Sorum Alevi kardeşlerime?

Benim alevi bir arkadaşım var ömründe ne namaz kılmış ne oruç tutmuş. Bahane olarak da aleviliğini sunuyor. Gerçekten bu inanç böyle midir? Yok biz namaz kılarız oruç tutarız diyorsanız biz sünilerden farkınız ney?

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• ''Ramazan ayı, ki onda Kuran, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun; hasta veya yolculukta olan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğine karşılık O'nu ululamanız için meşru kılmıştır; ola ki şükredersiniz.
    ( Bakara suresi 185. ayet) ''

''(Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: «Namazı dosdoğru kılsınlar, alışveriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar.
    ( İbrahim Suresi 31. ayet ) ''

“Kim Ramazan ayını oruçlu geçirir ve haramlardan ve iftiradan sakınırsa, Allah ondan razı olur ve cenneti ona farz kılar.
    Namaz dinin direğidir. onu bırakan dinini harap etmiş olur.
    Hz. Muhammed (s. a. v) ''

''Namaz, her temiz kişinin AIIah’a yakIaşmasıdır. Hac, her zayıfın savaşıdır. Herşeyin zekâtı vardır; bedenin zekâtı da oruçtur. Kadının savaşıysa kocasıyIa ıyi geçinmesidir.
    Kuşkusuz, noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah'a ulaşmanın en güzel vesilesi namazdır.
    Hz. Ali (ra)''

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Namaz kılmazlar ama oruç tutuyolar ama ramazanda değil

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• İslam'ın emirlerini Kitabımız Kur'an ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in sünnetinden öğreniyoruz. İslam'ın şartları bellirlenmiştir. İsmi ne olursa olsun hangi grup, hangi fırka namazı ve orucu inkar edemez. Bu sebebten dolayı burada tatmin edici bir cevap zaten olamaz. Bir Müslüman ancak Kur'an ve Sünnet ile tatmin olur. Bunun dışında tatmin edici bir delil yoktur.

Ayrıca tüm aleviler için "namaz kılmıyor, oruç tutmuyor" denilmez. Bir kısım aleviler namaz kılıyor ve Ramazan orucu tutuyorlar.''alıntıdır.''

0|1
    0|0
  • Aleviliği sunniliğe çekmeyin. Çok başka bir kültürdür , felsefedir. Alevilikte de namaz , oruç vardır ama şu an ki islam aleminin daha doğrusu emevi , muaviye dininin getirdiği ibadetler yoktur. İslam aleminin en doğru ibadet şeklini aleviler yapmaktadırlar.

0|1
    0|0
    • kaç alevi ibadetini yapıyosa artık peygamberimiz namaz kılıyor ama namazı kılan yok bunun sunnisi alevisi yok ama sunnilerin bahanesi tembellik alevilerinki biz aleviyiz

• @scorpion026 Ben hiç bir zaman dalga geçmedim. Yat kalk sürün dediğim şimdi müslümanların yaptığı hareketler için dedim. 1.5 saat namaz 16 rekat namaz kılıyorsunuz Hz. Muhammed kıldı mı bu şekilde. Bunu demek istedim

• Iyi oku namaz yat kalk surun dedin su zaman bu zaman demedin ayrica namaz namazdir isterse 20 olsun sonucta ibadetin fazlasi zarar degil
      Peygamber kilmiyo diyerek sen neye dayanarak kesin konusuyosun sanki size kalsa 1 rekat kil yeter dersiniz

• Her ne kadar alevilik Siilikden turemis olsada Sii likden cok farklidir. Bu soruyu sorarken siiler cevab vermesin demeliydiniz.

0|0
    0|0
  • Kişi kendini nasıl görüyorsa öyledir banada Alevi diyorlar mesela he he diyip geçiyorum değilim desem aslını inkar ediyor diyecekler laf dalasına girmek istemiyorum yeri geliyor namazda kılıyorum orucda tutuyorum sadakada veriyorum bana göre önemli olan müslüman olup olmamam ve elhamdulillah müslümanım

0|0
    0|0
  • Alevi değilim ama onlarda şöyle bir şey var onların belli oruç ayları var ve namaz ibadetleri farklı yine müslümanlar ama ibadetleri farklı cem evi falan var onlarda

0|0
    0|0
  • kılan arkadaşlarım var

0|0
    0|0
  • alevilikte sünnet yapmasan da olur yani.

0|0
    0|0
  • Namaz Farsça bir kelimedir Kuran Arapça yazılmıştır Farsça kelimenin arapça kuran içinde ne işi var? Yaptığınız ritüellerin yoksa İslam inancına ait olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tasavvuf tarihi okumadan ilk okul mezunu hoca kılıklılara inanıyorsunuz https://tr.wikipedia.org/wiki/Namaz
    Namaz değil Salahtır o
    Buda salahın anlamları
    1. düzelme, iyileşme, iyilik. 2. barış. 3. dine olan bağlılık.
    https://www.youtube.com/watch?v=I-FrhKs4UJQ

0|0
    0|0
    • O yüzden mi Peygamberimiz günde 5 vakit namaz kılardı? Ya da Hz. Ali? Namaz kılanların hepsi salak o zmn. Sadece siz doğru söylüyorsunuz.

• Kur'an da geçen secde, ruku, kıyam kelimelerinin anlamını bilmiyorsun. Bunlar salat daki hareketlerdir. Ayrıca ramazan ayında oruç tutmamız emredilmiştir kuranda aç oku bence.

• Sen dini, wikiden mi öğreniyorsun? Yıllardır bu konuda eğeitim almış din adamları canım galiba. Zaten insanlar dinlerini senin gibi hiçbir dini eğitimden geçmemiş, kulaktan duyma yüzey bilgilerle konuşanlar yüzünden yanlış anlıyorlar. Sen bep böyle devam et.

Kızlar Ne Diyor 2

• Benim alevi arkadaşım oruç tuyuo namaz kılmıyo ama alevi oldugu için değil kılmaması. Biraz bahane gibi senin arkadaşınki

0|0
    0|0
  • işlerine öyle gelmiş zamanında demek bizide öyle yetiştirdiler sizin gibi sorumluluklarımız yok haklısın ama benim bir sıkıntım yok sizler gibi yetişmedik açıkçası görmedikki bilelim

0|0
    0|0
Yükleniyor...