Hayır !Tüm insanlar eşittir VE kölelik insanlık suçudur. Siz ne düşünüyorsunuz?

Hayır !<br />Tüm insanlar eşittir VE kölelik insanlık suçudur. Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Adamın biri 6 tane kölesini affetmek ister. muhammed karşı çıkar hatır der senin başka malın! Yok bunların hepsini azat edemezsin tüm malının sadece 3 te biruni azat edebilirsin 3 te birini (malının!) sadece iki köle azad edebilirsin bknz: müslim (eyman, 56, no:1668), ebu davud, itk,10,3958-61;Tirmizi, Ahkam,27, no:1364; Nesai, Cenaiz,65, No:1960-4/64;imam malik, Muvatta, ıtk,3-2/774;ibni Mace, Ahkam, No:2345. Bunlar sahih kaynaklar lütfen donanımsız cahiller yazmasın
Birde aksini savunup başa çıkamayınca son lafı ben söyleyim deyip çızıktırıp kaçanlar ve hemen engelleyenler var zavallılıklarından ve cehaletlerinden nasıl kaçmaya çalışıyorlar

0|2
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• kölelik çok yanlış bir düşünce dalıı adam evlenirken bile karım diye almıyor köle diye alıyor buda ayrı bir cahillik

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 12

• Malesef bu ve benzer kölelik ile ilgili ayetleri anlamadan bilmeden ortalıklarda paylaşarak islamiyeti kötülüyorsunuz.. Burada iki farklı zümre nin farklılığından bahsedilerek benzerlik yapılmış. Aslında burada benzetilen Allaha inanmayanlar ile inananların eşit tutulmayacağı.. Bu ayetin öncesi ve sonrasındaki ayetleri de okuyup öyle anlamına baksanız böyle hatalara düşünmediniz.. Islamiyet hiç bir şekilde köleliği teşvik etmez. Tüm müslümanların eşit ve kardeş olduklarını benimser.. Hangi kardeş diğer kardeşe kölelik yapabilir? Bilali Habes köle değil miydi.. Müslüman olduğu ıçin özgürlüğünü kazanmadı mi?

0|0
    0|0
    • Kusura bakma bak şu ayete: nur sursi 33. Ayet: elleriniz altında bulunanlardan (kölelerden-cariyelerden) mükatebe yapmak istiyenlerle (para karşıliğı özgürlüğü istiyenlerle) eğer özgürlüğüne kavuşmalarında bir iyilik- hayır görüyorsanız, onlarla mükatebe yapınız. - deniyor. Kuran ne diyor bak bir insanın ancak para karşılığı özgürlüğüne kavuşabileceğini ifade ediyor. Ve köleliği legalleştiriyor

• Kuran raflarda duran cenaze, sünnet, doğum gibi olaylarda raflardan çıkan😕müzisyen edasıyla okunan ve türklerin anlamadığı arapça kitaptır😕

• Söylediğim şeyle ne alakası var. Konuyu değiştiriyorsunuz. Ben anlıyorum. Kuranın raflarda kalması şu anki biz Müslümanların hatası. İslamiyetin değil ki.

• Sonuna kadar arkandayim

1|0
    0|0
  • Koleligi oven tek din islamiyet 4 kadini bir erkege esit gordugu gibi

1|0
    0|0
  • şu piyasada herkes paranın kölesi olmuş yaşamak için mecbursun buna şimdi nerde eşitlik söylesene sen bana

0|0
    0|0
    • O başka bir konu ve ayr8ca konuşuruz ve sana katılıyorum

• kölelik genelde araplıkdada beslemelik karın tokluguna calışıp sahibine hizmet etmek le aynı bir ceşit besleme gibi amarikadaki kölelikle karıştırılmasın

• Allak oyle emretmis yapacak birsey yok😀

0|0
    0|0
  • Köle den sadaka zekat beklenilemez.
    Efendi den zekat vermesi sadaka vermesi beklenir.
    Köle azad etmeyi İslamiyet teşvik etmiştir. islamiyetle birlikte kölelik bitme noktasına gelmiştir.

0|0
    0|0
    • Hayır kölelik vardır 1950 de suudlar batı baskısıyla kaldırmıştır. Cariye vardır savaşta elde edilen kadınlar ve seks kölesi olarak kullanırlar dinlerini bilmeyen cahiller sürüsü atlıyor herzamanki gibi

• Arapça’da köleye de, kula da “abd” denir. Biri "Abdullah"tır, biri “abdu fulan”dır.

İnsanlık tarihi boyunca, kölelik ya bilfiil veya bilkuvve vardı. Yani ya gerçekten veya dolaylı olarak bir kölelik söz konusu idi. Farklı çağlara/devirlere göre, renk değiştiren bu kurum, bazen köle-efendi, bazen esir-muharip, bazen işçi-patron, bazen memur-âmir, bazen yönetilen-yöneten, bazen emek-servet, bazen reaya-kral, bazen ezilen-ezen, bazen yurttaş-devlet profiliyle sahnede arz-ı endam etmiştir.

- İslam dininin Allah tarafından gönderilmesinin bir hikmeti, kulun kula kul olduğu sistemleri kaldırıp, herkesin eşit şekilde yalnız Allah’a kul olduğu bir nizama kavuşturmaktır. “Hiçbir Arabın Arap olmayana, hiçbir Arap olmayanın Araba, hiçbir beyazın siyahîye, hiçbir siyahînin beyaza üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takva ile/Allah’a karşı gösterilen saygıyladır.”

• Bence daha iyi arastir

0|0
    0|0
  • Üstünlük sadece ve sadece takvadadır

0|0
    0|0
  • haklısın

1|0
    0|0
  • Orada diyo ki benim gözümde o köle diğer elemana göre daha yüksek mevkidedir diyo. Anlatmak istenilen aslında insanların eşit olduğu

0|0
    0|0
    • Tsbiitsbii ne kadar uyuşturlmuş beyinleriniz bak tek bir ayet yeterliydi mesela '' de ki köle edinenler sonsuza kadar cehennemliktir'' aMa yok muhammedin cinsel hayatını genişletmeye yönelik birsürü syet var allah bununla niye uğraştı ise ama kölelik kaldırılmamış iyi mi

• ya gece olmuş 1 kaynak atmaktan bıktım inan yarın artık

• Çünkü ben pek inanmadım o tür şeyleri genelde cinler ibadet etsin olaylarında diyo

• yazar burada ne demek istemiş?

0|0
    0|0
    • ilgimi çekince google dan tefsirine de baktım. elmalılı hamdi yazır'ın tefsiri için: önden gelen 73 ve 74 nolu ayetlerle beraber bütünlük içinde.

73- müşrikler, allah'ı bırakıp, göklerden ve yerden kendileri için hiçbir rızka sahip olmayan ve sahip olmaya da güçleri yetmeyen şeylere taparlar.

74- artık allah'a ortaklar koşmayın. çünkü allah, (eşi bulunmadığını) bilir, siz bilmezsiniz.

75- allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının malı olmuş bir köle ile, kendisine güzel bir rızık verilen ve o rızıkdan gizli ve açık olarak harcayan hür bir insanı misal verdi. hiç bunlar eşit olur mu? bütün hamd allah'a mahsustur. doğrusu insanların çoğu bilmezler.

76- allah şu iki adamı da misal verdi: bunlardan biri dilsizdir, hiçbir şeye gücü yetmez; efendisine bir yüktür. onu nereye gönderse bir hayır getiremez. şimdi, bu adamla, adaletle emreden ve doğru yolda bulunan adam eşit olur mu?

ALINTIDIR : https://eksisozluk.com/entry/28378201

Bu yüzden ayetleri bir bütün halinde okumak gerekir.

• Bütün olarak okudum ve kölelik kurumunu kaldırmadığını çok net gördüm

• Her türlü yoruma açık bir ayet, ucu açık yani.

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• Kölelik cahiliye devrindeki putperestler ve diğer inanışlara mensup olanların uyguladığı bir sistemdi. Müslümanlığın yayılmasıyla birlikte, maddi durumu iyi olan Müslümanların bu köleleri sahiplerinden satın alıp özgür bırakmıştır bunun en büyük örneği peygamberin köle olarak alıp, evlat edindiği Zeyd'dir. Yahut Ebûbekir'in yüksek bir fiyatla satın alıp serbest bıraktığı Bilal'dir.

Burada bahsedilen şey Müslümanlığı tercih eden fakat hür bir kişinin emrinde köle olarak bulunan insanın zekat ve sadaka vermesinin farz olmayışı.
    Yani daha açık dile getirirsek yeterli malı olanlar Allah yolunda yoksullar için harcamalı fakat köleler gibi belli bir mal varlığı olmayanlar bu durumdan mesul değildir.

0|1
    0|0
    • Köleliği kaldırmadı net

• İyice araştır diyenlerin kendi dinlerinden haberleri olmadığını görüyorum

• 3 büyük dini, kutsal kitaplarını ve bunun haricindeki diğer inanışları araştırıp nihayetinde İslamiyeti tercih eden biri olduğum için yorumuna sadece gülüp geçiyorum. Azıcık bilgin olsaydı zaten bana bilgi sunardın, mazeret değil.

Her neyse iyi günler sana

• Burdaki köle nefsinin ve şeytanın emrinde olan insan anlamında kullanılmıştır. Asi olmadan önce araştırmanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Bilal Habeşi de köleydi. Değersiz gorulseydi köleler, iman etmeleri beklenmezdi.

0|0
    0|0
    • Ne alaka bugün herkesten iman etmeleri bekleniyor değerli oldukları için falan değil

• Cevap da benim! Git baska yere yaz ne yazacaksan!

• Kapadım soruyu

• "Bunlar hiç eşit olur mu?" derken farklı şekilde yargılanacaklarını kastediyor. Bir adamı köle diye şartları daha iyi bir adam gibi yargılayamazsınız yani. Adaleti öğreten bir ayet.

0|1
    0|0
    • Tabi tabi islsmın köleliği kaldırmamış olması da adalet kavramıyla alakalı zaten

• Bunların hepsi kuranda ve islamda var okuyun biraz

• Nerede yazıyor? Kanıt göstersene

Yükleniyor...