Alevilere soruyorum?

Namaz'ın farziyetine inanır mısınız?

0|1
3|17

En İyi Erkek Görüşü

• Size tavsiyem, cemevlerine gidin ve sorun ordaki dedeye. Aliveler namaz kılar mı , oruç tutar mı, abdest alır mı, camiye neden gitmezler ve inançları nasıl diye bir sorun.
    Ama bir cem evlerine sorma diger 3-4 cem evlerine sorun ve eminim ki aynı cevabı alacaksın.

Ve bilinki hz. Ali peygamber efendimizin amcasının oğlu hemde damadı oluyor.
    Peygamber efendimiz vasiyet etmis, ben öldükten sonra benden sonra Hz. Ali gececektir diye emretmiş, ve Ali olan kimse bendendir demiş, değilse benden değildir demiş...
    Fakat hz. Ali fakir olduğu için, kimse peygamberimiz'den sonra onun geçmesini istemediler.
    Ve bu yüzden ali sevmeyenler öbür taraf, ali sevenler alinin yaninda. Bu yüzden alivilik sünni yolu çıkıyor. Aslında alivelik sünnilik birşey yoktu, kısacası hepimiz elhamdülillah müslümanız.

Ve şimdi bilip bilmeden ön yargıda bulunmayin. Herşeyden bilginiz olsun ki ona göre yorumlayın.
    Ve biliniz ki ırak, iran, arab filan alevililer çok farklı inançları var, evet o doğru kimi inanan abdestsiz kimileri namaz kılmayan.
    Ama asıl Alevilik çok farklıdır, yani abdestini alır, namazını kılar ve orucuda tutar, fakat tek şey cami gidilmiyor. Hz. Ali orda öldürüldüğü için şehit olduğu için gidilmiyor.
    Ama bana sorarsanız, ben alevi olarak aliyi seven camiye gider, çünkü hz. ali namazını camide kılardı, yani benim kendi görüşüm alevilik olarak camiye giderim, çünkü bizler müslüman kardeşiz.

İyi günler.

1|0
    0|0
    • Bizim ibadethanemiz Cami değildir. Bizim ibadethanemiz Cem Evidir. Dolayısla vakit namazlarını kılmayız. Bizim İslam anlayışımızda camiye gitmek yoktur. Namaz Şii ve Sunni İslama göre farzdır Alevi İslama göre farz değildir. Alevi gitmediği camide nasıl namaz kılar?

En İyi Kız Görüşü

• Namaz kiliyorlar midin onlar ? 😂

0|0
    0|0
    • Gercek aleviler kiliyor dier sapmislari kilmiyorlar aleviliği ararsitirirsaniz ogrenirsiniz

• @Sonaslan bak biliyordum iste

• biliyorsan iyi

Erkekler Ne Diyor 16

• Aleviler namaz kılmaz. Farziyet denen şeye de inanmazlar, alevilik şamanizm tabanlı bir islam anlayışıdır, ibadetten çok doğruluk, ahlak, edep gibi konularla ilgilenir.

Hatta sünnilikteki dine yaklaşımı şekilci, içi boş, yalan dolan bulurlar.

0|2
    0|0
    • Bizleri güzel anlatmışsın birader

• Çarşafa bende karşıyım. normal şeyler giymiyorlar sadece onu diyorum.

• @Mirza_Setau-00 sen normalmisin acaba mirza bey?

• Aleviyim beş vakit namaz kılıyorum. Güzel ahlakımdan şaşmamaya çalışıyorum;elime, belime, dilime sahip olmaya çalışıyorum. Kaç sünni yapıyor bunu. Hemen alevi deyince yakıp yıkmak kolay bizim milletimize. Burda aleviler şöyle böyle diyen sünniler siz gereği gibi yapıyor musunuz dininizin gereğini. Yapmayın yazık günah. Artık bunların aşılması lazım. İnsan olarak bakın herkese. İnsanlar iyi ve kötü diye ikiye ayrılır yalnızca. İyi insanlar olmaya çalışın..

0|1
    0|0
    • namaz kılıyorsan Şİİ'sin Biz aleviler camiye gitmeyiz bizim ibadet hanemiz Cem evidir. Alevi gitmediği camide nasıl namaz kılar?

• @Haydedaa Kendin Aleviyim demişsin ondan dedim. sunniysen sunniyim de. mevzu bu

• @Sonaslan ben ole bise demedim daa hatirlamiyorum

• Alevilere uygulanan zulumler onları zamanla islamdan sogutmustur. Yeni nesiller çoğunlukla dinsizligi benimsemişlerdir. Diğerleri ise yeterli dini destek alamadıklarından inançlarına ait ritüelleri unutmuş ya da hatalı bilgilere sahipler. Ayrıca sunnilere karşı da yoğun bir soğukluk yaşayıp onları kendilerinden ayrı tutarlar.

0|2
    0|0
  • ben alevi değilim ama çevremde çok alevi var bazı aleviler alevilik dindir diyor biz müslüman değiliz diyor kimileride biz müslümanız namazda kılıyorlar dinimiz islam alevilik islamın mezhebi diyorlar kimileri hz ali namazdayken vuruldugu için namaz kılmadıklarını söylüyorlar kimileri hz ali namaz hiç kılmadıki biz niye kılalım diyorlar hz ali daha sonraları islama ve sünnilere karşı oldugunu dile getiriyorlar kimi hz aliyi peygamber olarak görüyorlar kimi hz muhammedi peygamber olarak görüyor ama dört halifeyi kabul etmiyorlar

0|0
    0|0
  • Namaz Allah ı anmaktir, Allaha yaklasmaktir. Şekil olarak yaptığınız bir çok dini inanış da zaten mevcut. Sonuç olarak Allahı anmanin sayısı ya da şekli olmaz.

0|0
    0|0
  • Hz Ali namaz kilarken olduruldugu icin kilmiyorlarmis.
    Tavsan daga küsmüş dagin haberi yok.

0|2
    0|0
    • Öyle bişey yok. Adamlar namaz kılmak denen şeye itibar etmiyorlar.

Ki cem denen ayinlerde rüku da var, kıyam da, secde de.

Biraz kafası çalışan bir alevi 'Kuran'da namazın nasıl kılınacağı yazmaz, rüküdan, secdeden bahseder biz de yapıyoruz mua goyim' der geçer.

• @Jet-nicki camiye gitmiyorsan namazı nerde kılyorsun? Camiye gitmeyenin namazla nerede işi var?

• @Sonaslan siz camiyi ne zannediyorsunuz Allahın gökten yere indirdiğini ve buradan başka hiçbir yerde ibadet edemezsiniz dediğini mi bunlar harbi mal :D

• Bizim ibadethanemiz Cami değildir. Bizim ibadethanemiz Cem Evidir. Dolayısla vakit namazlarını kılmayız. Bizim İslam anlayışımızda camiye gitmek yoktur. Namaz Şii ve Sunni İslama göre farzdır Alevi İslama göre farz değildir.

0|0
    0|0
    • senin sorunda bir tuhaf yani Alevi gitmediği camide nasıl namaz kılar? sorun normal değil? tuhaf bir soru?

• Evet namaz kiliyoruz biz sadece diri diri insan yakmiyoruz günah sonuç ta hak var. Günah nedir hak nedir bilir misin mümin kardeş !!!

0|2
    0|0
    • namaz kılıyorsan Şİİ'sin Biz aleviler camiye gitmeyiz bizim ibadet hanemiz Cem evidir

• Vakit namazlarını evde ya da Cem evinde kılmak ta yok.

• @Sonaslan hahahha tamam :D

• Tabi ki de ben aleviyim ve namazıda Hz. Ali kılıyordu. Yani dediğim o ki namazı alevilerinde kilmasi gerekiyor..

0|1
    0|0
    • Evet hz ali kılıyordu. zikirli abdestli bir insandı. Hatta namaz kılarken öldürüldü. Niye sordum? Benim bir yakınım alevi. Ömründe ne namaz kılmış ne oruç tutmuş. Bahane olarak da aleviliği gösteriyor. Halbu ki kılmak zorunda! öyle ben de anket amaçlı sordum.

• İslamın beş şartından biri namazdır. Onlar müslüman sayılmıyolar.

• namaz kılıyorsan Şİİ'sin Biz aleviler camiye gitmeyiz bizim ibadet hanemiz Cem evidir. Bizde namaz yoktur Niyaz vardır.

• Alevi değilim ama bu soruya neden alevileriçin muhatap tutuyorsun alevi olmayıp dinsiz imansız olan ne insanlar var

0|0
    0|0
  • alevi olan arkadaşlar namaz kılmayı müslümanlık olarak algılıyorlar, asıl olay sizin başlı başına kuranın dediklerine inkar edip tam tersine namaz şeklini , orucu vs. vs. peygamberinizi değiştiriyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Tabi ki de ben bir aleviyim sanki müslümanlıkla alakamız yokmuş gibi böyle saçma sapan sorular soruyorsun çok ilginç :)

0|0
    0|0
    • namaz kılıyorsan Şİİ'sin Biz aleviler camiye gitmeyiz bizim ibadet hanemiz Cem evidir

• sende haklısın aleviliği yanlış tanıtan şöyle yanlış arkadaşlar olduğu sürece @Sonaslan

• Alevilerin içinde vakit Namazlarını kılan Ramazanda 30 gün oruç tutan kimse yok. inançlarında böyle bir şey yok

• Ali bizim yerimize kılıyor diye inanıyorlar sanırım

0|1
    0|0
  • çok bilip hiçbirşey bilmeyenlerdenmişsiniz

0|0
    0|0
  • Şu ALEVİLİĞİ bende tam olarak anlamış değilim.

0|0
    0|0
  • inanmıyoruz. bizim islam inancımıza göre namaz bize farz değil. Aleviliğin farzları sünnetleri farklı. Bu linkte biraz bilgi var. www.kizlarsoruyor.com/diger/a66223-alevilik-nedir

0|0
    0|0
    • namaz kılan ramazanda otuz gün oruç tutan ehlibeyt ekolune şiilik deniyor. Bu konuda Alevilikle tamamen ayrışıyorlar. Yani Aleviler kesinlikle vakit namazlarını kılmaz. Şiiler kılar. Aradaki fark budur. Aleviler cem evine gider ibadet için. Şiiler camiye. Aleviler hiç bir şekilde ibadet için camiye gitmez

• Helal olsun kardeş doğrusunu yazmışsın. Helal sana

• @Sonaslan insanlık görevimiz

Kızlar Ne Diyor 2

• Aleviyim namaz farziyeti ne demek

0|0
    0|0
  • Hz. Ali namaz kılarken öldürüldüğünden namaz kılmıyoruz

0|0
    0|0
    • Öbür dünyada hz alimi sizin günahınızı ödücek ne kadar geri düşünüyosunuz

• Peki kurana aleviler inanmıyor diye birşey yok ayrıca kuranda çocuklara taciz et mi deniyor , kuranda küçük yaşta evlen mi deniyor , kuranda babası kızına şehvet duyabilir mi deniyor hangisi yazıyorsa yapılıyor , kuranda yazılan yapılsa zaten bu ülke bu halde olmaz. ama hiç kimse yapmıyor herkes işine gelleni yapıyor.

• @Arkadaşım_gel yok öyle bir şey o tamamen bir masal. Bizim ibadethanemiz Cami değildir. Bizim ibadethanemiz Cem Evidir. Dolayısla vakit namazlarını kılmayız. Bizim İslam anlayışımızda camiye gitmek yoktur. Namaz Şii ve Sunni İslama göre farzdır Alevi İslama göre farz değildir. Alevi gitmediği camide nasıl namaz kılar?

Yükleniyor...