Kafama din konusunda takılan bazı sorular var cevaplar mısınız?

Öncelikle müslümanım fakat sorgulamadan körü körüne inanmak yanlış geliyor kafamı kurcalayan soruları cevaplandırırsanız memnun olurum ama cevaplarınız "çünkü Allah öyle istedi" şeklinde olmasın mantıklı bir şeyler bekliyorum sizden.
1. İslam dininde neden kadın erkek eşitliği yok?
2. Kuranda neden sadece o zamanın bilgileriyle söylenebilecek şeyler belirtilmiş, evrensel bir kitapsa neden ayetler de tüm zamanları kapsamıyor?
3. Kuranın orjinalinde kadınların tamamen kapanması geçmediği halde (örtünme kısmına "baş" kelimesi sonradan eklenmiş) kadınlar neden kapanıyor, yanlış bilgiden dolayı mı baskıdan dolayı mı?
4. Müslüman olmayan cennete gidemeyecekse müslümanlıktan haberi bile olmadan ölen iyi kalpli, kimseye zararı dokunmamış insanlar nereye gidecek? Müslüman olup 5 vakit namazını kılıp geri kalan zamanını fitne fesada ayıran insan o kişiden üstün mü sayılacak?
5. Ramazanda fakirin halinden anlamak için oruç tutuyoruz. Fakat iftar vakti geldiğinde zengin sofralarda tıka basa karnımızı doyuruyoruz. Bu nasıl fakirin halinden anlamak oluyor? Oruç yerine fakirleri doyurmamız gerekmez mi?
6. İslam hoşgörü diniyse neden en çok müslümanlar birbirini öldürüyor ve neden bütün dünya bizi terörist olarak tanımlandırıyor? Gerçek islam bu değil şeklinde cevap verecek olanlar; neden gerçek islam uygulanamıyor o zaman?
7. Yine islamın hoşgörü dini olmasından yola çıkarak, neden Allah kendisine günde 5 kere ibadet etmeyeni sonsuz cehennem ateşiyle cezalandırıyor? Doğru işler yapan biri olmak yeterli değil mi?
Bu kadar, teşekkür ederim şimdiden.

2|0
6|13

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü din insan uydurması. bu yüzden tutarsız.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Boşuna uğraşıyorsun ana babası toteme tapan birine totemin anlamsızlığınını söylediğindr bin dereden su getirip sana olayın ne kadar mantıklı ve doğru olduğunu savunacaklardır. Burda da farklı bir yaklaşım tarzı bulamayacaksın

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• 1. İslam dininde neden kadın erkek eşitliği yok?
    - Kuran kadını ve erkeği eşit görür.

2. Kuranda neden sadece o zamanın bilgileriyle söylenebilecek şeyler belirtilmiş, evrensel bir kitapsa neden ayetler de tüm zamanları kapsamıyor?
    - Kim demiş tüm zamanları kapsamıyor diye, dünyanın bir yörüngesinin olduğunu, yıldızları ve astronomiye dair birçok ayet var.

3. Kuranın orjinalinde kadınların tamamen kapanması geçmediği halde (örtünme kısmına "baş" kelimesi sonradan eklenmiş) kadınlar neden kapanıyor, yanlış bilgiden dolayı mı baskıdan dolayı mı?
    - Sonradan eklenen bir şey yok, olduğu haliyle kuran. Biz onu koruduk diye ayet vardır şimdi hatırlayamadım hangi ayet ama google! da aart bulursun.

4. Müslüman olmayan cennete gidemeyecekse müslümanlıktan haberi bile olmadan ölen iyi kalpli, kimseye zararı dokunmamış insanlar nereye gidecek? Müslüman olup 5 vakit namazını kılıp geri kalan zamanını fitne fesada ayıran insan o kişiden üstün mü sayılacak?
    - Bakara Suresi 62. Ayet: Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) "Allah'a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükafat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır" (diye hükmedilmiştir).

5. Ramazanda fakirin halinden anlamak için oruç tutuyoruz. Fakat iftar vakti geldiğinde zengin sofralarda tıka basa karnımızı doyuruyoruz. Bu nasıl fakirin halinden anlamak oluyor? Oruç yerine fakirleri doyurmamız gerekmez mi?
    - İslamın saptırılmış bir başka yönü peygamberimiz ve dönemin sahabeleri çokça birkaç hurmayla iftar yaptıkları bilinir.

6. İslam hoşgörü diniyse neden en çok müslümanlar birbirini öldürüyor ve neden bütün dünya bizi terörist olarak tanımlandırıyor? Gerçek islam bu değil şeklinde cevap verecek olanlar; neden gerçek islam uygulanamıyor o zaman?
    - Saptırılmış başka bir şey daha, bunu cihat adı altında yapıyorlar ama olay öyle değil.

0|0
    0|0
    • -devam-

“cihat kelimesi kokunu jihaad kelimesinden alır. jihaad kelimesiyse, gayret etmek, yani ilerlemek için surekli gayret edip çabalamak anlamına gelir. cihat aslında kişinin çabada olması, kendi nefsiyle sürekli bir mücadelede olması demekken bugün anlamı nerelere taşınmıştır! işte bu yüzden inanıyorum şeytanın da yeryüzüne indiğine! kuran-ı kerim sana nefsinle mücadele et, en buyuk mücadele nefsinle olandır, yılma, nefsini yen derken, cihatla, sen gidip can alıyorsun! güya allah adına o’nun yarattıklarını öldürüyorsun! yeni yürümeye başlayan bir bebeğin her ayağa kalkmaya çalıştığında düşmesine rağmen yılmayıp yeniden ayağa kalkmasıdır cihat. .. ya da bir annenin ölmek üzere olan çocuğunu pes etmeden, yılmadan iyileştirmeye çalışmasıdır. savaş değildir! islam adına can almak asla değildir! kuran-1 kerim’de savaşı kutsal olarak nitelendiren tek bir kelime bulamazsın! yoktur!

• Kuranı okumuyorlar ki :D hacının hocanın dedikleriyle.

Erkeğin birden çok kadın alabilmesinin çok ağır şartları vardır ve en iyisi tek bir tane der. Onun da söylenmesinin sebebi dönemin savaşlarında erkek nüfusunun azalması ve dul kadınların çok olmasıdır.

Sadece kitabı okuyup aaaa bu böyle olmaz ki dememek lazım, dönemin şartlarını da bilmek lazım.

Aklında dinin uyfutulması var di mi

Ben de sana tek bir soru sorayım, Muhammed peygamberliğinden önce bile güvenilir biri olarak tanınırdı, peygamberliğinden sonra kendisine mekke'nin önde gelenleri innaılmaz şeyler teklif etmişler ama o her şeye rağmen karşı gelmiş, bir avuç müslüman onlarca dinsizin arasında neredeyse linç edilmiş, taşlanmış, hor görülmüş ama bir kez bile geri adım atmamıştırlar.

Akıllı olan bir adam sence bunları kabul etmez miydi? ve hayatının hiçbir dönemi lüks içinde yaşamamıştır. Bir insan neden bunu yapsın? madem uydurma, neden zenginliği kabul etmedi, neden sefalet içinde yaşadı yıllarva.

• Kadın erkek eşitsizliği demişsinde cenneti annelerin ayağı altına koyan bir Yaratıcı var bu yetmezmi

• 1. İslamda kadınlar ön planda eğer olsaydı zina olayı çok artardı şimdi turkiyenin halini görüyorsun
    2. kuranda tüm samanlarla bilgi verilmiş araştır istiyorsan kıyamet suresi bile var
    3. kadınların örtülmesini Peygamberimiz istemiştim kadınların kapanmaması laik düzenin bozmasından ötürdür.
    4. islamdan haberi olmayan kişiler kendi dininde yargılanacaktır.
    5. dış güçlerin ortadoğuda pislik oyunları ve illüminati projesi büyük İsrail projesi adımı, kıyamet alametlerinin arasında dünyada müslümanların sayısının az olması.
    6. fakirlerin halini anlamak için o zaman yetmiyormu kardeş sen hic oruç tutmadınmı.
    7. soruyu anlamadım tekrar sor

0|0
    0|0
    • Şurdaki herkesin cevaplarını saygıyla okuyorum ne güzel cevaplandırmışlar fakat aynı şeyi sana söyleyemeyeceğim. Pardon pardon kadın ön planda olsaydı zina mı artardı? Bu cümleden kastın ne açıklar mısın? Erkek ön planda olduğu için zina fazla olmasın sakın? Bastırılmışlık duygusundan kafayı yemişsiniz resmen. İkincisi, laik düzen kadınların kapanmasını bozmadı. Sadece devlet işlerine dinin karışmamasını sağladı yani şeriat kurallarının. Kimseye açılın saçılın denmedi. Ama belli ki senin işine gelmemiş. Merak etme bu yönetim başta olduğu sürece yakında laiklik diye bir şey kalmayacak değersiz gördüğün kadınlar tekrar cariyeye dönüşecek sevinebilirsin.

• Evet görmedim çünkü senin övdüğün şeriat ülkelerinde zina zaten yasal. Tecavüzün cezası yok bide üstüne tecavüze uğrayanı öldürüyorlar. Kadınları seks kölesi olarak kullanıyorlar haberin var mı? onedio.com/.../kadin-olmanin-cok-sikintili-oldugu-22-ulke-203257 şunu oku da LAİK olmayan ülkelerin halini gör tabi sana hava hoş kadın değilsin sonuçta. Sana laiklik sadece dinle devlet işini ayırır diyorum bana pavyon diyorsun. Ya sabır. Cidden bu ülkenin geleceğine dair bir umudum kalmadı sizin gibi zihniyetler türediği sürece kadın her zaman geri planda kalacaktır.

• Kadın nasıl geri planda kalacak...

• kadının ve erkeğin ayrı ayrı üstün olduğunu yerler var, eşitlik dediğin erkeğin yaptığı her işi kadının yapması değildir,
    evrensel ayetler tabikide var örnek Lut kavminin başına gelenler evrenseldir, o zamanla ilgili ayetlerde var bunlarında hikmeti muhakkak vardır

0|0
    0|0
  • soruları yanlış yere soruyosn

0|0
    0|0
  • sen bu sorularının cevabını burada arama bu kadar soru ve detaya girmişsin bunlara verilecek cevaplar ve senin tatmin olmanı sağlayacak cevapları ancak bu konuda çok ehli olan birisi anlatabilir uzun uzadıya

0|0
    0|0
  • kuranı kerimi baştan sona türkçe olarak okudun mu?

0|0
    0|0
    • Soruyu paylaştıktan 5 sn sonra yorum attığına göre upuzun metni okumadan muhtemelen dini kötülediğimi düşünerek böyle bir tavırla giriş yaptın hemen. Hayır tamamını okumadım fakat türkçesini telefonuma indirip aklımdaki sorularla ilgili ayetleri okudum, tatmin edici yanıtlar bulamadım. Çok eşlilik var, cennette huri vaadi var , var da var..

• yoo dini kötüledğini düşünmedim. sadece aklında sorular olduğunu belirtmişsin. benim için en önemli sorun bu. o yüzden kuranı oku aklında ki sorunları gider. ister inan ister inanma okuduktan sonra özgürsün

• bu sorduğun sorular şüpheli yani gerçek dışı o yüzden çoğu cevapsız kalacaktır

0|0
    0|0
  • Çok uzun okumaya üşendim

0|0
    0|0
  • Kuranı baştan sona türkçe mealinin hepsini okursan cevaplarını bulursun.

0|0
    0|0
  • ooo okumadım ama sana islam tarihini baştan anlatmak lazım...

0|0
    0|0
  • Kadin erkek esittir kitabimizi iyi oku. Digerlerini cevaplamicam her sey kitapta yaziyor.

0|0
    0|0
  • 1. soru cevabı örnek
    Erkek evlendiği zaman mehir verir, kadın ise mehir alır. Mesela biri erkek, diğeri kız iki kardeş mirasçı olsa, babaları üç ev ile üçyüzmilyon lira miras bırakmış bulunsa, evlerden ikisi ile ikiyüzmilyon lira erkek kardeşe, bir ev ile yüzmilyon lira da kız kardeşe kalır. Erkek evleneceği eşine ellimilyon mehir verecek olsa geriye yüzellimiyon lirası kalacaktır. Kız da kocasından ellimilyon mehir alsa onun parası da yüzellimilyona çıkacak böylece paraları eşitlenmiş olacaktır. Erkek karısının oturması için iki evden birini tahsis edecek, kız kardeş ise kocasının donatacağı evde ikamet edecektir. Böylece hem erkek hem de kız kardeşin elinde kiraya verilecek birer evleri bulunacak ve bu bakımdan da eşit duruma gelmiş olacaklardır. Tabii ki, bu örnek her durumda geçerli olmaz ama konu hakkında mukayese imkanı verir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• 1- İslam dininde kadın erkek eşitliği yok diyemem ben şahsen dinen kadın eve eş aileye bakacaktır. Kadına mirastan 2'de 1 erkeğe 2 hisse verilince her eve 3 hisse düşer eşitlik sağlanır bence.
    Erkek ve kadın ayırt etmeden ilim öğrenmek farz kılınmış, erkek ve kadına da eşlerin rızasını kazanmak teşvik edilir. Kul hakkı derken kadın erkek ayırt edilmez gibi.

2- Kur an tüm zamanlara hitap eder görüşüne katılıyorum kur an insanların yaşam kılavuzudur ilk olarak. Çalışın, aklınızı kullanın iyi şeyler yapın gibi derken teşvik edicidir. Detaylı bir cevap yazılmalı cevabım yüzeysel.

3- Örtünmek bildiğimiz örtünmektir. www.kuranmeali.org/.../...i-hamdi-yazir-meali.aspx

4- Müslüman olmayan kişi Cennet' e nasıl gidebilir iman yok iken. İyi kafirlere Dünya'da iyiliklerinin karşılığı verilecek öteye kalmasın diye bildiğim.

5- Oruç ibadeti farzdır biz değiştiremeyiz evet amacından saptırıp sadece aç kalmak sanıyoruz ama dilimizi, zihnimizi ve kalbimizi de temizlemektir ramazan orucu. Fakirlere her zaman el uzatmalıyız. '' Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir '' çünkü Buhari hadisidir.

6- Ilımlı İslam dayatılması var yıllardır İslam' ın gücünün farkında olduklarından Müslüman olmayan kişiler Tekbir çekerek Müslümanlara kıyıyor. Cihad sadece öldürmek ve savaşmak değil hassas ve yanlış algılatılan konu. Gerçek İslam şeriat bunu bile farklı uyguluyorlar en acı örneği İslam ülkeleri arasında bile din farklarının görülüşü.

7- Yanlış biliyorsun Allah'a şirk koşmadan ölenlerin sonunda Cennet' e gideceği Buhari hadisi vardır. Günahlarımız kadar kendi ateşimizi götüreceğiz ve cezamızdan sonra Cennet'e kavuşacağız inşallah.

0|0
    0|0
  • 1 - Islamda kadin erkek esit degil kavrami yanlis anlasiliyor. Bieincisi bazen erkegin ustin bazen kadinlarin ustun oldugu durumlar var. Firtar bakimindan guc erkegindir ama kadin degerlidir. ^ cennet annelerin ayaklari altindadir ^ dieyen bir dinimiz var.
    2 - ahir zamandan da bahsediliyor. Unutmaki kiyametin alemetlerini sayan hadisler var. Ve biz Şu an da o alemetlerin kucuklerini yasadik buyuklerini bekliyoruz.
    3- tamamen kapanma diye bir sey yok. Vucut hatlarini belli etmeyen kiyafetler giyip saclarini yani basini omuzunu ortmek var. Baski degil. Dusunsene sacini yapip disariyi cikman bile yapip cikmaman arasinda fark var. Biri goze guzel gorunuyo ve gunaha sokuyor.
    4- Allahin zaten muslumanliktan haberi olmayan birini muaf tutacagini alimler hicalar hadislerle belirtti. Adamin imkani yok nasil bilecek ki? Ustunlugunu ancak rabbimiz bilir.
    5- Peygamber Efendimiz Sallallâhü Aleyhi Vesellem orucunu hurma ile açardı. Hurma bulunmazsa su içerdi. Bugun aradan kac yuzyil gecmis. Insanlar orucu sadece oruc tutuk diye gostermek icin sevap kazanmaya calismakicin tutuyor. Ve ramazanin degerini kucultuyorlar. Fakirin halini anlamak yerine aksama kadar midelerini bos birakmaktan baska sevap kazaniyorlarsa ne guzel !
    6- gercek islami uygulatmaktan korkan avrupa ulkeleri musluman kiligina girip insanligi katlediyor. Halife olan padisahlarimiz zamanunda boyle degildi. Din insanlarda zayifladi.
    7 - sana biri bir iyilik yapsa mutesekkir olursun degil mi? Allah da kendi yarattigi kulundan ufak bir sey istiyor. Bu imkansiz degil. Eger onu da yapmazsak insanligin onemini anlar miyiz? Ibadet hem hakki hem halki rahatlatir. Unutma Allah kullarini sever ve onlardan elinde olmayan bir sey istemez.
    Anlatmaya calistim daha cok yazacaklarim var ama bunlari anlaman bile ne guzel olur

1|0
    0|0
  • Bayağı uzun soruların varmış ben dördüncü sorunu cevaplayacağım.
    4) şu an bu kadar imkan varken müslümanlıktan haberdar olmamak imkansız gibi. Hadi sen diyeceksin şimdi " Gelişmemiş bazı ülkeler" diye sen sormadan ben cevaplıyım. Aklıyla bir Tanrı' nın yani bir yaratıcın olduğuna inanırsa gibisinden bir şey duymuştum ama ne kadar doğru belirsiz. Lakin o gelişmemiş afrika ülkelerinde de müslümanlar var bilinmemesi imkansız.
    5 vakit namazını kılan diye sormuşsun birincisi birinin cennete gidip gitmeyeceğini biz bilemeyiz zaten kimin tamamıyla imana sahip olduğu bu zamanda ki belirsiz zaten

0|0
    0|0
  • Kadın erkek eşit artık bunu bir anlayalım. Allah katında hepimiz eşitiz.
    Birde orucu fakirleri anlamak için değil nefsi terbiye etmek için tutarız. 1 ayı diğer aylarda daha iyi bir müslüman olmak için ayırırız.
    Sorduğun soruların hepsinin bir cevabı var. Bence sen iyi bir hoca bul ve sor

0|0
    0|0
  • ben de merak ediyorum gerçekten cevapları takipteyim

0|0
    0|0
Yükleniyor...