Sizin orada şeker toplamaya gelen çocuklar halen var mı?

Bu bayramda gelmediler arkadaş. Önceleri kapıyı açmaktan bıkardım. Şimdi ise yeter ki gelin şeker köpeğiniz olsun diyesim geliyor :D Sahi nerde eski bayramlar?

Güncellemeler:
Sona yaklaştık herkese iyi bayramlar. Seneye bayram sorularinda görüşürüz artik ☺

7|7
185|91

En İyi Kız Görüşü

• Almanyada hiç denk gelmedim daha :) Bayramın kutlu olsun.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 184

• Bizim burda yok yaa hic bu semtte:/ senlerdir yok yani:/ ben hiç gormedm kapıyı çalan çocuk şeker için akrabaları gidiyoruz onların kapı felan çalıniyo ama yok bizim burda

0|2
    0|0
    • Hiç gelmemesi kötü ya. Mahallede çocuk bitmiş heralde:/

• Yani mahallede oynayan çocuklar var ama hanj kapı çalıp şeker isteyen yok bizde istemezdk küçükken milletin kapıları çalıp öyle bir gelenek yok yani bu tarfta :/

• Onları bende ilk kez bu bayram bende çok bekledim ama düşünsene. Çocuk istismarı , çocuk kayıplar , kaçırılan evlatlar , şiddete maruz kalan kız çocukları.. Dünyanın bu 3. Sayfa haberlerinin çoğaldığı toplumda. Anne babaları tarafından çocuklar muhakkak tembihleniyorlar. Gitmeyin kimseden şeker bişey almayın. O eski Bayram'lar bitti kıvamında nasihatlar muhakkak aldılar ve haklı olarak anne baba yanında yokken çıkmıyorlar 1. Dereceden akrabalar dışında. ;(( böyle düşünüyorum ben. Şekerler elimizde kaldı valla

0|1
    0|0
    • Kesinlikle haklisin. Devir değişti midesiz insanlar yüzünden çıkamıyor bir çoğu. Yapacak bir sey yok artik gelmiyorlarsa şekeri ben bitiriyorum :D

• Afiyet olsun ☺️

• Var tabii şeker 🍬 gibi çocuklar hepsi 😍

1|1
    0|0
  • evet var :)

0|1
    0|0
  • Bize de gelmediler ya.. Valla içim bir buruk :/

0|1
    0|0
  • malesef bir tane bile gelmedi eskiden kapimiz hic kapanmazdi senin demen gibi yeterki gelsinler para bile veririm :)

0|1
    0|0
  • Kimse gelmedi :(

0|1
    0|0
  • gecen sene cok vardı burda..
    geliyolar diye cikolata filan aldım özel ama bugun kimse gelmedi.
    cok yagmur vardı ondan mı acaba..

güzel oluyor yaa cocuklar doluşuyolar kapıya..:)

0|1
    0|0
    • Bizde güneşli olmasına rağmen gelen giden yoktu ya :) Ülkede yaşanan cinayet, taciz olaylarina bakarsak aileler yollamamakta biraz hakli tabi.. Geleneklerimizi her geçen gün bitiriyorlar. Yaşlı dedelerimiz eminim bunu daha iyi gozlemliyordur

• olabilir. haklısın.. aileler göndermiyodur

• En son hangi bayramda geldi çoçuklar hatırlamıyorum bile. Özlüyorum eski bayramları
    Şimdi insanlar çocuklarını da göndermeye korkuyor zaman öyle kotu oldu ki hiç çoçukların gelmemesine de şaşırmamak lazım

0|1
    0|0
  • Ayy evvettt:)

0|1
    0|0
  • Yok. Öyle bir şey olmadı hiç yani önceden de şeker için kapıya gelenleri hiç bilmem.
    Zaten benim için bayramlar sakin geçer. En iyisi. Kalabalığı, tanımadığım insanlarla muhattap olmayı sevmiyorum.
    Ama her bayram küçük kuzenlerim sürekli sürekli fazla şeker istiyorlardı, nedense bu bayram öyle olmadı.

0|0
    0|0
  • dün evde değildim. bugun gelen giden yok :)

0|1
    0|0
  • Aynen bize de 1 kişi bile gelmedi şeker toplamaya. Vallahi büyüdüğümü hissettim, mahalle de adam akıllı çocuk kalmamış

0|1
    0|0
  • Ya insanların birbirlerine güveni mi kaldı kimse yollamaz çocuğunu tecavüz taciz ederler herşey
    Olabilir

0|1
    0|0
  • şeker isteyen çocuk kalmadı son 2 senedir para toplayan bir tayfa vardı bu sene o da yok 😂

0|2
    0|0
  • Yok sahsen kayseride yasanan olaydan sonra ben bile göndermiyorum. Icine ettiler bu geleneginde.

1|1
    0|0
  • Hayır gelmediler... Keşke gelseler keşke herşey bizim çocukluğumuzdaki gibi olsa

0|1
    0|0
  • Kapıyı açmamla hep bir ağızdan "İyi Bayramlar!" nidaları kulaklarımda çınladı. Tebessüm sebepleri..

0|1
    0|0
  • sabah sitenin çocukları saat 6 da vır vır vır vır anam öldük ellerinden

0|1
    0|0
  • Ben küçükken tüm mahalleyi gezerdim ablamla, utanmasam şimdi de gezerim. Bir çocuk bile gelmez mı kapıya ya.

0|1
    0|0
  • Halen yok ama hala olabilir😂😂

0|1
    0|0
  • Elimi bile öptüler, harçlık bile verdim 😂

0|1
    0|0
    • Ben de öpebiliy miyim?
      Harçlık yoksa baştan söyle ama 😃😂

• @BeygirliPrens peh 😂😂 sensin onlar

• Reçelimi isterim ben 😃😂

• Pek yok ya

0|1
    0|0
  • Gelenler var ivit

0|1
    0|0
  • Bizede gelmedi kimse 😕

0|1
    0|0
  • Bize de gelmediler artık kimse çocuklarını güvenipte şeker toplamaya yollamıyor. devir bozuk yapacak bişey yok. Hiçbişey eskisi gibi değil. Şu günümüzü bile mumla arar olacağız bence.

0|1
    0|0
  • Var tabi 😂

0|1
    0|0
  • Evet var bayramın ilk ziyaretçileri de onlar oluyor ne guzel oluyor 😊😊

0|1
    0|0
  • Kastın arefe günü ise evet geliyorlar 😄😄

0|1
    0|0
    • Arefe bayram hicbirinde gelmiyorlar. Ankarada bayram bitmis :D

• Eskiden olsa bende yollardım torba torba toplayıp bütün ay yerdim 😅 hepimizin illa ki suçu var kimiz susuyor kimimiz görmezden geliyor kimimiz susturulmaya izin veriyor. Suçlu çok... umarım düzeliriz böyle mutluluk verici bir geleneğin yok olması üzücü

• inşAllah.

• Tek allahın kulu gelmedi be

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    154

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 91

• Köyde bayramların güzel yanı bu işte. Ramazan bayramına yakın şehir merkezinden istanbuldan ve çeşitli illerden hatta almanya avusturya vs yurt dışından aileler köye akın eder. Arefe günü ikindi namazından sonra atalarının mezarıni ziyaret eder herkes. Akşamında 5 6 senedir gerçekleşen iftar yemeği olur 400 500 belki 1000 kişiye yemek verir köy derneği. Yemekte açık arttırmayla temsili köy ağalığılı satılır bir yıllık. Bayram günündede her ailenin odası evlerden ayrı her ev yemek gönderir oraya ve erkekleri orada toplanır kahvaltı orada yapılır, kadınlarda evde toplanır. Yemekten sonra ilk odadaki-evdeki akrabalarla bayramlaşılır sonra küçük çocuklar kapı kapı şekere gençler ve yetişkinler ev ev gezmeye başlar. Yaşlılarda odada kalır gençlerini bekler. İşte bu yüzden köyde ah nerede o eski bayramlar denilmez.

0|1
    0|0
  • Bizim çocuklar hala geliyor o değil önden birini gönderiyor ona para veriyorsam ardından tüm mahalle geliyor iliğimi kuruttular

0|1
    0|0
  • geliyorlar fjdjs

0|1
    0|0
  • Var iki üç tane velet hala topluyor

0|1
    0|0
  • Hala gelen var. Fakat eski bayramlara göre epey bi' azaldı.

0|1
    0|0
  • Şimdiki çocuklar arabanın anahtarını istiyo
    Ne şekeri

0|1
    0|0
  • Var ama nadir çok az. Eskiden gelen çocuk sayısı kadar hepsine birer tane verirdim. Şimdi gelen az olduğu için şekerliği tutuyorum istedikleri kadar alsınlar diye. :)

0|1
    0|0
  • Çocukları mikerseniz gelmez

2|0
    0|0
  • poşet alırdık yanımıza şeker dolduracaz diye. kim çok toplamış sayardık. cocukluk ıste evde seker posetle dura dursun sen kapı kapı gez seker topla :) şimdi de sokaga cıkarmaya korkuyo anne-babalar. cep telefonuydu bilgisayarıydı tabletiydi derken ne seker toplayabılıyolar ne de bir baska bısey. erkenden kalkıp cızgı fılm ızleyen cocukta yok artık.. çok sey kaybediyolar aslında

0|1
    0|0
  • Ulan bayram şekeri aldık, günlerdir yanıma aldım şekeri ben gömüyorum. bir defa kapı zili çaldı sadece çocuklar tarafından, onda da hevesle bekledim çocukları 4. kata çıkmaya üşendiler, ilk 2 kata çıkıp geri inmişler. Yazık lan, biz başka semtlere kadar gider dolaşırdık.

0|1
    0|0
  • var efendim

0|1
    0|0
  • her yil gelirlerdi bu yil gelmediler

0|1
    0|0
  • var ya sabah bir uyutmadılar :/ en sonunda zili söktüm :/

1|1
    0|0
  • Tatile gitmistir cogu :)

0|1
    0|0
  • Geldiler ya

0|1
    0|0
  • Varr geldiler ((:

0|1
    0|0
  • ah nerde o eski Bayramlar...

0|1
    0|0
  • Olmadı olmazda bitiyor artık o devir 😊

0|1
    0|0
  • Çocuğunu milletin göndereceğini mi bıraktılar ki?
    Çocuğunu gönderen; bayramı yaşayan mı kaldı ki? Millet tatil yapıyor...

0|0
    0|0
  • Kaşımıza hiç şeker için çocuk gelmedi hayatım boyunca.

0|1
    0|0
  • 2 kişi geldi o kadar ah nerde o bayramlar aziziimm. .

0|1
    0|0
  • Köydeyim burda bile eve gelen çocuk olmadı. Yazık gerçekten

0|1
    0|0
  • yok kalmadı

0|0
    0|0
  • şeker toplama görünsede harçlık istemekteler😊

0|1
    0|0
  • Aynen eski çocukluk kalmadi zile basan yok napiyor yeni nesil acaba

0|1
    0|0
  • İlk defa bize de gelmediler oturdum şekerleri tek başıma yiyorum :D

0|1
    0|0
  • Valla evde tekim şeker çikolata almayı unuttum :D Çocugun biri geldi fırlama bir şey :D Abi diyo çikolata yoksa para ver :D Verdim hepsine 1 er tl :D

0|1
    0|0
  • Ah be :(

0|1
    0|0
  • Gecen sene cok geldiler dagittim bu snee evde degildim

0|1
    0|0
  • para ver bütün mahalle senin köpeğin olsun

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    61

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...