Ailenizin ve yaşadığınız coğrafya'nın size aşıladığı dine mi inanıyorsunuz?

Her zaman kafama takılan bir sorudur bu. Yasadigimiz cografya sahip oldugumuz aile bize neyi ogretirse o dine mi mensup oluyoruz. Avrupanin cogu hıristiyan. Acaba avrupa da dunyaya gelseydim hıristiyan mi olurdum yoksa orda dogmus olmama ragmen ailemin de dindar bir hıristiyan olmasina rağmen arastirip müslumanligi bulurmuydum. Bize sorulmadan kimliklerimizde daha dogar dogmaz dini islam yaziyor ama bunu ben secmedim ki. Bebeklerin dini olmaz ki bebektir o ve ne aşılanirsa ona inanir. Bazen kafam karisiyor pagan inanclari bize hep putperestlik diye anlatildi ilkokul siralarinda cok gulduk belkide ya tasa da buna ota da tapilmaz ki diye. Hep buyucu dendi seytan dendi durdu. Ama hic arastirdik mi acaba biz neydi bu cok tanrili dinler? Bana hepsi birbirinin baska suretlerde kalip bulmus hali gibi geliyor yahudilik hiristiyanlik muslumanlik. Sanki hersey birer mitoloji ve fena kandiriliyoruz gibi geliyor bundan da en buyuk zarari tek tanrili dinlere gecerek ataerkil bir egemen sinif icinde kadinlar gormus gibi geliyor

1|2
21|36

En İyi Erkek Görüşü

• soy agacim karamanli katolik hristiyanlara dayanir... mubadelede turkiyedende kovulduk... ailemde katolik hristiyandir nasturi olanlarida var.. lakin ben yerde gokte sagda solda bir tanrinin olduguna inanmyorum... kisiler herne kadar kulturel norm ve degerler bakimindan bir trasnfere ugrasada conformist olmayip kendi inancini secen insan bir hayli fazla... ben ailesinden hristiyan... musluman olduguna pek katilmiyorum... sosyal yapidaki roller ve normlar her ne kadar dini sembollerler cocuga bir sinyal versede iman ve bir seye inanmak ruhani bir olay... hem ataerkilligin en cok oldugu inanca da kelt paganligidir... kadin kurban eden cok tanrili dinlerdir... tek tanrili kurban eden daha yoktur... tanrilarin hepsi erkektir... daha cok iskandinavlarda ve iyonlarda latinlerde de kadin tanricalar var... bana kelt tanricasi kimse soylemeyz mesala... avrupadaki pagan inancinin kokenide teutonlardan keltlere ordanda diger pagan inanclara yayilmistir... ataerkillik feodal bir olaydir ve aslinda batidan doguya gelmistir... cografi olarak bakarsak ayriyetten insanlar hurdur istedigine inanir...

1|0
    0|0
    • Ruhani olarak inancin zamanla kendisinin bulacagini dusunmuyorum cogu insan suruden cikmayi goze alamaz alsaydi bu dinin bu kadar yayginlascagina inanmazdim. Pagan dinler var olmus olsaydi bence Şu an gundemde olan ataerkillik tartisiliyor olmazdi pagan dinlerde inanc zorlamaligi yok diye biliyorum kokenlerinde tanri tanrica esitligi var aslinda bunlar tek kisidir ama herseyin bir zitligid vardir deniliyor. Iskandinav mitosunda odine valhala icin 9 kurban verilirmis insanlardan ve her turlu hayvandan ama benim bildigim bu insanlat erkekti gorsel olarak izlediklerimde kitapta da kadina dair okumadim. Ama zaten baktigin zaman tum dinler birbirinin bir degisik modeli seklinde ilerliyor iskandinavlarda odinle valhala da icki kari kiz sefasi tek tanrili dinlerde de cennette gusel saraplar huriler:) ve dedigin gibi herkes istedigine inanir

• ne alakasi var bir inancin kitlesel olmasi koyun oldugu anlamina mi gelir? hadi uhriveyeti gectim.. ekim devrimi sekuler bir dusunce ve milyonlar kitleler halinde monarsiyi ve teokrasiyi yikti simdi bu insanlar suru mu oldu? dogru sadece cogunlugun evet dedigine hayir diyip marjinal olmak mi? 2 kere 2 ye 5 diyen biri simdi suruden mi cikip sozde entel sper bir birey mi oluyor? yoksa cebirsel olarak aptal mi oluyor? kelt mitolojisini oku ataerkilligin alasini gorursun... ayriiyetten tek tanri inancli dinler bana daha rasyonel geliyor ne bu bole hepsi tanri sacmaligin onde gideni... tek tanri inanclarda en azindan daha stabil... daha rasyonel tabiki inanirsa inanir beni ilgilendirmez... samevi inanclarda hurilerin cinsiiyetine ben rastlamadim ayriyetten ne kuranda.. ne incilde ne de tevratta... bunu iddia edenler daha cok fantazi dunyadasinda sapiklar oldugunu dusunuyorum... ha sarap varsa harika olur o ayri.. benimle oturup icmeyen bir tanriya inanmam zaten umarim bole bir tanri vardir :D

• Sanirim yazi ile anlatildigini konusmayla oldugu kadar net ifade olmuyor tabiki suru psikolojisi var suruden cikan kurt kapar misali korkular yasiyor insanlar basbaya korkuyor korkmasalar zaten bir dine ihtiyac duymazlar kafalarinda hep bir sonsuz yasama inanc var yok olmaktan fosil olmaktan korkuyolar olmussun gebermissin lan yoksun iste bocekler yiyecej seni daha neyin tantanasi bu dediginde cennet var oraya gideceklermis hadi canim ya iyi gorusruz orda ugrarim bir ara diyesim geliyor tamame korku bu iyiligi cennet icin kotulukten uzak durmayi cehennem icin tercih ediolar. Her neyse uyku dolu gozlerle devam edemeyecegim daha fazla

En İyi Kız Görüşü

• Aile etkili tabi Müslüman oldukları için mutluyum Abd'de özellikle manyak ebeveynler çocukları dolaba tıkma haberleri bitmez aç susuz psikolojik baskı ve fiziksel zararları küçük bir örnek de olsa beni korkutur.
    Hristiyanlar kendi kapalı rahibelerine saygı duyarken ben İslam inancımla örtününce suç oluyor İslam' da rahibelere ya da örtünmelerine dil uzatanları duydunuz mu?
    Hristiyanlar olanlar var televizyona çıkıyordu bir genç gidip rahip olmuştu. Diğer dinlerden de İslama geçenler de var ben şanslı olduğumu düşünüyorum bir nevi hazıra konmayla.

1|0
    0|0
    • Evet burdan bakinca hazira konmus gibiyiz ama yaratan neden sana bana tolerans gostersin ki bizim ne gibi farkimiz olabilir hiristiyan da yahudi dogandan :)

• Doğru bir Hristiyan da Hristiyan doğduğu için kendini şanslı sayıyor olabilir. İçinde büyüdüğü dini sevmek diyelim :)

• Kesinlikle bu tabir daha dogru oldu icinde bulundugu dini sevmek☺

Erkekler Ne Diyor 35

• Dinler ve dünya tarihi açısından yorumlarına baktım korkunç bilgi eksikliğin mevcut yorumlarda ki bazı arkadaşları tenzih ederim ama çoğu uydurma cevap vermiş
    sana tavsiyem ilk önce dinler tarihini sonra dünay tarihni okuman sonra da islamın dinler tarihine yaptığı atıfları arabistanın o zaman ki yaşaıyışı mesela bunları göz ardı etmemen artı islamın ilk baştan beri olduğunu kuranın kendi tabirini yadsımadığını bir araştır
    bak ben hukukçuyum bu arada sağlıkçı olduğunu hukuk düşündüğünü söylüyorsun buna sevindim kız arkadaşım sağlıkçı zor işiniz gerçi hukukçu olmak da bu ülkede sıkıntı olmuş artık
    kadın ve erkek anatomisini sağlıkçıysan iyi bilmen lazım sorduğun bir çok soruyu tip ilmi zaten kanıtlamışdır fıtratı yaratan bilir unutma sen bir robot keşfetsen dünyaya sunsan bu robot kompleks yapıda olsa ki kozmoloji ve dna komplkesidr yani dünaynın işleyişi dahi insanı tanrıya götürür emin ol bu çağda yaratıcıyı inkar akla mantığa aykırıdır hadi kişi agnostik olur anlarım ama ateist psikolojik travmadır emin ol günümüz bilim çağın da
    biyoloji fizik kimya matematik entropikdir bu bile başlı başına materyalist felsefeyi yer ile yeksan etmişdir
    sayın ablacım.

1|0
    0|0
    • Iyi geceler yorumunuz icin tesekkur ederim. Ben okumaya cok erken yasta basladim beynimi hep kurcalayan konudur bunlar. Yorumlarimi takip etmisseniz eger ateist arkadaslarla olan orda da goruslerimi solemisimdir. ben ilk ezoterik batini doktrin dinler tarihini okudugumda cok sasirmistim ama mantikliyti mantigima yatiyordu. Cihangir generin kitabi okumadiysaniz tavsiye ederim Ankara universitesinde ders olarakta gostriliyor bu kaynak ve oranin ogretim gorevlisi. Her neyse evet insan vucudu ilk canli bunlarin cevabi yok. Biyoloji bilgim ile yanit vereyim size canlilar basitten komplekse dogru gider oyuzden ilk canli eseysiz ureyendir tek hucrelidir. Buda mitozla gerceklesir bole cogalir kendisine benzer canlilar dunyya getirir ama nasil olmussa bir anca cok hucreli olan canlita eseyli uremeye gecilmis yani ciftli ureme bunun icin bir tane karsi cins gerekliyor nasil oluyoda eseysiz ureyio farkli bir canli gelip onla ciflesip cok hucrelileri daha sonra da bizi dunyaya getiriyor bunu evrim

• görüşmek üzre hoşçakal :))

• Ozaman ali ra. omer ra. muhammed sav in cariyeleri neyin nesiydi? Bununla ilgili guzel orneklerin var yarin musat oldugunda gelirsin buraya konusuruz iyigeceler:)

• her insan yaşadığı ve bağlı bulunduğu toprak üzerindeki örf, adet, gelenek ve toplumu oluşturan kültürel özellikleri bir bakıma içselleştirir ama ortada din gibi bir gerçeklik var oda anne babanın çabasına veya isteğine göre yani onu sana aşılamalarına göre değişir eğer doğru aşı yaparlarsa sen başka dinlere merak sarıp onları daha mantıklı bulup din değiştirmeyeceğin kanaatindeyim.

1|0
    0|0
    • Herseyi arastirmak lazim diye dusunuyorum merakli olmak gerekir bence bu konularda ☺

• elbette o ayrı saygıda duymak gerekir bende o düşüncedeyim ama bu dini özelliklerinin eğer söylediğim gibiyse terk etmen anlamını taşımayabilir öğrenmek, bilgilenmek çok güzel bir olgu

• Müslim ile İslâm, farklı mefhumlardir.
    Müslim, İslâmı benimsediğini İDDİA EDENLER.
    İslâm ise; hadislerde, sünnetlerde ve de Kur'an'da.
    Öğrenmeye hevesi, okumaya cesareti olan herkese de açık, bu kaynaklar.

Coğrafya-tâbi olunan din ilişkisine bakarsak; evet arada ciddi ve anlamlı bir korelasyon var gizlidir l gözüküyor. Ama mutlak olarak bir ilişki vardır diyemeyiz. Çünkü insanlar benimsedikleri şeyleri/dini iki şekilde elde ederler; TAKLİDİ ve TAHKİKÎ... Taklidi; Coğrafya ve aile durumuna bağlanıyor ama diğeri yani tahkiki ise ferdin kendi şahsi araştırmasina dayanıyor...

1|0
    0|0
    • Kitabin icerigi sizce neden kadini toplumdan soyutlar niteliktedir

• Valla cok zor olmadi su bakirkoy meydaninda elime brosuru verince usaklar hemen gittik yanimda kiz arkta vardi fiyat uygun gelince bide sartlar sozlesmeyi okumadan imzayi atti neden okumadin dedim olsun ya dedi mecbur imza attim bende hayatimin en mal aniydi:)

• Hehe
      Demek ki her broşür verilen yere gitmemek her sözleşmenin altına imza atmamak lazımmış 😃😂

• okudum araştırdım ve değiştirdim. herkese saygı duyarım. yüce bir yaratıcı var ve bizim ibadetimize sofuluğumuza o günah şu günah bu günah diyip günahın kralını işleyenlere ayar veren bir dine mensubum. iyiliği öğütleyen dertlerini bana yükle diyen bir tanrıya inanırım.
    kültürün etkisi tabiki var bunda, kesinlikle insanın üstünden çıkmayan bir şey. her ne kadar ortalama bir avrupalı bir amerikalıdan kafam daha fazla çalışsa da (kısaca ortalama insan) kültürün etkisi üzerinden çıkmıyor. doğup büyüdüğün yerin etkisi çok ve geleceğini şekillendiriyor, kimimiz çevreden daha çok etkileniyor ve sürüye katılıyoruz.

1|0
    0|0
  • ben deist olmayı tercih ettim. kararımdan'da memnunum. ateistlik bana göre değil. yaradanı inkar edemiyorum maalesef. ama dinleri inkar edebilirim. çünkü dinler değiştirilebiliyor, kafalarına göre yazabiliyorlar. fakat tanrı inkar edilemiyor çünkü böyle bir evreni yarattığı için en sağlam delildir. yüzyıllar boyunca bir sürü kutsal denen kitap çıktı, peygamber denen kişiler belirdi. vs vs vs günümüze kadar geldiler, ben onlara pek inanmıyorum. tanrım ile mutluyum açkcası. ne onun bana ne benim ona bir zararım var.

1|0
    0|0
  • Bu kader bilgisine girer. Mesela 100 sene önce doğsaydım falan. Bu tarz meseleleri tartışmak manasız ve gereksizdir. Farklı coğrafyalarda doğup, Müslüman olan birsürü insan var ve olmaya devam ediyor. Semavi dinlerin hepsinde putperestlik yasaklanmıştır. Maalesef doğru düzgün araştırmadığınız için kendi kendinize kuruntulara giriyorsunuz. İslam, en doğru yoldur.

2|1
    0|0
    • Islamin en dogru yol olduguna dair kanitiniz nedir? Ben hic bir konuda mutlak bir dogru ve yanlisin olacagini dusunmem

• Mesela ne kesfedildi bilimle de bu Kuran da yaziyor olarak goruldu

• En basitinden evrenin genişlemesi, kainattaki düzen, dünyanın yuvarlaklığı...

• İman dolu bir insan, basitçe net ve gerçekçi düşünme yeteneğine kaybetmiş (veya hiç sahip olmamış) kişidir. Sadece aptal değildir; aslında hastadır. Daha da kötüsü tedavi edilemez.

– Henry Mencken

2|0
    0|0
  • Bütün dinleri ele aldığımızda müslümanlığı tercih etmem oyunun son bölümüne götürüyor direkt beni. Coğrafi bir etki yok , kendim seçtim.

1|0
    0|0
  • Ben hollanda yasiyorum cok hollandali gordum musluman oldu. Ama oyle tam musluman. Yani bu ne demek adamlar aratiriyor cogu kulaktan duyma diye inanmiyor ama okuyan goren anliyor ve musluman oluyor.

1|1
    0|0
  • Evet öyle fakat körü körüne değil.

1|0
    0|0
    • Nedir peki sizi islama davet eden

• Benim icin bastan asagi kusurludur 1400 sene once araplara gonderilen bir kitap gunumuzde vukuhu bulmasi ilginctir. benim icin cok fazla sikintisi vardir ama artik bunlari tartismak bile beni inanin yorar duruma geldi

• Bu da senin kararın tabi saygı duyarım

• Hayır.

1|0
    0|0
  • Hayır, istesem değişirdim ama en mantıklısı bu zaten

1|0
    0|0
    • Neden en mantiklisi bu

• Iyilik yap telkinli mi? Onu Şu an ki orta dogunun haline bakarak mi soluyosun

• Dini insanlar ya da örgütlerle değerlendirmem ben. Dünyanın yanlışı da bu ortadoğu kim ki? 3 bin yıl önce Firavunundu. Şimdi Arapların. Ben dinin temel kurallarına bakarım. İyilik, kötülük yapma, insanları aşağılama, yalan söyleme, kötü alışkanlıklar edinme. Bu yasalarla ilerlerim ben. Yoksa birileri Allah ismiyle birilerini öldürüyorsa buna ben islam demem ki

• dedemler 2 kere hacca gitti annem dinine düşkün ama açık biri babamda cuma namazını kılan ve oruç tutan biri bense deistim

1|0
    0|0
    • Neden agnostik , ateistlik degil de deistlik

• Bunu bende cok dusundum. Cok defa tasarladim evreni kafam da oturmayan biseyler vardi bilimin aciklayamadi biseyler. Ilk canli nasil olustu herkes biseyler soledi hetetrof gorus sunan oldu ototrof gorus sunan oldu bir cok gorusler oldu ama aciklanamayan biseyler vardi. Canli basitten karmasiga dogru gider ilk canli tek hucreli olup mitoz bolunse yani kendine benzeyen canli uretti desek daha sonra nasil oldu da baska bir canli uretip kendini dolleyen eseyli canli olan cok hucreliyi olusturdu. Bunlarin bir cevabi yok bilim bunu bulamiyor. Ortada biseyler var bir yaratici var ama acaba neden bize ulasmak istemiyor gizleniyor sorusuda hep kafama takilmistir

• cool olmak istiyordur :D

• O yüzden en önemli ve gelen ilk ayet "İkra" Oku.

Okumaktan kastınız her şeyi araştırıp öğrenmek ve en doğru bilgiye ulaşmaktır.

1|0
    0|0
  • Görüşün mantıklıdır ama Hristiyan olarak yetiştirilen nice adamlar var Müslüman olan.

1|0
    0|0
  • Evet yazdıklarına katılıyorum kesinlikle bunu bende hep düşünmüşümdür

1|0
    0|0
    • Bir sonuca varabildinizmi

• Bu konuda bana da cikis noktasi mantikli ve guzel gelmisti ama sonrasinda sanki dinler insanlari birbirine dusurdu ve dunyanin sonunu getirdi gibi surekli din kavgasi yapiliyor gunumuzde de isid diye bisey cikti

• Son zamanlarda öyle evet ama işid çok farklı bir yapı tamamen müslümanlığı dünyaya uzun sakallı kafa kesen yobaz bir dinmiş gibi lanse eden oluşumdur... Din karmaşası hep var olacaktır

• Çok güzel soru harbi de mevzu dediğin gibi sürü psikolojisi orda doğmuş olsaydık hristiyan olurduk.

1|0
    0|0
    • Evet bana da oyle geliyor ki sürüye fazla uyuyoruz ve bu suruden ayrilirsak basimiza bisey gelmesinden korkuyoruz

• Batı ülkelerinin müslümanlığı ve islamı kötü gösterdiğini düşünerek ve çocuk yaştan bunu aşılamalarını düşünerek seçmezdim sanırım.

1|0
    0|0
  • Bu konu seninle özel olarak periyotlarla en ufak ayrıntısına kadar konuşulması gereken bir konu şayet kafandaki soru işaretleri seni tehlikeli yerlere vardırabilir.

1|0
    0|0
    • Kesinlikle oyle

• Bence dinler yok olsun insanlar kaunassin boyle ayri gari olmuyor herkes bir yerde herkes bir cografya da biri hristiyan biri yahudi uzak doguya zaten din hic ugramamis budist falan kalmislar onlarda orda oyle bizde burda musluman bence dinler kalksin herkes herksle ic ice yasasin :))

• Eğer din olmasaydı ne sen ne ben nede bu bahsettiklerinin hiçbiri zaten hiç olmayacaktı. Unutmaki insan yaratılış sahnesindeki başroldür :)

• Ailem müslüman ben ateistim.

1|0
    0|0
  • çok fazla okuyup araştırdıktan sonra zaten kafanda şekillenip istediğini seçiyosun

1|0
    0|0
  • Yok ben hic bir etki altinda kalmadan tamamen özgür irademle sadece insan olmayi sectim 😊

1|0
    0|0
  • aklımı kullanırım geleneklerin canı cehenneme

1|0
    0|0
  • İnanıyordum ama artık inanmıyorum

1|0
    0|0
    • Neden artik inanmiyorsun

• Bence oda bu kadar tutulcagıni dusunmuyordu

• Aynen vardığı nokta inanılmaz ve çok çok güçlüler

• hayır :)

1|0
    0|0
  • Küçükken çok baskılıyolardı ama bıktım usandım ayrıldım hepsinden

1|0
    0|0
  • hiç böyle bir soru düşünmemiştim ama sanki bazı kesimler evet dediğin gibi oluyor

1|0
    0|0
  • Kime inanacuk

1|0
    0|0
  • Yasasin ateizm

1|0
    0|0
  • İslam doğru anlatılmadığı için kafanız karışıyor

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 20

• Dini ailem aşılamadı dinle öyle fazla ilgileri de yoktur
    Ben kendi inandığım ve sorguladığım seçerek inandım

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum. Avrupada yaşıyorum sonradan müslüman olan insan neredeyse yok. Sonradan müslümanlar olanlar genelde müslümanla evlendiği için kimlik üzerine yapıyor. Bazıları hristiyanlığa inat öylesine bazıları ise yarı müslüman yarı hristiyan aileden geldiği için müslüman oluyor.

Cografya dinde çok etkilidir. Amerikada doğsaydım araştırır müslüman olurdum diyen insana soruyorum amerikada niye o zaman amerika müslüman bir ülke değil.

Eğer mantık konuşacaksak dünyada 2.1 milyar hristiyan var ama 1.4 milyarda müslüman.

1|0
    0|0
  • Annem dine düşkün biri babamsa ona nazaran daha az. Erkek kardeşim bir ara "ben yahudi olacağım" dediğinde fırtınaları koparmıştı annem. Doğar doğmaz müslüman diyorlar evet ama büyüdükçe ve araştırdıkça ben din değiştirmeyi hiç düşünmedim. Avrupa da veya başka bir coğrafyada yaşasaydım müslümanlara bakarak müslümanlığı seçmezdim heralde diye düşünüyorum

1|0
    0|0
    • Disardan bakildigind muslumanlik korkunc gorunuyor de mi? Oysa ki bize anlatilan daha kucucukken beynimize sokulanlar islam hosgoru dinidir tumceleriydi. Ben o hosgoruyu goremedim kimseden ornekler sundugum da ise gercek muslumanlik bu degil deniyor

• avusturyada dogdum, sinopluyum, iki kültür hayatimda hep vardi ama evde sadece türkce ve Islam vardi avusturya kültürü is yerinde ve okulda kaldi hep ve bu sekilde bir denge sagladim. türkiyeye bakarak daha türk ve müslümanim kimse k. bakmasin izine geldigim zaman gördüklerim dünya ters köse olmus dedirtti bana iyi geceler

1|0
    0|0
    • Neden peki islam. Evde sadece turkce ve islam olmasaydi yine islami tercih edermiydiniz

• Tek gecerli din islam ise neden hiristiyanlarin sayisi oldukca fazla ve yine yahudilik. Neden kokten bitmedi bu dinler yerini sadec islama birakmadi

• ilk cikis dinler onlar Islam yayginlastirilmaya calisildi ama büyük bir oranda gerceklesmedi

• Hayır, farklı bir dine.

1|0
    0|0
  • Hayır. Kendi beynim var çok şükür, kopyala-yapıştır yapmak yerine kendi fikirlerimi kendim şekillendiriyorum.

1|1
    0|0
  • Dinsizin imansizin tekiyim ben

2|1
    0|0
  • Valla yilda binlerce alman müslüman oluyor hemde böyle bir zamanda.. onlarin medyasi 7 24 saat islami kötülerken..

1|0
    0|0
    • Cok ilginc oysaki isid patlamasinda 10 vatandasini da kaybetmisti merkel ciddi kizginlik icindeydi buna ragmen akin akin islama gitmeleri degisik

• Bunu düsüen islami hic anlamamistir zaten

• Dusunmeyen hic islami aratirmamistir bence cunku kitaptaki ayetleri ve peygamberlerin yasayisini inceleyen herkes sikintiyi gorecektir ama suru psikolojisi var hepimizfe suruden ayrilani kurt kapar masallariyla avutulduk

• Tabiiki hayır. .

1|0
    0|0
  • İyi biri olmak icin herhangi bir dine veya tanrıya ihtiyacim yok benim anne babamda böyleydi bende böyleyim.

1|0
    0|0
  • Hayir yok

1|0
    0|0
  • Bebekler de musluman dogar aslinda da nese sen inanmıyorsan inanmiyosun

1|0
    0|0
    • Bebeklerin muslaman dogdugu fikrini nerden edindiniz

• K. b yanlis hatirlamisim hadismis ama yinede muslumansan zaten inanirsin

• Onemli degil oncelikle durustce yanildigini soledigin tesekkur ederim uyduruktan ayetle de gelebilirdin ☺ ama bak dedigin gibi olmuyor yani muslumansan inanirsin demek le olmaz herzaman icin sorgulamak gerekir bunu hangi dine mensup olursan ol yapmalisin. Cunku yaratici bir akil vermis ve arayin sorgulayin demis. Simdi sen bana diyosun ki bu cografyada yasayan biri olarak muslumansan inan aynisini hiristiyan birisi dese hiristiyansin inan. Yahudisin inan olurmuyu karmasiklik ortaya cikardi☺ iyi geceler

• Hayır ben kendi dinemi kendim seçtim reşit olduktan sonra

1|0
    0|0
  • Ilk basta boyle dusunsem de buyudukce dogru bir karar verdiklerini anladim.

1|0
    0|0
    • Dogru bir karar oldugunu nasil anladiniz

• Aratirmalarinizi benimle paylasmak isterseniz eger sizi seve seve dinlerim tesekkurler ☺

• Tabi neden olmasin

• Hayır ailede akrabalarda kim neye inanıyorsa o dine mensup herkes birbirine anlayışlı

1|0
    0|0
  • Hayır, doğru yolu kendim buldum.

1|0
    0|0
  • Her insan kendi yolunu kndisi secer unutma😉

1|0
    0|0
  • Hiristiyanlık değil, Hristiyanlık* sorgulayıcı kardeşim

0|0
    0|0
    • Sevgili kardesim bu konuya senden baska deginen olmadi ama madem degindin kida aciklama yapayim bizim tdk bunu fransizca kokenli kabup hristiyan diyebilir ben kokeninin yunanca oldugunu dusunerek hıristiyan diyorum bir sorun var mi? :)

• Tdk'ye kafa tutman an itibariyle gözlerimi kan çanagına döndürdü kardeşim, yapma böyle asilikler Biz normal ve kuzu insanlar da yapmak istiyor, yapamıyoruz sonra geceleri ağlayıveriyoruz
      Ve sorum yok, ama eğer derin din ve inanç çalışmaların ile bir sonuca varırsan, ögrenmek; o eşsiz bilgileri özümsemek isterim, teşekkürler

• Görüşlerin çok güzel belliki buna baya bir kafa yormuşsun. Bende zamanında çok sorguladım böyle şeyleri fakat islam bize doğru şekilde anlatılmıyor haliyle kafamız karışıyor. Herşeyi çok sorguladığım bir dönemde deist olmaya kadar gidiyordum. Bazen bana dinler çok tuhaf geliyor özellikle islam. Tabi bunlar çok derin konular fakat herkesin görüşü kendine. 4 eşliliğinden tutta islam dışındaki dine mensup olanların cehennemlik olacağına kadar. Belki hıristiyan biri benden daha çok dinine bağlı? Fakat o cehenneme gidicek öyle mi? İşte bu tür şeyler hep bir ikilemde olmamı sağlıyor. Ben eğer hıristiyan bir ülkede doğsaydım müslüman olmazdım sanırım çünkü dışarıdan gerçekten göz korkutucu bir din gibi gözüküyor.

1|0
    0|0
    • Tesekkur ederm yorumun icin☺ evet aslinds senine dedigin gibi bu sekilde sorgulatan cok fazla sorular var catismazliklar var insan cevabini bulamiyor hocalara soruyorum cunku muslumansin diyolar ama ya olmasayfim diyorum sanslisin ki olmussun diyolar cevaplari umarim birgun buluruz☺

• Evet öyle yapıyorum

1|0
    0|0
Yükleniyor...