Ezanın Türkçe okutulması Hakkı'nda ne düşünüyorsunuz?

arkadaşlar bir Zaman'lar ezanın Türkçe okutulması Hakkı'nda ne düşünüyorsunuz?

0|0
17|42

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 41

• Ezanın Arapça okunması müslümanlar arasında ortak bir bağ kuruyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin ezan okunduğunda müslümansanız anlayabiliyorsunuz. Bu bence güzel bir şey. Türkçe okunmasını yanlış buluyorum bu yüzden.

2|2
    0|0
  • Ezanı Türkçe okudular, camileri ahıra çevirdiler, başörtülü bacımın üzerine işediler, camiye atla girdiler atla LANETULLAHİ ALEYHİİİİM !!!1!1!!!1!

3|2
    1|2
  • Ezan dünyanın her yerinde aynı okunuyor ortak dil gibi dolayısıyla bu şekli ile okunmalı. Türkçe okunmasını isteyen zihniyetin hepsi olmasada % 99 unun alnı secdeye gitmemiştir ezanla uğraşır ve ezanı türkçeye çevirenlerde dahil peki kime sordunuzda türkçeye çevirdiniz kendilerine göre anladıkları islamı halka dayatan bir zihniyetti geldi ve geçti

2|1
    0|0
  • Ezan böyle daha güzel

2|0
    0|1
  • çok gereksiz buluyorum hak dil arapcadır

1|1
    0|0
  • Saçma hiç bir mânevî atmosferi yok
    Tanrı uludur tanrıııı tanrıdan başka ilah yoktur yaaa Rab tanrı
    Haydin namazaaa
    Hiç bir kutsiyeti yok.
    bunun neresinden feyz ve huzur alacağız Allahısen saçmalıktan başka bir şey değil...

0|0
    0|0
    • Müzik evrensel ise ezanda müslümanlar arasında evrenseldir ezanın ırkçılığı olmaz ırkçılığında ayeti kelimede hükmü bellidir...

• İlk olarak konuya yorum yapıyım Ezanın Türkçe okutulması yanlış bişey mi bana göre evet sonuçta yıllardan beridir biz arapça mealiyle dinledik ve buna alıştık müslüman oldugumuzu bu sesle anlayabiliyorduk bu hep böyle kalmalı. İkinci konu olarakta Atatürk düşmanlarının bu sorudan kaynaklanarak suçu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e atacak olmalarına karşılık. Atatürkün zihniyeti diyecek olmaları Siz Atatürk'ün yaptıklarını zihniyetini bu kadar iyi biliyorsanız neden yaptıgını hiç sorgulamıyorsunuz? O Adam Arapça anlamayanların Ezandan ne anlayacagını düşünerek Türkçe meali ile okutmuştur daha sonra tekrardan Arapçayla devam etmiştir ama siz herşeye dik açıyla bakıyorsunuz bu yüzden hiçbişey anlamıyorsunuz

0|0
    0|0
  • Dini açıdan sıkıntısı var mı bilmiyorum ama Islam dininin sadece bir kavime ya da bir millete inmediği bildirilmiş.

Bu nedenle insanların kendi dillerinde ibadet etmesinin çok da sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

1|0
    1|0
  • Hiç okutulmaması taraftarıyım

1|4
    3|9
  • Ezanin Turkce okutulmasi veya Kur'an-i Kerim'in Türkce basilmasinin amaci, halkin yaptigi ibadeti ve okudugu kitabi anlayabilmesiydi. Bu yuzden yapildi. Bence ezan arapca olmali cunku tek musluman Türkler degil bu ülkede her milletten insan var kitaplarin da meal kismi olmali yüzünden de okunmali. Ikisi bir arada olabilir

0|0
    0|0
  • İsmet inönü zamanındaydı. Aslın çok iyi birşey kuranın türkçe okunması ezanın türkçe okutulması. Ama ne yazıkki bunu anlayamıyorlar. Biz türküz ve herşeyimiz türkçe olmalı. Düşünürün biri ne demişti. Bir milleti yok etmek istiyorsan önce dilini değiştireceksin. Türklerde yavaştan araplaşıyor

0|1
    0|0
  • Doğru değil

1|1
    0|0
  • Doğal şekli ile okunmasının bambaşka bir manevi hissiyatı vardır. Zaten toplumumuzun büyük bir kesimine sorarsak, ezandan ve okunan selâlardan etkilendiğini söylerler. Türkçe okutulmasını isteyenlerin çoğunun ibadetle alakası da yoktur bence. Din, toplumların ortak dilidir. Hangi ülkede olursak olalım, ezan bize arapça olarak bize hitap eder. Bu yüzden arapça olması daha mantıklıdır.

0|0
    0|0
  • Güzel birşey bence

0|0
    1|0
  • Çok doğru olurdu

0|1
    0|0
  • O ezanın verdiği huzuru veremez türkçe ezan saçmalık.

1|0
    0|0
  • Yanlıs bisey degil , ezan kuranda olan bisey degil, araplar arapca cagrılmis , biz turkce cagrilmisiz , gayet dogru

0|1
    0|0
  • bana kalsa camileri komple kapatım müze olarak sergilenmesini sağlardım. nasıl kiliseler var süs diye duruyor, heh işte camilerde süs olurdu. milletin kafasını zikmenin manası yok bence, herkese evinde kılsın namazını, çevreyi rahatsız etmeye gerek yok.

0|0
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=Hiozu6Yz-6w
    Okunmaması gerektiğinin açıklaması buradadır.

0|0
    0|0
  • Tabiki arapça olmali

0|0
    0|0
  • Neyse küfür etmiycem.

0|0
    0|0
  • farketmez benim için ama arapçası kulağa daha hoş geliyor

0|0
    0|0
  • tanrı uludur tanrı uludur bikere dinleyin kabus gibi hem tanrı ne yaa
    ALLAH ulan ALLAH tangri neiş yapar

0|0
    0|0
  • İngilizce okunacakmış. Kesin bilgi yayalım

0|0
    0|0
  • dini meselelerin dogrulugunu ya da yanlışlıgını tartışmaktan hep çekindim

0|0
    0|0
  • bence okunması bile yanlış. ama illa okunacaksa türkçe olsun insanlar anlasın ne dediğini.

0|1
    0|0
  • Saçmalık.

0|0
    0|0
  • Çok aptalca birşeydi

0|0
    0|0
  • saçmalık

0|0
    0|0
  • Buyuk bir hata

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 16

• Ezanın ne anlattığını anlasın millet diye yapılmış ama bizim insanımız nankör. Arap hayranlığı çok olduğu için ters geliyor onlara. Ezanın Türkçe olmasına kızanlar umarım Arapça biliyorlardır ve kur-an'ı Kerim'i de okurken anlıyorlardır. Türkçesine ihtiyaç duymuyorlardır yani

0|1
    0|0
  • Ataturk'ün yaptığı bir şeydir. O zamanlar dinsiz adam çoktu. Ezanın kudretini ve anlamını bilmedikleri için böyle bir şeye başvurdu. Anlasınlar diye yani.

2|4
    0|0
    • Ezanın anlamını öğrenmek isteyenler çok rahat öğrenemez miydi peki

• aslında siyasete girmeden konuşmak istemiştim

• Açtığınız konu hakkında en ufak bilgisi olmayan cahiller anca, boş laf atar. Bilgisi olanlar ise bu konunun siyaset ve laikliğe dayandığını anlar.

• bırakın ezan bari özünda kalsın

1|2
    0|0
  • Tamamen saçmalık

1|1
    1|0
  • Herşeyin Orijinali güzeldir..
    Bırakın Ezan da bildirildiği şekilde Arapça okunsun..

0|0
    0|0
  • Olabilir, Ezan insanları namaza cagırmak için söylenıyor nede olsa, Ama Arapça daha guzel tabi

1|0
    0|0
  • Bu aralar neden bu kadar gündemde bu konu anlamadım. Biz Türküz tabi ki Türkçe okunmalı.

0|0
    0|0
  • Bir basbakan daha feda edemeyiz

0|0
    0|0
  • Yanlış değil. Farketmez

0|0
    0|0
  • Bence Türkçe okunsa hoşuma giderdi ve şu an alıştığımız için genelde herkesin hoşuna gittiğini düşünüyorum...

0|0
    0|0
  • gayet olabilir. arapça okunmasının sebebi akıcı olması bence. yoksa hangi dilde okundugunun ne onemı var?

0|0
    0|0
  • bence hiç okunmasın.

0|1
    0|0
  • Sacma

0|0
    0|0
  • Yanlış bir uygulamaydı.

0|0
    0|0
  • Mantıklı.

0|0
    0|0
  • olabilir aslinda. Önemli olan zaten herkesin anlamasi degil mi, ve kac kisi türkiyede arapca anliyor ki.

0|1
    0|1
    • Peki ya Arapça okunan kuranla Türkçe okunan Kuran'ın verdiği his aynı Mıdır

• Yapılması yanlış bana göre

• saygi duyarim

Yükleniyor...