İnsanlara cennet cehennem vaad edilmesi idi dünya nasıl bir yer olurdu?

Cennet ve cehennem. İki temelimiz var. İyilik yaparsan hayatını yaşayacaksın. Kötülük yaparsan cezasını çekeceksin. Peki iyilik yaparken karşılığında birşey beklediğin zaman bu çıkar ilişkisi olmazmı? Ya da cennet cehennemi karıştırmadan sadece iyiliği iyilik için yapmayı denesek ne olur? Sevap kazanıcam cennete giricem diye karşılık beklemek yerine kendi vicdanınız için karşınızdaki insan veya varlığın yardıma ihtiyacı olduğu için yardım etsek nasıl olurdu? Bilmediğiniz bir dünya veya oluşumlar için uğrasmak yerine kendi vicdanınız için içinizdeki merhamet için iyilikler yapın. Cehennemden korktuğun içşn sen kötülük yapmıyorsan yapmış kadar oluyorsun demektir. Siz simdi diyeceksiniz ki insanlığa bunlar vaad edilmeseydi kimse iyilik yapmazdı, kötülükten korkmazdı. Buna bende katılıyorum. Çoğu dinci insan muhtemelen yoldan çıkar kendi karakterini ortaya çıkarırdı. Aslında aramızdaki fark bu sanırım. Benim içimde bastırılmıs duygularım yok. Din gibi bir frene ihtiyacım yok. İyiliği iyilik için yapıyorum bu dünyada şu an yaşadığım hayatı değerlendirip öyle yaşıyorum. Öteki taraf var isede cehennemden alırım bir kombine💪🏻

0|1
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Değerli arkadaşım... değindiğin nokta gerçekten güzel bir nokta çıkar ilişkisi içerisinde olan insanlar zaten birşey elde etmez ne bu dünyada ne diğer dünyada zaten iyiliği iyilik için yapacaksın birşey kazanmak için değil fakat ince bir çizgi var sen iyilik yaparsan sana ikram olarak o geri dönecek yani iyilik yap iyilik bul misali fakat insanlar iyilik yaparken iyilik istiyorlar iyilik yapıp denize atmıyorlar misali... yani yapılan herşey niyete bağlı ben insanlara iyi söz söylediğimde selam sabah vs. bunları sadece insanları mutlu etmek için onlarla iyi güzel ve doğru ilişkiler kurmak için yapıyorum ben müslümanım ve bana bir cennet verirlirse bunun karşılığında elbette kabul ederim :) fakat sevap hırsı olmamalı bir insanda :) bir süre sonra riyakarlık olur ve anlamı kalmaz... :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 4

• Evet çıkar ilişkisi olur bir şeyler beklemek ama eşimiz -mesela- birbirimize olan romantizmimizin yüksek olan oranı kadarını, örneğin %60'ını biz karşılarsak, sıkıntı yok çünkü arada muazzam 1,5 katlık bir orantı oluşur %40'a göre. Zaten birine iyilik yapmamızdaki amaç hoş duygular yaşatmak değil mi? Şu "cehennemden kaçmak" klişesine ben de acayip bir şekilde karşıyım; sanki de öteki tarafa gitmiş, görmüş de gezip geri gelmiş gibi anlatıyor hatta bazen.

0|1
    0|0
  • vaad edilmiyor öyle birşey zaten insan içindeki adalet duygusundan yola çıkıp bunu düşünüyor :D

0|1
    0|0
    • Vaad edilmiyor derken?

• vaad edilmiyor işte bizler kendimiz böyle düşünüyoruz putlara da rüzgara da güneşede tapıyorken cennet cehennem vardı modern dinlerdede var bu bizim içimizdeki duyguların dışa vurumu

• Heh bende ondan bahsediyorum dinler bu noktada boşa çıkıyor. Vaad edilmiyor değil, insanların uydurduğu dinlerde cennet cehennem vaad ediliyor. İnsanların yarattığı şeyler..

• yahudi hristiyanlar cenneti garantiledi ama müslümanların gidip gitmecegi belli degil
    :D

0|0
    0|0
  • Vaad edilmiyor zaten var bu 1.. ikincisi müslüman veya kafir farketmez herkesin içinde iyilik ve kötülük duygusu var kötülüğü bastıran müslüman mükafat alcak ama kafire öyle bişey yok işte

0|0
    0|0
    • Hepimiz yanıcaz diyosun?

• yoo Allah'ın emir ve yasaklarına uyanlar kurtuldu :)

Yükleniyor...