Batum'un Türkiye'de yer almasını ister miydiniz?

13 Ekim 1921 tarihinde #Kars Antlaşması ile Batum #Gürcistan'a bırakılmıştı. Fakat bugün birçok Türk hala Batum'u ziyaret etmekte. Kimileri gezip görme, kimileri eğlence, kimileri ise ticaret amaçlı sık sık Batum'u ziyaret etmekte.

#Batum fakir bir şehirdi. Fakat orayı kalkındıranlar Türkler olmuştur. Özellikle Karadeniz Bölgesi insanının oraya sık sık gitmesi bölge halkına maddi kazançlar sağlamıştır.

Batum'daki çoğu kişi Türkçe konuşmayı bilir. Kendi ülkelerinde bile başka dili öğrenmeleri, Türklerin Batum'a ne kadar sık gittiğini gösterdiğinin bir kanıtıdır.

Ticaret amaçlı gidenler özellikle kaçak sigara, alkol ve mazot almaktadırlar. Gürcistan'da vergi sistemi Türkiye'den daha farklı olduğu için oradaki ürünler daha ucuz. Bu sebeple oradan alınan ürünlerin bir kısmı #Sarp kapısından kaçak olarak Türkiye sınırına sokulmakta.

Batum'a Rus ve Gürcü kadınlarıyla eğlenmek için gidenler de var. Üstelik bunların bazıları evli ve çocuklu.

Batum'da birçok Türk dükkanı var. Türkler kasabından bar işletmesine kadar hemen hemen her alanda iş kurmuşlardır.

Batum'un Türkiye'de yer almasını ister miydiniz ?

• İsterdim.
    50%(11)52%(16)Oy Ver56%(5)
  • İstemezdim.
    18%(4)19%(6)Oy Ver22%(2)
  • Orası Türklerin sayılır zaten.
    32%(7)29%(9)Oy Ver22%(2)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

1|1

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Orası bizim elimize geçse içine ederdik heralde gürcistanda kalması o tarihi yapıların korunması iyi olmuş.. Trabzonda o kuyan biri olarak karadenizde gelişmişlik beklemeyin.. Batumda aynı trabzon gibi olurdr ztn.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• ben Batumluyum

0|1
    0|0
  • türkiyeyla özdestirmiyorum sahsen gerek yok yani

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Batum'un Nüfusunu Artırmaya Yönelik İlk Adım..

0|0
    0|0
Yükleniyor...