ki

0|0
    0|0
  • Oo cok iyiymis ya bende bulsam giricemde yok. Iyi davran musteriye ne dese haklisiniz diceksin kavga cikarma sakin kovarlar :D

0|0
    0|0
  • Güzeldir

0|0
    0|0
  • Zor bir meslek

0|0
    0|0
  • Valla hic bilmiyorum calismadim hiç

0|0
    0|0
  • Allah kolaylik versin saat cok yani..