Sizce kader var mı?

Merhaba. Siz birine aşık oluyorsunuz ama başkasıyla evleniyorsunuz. Hangisi alın yazınız hangisi kaderiniz?

Güncellemeler:
Peki görücü usulü ile evlenenler ne demeli kader mi kendi seçimleri mi?

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• Hepsi kader canım benim alın yazısı dediğin olay da zaten kaderin halk arasındaki adıdır. Bak kader olayını ben sana sıkılmadan burada anlatırım ama istiyorum ki sen araştır ve öğren. Öncelikle kader konusunda kitapları okumanı tavsiye ediyorum. Ama soruna cevaben kısa birşey söyleyeyim. Sen hayatına kararlar alırsın (başka adamla evlenmek gibi) ve kaderini kendin çizersin. Başkasıyla evlenmeyi sen seçtin sonuçta ama bunların olması yani Allah ın takdiri olması anlamına geliyor gerçekleşmesi kaderdir. Yani kaderini sen yazıyorsun ama seçimlerinle.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• sen plan yapıp dururken başına gelen şeylere kader denir :)

1|0
    0|0
    • İnsan farkında olmadığı seçimleri ile kendi kaderini belirler. Sen ben seçmedim bunu dersin ama bir noktada yaptığın bir seçin sana dolaylı yoldan o sonucu çıkarır karşına. Bu klişe laf doğru değil, zira insanın etkisinin zayıf olduğu izlenimi verir ki bu doğru değil. İnsan seçimleri ile hürdür yaratılış yapısı bu, dolayıısyla hür bir birey önceden yazılmış rol gibi kader metnini oynayamaz. Bu çelişki yaratır. Bu söylediğin söz yabancılar tarafından geliştirilmiş bir felsefe ürünüdür ki aslında şu anki incil kadar doğrudur.

• @UnhandledException sonuçlarını bilmediğin basit günlük eylemleri yapıp hayatın kararıyor ve bu da senin seçimin oluyor ha. herhalde biri oraya gidenlere bu akşam havaya uçurulacaksınız dese hiçbiri gitmezdi. buna seçim denmesi sözlüğün geniş anlamlarıyla oynamaktır sadece. bir ülkenin A şehri ile B şehrinde doğmak bile dağlar kadar fark yaratıyorsa hayatında, buna da seçimin bu, senin kararın bu denmez.

• İyi akşamlar, en basit böyle açıklanır sanırım bu durum.

Erkekler Ne Diyor 5

• Kaderin A'dan Z'ye yazılıdır. Ama kaderin her türlü gireceğin yollara görede yazılıdır. Yani mesela kariyerini etkileyecek bir seçme şansın olduğunda birinci yolu seçtiğinde o yolda olabilecek şeylerde yazılıdır ikinci yolu seçtiğinde de o yolda olabilecek şeylerde yazılıdır. Yani her ne kadar özgür iradeye sahip olursan ol seçeceğin her yolda her fırsatta kaderin yazılıdır.

0|0
    0|0
  • Insan kaderini cizer

0|0
    0|0
  • Aşık olduğun kader evlendiğin alın yazısı :D

0|0
    0|0
  • kader yok.

0|0
    0|0
  • sormayın şu soruyu artık