Bu ayetler tefsirince bence hanımlar çalışmamalı, sizce?

32- "Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah'tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin. "

33- "Evlerinizde oturun, ilk cahiliye dönemi kadınlarının açılıp-saçılması gibi açılıp-saçılmayın. Namaz kılın, zekat verin, Allah'a ve Peygamberine itaat edin. Ey ehl-i beyt (Ey Peygamberin ev halkı) şüphesiz Allah sizden pisliği giderip sizi tertemiz yapmak ister. ' (Ahzab suresi)
Hanımlar, ev isleriyle ve çocuklarıyla meşgul olmalı, onları en iyi şekilde yetistirmelidir. Bu demek değil ki kadın sadece evde otursun çocuk doğursun eşi ne derse köle gibi yapsın... İslâmî hassasiyetleri olan kimseler beni iyi anlar, İslâm kadına çok değer verir ve hakkını gözetir, kadınlar naiftir, erkeklerin çalıştığı şartlarda çalışıp yıpranmamalı, ben ise gitsem para kazansam nolacak çocuğum aksama kadar bakıcı elinde bana hasret yaşadıktan sonra... kadın yürüyen bir mektep olmalı, çocuk psikolojisinden fen bilimlerine dinî ilimlere kadar bir çok konuya vâkıf olmalı ki elinde yetişen nesiller yüz aydınlığı olsun, geleceğimiz olsun. Elbette okumalı -ki bunu yazıyor olmam okumadigim ev hanimi olmak için doğduğum anlamına falan gelmesin, 2 üniversite okumaktayım.- elbette ehliyeti olmalı, ilerde eşine bir şey olsa evi idare edecek maaşı alabilecek kadar donanımı olmalı. Zaten mecbur kalınırsa evi için çalışmalı da, ama İslamda ev idaresinden erkek sorumlu iken ve maddî durumlar yerinde iken yabancı erkeklerle ayni ortamda bulunup İslâmî hassasiyetlerini kaybetmemeli, şu an tek ihtiyacımız olan edebiyle ahlakıyla bilgisiyle yüz aydınlığı olacak bir nesil, bunu da ancak anneler inşa edebilir. Benim düşüncelerim boyle, dün gördüğüm bir soru üzerine bunları yazıya dökmek istedim, siz neler düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Modernizm adi altında kadını evden uzaklaştırdılar, annesiz büyüyen bir nesil büyüdü halimiz bu.. kadın kadındır erkek erkek... kadını erkeklestirmek fitratindan uzaklaştırmak demektir, çalışan kadın erken yıpranıyor ve eşine çocuğuna gerekli özeni gösteremiyor, mutsuz evlilikler artıyor. Kadın fıtratı gereği hassastır ve korunmalıdır, gerekirse 1 adim geride durmayı bilmelidir, simdi beni yobaz addedecek kişiler olacaktır eminim fakat haklı olduğumu bir gün anlayacaklarını düşünmekteyim.
Güncel

1|2
1214

En İyi Erkek Görüşü

• Hanımlar çalışmalı ama nerede? Bu sorunun cevabını bulmak lazım öncelikle, kadınlarımızın çok iyi eğitim alması gerektiği zaten tartışılmaz bir konu. Ancak bu eğitimin imam hatiplerde olacağına inanmadım, inanmıyorum, inanmayacağım! İslamiyeti idrak etmek gerektiğini düşünüyorum ancak ne yazık ki günümüz şartlarında toplum İslamiyetten uzaklaşarak tepki gösteriyor sözde İslamı bilenlerin, savunanların yüzünden. Arapçayı Kuran-ı Kerim zanneden bir zihniyetin mimarisinden zaten ne beklenir ki? Dinimizi kimler öğretiyor bizlere? Kitap belli, peygamber belli, sünnet, hadis belli kimin kime ihtiyacı var öğrenmek adına?

1|0
    1|0

En İyi Kız Görüşü

• Kadın dinimizde çok kıymetli bir varlıktır aynı şekilde çocukta öyle. Çocuklarını hem dinle hem fenle hem edebiyatla en iyi bir sekilde yetistirmeli kadın dediğin. Çünkü herşey anne de başlar anne de biter. Herşeyin bilincinde olan bir nesil için en büyük görev anneye düşüyor o yüzden kutsaldir annelik o yüzden cennet onların ayaklarinin altındadır. Dogur ver bakıcıya büyütsün sonra? Sonrası vahim. Tabii şartlar farklı olursa maddi olarak kötü durumdaysaniz çalışın. Ama iyiyseniz ve geciniyorsaniz bence oturun çocuk yetistirin vatana millete hayırlı müslüman Allahi bilen tanıyan nesiller cogalsin

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 13

• Kadını aşağılamanın tillahını kadınların yapması ne tuhaf.

İslam sizi erkeklere tabii kılıp, ötekileştirip ayrıştırıyor. Siz de gelmiş bunu 'İslam kadına çok değer verir' diye birbirinize kakalamaya çalışıyorsunuz.

Kadın dediğin şey de erkeklere çocuk doğrurup topluma uygun birey yetiştirmekle mesul bir hizmetli değildir, ağdalı sözlerle söyleyince ifadelerinizin anlamının değiştiğini zannediyorsunuz, ama işin özeti bu.

Kadınlar naifmiş, erkeklerin çalıştığı ortamda yıpranıyormuş, ulan bu Dünya'da Boeing uçuran kadın var, Everest'e tırmanan kadın var.

Kadın olduğunuz için zayıf olmazsınız, zayıf olduğunuza inandığınız için zayıf olursunuz.

4|0
    2|3
    • Farklı perspektiften bakınca durum değişiyor haklisiniz. İslâmî hassasiyetleriniz ile düşünseniz belki anlaşılır olurdu fakat modernist kafa yapısı ile düşünüyorsunuz, sağlık olsun.

• @nickolmadanolmazmi çok dar düşünüyorsun ben bu hayatta annemi örnek alırım asla kimseye boyun eğmedi ve çoğu doktordan bile fazla maaş alıyor. sen kafa yapını genişlet umutlarını yitirmişssin inanırsan herşey olur

• @nickolmadanolmazmi Zırvalıyorsun şu an. Başka bişey değil.

• 32'de Peygamber eşlerinin diğer erkeklere ağır başlı ve ciddi olması gerektiğini söylüyor. (Bu günümüzün eşlerinide kapsar)

33'de ise kadının ev, eş ve çocuğu üzerindeki sorumlulukları söyleniyor

2|0
    1|0
  • Namahremlik gözetilerek çalışabilir. para kazanması sıkıntı değil ama namahremliğe dikkat edilmeli. mesela evde örgü örüp satmak

1|0
    0|0
  • Velhasılıkelam ben zaten hatunumun çalışmasını istemem lakin çalışmak istersede önüne geçmem. Yapabileceği yorucu olmayan işlerde çalışabilir. Hatunumu kıramam tabi olursa ^^

1|0
    1|0
  • Dediğin gibi olsaydı Hz. Hatice tüccar olmazdı!

0|0
    1|0
  • Sana katılıyorum. Kadının bilgisi çok olmalı

1|0
    0|0
  • Bence çalışsınlar. Ama edepleriyle.

0|0
    0|0
    • O edep kaybolur işte. Her gün gördüğü kişilerle resmiyet ortadan kalkar ve is arkadaşlarıyla şakalasmaya falan baslar insan. Edebi siler karışık ortam.

• Hiçbir zaman aramızda olamayacagın için Şu an ayrı bir sevindim.

• @_nil_irem atladığın bir şey var edepsiz kız, ben istediğim zaman senin yerinde olabilirim ama sen istesen bile benim yerimde olamazsın.

• aktardığın kısım meal
    tefsirleri okur karşılaştırırsan daha iyi olur.
    örnek bu bir tefsir http://shorttext.com/7bb82980

0|0
    0|0
    • Güvendiğim sitelerden biri değil ve zaten bu bir tefsir olamaz. Düşünceleri yazmak ile âlimlerin tefsirleri farklı, tesekkur ederim.

• örnek olarak verdim metin olarak buraya yapıştıramadım uzun olduğu için site paylaşım sitesi youtube gibi
      fizilalil kuran - seyyid kutup tefsiridir

• http://tefsir.errahman.de/ diger tefsirlere buradan bakılabilir

• eğitim almayan kadın nasıl yapacak bunları

0|0
    0|0
  • Bu paylaşım yapan kişinin yorumlarına bir baksanıza :)
    Hiç samimi gelmiyor

0|0
    0|0
  • tum kainatin yaraticsi,, trilyonlarca yildiz goktasi meteor , dunya , karincalar jupiter , mars bunlarin yaraticisi oldugu iddia adilen yaraticinin , tuttupta ey peygamber esleri siz calismayin ya , diyip bir insan! vasitasi ile tum dunyayi ilgilendiren bir kitapta bunlardan bahsetmesi komik degil mi? tum evrenden bahsediyoruz ya insanliga gonderilmis kitapta neler yaziyor kimin ne isine yariyacak ya.

1|0
    1|1

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 11

• Peygamber eşlerine inmiş bir ayeti neden bütün kadınlar yapmak zorundaymış gibi bir algı oluşturarak paylaşıyorsun ki? Tüm kadınları kapsıyor olsa ey peygamber hanımları diye başlamazdı. Ayrıca yeme içme giyinme eğitim çalışma gibi temel ihtiyaçlar dahilinde kadınların dışarı çıkması dinen sakıncalı değildir. Bir kadın hem çalışıp hem çocuğunu yetiştirebilir. Çalışan kadın yetersizdir ne evini çekip çevirir ne çocuğunu yetiştirebilir safsatalarını daha aşamamış olmak üzücü. Nurettin Yıldız zihniyetini terketmek gerektiğini düşünüyorum. Oluşturmaya çalıştığınız algıyı yanlış buluyorum.

1|1
    1|1
    • Bizim ornek almamız gereken kişiler zaten peygamber eşleri... bu yüzden paylaştım. Nureddin Yildiz zihniyetindeyim evet, kadın hem ev hem is koştursun dursun, çocuk bakıcı ellerinde büyüsün, erkek sadece ise gitsin, nerede adalet, bir de kadın naziktir deyin. Pekâlâ efendim.

• Keşke anlasabilseydik. Neyse.

• Bana nurettin yıldız zihniyetindeyim dedin bitti yani. Şu hayatta tek anlayamadığım zihniyet bu deniyorum yine de olmuyor.

• Detayı okumadım fakat bu konularda bayağı bilgili bir arkadaşım söylemişti. Tıp haricinde birçok meslek bayanlar için doğru değil diye. Yani popüler mesleklerden bahsediyorum tabi. El işi yapıp satması değil yani. Tıbbın da açıklaması mahremiyet olduğundan ötürü ne kadar çok bayan doktor olursa o kadar iyi diye.

1|0
    1|1
  • durumum iyi olursa çalışmam şuanda da çalışmıyorum... ileride çocugumu bakıcı ellerinde büyütemem kendim yetiştirmek isterim evimle ailemle kendim ilgilenmeliyim... kendimden hayatımdan ödün vermeden...

1|2
    1|0
  • Canim orda muhattap olarak Efendimizin hanimlarina soyleniyor bu, ama ornek olarak da oyle davranilirsa hos olu. Ama dedigim gibi onlar peygamber efendimizin hanimlarina soyleniyor

0|0
    0|0
    • Farkındayım evet ama bizim ornek almamız gereken kişiler de zaten müminlerin anneleri olan peygamber hanımları değil mi..

• Açıklarken başına bunu yazmalıydın. Kuranı, kendi anlaşılmasını istediğin şekilde yaymaya çalışman yanlış. Evet güzel olan o. Ama hocalar bile haramla harama yakın şeyleri ifade ederken çok dikkatli olur. Sen de ayeti anlatırken dikkatli olmalısın.

• bu devirde kim neye uyuyor ki kadının çalışmasına takılsınlar.
    Akla gelmeyen secenekler arasında emin olabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • senin gibilerle aynı dünyada yaşadığım için lanet ediyorum git sen köle ol bunu güzel gör ama kadınları rahat bırak senin ilkel dinine itaat etmek zorunda değilim.
    zihniyetinize tüküreyim.

0|0
    1|1
  • Hanimlarin calismamasi daha uygun ama mesela kuran kursu hocaligi yapan hanimlar var cokda iyi oyle bir is olursa neden calisilmasin

0|0
    1|0
  • ben çalışırım

1|0
    0|0
  • Vallabzorla calistiriyorlar
    Erkek calidan kafin istiuor kaunana calissin diyor kadin parasi isterler istemesende calisirsin

0|0
    0|0
    • Çünkü 5 kuruş paraya mutluluklarını satıyor şimdiki çiftler!!

• Herkes istediği gibi biriyle evlenir inşaAllah

• Amin
      Keske ac gozlu insan olmasa

• Yobaz mısın troll müsün anlamadım ama mal olduğun kesin

1|0
    2|1
  • Yahu saçmalamayın ya. Kadın ayakları üzerinde durmayı bilmeli. neymiş yabancı erkeklerle aynı ortamda bulunmak islamiyeti zedelermiş komedi :D

1|0
    2|2
    • Böyle düşünen kadınlar genelde geçimsiz olur ve anlaşamazsam boşanırım kafasında olur... idare etmeyi bilmezler ve egoları kazandıkları parayla paralel artar.

• zaten islamda kadının yerini mantıklı bulmadıgımı dile getirdim bir nevii

• Doğduğunda ailesine cennet kapıları açılır, evlendiğinde eşinin imanının yarısıdır, anne olduğunda cennet ayakları altındadır. Adam olanın yaninda kadın hep değerlidir.

Yükleniyor...