2 Temmuz 1993 Sivas / Madımak Katliamının yıl dönümü! Hisleriniz, düşünceleriniz neler KS?

O iyi insanlar, hep o güzel atlarına binip gidiyorlar bu ülkede. Ne acı bitiyor, ne katliam ne de unutulmaması gereken kara tarihler... Madımak katliamının yıl dönümüne dair düşünceleriniz neler? Geleceğe umutla bakabiliyor musunuz?

10|9
56|105

En İyi Erkek Görüşü

• Laiklik düşmanı olan yobazlara inat. Unutmuyacağız. Unutturmayacağız

4|5
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• "Kalanlar ölenlerin ardından şiir yazar."
    Hangi dinde var insanları diri diri yakma? Can evimizden yaralıyız.

3|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 104

• Bir grup yobaz ve cahilin masum ve guzel yürekli insanları allahuekber nidalarıyla katletmesi...
    Ne acı ve ne şerefsizce bir olaydır bu.
    Unutulmaz, unutturulamaz.

12|8
    0|1
  • Yorumlarda "aleviler" düşünülmüş ama böyle birşey için alevi olmaya gerek yok. Vicdanı olan her insan dil, din, ırk, mezhep farketmeksizin bu olayın katliam olduğunu hissedebilmeli düşünebilmeli.

7|5
    0|0
  • Cennete gitmek isteyenlerin cehenneme çevirdigi bir dünyada yaşıyoruz. Ne söylenirki söz yetmez..

7|5
    0|0
  • Atatürk Hava limanını patlatanlarla Sivası yakanlar aynı zihniyet ikiside Allahın adını anarak insan canına kıydılar

6|5
    0|0
  • Provokatörlerin tezgahladığı insanların ayrı mezhep , inanç ve ideolojisinden dolayı onları bir birine kırdırmak isteyen ve Türkiyeyi kan gölüne çevirmek isteyenlerin oyunudur. Ki bazıları burnu kanamadan oradan çıkmıştır. “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.” Hz. Mevlana

https://www.youtube.com/watch?v=WAwKZUmgVq8

3|1
    0|0
  • Madimak ve 4 gun sonra basbaglar ilginc

4|3
    0|0
    • Ve Başbağlar'da bulunan not; "Madımak'in öcünü aldık". Dahası ölenlerin sayısı da aynı. Bu bağlantıyı kuracak zekada birisi, bu soruyu açmaz...

• @Maldini22 oylesin zaten beyni mantigi olan biraz dusunur koru korune anlatilana inanmaz yorumda link verdim ozel harpcinin anlattiklari

• lanetliyorum katilleri

3|3
    0|0
  • İnsanın insanı yaktığı yerdir madımak sözde insanlar dinsizleri ateşe verdiler şunu unuttular ki insanlığı katlettiler üzüntüyle anıyoruz 23 yıl olmuş vay be

1|1
    0|0
  • 93 yılındaki katliyamda malesef biz Sivas'lıların adı çıktı adam yaktınız diye. O zamanlar mezhep çatışması çıkara bilmek için Alevilerle Sünnileri birbiriyle çatıştırıp iç savaş çıkarabilmek için büyük ülkelerin planladığı en kalleşçe bir oyundu bu. Maşa olarak tabiki PKK yı kullandılar herzamanki gibi. Ben Sivas'lıyım ve biz Sivas'lıların Alevilerle alıp veremediğimiz birşeyimiz yok. Bağzıları ben Sivas'lıyım derken bana yakanlardan mısınız yakılanlardanmısın diyorlar çok büyük terbiyesizlik bu. Ben ne yakanlardan oldun nede yakılanlardan. Aksine ben söndürenlerden oldum ben yaraları saranlardan oldum ben kardeşçe yaşamaya çalışanlardan oldum zoruna giden varsa ben Sivas Merkezdeyim sorunu olan varsa herzaman beklerim.

0|1
    0|0
  • Geçmişte böyle pisi pisine katliamları görünce insan şaşırıyor.
    Nasıl cahillik ya da nasıl bir tuzak...
    Yapan hainler cana kıymış, ülkeye ihanet etmişlerdir.
    Allah kahretsin onları.
    Her türlü zarar veren pisliklerin canı cehenneme.
    Canlara da kıyılmasın, vatana da ihanet edilmesin.

0|1
    0|0
  • Sivas halki ile madimak ayirmak gerek. O olaylarda İşleri karistiran cok insan olmus. Halkida galyana getirmisler. Kasitli bir oyun. Devlet özrünü diledi. Olayi arastirdi. Orasini yani madimak otelini muze yapti. Turkiyenin en huzurlu sehirlerinden biri Şu an Sivas. Ölenlere rahmet diliyorum.

0|0
    0|0
    • Galeyana gelen halkın taa mk. ben.. ne şerefsiz bir halkmış bu acaba?

• @aerolite bütün şehir halkına şerefsiz diyemezsin

• Planlanmış bir şeyi sivasta yapmışlar. sivasli 500 kişi toplanmış. aha sivasin yobazi. ne demek bu yav. en koyu Sivaslı alevi arkadaşlarım devletin önlem almadığı için bu olayın olduğunu ve sıvası 100 sene geriye götürdüğünü söylerler. burdakilerde Sivas halkına kufrediyor. yakanida kınıyorum ama sivaslilarda bunu haketmiyor

• Hiç bişe hissetmiyorum bana ne

2|1
    0|0
  • Unutmadık unutmayacağız unutturmayacağız

4|2
    0|0
    • Kan davasını destekliyorum diyorsun..

• benim yakmak gibi bir derdim yok ama senin intikamın hırsını görüp, tedbiri elden bırakmamam gerektiğini anlıyorum..

• @Fastandeep Tedbir her zaman gerekli.. ve benimde intikam almak gibi derdim yok.. yaratıcının bir hesabı var herkes için ve ben buna inanıyorum

• ... Şu sivas'ın elinde sazım çalınmaz
    Güllerim yandı yüreğim dayanmaz...
    https://www.youtube.com/watch?v=OW1pr5OaM-s

1|1
    0|0
  • Bılmedıgım gormedıgım ıcın bısı hıssetmıyom kanks

2|0
    0|0
    • Ille de bilip görmek gerekmiyor hocam. Neler olduğunu illa ki duymuşsunuzdur. Duygularınız bu kadar körelmiş olamaz.

• Zihniyet aynı hala.

0|3
    0|0
  • Türkiye den bir umudum yok ne yazıkki ölen ölmüş kalan sağlar ( insan evlatları) bizimdir

0|0
    0|0
  • Gazapizm in bununla ilgili bir sarkisi var onun yani sira; orada yakilan insanlarimiz ulkemizin aydinlariydi. Kim ne derse desin istedikleri kadar da eksi versinler umurumda degil BU GERICI ZIHNIYET bizi en az 10 yil geri goturmustur. Belki de 1000 yil. Insan yakmak diri diri insan yakmak barbarliktir
    ... dogru hatirliyosam aziz nesin de o yangindan sag cikan 3-5 kisiden birisiydi... Tanri bu tip insanlari islah etsin...

1|0
    0|0
  • Aziz nesinin hayatından tut karikatür efendime soylim subaylağına kadar araştırmış hatta mezarını bile aramıştım ve bu adama neden aydın dediklerini halada çözemedim.
    Onun dışında kiler için kalben üzgünüm.

0|1
    1|0
    • Sen kendine üzül bence.. Yaşamak sadece nefes almak demek değildir.

• @Niksizx13 birinix aziz nesin anlatinsana

• Anlatilcak bir durumu yok vasıfsız bir adam iste sırf islam düşmanı diye aydın dediler. Turan dursun gibi

• Yobaz pisliklerin yaptığı katliamdır dininiz Batsın

3|1
    0|0
  • ''Bugün aydınlığın karanlığa, sevginin nefrete yenildiği günlerden birisi daha. Bundan 23 yıl önce, gözü dönmüş bir güruh bize kötülüğün sıradanlığını bir kez daha gösterdi. 2 Temmuz 1993'de, memleketin orta yerinde 35 kişi yakılarak katledildi. Adalet beklenen her sene biraz daha kapandı kapılar yüzümüze ve bir kez daha yapanın yanına kaldı.''

Aziz Nesin

0|1
    0|0
  • Bir insanı ırkı ve dini inançlarına göre yargılanmak.. cehalet çok kötü birşey.

Ali bizim alimizdir.
    12 imamda bizimdir.
    Alevisi de bizimdir.
    Hangi değerler uğruna insan öldürülebilir...

0|1
    0|0
  • Dusunen insanlara yapilmis hain ve alisagelmis bir saldiri. Yobazlar tarihin her doneminde böyle islere girismistir. Isidden hic bir farklari yok boyle insanlarin yasamaya hakki yok bence oksijen israflari veya yok edilmesi gereken haşare gibiler

1|0
    0|0
  • Koca şehrin ortasında saatlerce (!) devletin birşey yapmaması sonucu, çok değerli Alevi aydınları katledilmiştir. Yezid'in torunlarının yaptığı iştir bu. Yine bugünün Yezid torunları da bu yaşananları umursamayanlardır.
    Sorun bu aydınları katledilmesi kadar devletin hiçbir önlem almayarak yapılanları izlemesidir.
    Başbağlarda yaşanan vahşetten bir fark da Başbağlar'ın kolluk kuvvetlerinden uzakta olmasıdır. Yani Başbağlar'da asker-polis olup orada teröristlerin insanları öldürmesini mi izlediler? Zaten asıl isyan da bunadır. Devletin bu toprakların bir parçası olan Alevilerin katledilmesine göz yumması...
    Çok üzgünüm...

0|0
    0|0
  • Cahil , yobaz , okumayan sorgulamadan at gözlükleriyle inanan. Önüne 3 kuruş para atılınca zevkten dört köşe olup ağzının suları akan aynı zaman da popona tekmeyi yeyince dönmeyi iyi becerebilen , çomar kılıklı , arap takkesine , arap kılına , arap cübbesine tapan , gerçek putperest tiplerden anca böyle hareketler beklenir. Aynı insanlar aramızda dolaşıyor , hayalet gibi.

0|0
    0|0
  • o kadar yobaz insan nasıl bir araya geldi o gün hala anlamış değilim Allah hepsinin ve o insanları oraya toplayanların belasını versin

1|0
    0|0
  • Unutamadım o dönemi TV ye yansıyan hiç gösterilmeyen bir yüzü var o olayın Aziz nesin sebep oldu o olaylara

1|0
    0|0
  • yıllarca buna münferit bir olay olarak bakıldı ama bu münferit bir olay değildir, ülkedeki bir çok insanın kafa yapısı budur maalesef.. ve değişeceği umudum da artık yok gibi birşey..

0|0
    0|0
  • Bu ülkede her gün insanlar ölüyor... ve buna herkes sessiz kalıyor... kimsenin canı acımıyor.. Siyaset ve din uğrunda gözü kör olmuş bir millet olduk... O yüzden sadece şunu diyorum ki canı yanan sabretsin, can yakanda canı yanacağı günü beklesin...

1|0
    0|0
  • Uzuntu

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    74

Kızlar Ne Diyor 55

• Yakanlardan değil yananlardanız. O faşist yobazların yüreğimize attıkları bu Ateş asırlar da sürse sönmeyecek. Unutmadık, unutturmayacağız.

7|3
    0|0
  • Cihangir'de içki içiyorlar diye gençlere saldıranların "sizi içeride yakarız" dediği geldi aklıma. 93ten bugüne hala aramızda o kafada insanlar var bu gidişle de olmaya devam edecek...

2|2
    0|0
  • Bunu yapanlar camiden çıkıp yakanlar işte. O kadar kinim var ki o görüşteki insanlara, umarım Alevi birini çok severler.

5|2
    0|0
    • Nerden biliyorsun camiiden çıkıp yaktıklarını? Çok güzel arkadaşlık ilişkim olan Alevi kardeşlerim var. Biri bağlamayı sazı çok iyi çalar Kıvırcık Aliden söyler bizde dinleriz. Hiç bir zaman ayrıştıramayacaksınız ve bu kardeşliğin içine tezat tohumlar ekemeyeceksiniz. Senin yaptığın ırkçılığa ırkçılıkla karşılık vermek bilgin ve edebinle konuşmamaya ısrar etmen. Umarım sen ve senin gibi düşünenler kim olursa olsun hangi dinden ırktan olursa olsun, yanasınız başka bişey demiyorum. Tekrar söylüyorum sen ve senin gibiler bu kardeşliği bölemeyecekler.

• @BirDurummuVardı Ya ne ırkçılığı bir söyler misin? Zamanında insan yakanların görüşünde olan insanları seveyim mi tebrik mi edeyim ne boş muhabbet yapıyorsun buraya gelip? Bana zararı olan özellikle de mezhep konusunda bu derece ayrımcılık yapan hangi insanı seveyim ben? Suni olduğun için camiyi görünce çıldırdın tabii normaldir. Ama benim lafım bu bizi yakanlaradır. Kuyruk acın yoksa feryat etme karşımda, son kez söylüyorum insan yakan ve asıl ırkçılığı yapan insanları sevmemi bekleme hem de hor görülen taraftaysam! Irkçılık yapmıyorum, yapanları kınıyorum sana bir şey batmasın hadi uza cevabını aldın.

• E5 tane masum cana kiyanlar elini kolunu sallayarak gezdi onca sene ve sagolsun devletimiz unutturmak icin bu insanlik ayibini herseyi yapti
    Ornek
    66.media.tumblr.com/.../...cG9Hn1rj25nwo1_1280.jpg

0|0
    0|0
  • Belgesellerini izlerken bile içim acıyordu ya çok kötü, çok..:/

0|3
    0|0
  • Bize kalmayacak dünya için bize kalacak günahlar biriktiriyoruz...

0|2
    0|0
  • O zaman dünyada yoktum.
    Tarihi çok merak eden biri değilim Malesef.
    Aslında ederim ama böyle değil.

0|0
    0|0
  • olayların yaşandığı şehirlerden birinde "çorum"da yaşıyorum.. sünniyim ve işverenim ve diğer mesai arkadaşlarımın tamamı alevi kardeş kardeş yaşıyor aynı sofrada ekmeğimizi paylaşabiliyoruz.. zaman bütün yaraları unutturmasada sarıyor.. Allah bir daha o günleri yaşatmasın..

0|0
    0|0
  • iyi insanlar değildi. allaha peygambere küfür eden ateistlerdi çok kışkrtıp milleti tahrik ettiler. solcu ve dinsiz kesim bu kadar çok büyüttüğü için önlerine geleni hapise çıktıklarını biliyorum. bundan 3 gün sonra erzincanda çoluk çocuk demeden katliam yaptılar ama bunları yazmıyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Hala kendisiyle ayni inanci ayni gorusu paylasmayanlari yakmak icin deliren bir guruh mevcut, umarim inandiklari allah vardir da cehennemin en dibinde kendileri yanar yandikca derileri yenilenir tirnaklari sokulur de aci neymis anlarlar.

1|0
    0|0
  • Çok üzgünüm, "keşke olmasaydı" denilen o berbat anlardan biri.
    "37 can, 37 gül çatlamış susuzluktan Sivas'ın bağrında."
    #UnutMADIMAKlımda

0|1
    0|0
  • Nefret ediyorum yobaz, cahil insanlardan. Ülkemin yüz karası olaylarından biridir. Unutmadık , unutmayacağız...

1|1
    0|0
  • Kendini insan zanneden bir grup aşağılık yobaz din adı altında camiden çıkıp diri diri insanları yakıyor ve ne acıdır ki hala söz konusu olan alevilik hakikaten yazık önemli olan insan olmaktır. Aleviler bu zamana kadar hep ezildi hep bastırıldı hakaretlere iftiralara magruz kaldı Allaha olan ibadetlerini bile korkarak yaptılar ama hiç bir zaman cana kiymadilar anlamadığım şey şu ki yıllar sonra yapılan bir katliami anarken bile alevilik söz konusu oluyor burada söz konusu olan şey İNSANLIK SAĞDUYU böyle düşünen kimse ben müslümanım diye geçinmesin müslümanlık bu değil

0|1
    0|0
  • Türkiye tarihinin kara lekelerinden biridir.. fikir özgürlüğüne yapılan çirkin bir saldırıdır.. bizzat görmedim ama her insan gibi içimde acısını yaşadım yaşıyorum da..

0|0
    0|0
  • Kanim donuyor dusununce bile...

0|0
    0|0
  • çomarların bu ülkeye vermiş olduğu zararın ve yaptıkları katliamların bir örneği.

1|1
    0|0
  • İnsanların dini hassasiyetinin kullanılması hemen hemen her olayda var bunun siyaset aracı olması insanların vahşice katledilmesi ve bunun suçsuz insanların üzerine atılması hiç normal değil..

1|1
    0|0
  • m.youtube.com/watch

Sivas ellerinde sazım çalınır

0|2
    0|0
  • Bir alevi olarak kınıyorum ve asla unutmayacağım diyorum.

0|1
    0|0
  • Öyle miymiş!

0|0
    0|0
  • Acıdan başka ne söyleyecek, ne de yazacak bir şey yok…

0|1
    0|0
  • İnsan doğmuş, insanlığı öğrenememiş birtakım caniler... Hayatta her dönem kendilerine yer buluyorlar, keşke bulamasalar.

0|1
    0|0
  • #Güllerimyandıyüreğimdayanmaz

Unutmadık unutturmayacagız..
    Ben bir Aleviyim ve bunu korkmadan söylüyorum insanları düsünuş giyiniş v. b şeylerle ayirmak isteynleri Allah islah etsin...

0|1
    0|0
  • Sivaslılara maledildiğini düşündüğüm olay. Çok fazla suçsuz insanın üzerine yıkıldı bir çok dosya el altından yok edildi. Herhangi bir hissim yok Allah rahmet eylesin.

0|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin

1|0
    0|0
  • Şükür ki yakanlardan değil, yananlardanız. Gidenlerin ardından şiir yazmak bize düştü, hem yazıp hem hesabını soracağız

0|0
    0|0
  • Demirin tuncuna, insanın pisine kalıyoruz hep.😶

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    25
Yükleniyor...