Acik sacik giyinmek mi yoksa tesetturlu olmak midir gercek özgürluk?

Modern gorunum adi altinda acik giyinmek, kapitalist duzene uyup magaza magaza gezmek, kendini baskalarina begendirmeye calismak ve nefsinin isteklerini yerine getirmek mi yoksa baska hic bir seyi dusunmeden nefsine köle olmadan Allahin istedigi gibi giyinmek mi özgürlük?

1|0
19|25

En İyi Erkek Görüşü

• Tesettür Tarz Değil Farz'dır..
    açık saçık giyinenlerde bunun farz olduğunu biliyorlar ve buna rağmen tercihlerini açık giyinmekten yana koyarlar.. açık saçık giyinipte tesettürlü olanlardan daha dindar olanlarda var! lakin açık saçık giyinmek bir zaaf sadece!
    özgürlük; herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme ya da davranma, herhangi bir koşula bağlı olmama durumu, serbesti.
    eğer kimse zorla başını kapattırmıyorsa ya da zorla açtırmıyorsa bu kişinin kendi tercihiyse her iki kesimde fiilde özgürdür!!

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tesettür bence. Göz hapsine maruz kalmadan

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Özgürlük beyin de biter kıyafette değil.

2|1
    0|0
  • AKP li olmasın kafi. özgür düşünsün yani berrak olsun

0|1
    0|0
  • kendi uydurduğun bir kavramın isteklerine göre giyinmek özgürlük olmuyor işte yazın sıcağında ferah ferah giyinmek varken kat kat giyinmek özgürlük değildir. madem kapitalizmden yürüyorsun çıplak gez ne tesettüre ne başka bir şeye para harca. güzel görünmek bütün sosyal canlıların doğasında var sadece insanların değil şu anki dünya düzenine göre de buna pahalı kıyafetlerin katkısı oluyor açıkçası.

0|0
    0|0
    • Gercek manada tesetturlu insan zaten moda pesinden kosup kiyafete cok para harcamaz ciplak giyinmek ne alaka? Kendi uydurdugun derken?

• madem para harcamak kötü geliyor sana kıyafete hiç para harcama çıplak gez tamamen antikapitalist ol ayrıca tek harcama bu değil görüyoruz lüks evleri arabaları olan kapalıları.

• Bu arada bir tesettür ne kadar?
    Bir pardesü?
    Yine troll ve bir kesimi aşağılamaya çalışan bir soru

0|1
    0|0
    • Yani gercek manada tesettur iste bir pardesu olabilir evet. Kimseyi asagilama gibi bir niyetim yok

• Ee onların bakış açısına göre de senin tesettüre kapanman dinin baskısı ile olan bir şey. Senin çevren, yasadigin toplum seni bugün ki dusuncelerine sahip olmanı sağlıyor. Mesela senin de hiç seçme şansın olmadı çünkü ailen seni küçüklükten böyle yetiştirdi ve diğer seçenek sana göre seçilmemesi gereken bir tabu.
      Ayrıca kapitalizm kaç tane aldığına değil, alıp almadığına bakar ☺

• Ben 23 yasimda tesetture girdim ailemdeki diger herkes acik, tamamen kendi ozgur irademle sectim yani zorla kapatilanlar acisindan evet hakli olabilirsin ayrica ihtiyacimizi karşılamak icin harcama yapmak kapitalizme girmiyor ihtiyactan fazlasi moda icin ya da uydurulmus ozel gunler icin yapilan harcamalardir kapitalizme hizmet etmek

• Ben şöyle cevaplıyım İstedigini giyinmekte özgürsün zaten sadece şöyle birşey olcak acık giyindiginde aldıgın günahın hesabını sorcak allah tessetturlu gıyındıgınde ise sevabını vercek hayat senın demiş allah tessettur gıyersen sevap acık gıyersen gunah sevap sonrası cennet günah sonra cehennem secım senın :)

1|0
    0|0
    • Cennet ve cehennemi dusunerek degil sadece ozgurluk acisindan sormustum

• Cennet ve cehennemi tabiki dusunuyorum ama Allahin koydugu kurallar insanin her iki yasamda da rahatligi icin aslinda, ben sadece bu soruda dunya acisindan bakilmasini istedim yoksa sana katiliyorum tabiki

• Ama işte sorun şu dünya kalıcı değil beden kalıcı değil hersey gecici bu dünya icin yaratılmıs olsaydık ancak sordugun soruya bunları katmazdım :) bu dünyayı tek basına degerlendıremem çünkü biliyorum ebedi olcak bir dünya ıcın yaratıldık :)

• Kendini nasıl iyi hissediyorsan çevrenin ne dediğini umursamadan istediğin gibi giyinmektir özgürlük...

1|0
    0|0
    • Ama soyle bir sey var diyelimki ailen kapali giyinmeni istiyor sen onlari umursamadan acik giyinmek istiyorsun ve kendini ozgur sanarak oyle devam ediyorsun ama farkinda olmadan asil cevrenin yarattigi modaya ya da yasitlarinin begenisini kazanma yoluna girip yine ozgur olamiyorsun

• İnsan vazgeçebildiği kadar özgürdür... Ben bu güne kadar ne istiyorsam onu yaptım kimseyi takmadım moda ya da beğeni kazanmak için yapıyorsan gene özgür değilsin... Yani bu havada mont giymek istiyorsam giyerim kim ne derse desin...

• Soruyu zaten tarafli soruyorsun bu ne lahana tursusu mk.

Tesetturu beles mi dagitiyorlar sanki?

3|1
    0|0
  • Sana yakışanı yapmaktır özgürlük

0|0
    0|0
  • İkiside ozgurluktur

0|0
    0|0
  • istiyenin istediği gibi giyinmesi asıl özgürlük.

0|0
    0|0
  • açık giyinenler daha özgür gibi duruyor

1|0
    0|0
  • ne tesettürlüler var açıklardan beter olan önemli olan kişilik ne giydiği değil

0|0
    0|0
  • Özgürlük seçeneklerin tercih yoluyla belirlenmesidir hangisini tercih eder uygularsan o daha özgürce

0|0
    0|0
  • İkisinin ortası

0|0
    0|0
  • Sorunun şekline bakarsak ikincisi.

0|0
    0|0
  • istediğini giyebilmektir.

0|0
    0|0
  • herkes knd göre özgürr

0|0
    0|0
  • Allahın istediği gibi giymek

0|0
    0|0
  • 2 side

0|0
    0|0
  • İnsan kendini nasıl özgür hissediyorsa öyle giyinmeli bence

0|0
    0|0
  • vala bilemiyorum kki

0|0
    0|0
  • Diğerine laf etmemektir özgürlük

0|0
    0|0
  • ya uyumsuz bir soru ne alakası var anlamadım

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 18

• Kendin olmaktır özgürlük... Nice kapalı insanlar görüyoruz ki ne ayak bileği ne göğüs kısmı el bileklerinin üstü yakası bağrı ciddi bir çalışma ile göya moda doğrultusunda açık bırakılmış... Kapalı olmayıp da kendini Allah yoluna adamış İmanı inancı ile 5 vakit namazında inanlar da var. Kişiye göre değişen bir durum ama be yaparsan yap ateist de olsan Hakkı'nı veren müslüman da olsan layığı ve gerektirdiği şekilde yap. Bence beyin. Kullanmasını biliyorsa insan. Herşey dengesini bulur

1|0
    0|0
  • İsteyenin istediğini giyinebilmesidir özgürlük. Herkes yaşam tarzına göre tercihini yapar. Açık kadın da özgürdür kapalı kadın da. Özgürlüğün kıyafetle alakalı olduğunu düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Tesettürlü olanlarda zaten kendilerini kimseye beğendirmemek için yüzüne boya badana gibi makyaj yapıp daracık rengarenk kıyafetler giyiniyor dimi? Tesettürlü bir kişi mağaza mağaza gezmiyor mu? Aker gibi mağazalarda en dandik ürünün bile ne kadar pahalı satıldığı ortada hiç kapitalizm kokusu almıyoruz canım. Bir insan nasıl giyinmek istiyorsa giyinsin. Şu kadınlar arasında kapalı açık ayrımını yapmayı bırakın ya

0|0
    0|0
  • Kendini iyi hissettigin sekilde giyinmek

1|0
    0|0
  • İstersen çuval giymek, asıl özgürlük o.

0|1
    0|0
  • Allahin istedigi gibi hgiyinmek tabiki

1|0
    0|0
  • Tercihtir bu tabi iyi ve doğru olanı tesettür

0|0
    0|0
  • Özgürlük ikisi de değil. Özgürlük bu ikisi arasında kimsenin etkisi olmadan kendi iradenle karar verebilmek.

0|0
    0|0
  • İstediğin gibi giyinmek ve kimsenin bu soruyu sormamasıdır özgürlük. Tesettürlü olmak isteyen olur, istemeyen olmaz. Bu sorgulanmadığı zaman özgürlük gelmiş olucak. Tercih meselesi.

0|0
    0|0
  • Özgürlük sadece kelimededir bence. :d

0|0
    0|0
  • İstediğin gibi giyinebilmek özgürlük

0|0
    0|0
  • Bence tam anlamıyla özgürlük tesettürlü olmaktır.. Açıkken sokakta yürüdüğümde kendimi çok garip hissederdim nedense kapandım ve anladım ki aradığım duygu buymuş huzur ve rahatlık

0|0
    0|0
  • Kişiye göre değisir bu durum Herkes aynı dinde aynı düşüncede değil sonuçta. Kişinin istediği gibi düşünebilmesi gibi giyinebilmesidir bence

0|0
    0|0
  • ikiside özgürlük sonuçta kendi iradenle yapıyorsun

0|0
    0|0
  • Tesettürlüler mağza mağza gezmiyor mu yani. Bur sürü tesettür moda bloggerı var

0|0
    0|0
  • Gerçek özgürlük ikiside değil. İcinden geleni, senin doğru bulduğun seyi yapabilmektir özgürlük.

0|0
    0|0
  • Tesettür özgürlüktür.

0|0
    0|0
  • Istedigin gibi giyinmek ozgurluk

0|0
    0|0
Yükleniyor...