30 gün boyunca sizi sahura kaldırmış davulcunuz bahşiş almaya geldiğinde kapıyı açıyor musunuz?

Bu kendimi bildim bileli davulcuların yaptığı bir şey, bir gelenek haline geldi diyebilirim İzmir'de. Biz her geldiklerinde açar, ilahilerini dinler, bahşiş de veririz ama kapısını açmayan insanlar da var. Üzücü.. Şimdi seslerini duyuyorum, birazdan kapıyı çalacaklar, ben ilahilerini dinleyeceğin, hayırlı bayramlar dileyeceğiz birbirimize ve gidecekler. Peki siz geldiklerinde açıyor musunuz kapıyı? Neler geçiyor o an merak ediyorum :)

0|1
7|23

En İyi Erkek Görüşü

• Düşünceli vatandaş :)
    Geleneklerine bu denli sahip çıkan insanlar gittikçe azalıyor. Gelenekler unutulurken koskoca mazi siliniyor haberleri yok.

1|0
    0|0
    • Ramazanın en sevdiğim yanlarından. Gelişini bu sebeple iple çekiyorum diyebilirim. Seslerini duyduğum an kapıya gelmelerini bekliyorum. Umarım en azından bu gelenek kaybolmaz ve bizim çocuklarımız da böyle şeyler görürler.

• :(( malesef öyle

• Karamsarlığa kapılma hemen :) asıl hayat diğer tarafta. Orda kaybetmek yok :)

En İyi Kız Görüşü

• Beni kaldırmıyor ki ben uyumuyorum çünkü
    Ama yine de verilir davulcuya hakkı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Yüzüne bile bakmıyoruz

2|0
    0|0
  • 10. kattayım nereye kaldırıyor beni :D

1|0
    0|0
  • Bızı kaldırmadı kanks

1|0
    0|0
  • Ben oruç tutmadigimi söyledim ve kendisine kolay gelsin dileklerimi iletim kabul ederse 1 - 2 lira bozuk para verebileceğimi söyledim dalgami geciyorsunuz dilenci bile almıyor tepkisi oldu az kalsın içeri alıp davulun tokmağını monte edecektik musait bir yerine. İlginç bir animdir :D

1|0
    0|0
  • Onlar zaten ücretlerini alıyorlar,
    Dediğin gibi bahşiş durumu müsait olanların vermesi yeterlidir

2|0
    0|0
  • Geçen hafta mahalledekiler kavga edip davulcuyu dövmeye kalktığından beri gelmiyor. Ben veririm nereye para vermiyoz 3 5 lira verince batmayiz ya.

0|0
    0|0
  • Gelenek vs de 60 daireli bir apartman dairesinde yaşıyorsun davulu bile gece duymuyordum hep telefon sağolsun sonra bahşiş alması hak mı iyi de bunun dilenmek ten farkı ney adam işte vermek istemiyorum diyor paraya ihtiyacı olan biri olsa anlarım ayrıca belediyeler muhtarlar artık davulcu işine girmiyor dışarıdaki sesler hep korsan davulcudan farksız sokağın sesini dinlediniz.

0|0
    0|0
    • Valla bizimkiler 80 dairelik Kocaman siteler olduğu için herkesi uyandırmak adına karanlık arka bahçelere kadar giriyorlar. Aldıkları maaş kadar bahşiş de hakları gibi geliyor. Birde bu gerçekten gelenektir ya. Vereceğiniz 3-5 tl ile zengin olmayacaksınız ki. Yinede siz bilirsiniz Tabiki :)

• Soylesende davulcu yok ki muhtar talep toplar gerek var mı diye insanlar dan hayir cevabı alınca davulcu tutulmaz. Çalan yok yanı senin anlayacağın

• Oruç tutmuyorum neden kapıyı açayım ki

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Ne kapıyı açarım ne de para veririm. Başka kapıya!

1|0
    0|0
  • Açmıyom biz kendimiz kalkıyoz zaten davulcuya niye para verelim bşde ayrıca davulcu yok

0|0
    0|0
  • Açıyorum "allah versin " diyorum.

0|0
    0|0
  • Davulcunun bana yardımı yok

0|0
    0|0
  • Döverim la beni uyandıracak davulcuyu

0|0
    0|0
  • Ben yine açmayacağım. Fazla asosyalim. senaryo yazmaktan eve kapandım. Ayrıca belediyeden para alıyorlar, bana ihtiyaçları yok.

1|0
    0|0
  • Vallaha gelmiyor ayrıca ben ne zaman uyudum ki

0|0
    0|0
  • oruç tutmuyorum

0|0
    0|0
  • Onlara diyecek laf yok :D :D :D İzmir de mahalleden geçiyor diye davulcuya laf yapan insanlar var. Kapı açılmamasından önce o önemli

0|0
    0|0
    • Öyle insanlar her yerde var. İzmir'e özgü değil

• Yok İzmir de dediğiniz için bende öyle yazdım mesela Muğla da falan küfür eden gördüm davulcuya ama bunun il ve konumu ile alakası yok önemli olan insanlık sonuçta 1 kişinin ayıbını kimseye yükleyemeyiz.

• Aynen öyle :)

• bilmem hic gelmediler

0|0
    0|0
  • Onlar zaten aylik bir ucret aliyorlat

0|0
    0|0
    • tamam ama bahşiş gelenektir

• Vermek zorunda degiler. Bide davulcular bazen cok inat oluyorlar belki adamin durumu iyi degildir ama veren verebilir

• biz iki kere para verdik kanka :D

0|0
    0|0
  • 30gün boyunca geldi mi diye bilmiyorum ki davulcu?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Açmiyom

2|1
    0|0
  • Beni alarm kaldiriyo davulcu degil

1|1
    0|0
  • Bizim burda bahşiş vermeyenlerin kapısına işaret koyuyorlar bir bakıyorsun ertesi gün sokaktaki araban çizilmiş, lastikleri patlamış. Bizim apartmanın çöp konteynırnı sokağa döktüler iki gece önce.5 kuruş bile vermem onlara

0|0
    0|0
  • Ben acmam. Zaten sahura davulcu sayesinde kalkmiyorum. Alarmim olmasa uyanamam. Alarm uyandiriyor beni, daha yakinimda ziril ziril ottugu icin daha etkili geliyor bana disaridan davulcu sesini duymuyoum bile cok. Duymayim da zaten cunku korkuyorum ben o sesten. Beni cok urkutuyor. 😱 ayrica hic de dedigin gibi mani, ilahi falan soylemiyorlar... Adet, gelenek olmus ama beni hakikaten rahatiz ediyorlar. Kapiyi acmayinca da gpyuzsuz yuzsuz kolay gitmeyip iki saat kapimin onunde davul caliyorlar.

0|0
    0|0
  • 1 tane olsa neysede 5 tane davulcu gelince vermiyorum

1|0
    0|0
    • Onlar zaten davul çaldığını söyleyip gerçek de davul çalmayan zurtolar haram olsun öyle kişilere

• Burada gelmiyorlar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...