Sakal-ı Şerif ve Hırka-i Şerif gibi şeylerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Sakal-ı Şerif, İslam Peygamberi Muhammed'in özel dînî günlerde bereketlenmek için, cemaate çıkarılan cam içinde korunan sakalı. Baş üzerinde yeri vardır ve bir sonraki sefere kadar sanduka içinde, salavat okunarak kırk bohçaya sarıldıktan sonra saklanır. Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.
Gerçekten Peygamber efendimiz, sakalını kestikten sonra atmayıp saklamış ve dünyanın her yerine dağıtılmış mı?
Dini günlerde o sakala bakmak insana bereketmi getiriyor?
Bu durum, bir anlamda şirk olmuyor mu?

2|5
5|17

En İyi Erkek Görüşü

• Allah gani gani rahmet eylesin, geçtiğimiz ve içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük islam alimi, Prof. Dr Yaşar Nuri Öztürk hocamız, buna en güzel cevabı vermiş. Nur içinde yatsın, o bizi hep aydıtlattı ve bize hurafeler ve kulaktan dolma şeyler yerine herzaman Kuran okumayı tavsiye etti. Ağzından çıkan her sözü Kuran'dan bir ayete dayanarak sarfetti.
    http://i.hizliresim.com/OM5895.png

4|5
    0|0
    • Katılıyorum bu adam çok doğru konuşuyordu. Vefat edince arkasından sövdüler ve bunu yapanlar müslüman işte. Şeytan bile ölenle uğraşmazmış bizim müslümanlar ve müslüman görünümlü cübbeli tüplü, popcorn falan bunla uğraşıyor.

• @DüşünürKişi
      Bun büyük adamla sadece, orspu çocuğu kansız dinciler uğraştı, çünkü Adamın dedikleri onların çıkarlarına ters geldi

• Malesef aynen öyle.

En İyi Kız Görüşü

• Yok öyle birşey, inanmıyorum ben buna. Efendimiz sakalınımı saklayacak ya da saklatacak? Olurmu öyle şey? Bu yapılanlar, sakaldan medet ummak falan hepsi apaçık şirktir.

1|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Putperestlik olarak geliyor. Şirk konuşuluyor. Sakalından banane hırkasından banane. Bana Allahın kitabı lazım. Adam mis gibi kuranı bırakmış. Gidip sakalına ve hırkasına mı bakıcam? Sananda o sakalı ve hırkayı görünce bir anca hepiniz iyi kalpli oluyorsunuz sanacak.

1|2
    0|0
  • bir erkeğin sakalından banane peygamber bile olsa onu kutsal yapan bişey yok bence saçmalık ötesi insanlar tapınmaya çok meraklı

1|0
    0|0
  • Açıkçası sakalda keramet veya hırkada kerhamet olduğunu düşünmüyorum bir insanı anlamaya çalışmak için kişiliğini bilmek lazım sakalını öpsen ne olacak hırkasını görsen olacak tapmak gibi geliyor bu kadar ilgi göstermek açıkçası

1|1
    0|0
  • Putperesliğin Yeni Binyıl Versiyonu..

2|2
    0|0
  • cisimlere yönlendirmek gibi birşey.

1|1
    0|0
  • Hurafe olduğunu düşünüyorum birde herkes öpüyor onu ıy ammq ıy

1|2
    0|0
  • Geçenlerde bir camiden çalınmıştı onu ne yapcaklarsa.

1|1
    0|0
  • Ne niyetle gittiğine bağli simdi insan Peygamberimizin emanetlerini goriyim dini olarak huzur buluyim diye giderse guzel ama bunlardan Allahı anmadan medet umarsa şirk olur arada fark var

0|0
    0|0
  • Arkadaslar lutfen seviyeli yorumlar yapalim insan sevdigine ait birseyi gorunce nasil onu hatirliyorsa peygamber efendimiz siradan bir insan degildir kainat onun icin yaratilmistir onu sevmek anlamak herkese nasip olmuyor
    Bizim gibi gunahkar insanlar en azindan o serefli peygambere karsi saygili olalim dil uzatmayalim bu gibi konulari burda acmak bence buyuk hata

0|0
    0|0
  • Öenmli şeyler kimse onlardan medet umuyorum ama mübarek bir zat alemlerin peygamberi sıradan insan değil onları görüp mesele ders almak dünya varlığı bir hırka bir baraka bir tabak herşey elimizin altında ama hala gözümüz aç

0|0
    0|0
  • bence çok değerli eşyalar ama tabi tapmamak lazım

0|0
    0|0
  • Saygi duyarim

0|0
    0|0
  • Bereket getirir tarzındaki anlayışlar yanmış sakalı Şerif de salavatı vesile olduğu için bir kıymeti var.

0|0
    0|0
  • Vahabi bir anlayışla yaklaşıyorsun. Biraz hoş görü

0|0
    0|0
  • Hiçbir şey-i şerif düşünüyorum

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Peygamber efendimiz, sakalını saklatacakta, sonrasında ümmetinin şirke bulaşmasını sağlayacak ha? Tövbe deyin ya, olurmu böyle saçmalık? Hepsi yalan bunların. Mukaddes Peygamberimiz ne sakalını saklar, ne de birinin alıp saklamasına fırsat verir. İnanmayın böyle şeylere.

2|3
    0|0
  • Ben şirk olduğunu duydum ve en çok merak ettiğim bu sakal nasıl bulunuyor her yerde değişik ülkelerde bazen ayni zamanlarda? Bu sakalı nasıl elde ettiler

1|3
    0|0
    • Büyük ihtimal sahte zaten.

• Ben atam içmiyor demedim ki :) Padişahlar okunmuş su içmiyordu. Bir çok arkadaşınız şarap içilmiyor sanıyor. Osmanlının şirk koştuğundan haberi yok :) İnşallah biz yanlışızdır ne diyelim :) Öztorunu bunları diyor pek yanlış olduğumu sanmıyorum ama dediğiniz gibi olsun. Yurtdışında tarih öğrenirseniz zaten Atatürk ve Türk düşmanı olursunuz. İlber Ortaylıdan okuyun osmanlıyı bir zahmet en iyi osmanlı tarihcisi olan :)

• @DüşünürKişi tm.

• Saçma sapan şeyler mk ne düşüneyim

1|1
    0|0
  • Bana sapkinlik gibi geliyor. Bir kil parcasini opmek yalamak vs. Tamam mubarek insan. Ama sakalina sarilip aglamak nedir? Ben anlayamadim.

2|3
    0|0
Yükleniyor...