Sünni olmaya karar verdim bir kaç sorum var cevap verebilirmisiniz?

1: Ebubekir kim şialara göre kafir mi?
2: Nasil Sünni olunur?
3: Sünni ve şia farki ne?
4: Sünniler hz. Ali yi inkar mi ediyor?
5: Allah sünnileri seviyor mu?
6: Şia ve sünni meselesi ahirete sorulacak mi yoksa sadece musluman olup olmadimiz mi sorulacak?
7: Filistin ve syrie neden şialeri sevmiyor?
8: Daesh şia mi?

Bide ben kendimi sünni gibi his etmiyorum sanki sünni olursam gunah işlemiş gibi his ediyorum neden?
Ben sünni olmak istiyorum çunku babam eskiden sünniydi sonra şia oldu ve çok örnek aldiğim bir kaç kişi var onlar sünni.

Güncellemeler:
9: Ebucehil kim?

0|0
0|20

En İyi Erkek Görüşü

• Sorularını tek tek cevaplayım kardeşim..

Öncelikle terimleri ve çıkış yollarını bilmelisin.
    Şia (Alevi): Hz. Aliden yana olan Hz Aliyi seven demektir..
    Çıkış sebebi Efendimiz (asm) vefat ettikten sonra İslam'ın lideri yani Halifesinin kim olacağı yönünde tartışma çıktı..

Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman ve birçok söz sahibi müslümanlar tarafından istişaire (toplatı) yapıldı ve Halifenin Hz Ebubekir olması kararı çıktı.
    Hz. Ali bu toplantıdan çıkacak karara saygı duyacağını bildirmişti..
    Sonunda da biat etmiş ve ne söylediyse yerine getirmiştir.

Bazı kimseler Halifeliğin Hz Alinin hakkının olduğunu savunmuş görüş ayrılığı orda çıkmıştır.. Hz. Ali ki Esedullah namı alması ve hiçbir haksızlığa boyun eğmesi düşünülemez.. O kabul ettiği halde çıkmış..

Sunni ise Ehli Sünnet (yani Efendimizin sünnetlerine uyan) anlamındadır..
    Aslında Aleviliğin karşısı değildir.. Fakat şialar sünneti terk edince karşılık gibi kalmış..

Bunlar 3 sorunun cevabını verir..

4) Sünniler Hz Aiyi en az aleviler kadar sever ve itimat eder.. İnkar etmesi mümkün değil..
    5) Allahu teala Peygambere uyulması gerektiğini emreder (Ali imran/31) Peygambere uyan herkes ehli sünnettir.. Elbbete Allahın emrini yerine getireni Allahta sever..
    6) Elbette Müslümanlığımız sorulacak.. Alevi sunni görüş ayrılığı, müslümanlık inançtır.. Müslümanlık her ikisini de kapsar..
    7) Şiaların itikadi yanlışlarından, diğer tüm halifelere sövmelerinden dolayı hiçbir müslüman sevmez..
    8) Daeş müslüman değil sapkındırlar..

Anlamadığın yerleri sorabilirsin..

#Vesselam

1|0
    0|1
    • Nasil sünni olurum?

• hz. Ayşeye o***p* dedim ama yalanmiş buyuk gunah işledim allah affeder mi Hz. ayşe affeder mi? kafir mi oldum şimdi? bilmiyordum ki şiayken?

• Elbette.. Tövbe et kafi.. Doğrusunu öğrendiysen sıkıntı olmaz..

Erkekler Ne Diyor 19

• 1 : Hz. Ebubekir (r. a) Peygamber Efendimizin en sevdiği dostu arkadaşı ve kayınpederidir. Allah (c. c) övdüğü kuldur.
    2 : Ehl-i Sünnet akaidesine iman eder Sahabe ve Peygamber Efendimizi sever onlarında yolunda olursan Sünni olursun.
    3 : Arasında uçurum kadar fark var. Haşa Şia namazı üç rekat kabul eder Kuran-ı Kerim eksiktir der. Hz. Aişe Hz. Ömer Hz. Ebubekir iftira atar dinsizlik ve aşağılayıcı şeyler ile suçlar haşa.
    4 : Sünniler Hz. Ali (r. a) inkar etmiyor hatta başımızın tacı olarak görür. Hz. Ali (r. a) Efendimiz (s. a. v) damadı iken nasıl inkar edelim?
    5 : Allah (c. c) Peygamber Efendimiz (S. a. v) ve Sahabelerinin yolunda olanları sever onlarda Ehl-i Sünnettir.
    6 : Ahirette sorulacak ve Sahabeye kin güden sövenler dinden çıkar ve onları acı dolu bir azap bekliyor.
    7 : Çünkü Müslüman kanı döküyorlar.
    8 : Değil ama aralarında olan var.

0|2
    0|1
    • Ben şimdilik şiayim ama namazimi 5 vakit kiliyorum anlarsin gizlice

• şafi isem ayni zamanda sünni olabilirmiyim saçma sorular sorduğum için uzurdilerim pek anlamadiğim için şia sünni bir mezhep mi mezhep ne?

• Kardeş İslam da dört hak mezhep vardır. Buna Ehl-i Sünnet vel cemaat denir. Bu Ehl-i Sünnet (Sünni) içinde dört mezhebi vardır. Şafi , Maliki , Hanbeli , Hanefi. Bunlarda hak mezheplerdir.

• Sevgili bacım şimdi sen şia isen bunun hangi mezhebindensin. Şia var Hz. Aişe annemize iftara atar. Şia var Hz. Aişe annemizi över. Yani çok karışık bir iş. Ucu heryere gidebilir. Sana bir kaç cevap vereyim ;

1 ; Ebu Bekir Bazı Şialara Göre Sevilmez ve Genellikle Lanet Okurlar.
    3 ; Görüş farklılıkları var bunlar yazmakla bitmez.
    4 ; Sunniler Hz. Ali'yi sever ve sayar ( inkardan kastın ne anlamadım )
    6 ; İslam'da bir sürü mezhep var hak mezhep Fırkayı Naciyye'dir buda Ehli Sünnet Vel Cemaat'tir. Bu fırka Cennete gider zira hadis de var " Ümmetim yetmiş iki fırkaya ayrılır, onlardan sadece biri kurtuluş ehlidir."
    8 ; Işid Şia değildir. Ehli Sünnet'e yakındır. Haricidir.

0|0
    0|0
    • hangi mezhep doğru?

• Bacım mezhep ayrı fırka ayrı :/. Sen bana bir mesaj atsana anlatıyım böyle olmuyo. Yanlış anlama. Uzun çünkü. Buradan anlatıyım eğer olmazsa neyse ,

Bak Ehli Sünnet bir fırkadır aynı Hariciler, Şia vs gibi. Mezhep ise Ehli sünnetin içinde bulunan namaz vs abdest alma mevzusu olayında yardım eden bir durumdur. Ehli sünnet'e tabi olman yeterli ondan sonra ise mezhep geliyor.4 hak mezhep var Şafi (şia değilll! ) Maliki, Hanbeli Hanefi bunlar. Bunlara da fazla kafayı takma.

• şia bir firka dil bir mezhep sen mesaj at seni takip edicem

• Atomu parcalıycan sanki mk

0|0
    0|0
    • Çok zor bir karar şu an sabaha kadar duşundum ahiretim söz konuso

• Cennet kasıyo adam bn yattım ölmeyi bekliyom xd

• Kardeşim ben sana yazarım simdi ama eksik yazmaktan korkuyorum internette muhakkak yazıyordur bakabilirsin kitaplar var zaten bunlarla ilgili onlarıda okuyabilirsin. Çok doğru bir karar almışsın.

0|0
    0|0
  • https://m.facebook.com/hayalhanemmersin/ Bu sayfa yardımcı olur oraya bir sor sorularını birde şu site http://www.sorularlaislamiyet.com

0|0
    0|0
  • Sünni ne şia ne ben daha onu bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • ebubekir i sevmyeyen kesimler var şia da. sünni olmak için birşey yapmana gerek yok hz ali r. a inkar etmek yok severiz çok fazla ehli beyttir sonuçta. allah bizi severmi her kulunu sever. şiaları sevemem nedenleri iranın ortalığı karıştıran politikaları araştırabilirsin her şey ortada. daeş e gelince sünniyi diolar ama müslüman oldukları belli değil terörist sonuçta

0|0
    0|1
    • Ben yari iranliyim biradel😒

• ne güzel işte benimde iranlı çok arkadaşım var daha iyi bilirsin bz ne duyduk mehdii as hızlı gelmesi için dünyadaki fitneyi arttıran tarikatlar felan ohoooo

• tabi hepsini aynı kefeye koymuyoruz bizdende çok kötüler var sudi arabistanın vahabilik politikası bir zamanlar neydi

• Sünni ol ! Şai' peygamberimizin vefatından sonra çıkmıştır. Sünni her peygamberi ve her halifeyi' kabul ediyor ve inkar edenler ' ancak ve ancak inanmayan iman etmeyenlerdir! Hz. adem iblisin' baş eymediği gibi...

Sünni ol gerçekten hak yoldur ben dindar biri değilim ama doğru yol bu

0|0
    0|1
  • Hz Muhammed Ve Hz Ali hariç bütün ashaba sövüyorlar yanlışı doğruyu sen burdan bul işte

0|0
    0|1
  • Kur an müslümanı ol gerisi hikaye

0|1
    0|0
  • Peygamberden sonra isimli bir kitap var. Tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Bizler sunni olarak Hz. Aliyi halife olarak görüyoruz ve cok seviyoruz

0|0
    0|0
  • Şialık yanlış bir inanış yani öyle bir din yok. sünniler hz. Aliyi inkar etmez. 4 büyük halifeden biri olduğunu biliriz ama hz. Muhammed (sav) bizim peygamberimizdir. Geri kalan hakkında pek bir bilgim yok.

0|0
    0|1
  • Ne diyon laaa değişik

0|0
    0|0
  • bir git işine...

1|0
    0|0
  • Önceden neydin

0|0
    0|0
    • Daha mezhebimi deyiştirmedim ben şiayim hayirlis olsun

• Ebu cehil kim sünniler için yani?

• Allah kuranda ne diyo sizin dininiz size benim dinim banadır sen sia olmaya devam et peygamberberin hanımını sevme hatta peygamberide sevme cennete gideceğini zannet

• Şiiliğin kurucusu Abdullah b sebe adında bir yahudi bunu araştırman yeterli olacak sana aslında islamda mezhep ayrımı yok sünnilik dinin doğru yaşanması için bir yol gösterici sadece hz Ali yi reddedecek bir durum yokki hz Ali Allah ya da peygamber değil 4 halifeden birisi ahirette dediğim gibi sünni şii diye bişi olmadığı için sorulmayacak filistin sünni o yüzden sevmez suriyede ise şii ye yakın nusayriler egemenler esad nusayridir halkın büyük kesimi sünnidir o yüzden sevmezler daeş ise selefi bunlar dinden çıkmış insanlar bana göre

0|0
    0|1
  • sunni Kur'anı Kerime göre haraket eden kesimken
    Şialar alimlerde önemli diyerek sapıtılan bazı konuları kabul eder mesela Hz. Aişe nin namusuna iftira atarlar

0|0
    0|1
    • Evet annem ve ablam ayşeye bişiler dediler ne demek namusuna ee napiyim bende çuçuktum bana böyle oretiler ayşe kötu dediler doğruyu öğrenmek istiyorum mesela sünniler Hz. Fatma validemizi inkar mi ediyor?

• sen bir gitte şia'nın bir kolunun Hz. Aişe hakkında dediklerini dinle
      Şiaların Hz. Ali miraca gidecekti Muhammed onu ittirdi o çıktı dedikleri hadislerini dinle

• Ablam az önce aynisini dedi😱 diyor ki hz. Muhamed s. a. v hz. Aliyi takip edin dedi ama hz. Ebubekir zorla herkesi kendi yoluna getirdi öyle dilmi?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...