Neden bunu yapıyoruz?

Sizce insan olarak neden diğer insanlara da kendimize de hayatı çekilmez hale getiriyoruz?
Belli başlı kurallar koyuyoruz, erkek kızdan yaşça büyük olmalı, erkek kızdan uzun olmalı, kızlar çok uzun olmamalı, iyi bir kariyere sahip olmalı, herkes iyi bir eğitim almalı, insanlar şuna inanmalı, insanlar şuna inanmamalı, şunu yapmalı, şunu yapmamalı, hepimiz bir bireyiz, bireyler toplumu ve bireylerin algısı toplum algısını oluşturur. Peki, algılarımız niye, bir insanı elinde olmayan sebeplerle yargılamalara sebep olabilecek kadar bozuk?

0|0

En İyi Kız Görüşü

• türkiye genellikle böyle ön yargılı bir ülke farklı medeniyetler ve ülkeler gördüm birtek türkiye böyle diyebilirim. çünkü bizi bazı tabularla büyüttüler atıyorum en basit örnek sen hiç televizyonda şişman bir kızla yakışıklı bir erkeği gördünmü? cevap hayır. gerek medya gerek çevre bize o tabularla yaşamayı öğretti mesela ben bu tabuları reddediyorum gerek ailem gerek çevrem bana çok bilmiş , ateist , yapmacık diyo fakat ben içimden geldiği gibi yaşıyorum bence sende o insanlara çok aldırış etme o insanlar içindeki pislikte boğuluyorlar zaman geçtikçe.

0|1
    0|0
    • Zaten buralardan gidesim vardı içimdeki farklı ülkelere gitme isteğini kamçıladın şu an.
      Ben müslümanım bu arada. Mesela bir ateist bir müslümanla ya da bir müslüman bir ateistle konuşamaz. Birde böyle bir algı var. Oysa herkes kendi tercihini yapar. Yani toplum algısı toplumu düzenlemesi gerekirken, bireylerin hayatına o kadar müdahale ediyor ki ben dini konuları geçiyorum sadece evlilik, ilişkiler konusunda bile, arkadaşlıklar konusunda ya her konuda çok yanlış algılar var. Herkesi standartlaştırma çabası var insanlarda, standartlara uymayanlar ne yaparsa yapsın. Bir arkadaşa göre bunlar birer kural değil seçimmiş. Ama insanlar ne zaman yaptıkları seçimleri sadece kendilerini düşünmeden yapacaklar diye düşünmeden edemiyorum.

• senin sorunun bu işte sende diğerleri gibi onlara takılı kalmıyacaksın ona bakarsan ben mesela kilolu biriydim küçükken hemde bayaa 1.54 boyunda 79 kilo olduğum zamanlar olmuştu ve küçük yaşta sigara içmeyede başladım o sıralar yüzerdim yüzme yarışına katıldım kimse yapamazsın vücudun çok yağlı nefes sorunu yaşarsın dediler ama ben türkiye geneli 2. oldum o zmanlar o insanları dinleyip katılmasaydım derece yapamazdım ve inanki vücudum o kadar korkunç gözüküyoduki yusyuvarlak duruyordum. bunlara takılma insanlar sadece konuşur konuşur... Hayat senin aldırış etmeyip hayalindeki dünyayı kafanda yaşa.

• Aslında öyle yaşayan birisiyim de ne bileyim arada insan "neden" diyor işte

En İyi Erkek Görüşü

• Kural değil onlar istek sadece

0|1
    0|0
    • 10 Kişilik bir grup düşünelim. Bu 10 kişilik gruptan 10'uda bir şeyin nasıl olması gerektiği konusunda aynı isteklere ve düşüncelere sahipler. Bu 10 kişilik grubu toplum kabul edelim. Daha sonra farklı düşünen 1 kişiyi de bu gruba dahil edelim. O olacak şey bu insanı da etkiliyor olsun. Ama bu insan farklı bir şey istiyor, öyle olmasını istemiyor. Ama toplum 10 kişi bunun öyle olmayacağına kanaat getirmiş. 10'uda aynı şeyi istemiş. Ve bu durum o 1 insanı kötü etkiliyor. İşte o zaman çoğunluğun istekleri, oluşturduğu toplum algısıyla azınlıktaki kişiler için kurallar haline gelmektedir. Ki bu kural değil, istek dersek bile şunu sormak isterim, neden istenebilecek onca güzel şey varken en saçmalarını istiyoruz?

• Tr de gay olmak nedir bilrmisin xd

• Bilmem, çünkü heteroseksüelim, öyle bir tanıdığımda yok. Ama o sadece isteklerin senin bu yaptığın tercihe etkilerini de tartışmaya gerek yok. Karışanlar vardır. Bende onu diyorum işte, sen bir bireysin, başka bir hayatı işgal eden bir mevzu olmadığı sürece istediğini seçer istediğin gibi yaşarsın.

Kızlar Ne Diyor 5

• çünkü hayatta herkesin bir huyu ve kuralları var
    Kişilik karakteri de unutmayalım. Herkes kendi huy kural karakter iste her ne dersen ona gore hareket ediyor

0|1
    0|0
  • Böyle güzel bir soru, böyle güzel bir anlatımla neden gizli sorulur?

Yoksa toplum algısı mı? 😉

0|1
    0|0
    • Bilmem, içimden gizliyi seçmek geldi. Ama siz sorunca düşündüm. Galiba evet toplum algısı olabilir buda. Her ne kadar kimliklerimiz belli olmasa nickimin burada geçiyor olması yüzünden ilerde bazı insanların nicki görünce "edebiyatı parçalayan adam değil miydi bu", "aaa depresif üye" gibisinden düşünebilme ihtimaline karşı alınmış bir önlem olabilir :)
      Emin değilim ama başka sebepleri de olabilir. Bunu iyice düşünüp, cevap bulursam paylaşacağım sizinle.
      Bu arada pek cevap değil, soru ağırlıklı olsa da :) cevabınız için teşekkürler.

• Hoş sohbete teşekkürler iyi akşamlar

• Ben teşekkür ederim, iyi akşamlar, iyi bayramlar :)

• Neden bunu sabahın bu saatinde sordun ki şu an beynim uyuşmuş durumda asdf

0|2
    0|0
    • Pek zamana dayalı yaşamıyorum diyelim, beyninizi sabahın bu saatinde uyuşturduğum için özür dilerim. :))

• Peki o zaman, tekrar teşekkürler iyi sabahlar

• gel dunyayi kurtar

0|1
    0|0
  • Yanlis yapiyoruz

0|1
    0|0
    • Yanlış yapmakta bizler için de sadece bazı yanlışları niye yaptığımı/yaptığımızı bilmiyorum. Çoğu zaman boşveriyor, arada anlamlandırmaya çalışıyorum işte.
      Cevabınız için teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 3

• 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü şu hayatta tek doğru benim alayınız gelse götüremezsiniz heyt uleen

0|1
    0|0
  • çekememezlik, kıskançlık, görmemişlik, aç gözlülük

0|1
    0|0
  • Bilmiyorum ki. Ben de yapıyordum ama yapmamaya karar verdim.

0|1
    0|0
Yükleniyor...