İyilik yapmak sizi rahatlatıyor mu?

Soru içinde soru sormaya bayılırım.

Ne yaptığınız zaman kendinizi iyilik yapmış zannedersiniz. Dilenciye 10 lira vermek iyilik midir, kolay yoldan sevap kazanmak mıdır?

Kör bir insana gideceği yere kadar eşlik etmek daha büyük bir iyilik midir?

2|1
12|19

En İyi Kız Görüşü

• Günah ve sevap kavramlarım yok.
    Bir şey daha mı çok iyilik daha mı az iyilik diye düşünmedim hiç.
    Ama kıyas yapacaksak tabii ki kör bir insana gideceği yere kadar eşlik etmek daha büyük iyilik.
    Çünkü, bir dilenciye10 lira vermek, iyilik yapmanın en kolay yolu. O belkide sadece iyilik olsun diye iyilik edenlerin yöntemi. En kolayı..
    Gerçi sırf cennet odaklı iyilik yapıp sevap point kasmaya çalısmadiginda iyilik etmek hep kolay.
    Çünkü karşılığında bir şey beklemiyorsun, bu senin yaşam biçimin.
    İyilik yapmak beni rahatlatır mi?
    Kendimi iyi hissettirir, en azından bir süre.
    Sonra da aksine rahatlamak yerine "iyiler hep kaybeder " lafı gelir aklıma ve rahatsız bile olurum.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• İyilik yapmak beni kısa süreli mutlu ediyor, daha doğrusu yaptığım iyiliğin olumlu sonuçlarını görmek. Mesela bir dilenciye 10 lira verirsin, şans eseri bir evde 5-6 çocuğuyla yemek yediğini görürsün bu seni rahatlatır. Aksi halde 10 lira verdiğin dilencinin senin paranı da katarak iphone 6 aldığını görürsün, 10 lirada olsa belki için sızlar. :D Hangisinin iyilik olduğu belli ama genelde sonuçlarını göremeyeceğin için iyilik mi değil mi bilemezsin.

Kör bir insana gideceği yere kadar eşlik etmek ise kesinlikle daha büyük bir iyiliktir bana göre. Bir insanın doğuştan veya sonradan kaybettiği duyu organının işlevini görüyorsun sonuçta.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Evet bana terapi gibi geliyor. Ama para vermek yerine insanlara kendim aktif bir şekilde iyilik yapınca daha huzurlu oluyorum.

0|1
    0|0
  • Rahatlatıyor mutlu ediyor. Bir nevi terapi gibi.

0|1
    0|0
  • Şu an yapmaya çalışıyorum ve bir nedeni yok.

0|1
    0|0
  • Ben mutlu oluyorum şahsen ama iyilik yaptığım kişi iyi niyetimi suistimal ettiğinde gebertirim onu 😌😌

0|1
    0|0
  • Gücümün yettiğinden fazlasıyla,
    Gücünün yetmediği noktada,
    Yaratılanlara fayda sağlamaya çalışırım.
    İyilik mi, çıkar sağlamak mı, ego tatmini mi bilemiyorum 🤔
    Allah niyetimi halis kılsın 👌

0|1
    0|0
  • Evet rahatlatır.. kör bir insana yardım etmek dilenciye para vermekten daha iyidir bana göre.. herhangi bir nedenden dolayı zor durumda birisini rahatlatmak iyiliktir. Onu müşkil bir durumdan kurtarmak..

0|1
    0|0
  • Evet, mutlu eder.

0|1
    0|0
  • Yardima ihtiyaci olana yardm etmek mutlu eder

0|1
    0|0
  • Kendim olmak beni mutlu eden aslında

0|1
    0|0
  • Kör insana yardım etmek daha iyidir bence iyilik yapmak beni rahatlatmaz

0|1
    0|0
  • Artık Hayır. İyilik eden kötülük buluyor

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Dilencilere Para Vermek İyilik Olarak Sayılıyorsa Her Gün Birkaç Defa İyilik Yapıyorum. ... Çocuklarının Günlük Cirosu En Az 150 TL

1|1
    0|0
  • Zorda olana el uzatmak onun için iyiliktir fakat düşmanı için kötülüktür iyilik aynı zamanda kötülük olabilir benim için iyilik inandığım değerler sınırlarında, güçsüze el uzatmak iyiliktir. Güçsüzler birbirlerine el uzatırsa en güçlü kişiyi yenebiliriz. Bir ihtiyacı olan kişiye çikolata vermek, sarılmak, gülümsemek dahi bir iyiliktir ve evet parayla alamadığım mutluluğu ve huzuru veriyor.

0|1
    0|0
  • İyiye iyi, kötüye kötü davranmak beni daha mutlu ediyor.. Sanırım ben bundan besleniyorum.

0|1
    0|0
  • rahatlatmaz

0|1
    0|0
  • niyet önemli. herkesin iyilik anlayışı farklı. iyilikte de uyanık davranmamak gerek. azı çoğu olmaz diyerek o an içinden ne geliyorsa yapmalı.

0|1
    0|0
  • Bayram namazında imam şöyle birşey dedi. Birşeyler verirken eskilerinizi değil en sevdiğiniz şeyleri verin. Yani eski kıyafetini herkes verir ama mühim olan çok sevdiğin bir kıyafetini verebilmektir. O daha makbuldür.

0|1
    0|0
  • İyilik insanı mutlu eder. Huzur verir. Sevap için bile olmasa insan olduğumuz için

0|1
    0|0
  • Derecelerini Allah bilir icindeki niyete gore sevap alirsin kimi milyonlarca sadaka verir sevap alamaz kimisi bir bardak su verir cenneti alir

0|2
    0|0
  • Yaparım bir kaç birşey mümkün oldukça...

0|1
    0|0
  • İyiliğin canı cehenneme

0|1
    0|0
  • Acayip

0|1
    0|0
  • Karşımdaki insanı huzurlu hissettirecek ahlaki değerler dışına çıkmayan her türlü iyilik

0|1
    0|0
  • Yok be knk rahatlatmiyor kötülük yapicam bundan sonra asdf 😂

0|1
    0|0
  • Niyetim iyi bir şekilde iyilik yaptıysam yeterli benim için

0|1
    0|0
  • dilenciye para vermek onu normal ahlaki sartlarda calisilan gelir kazandiran islerden dahada uzak durmasina katkida bulunucagi icin iyilik sayilmaz , iyilik yapmak iyi hissettirir insani bir dugudur iki taraf icinde , yapan ve bundan faydalanan icin

0|1
    0|0
  • İyilik sadece maddi destek demek değildir, bazen bir tas çorbadır iyilik. Bazen de dert dinleyicisi olmaktır.
    Bazen kendi vicdanını rahatlatmak adına dilenen/dilenmek zorunda olan birine 10 lira vermektir, bazen de tekerlekli sandalyedeki engelli insanı rampadan çıkarmaktır.
    Bazen yaşlı teyzenin poşetlerini taşımaktır, bazen de gece ihtiyaç sahibin kapı önüne erzak bırakmaktır.
    İyiliğin çeşitleri oldukça fazladır, eğer herkes kendi gücünce iyilik yapmış olsaydı bu kadar mutsuz insan olmazdı...

0|1
    0|0
  • şurada bir kimsenin sorusuna verdiğim cevapla , eğer gerçekten morali bozuksa ve ya bilmiyorsa , iyilik yaptığımı düşünürüm.

0|1
    0|0
  • Evet mtlu eder

0|1
    0|0
Yükleniyor...