Müslüman kadınların düşüncelerini alabilir miyim?

Bildiginiz gibi islamda kadinla erkegin rolleri ve haklari cok farkli yerlerde. Mesela bir olaya sahitlik ederken ya 2 erkek olması gerekir ya da 1 erkegin yanında 2 kadın. Baska bir konu evlilik. Klasik bir konu ama islamda bir erkek eşinin ya da eşlerinin rızası dahilinde 4e kadar musluman kadinla evlenlnebilir fakat bir kadin esinin rizasini alsa bile 2. bir adamla nikahlanamiyorm. Ayrıca bosanma konusuna gelirsek erkekler gerekce gostermeksizin eslerini bosayabiliyorlar. Buna karsilik kadinlar eslerini cok guclu bir sebep olmadikca bosayamiyorlar. Bunlarin hepsi kuranda gecen seyler. Bunun gibi bir cok ayrimci ayet var. Ben en sertlerini sectim. Yani bunlar hakkinda dusunceleriniz neler? Musluman kadinlardan cevap bekliyorum ozellikle. Farkli birseye inanan varsa onlarda yazsinlar.

0|0
16|9

En İyi Kız Görüşü

• İşte elle yazma olduğuna dair kanıtlar. Hala inanıyorlar masallara. Cehalet işte yazık diyorum.

2|6
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Tek istekleri daha çok nuri xd

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Evet müslümanım. Ama inanmak ve yaşamak arasındakı ince çizgiyi bulabilmiş müslüman kadınım. Herkesin hayatı kendine. Ben hayatımı bilinçli inanç üzerinde kurdum. Ve erkek kadın diye hiç bir zaman ayrım yapmam. Soran sen şu an kadınların hassas noktalarından vurarak kendi inancın üzerine prim kazanmaya çalışıyorsun. Ben senin inancına karışmam. Sen de bir zahmet benimkine karışma.

2|1
    0|0
  • şimdi buraya çok düşünme, kurcalama diyenler dolacaklar :D Din çok hassas bir konu ya. Bu yüzden sanırım ben deistim.

1|3
    0|0
    • Ozaman umarım bir an önce doğru yolu bulursun!

• Orada duracaksın azizim. Benim inancım bana aittir. Sadece sana değil kimseye yorum yapmak düşmez. Sakın bak, uyarıyorum seni. Aksi halde daha sert bir üslup kullanabilirim. @Asosyalkız24

• Şeriatın olduğu her yerde kaos hakim ama bunlar neden göremiyor

• Kuran da bile eziliyoruz bugün sürekli kadınlarla ilgili şeyler okudum çıldırcam artık ya

1|3
    0|0
  • Bunlar çok derin konular.
    Hz Ali, Hz Muhammed'e ben ikinci bir eş almayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz demiş. Hz Muhammed de alma, eşin üzülür demiş. Yani böyle ince düşünen bir peygamberimiz var. Hangi kadın üzülmez ki zaten? Kendisi çok kadınla evlenmiş ama evlendiği kişiler hep yaşlıydı. Biri gençti sanırsam. Kendi Allah'ın emriyle dini yaymak için evlenmiştir. Çünkü bir kadınla evlenince o kadının akrabalarını yani koca bir topluluğu daha arkasına destek almış oluyor.
    Arap kadınları evden çıkmayan, dünyadan habersiz kadınlardı. Zaten cahiliye dönemi, hepsi değildir belki ama çoğu erkeklerle çok samimi olduğu için kocaları kıskanıp eve kilitlerdi onları. Kadınlar dünyadan habersiz, erkeklerse hep dışarıda işiyle meşgul olduğu için 2 kadın 1 erkeğe eş değer sayılmıştır. Yalnız bunlardan ebe olan kadınlar, yani bir mesleği olan, dışarıya çıkan, oradan buradan haberdar olan kadınların şahitlikleri (o zamanlar kadınları tek mesleği ebelikti) bir erkeğe eş değer sayılmıştır. Erkek kadını durduk yere boşayamaz. Onun da şartları var. Erkek kadına bakmak zorunda. Evlilik İslam'da önemli bir şey olduğu için illa ki bir boşanma gerekçesi gerekiyor.
    Şu konuda kadın-erkek ayrımcılığı olduğuna inanıyorum:
    2 kardeş düşünün, 1i erkek 1i kadın. Kadın 3te 1 miras alıyor. Erkek 3te iki. Sonra o kadın gidip yine 3te iki miras almış bir erkekle evleniyor ve o mirasın da yarısını alıyor. Böylece erkekte 3te bir kalıyor, kadında 3te iki. Kadın kocasının malının yarısını alırken erkek alamıyor ve alamadığı gibi karısına da bakmak zorunda. Kadına daha büyük hak tanınmış, o da her koşulda çalışamamasından olsa gerek.

0|1
    1|0
  • Kadın duygusal açidan erkege göre hata yapmaya daha fazla meyillidr aksine kadınları koruma amaçlanmıstr islamiyette derin konular dini sorgulaman güzel bir sey ama dogru kaynaklarda cevap ararsan aslinda islamiyette cevabi olmayan hic bir soru yoktur.. derin konular bunlar buda islamiyetin zenginliginden kaynaklanan bir durum
    bide malesef insanoglu olumlu olayları ornek alacagi yerde hep bir yerlerde açıklk aramaktadr nedense seni insanları belli bir oranda yaratan bu kainatı muhtesem bir sekilde dizayn eden Allah kadınalrı yermek icin caba sarfeder mi !!

3|1
    0|0
    • Erkekler eslerini kadinlardan daha cok aldatiyor. Hangisi hata yapmaya meyilli?

• Dinlere gore dunya kac yil once yaratilmis? Bilime gore kac yil once yaratilmis? Cevap burda saklı ama konu burda başligindan kopuyor.

• islamiyet bir bbütündr ve o başlktaki konuda bu bütnün parcasidr bir bütün olarak ele alinmali din sebeb sonuc iliskisiyle bir zincir gibi..

• Müslüman olmayışımın büyük sebebi.

0|3
    0|0
  • bu yüzden müslüman değilim

0|3
    0|0
  • Bunlar hassas konular eleştirmek ya da yorumda bulunmak bizim haddimize değil!

0|1
    0|0
    • Neden yorum yapmayalim ki? Yeri gelir sorgular yeri gelir elestiririz.

• @ZeBrandon işte bunu düşünemiyorlar bir çoğunun evindeki kitabın sayfaları bile açılmamış put a tapara gibi tapıyorlar

• Gayette eleştirilir, islam da herşeye cevap var. Eleştirilmez diye diye müslümanlar beyinlerini yedi

• Islamda 4 evlilik yapin denmiyor. O sadece erkege ruhsattir. Kuran bir iki kisiyi veya donemi kapsamaz. Herkesi ve her donemi kapsar. Kurani cok derin dusunmedikce anlayamazsin. Ki ne kadar derin dusunursen djsun yine tam anlayamazsin. Denizler murekkep olsa anlatamaz kurani. Okadar derindir. Uzaktan itici beya sacma gibi duran bazi seyleri iyi dusununce beyin az biraz idrak eder. Musluman kadinim

0|1
    0|0
  • "Erkekler gerekçe göstermeksizin eşlerini boşayabilirler. Kadınlar çok güçlü bir sebeb olmadıkça boşayamıyorlar. " bu nerde yazıyo

0|1
    0|0
    • Bu dogrudan tek bir ayette gecmiyor. bosanmayla ilgili tum ayetleri bir butun olarak okursan bosanmanin erkeklere ait bir hak oldugunu anlarsın.
      ayetlerde en cok gecen kelime "bosadiginiz kadinlar" . Bosadiginiz erkekler diye tabire yer verilmemiş. Uzgunum link veremiyorum seviyem yetmiyor. meal. ihya. org sitesinden bulursun. l.

• Bunun bir sebebi olmalı islamiyette saçmalıklara yer yoktur

• Fakat bazen hersey beklenildigi gibi olmuyor

• Gidiyom ben.

0|0
    0|0
  • Boşanma konusu hariç dediklerin dogru. Erkek sebepsiz boşayamıyor ayet var eğer boşarsa tekrar pişman olup o kadınla evlenemez zina hükmü sayılır.

0|0
    0|0
  • Ben de bunu anlamıyorum. Hem Allah kulları arasında ayrım yapmaz diyorlar hem de kadınla erkeği nasıl ayırdığı kitapta yazıyor.

0|1
    0|0
  • 4 eşlilik şimdiki Zaman için değil. Kadınların kocaları savaşlardaki öldüğü için koruma amaçlı evliliklerdir. Eğer düşündüğünüz gibi zevk için olsaydı dul kadınlarla evlenmezlerdi değil mi? Kadın evlenemez çünkü kadın bir erkeğe bakacak güçte değil. Şayet bu Zaman için geçerlide değil. Kadınlar kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Ama dini sömürenler bunu kullanıyor. Kadınlarında boşama Hakkı var fakat kadınlar daha çabuk karar verdikleri için boş bir sebep yüzünden boşayabilirler kocalarını. ben erkekler çok sağlıklı karar veriyor demiyorum ama dini bütünüyle yaşayanlar için bizim dinimiz güzellik dini.

0|2
    0|0
    • Erkeğin kölesi mi olalım yani.

• @Mete_ baskasinin yorumunu okuyup sana yazmism pardon. Kotulemiyorum fikir aliyorum.

• Tamaam ✋🏻

• Çoğu kuran da geçmiyor , arti o dört es meselesi aslında olayın imkansizligini gösteriyor cunku erkek dort esine de esit sekilde davranmazsa buyuk gunaha girer, hiç bir erkek bütün eslerine eşit davranamaz

0|0
    0|0
    • Madem esit davranamiyor bu hak onlara neden verilmis?

• Senin dedigine gore kurandaki kurallar zamanla esnetilebilr ya da yok sayilabilir yani. Her donem update gelsin o halde.

• güncelleme gelecek zaten dimi koskoca evreni yaratan Tanrı bunu düşünemedimi :D

Erkekler Ne Diyor 8

• Genelde çoğunun kendine ait bir düşüncesi bulunmuyor.

0|1
    0|0
  • İslam da herşeye cevap vardır evlat. Peygamber o dönemde bu dört eş olayını duyurduğu zaman 10-20 eşli bir yapı vardı. Yani islam eş sayısını 4 e çıkarmadı, eş sayısını 4 e indirdi.

İslam da çoğu şey kadının ve erkeğin fizyolojik ve psikolojik farkından dolayı değişik şartlarda oluşmuştur.. Cevap bulmak isteyen hertürlü bulur, bulmak istemeyeni de kimse zorla müslüman yapamaz.

1|1
    0|0
    • Hazır es sayisini dusurme imkani varken neden tek eslilige indirilmemis ya da kadinlara cok eslilik hakki taninmamis? Yaraticinin gucu buna yetmemis mi?

• Kuranı kerimin tarihini ve dinlerim kökenini araştırmanı öneririm. Biliyorum sorgulamaya kapalı bir din mensubusun ama bir dene.

• @SoğanlıPuding zekana tükürm, ben bu işlerin kitabını yazdım. Şimdi uzada rahatsız etme

• senin amacın ne
    Al-i İmran Suresi, ayet 78:
    "Onlardan bir grup, kitapta olmayanı ondan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler ve Allah katından olmadığı halde, "Bu Allah katandandır" derler. Onlar bile bile Allah hakkında yalan uydurmaktadırlar."
    ayetlerin siyak ve sbağına bak
    ayetleri yorumlarken eğip bükmeyin

0|1
    0|0
  • Sırf bunun için hesap açman da ilginç. Sorularlaislamiyet sitesini tavsiye ederim. Orada cevaplarının hepsi var.

0|1
    0|0
    • Burası daha renkli ve genc kesim fazla falan.

• Mantikli bir gerekce gorebilmis degilim. Ikinci kez okuyorum.

• C. Niçin Erkeğe İki, Kadına Bir Hisse?
      'den itibaren bir daha bak.

• derin konular ama sunu soylim yetim bir kizi evlat edine bilirsiniz o kiz buyudugunde o sizin mirasiyeriniz olamaz o kizla evlenebilirsiniz lakin adalet hem kadinlar hemde sizin kadinlara adaletinizdir gunlerce anlatilabilecek bir konu yani burada 3-4 taneyle evlen at kostur anlamiyna gelmiyor

0|0
    0|0
    • Yetimlikten falan bahsetmiyor. Herhangi bir sart kosmamis kadinin durumuyla ilgili. Hangi ayet hatirlamiyorum. Internetten arastr bulursun kolatlikla.

• Uydurma kuranda kadının erkeğe erkeğin kadına üstünlü yoktur bu tamam uydurma kuranı okumadan arastırmadan bunu yazman aptalıkda nedir peki

0|1
    0|0
  • Hala kuranın Tanrı tarafından gönderildiģine inananlar var mı ki? Ayrıca kuranda erkeğin mirastaki payı kadının 2 katıdır. İlahi adalet işte.. yersen..

0|0
    0|0
  • Ayrimciligi yapan sizin sacma zihniyetiniz yazdiklarinin kaci yapiliyor suanda? 4 es alan kim fakehesaplarla sacmalamayin

2|1
    0|0
Yükleniyor...