Suistimal edilen iyilikler hakkında ki düşünceleriniz neler?

#iyilikyapdenizeat

İyiliği suistimal edenlere yine iyilik yapar mısınız?

0|0
14|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bu sorunuz baştan başa yanlış kusura bakmayın. İyilik zaten karşılık beklemeden veya karşıdakinin ona vereceği tepkiler dikkate alınmadan yapılmalıdır. Aksi halde iyilik değil, karşılıklı fayda olur. Teşekkür beklemek bile yapılan hareketi iyilik olmaktan çıkarır ve çıkar davranışına dönüştürür. Çünkü karışıdan teşekkür beklemek ego tatminkarsızlığını gösterir. Dolayısıyla sen o iyiliği egon için yaptığın anlamına gelir. İyiliğin tanımı felsefecilerden dini alimlere kadar bu sınırlarda çizilmiştir. Dolayısıyla iyilik suistimal edilemez. Eğer bir davranış suistimal edilebiliyorsa bu zaten iyilik değildir. İşte din felsefesi okumadan duaları ezberleyip namaz, türban dersek islamın daha iyilik kavramını bile anlayamayız böyle. İlle de mana ille de anlam. Büyük İmam'ın bu konudaki görüşleri sizi daha da aydınlatacaktır. Allah a emanet olunuz.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Temizlik yapıyorum. Ama annem sürekli yatıyorsun diyor. Yaptığım işi görmüyor. İyi niyetim suistimal ediliyor. Üzülüyorum. Ama yine de temizlik yapmaya devam ediyorum

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Ne yazık ki insan doğasında sık rastlanan özelliklerinden biride ihanet ve hainliktir.. Çok zaman insan yaptığı iyiliği bir kötülükle karşılık bulabilir. O yüzden atalarımız hep ''İyilik yap denize at.''demişler. İnsanın doğasında ki namkörlük kalkmadıktan sonra kolay kolay insan olamayız...

1|0
    0|0
  • Yapilan iyilik Allah rizasi icin olmalidir. Eger yapilan iyiligin karsiligini kuldan beklerseniz bundan sevap alamazsiniz. Insanlarin cogu yapilan iyiligi takdir etmezler. Seytan iyilik yapmis kisiye o iyiligi basa kakmasi icin cok ugrasir ve iyilik basa kakilirsa sevabi gider. Iyilik yaptiysaniz asla bahsetmiyeceksiniz. Iyilik kulfetsiz olmaz Allah rizasi icin yapilmali ve unutulmalidir. Allah onun sevabini verecektir.

2|0
    0|0
    • Yaptigimiz iyiligin karsiliginda nankorlukle karsilastigimizda cok gucumuze gider. Iste tam o anda seytan ustumuze atlar ve basina kakmamiz icin bize telkin eder, eger dilimizi tutar basa kalkmazsak sevabimiz artar. Aytica iyilikden anlayan nankorluk etmeyen insanlar azda olsa vardir.

• Anlamayan daha fazla maalesef.

• İyiliğe İyilik Her Kişinin Karı, Kötülüğe İyilik Er Kişinin Karı.

Yaptığım İyilik Ya da Yardım Vs. Gerçekleştiği An Biter.

Şu Ana Kadar Öyle Biri Olmadı.

Eğer Olursa And Olsun Mahvederim.

2|0
    0|0
    • :))) ağır oldu gerçekten ben uzaklaşmayı tercih ediyorum.

• İyiliği karşılığında bir şey beklemek adına yapmamak lazım, beklenti içine girersek kötü sonuçlarla karşılaştığımızda güven sorunu yaşarız. Lakin yaptığın iyilik kişiler tarafından devamlı görmezden gelinip üstüne suistimal edilmeye çalışıyorsa o insanı hayatımdan çıkartırım, kendimi daha fazla kullandırmam

1|0
    0|0
  • Aslinda iyiligin dogasinda karsilik beklememek vardir. Oyle de olmalidir ama gunumuz iliskileri hep cikar uzerine kurulu oldugu icin insanlar, insanlar genellikle karsilikli 'iyiliklesiyorlar'. Suistimal edilen iyiliklerse, karsindaki kimsenin nankorluguyle alakalidir. O yuzden cok da sey yapmamak lazim bu konuda. Sonuc olarak birine iyilik yapiyosaniz, bir anlamda karsinizdakine kendinizin naif yanini gosteriyosunuz, katsinizdaki bu durumu. suistimal ediyorsa o onun densizligi, karaktersizligidir.

1|0
    0|0
  • Yaparım kendi vicdanım için
    Zaten olması gerekenlerin adını iyilik yapmak koymuşlar

1|0
    0|0
  • insanlara karşı hep iyilikle yaklaştım ama bu iyiliğimi suistimal etmeye başladıklarından beri bende bir güven sorunu oluştu eskisi kadar iyimser değilim artık

1|0
    0|0
  • İyilik yapanın doğasında varsa iyilik yapmak kendisini iyi hissetmek için yine iyilik yapacaktır bizim sözümüze gerek yok bence :D

1|0
    0|0
  • Bende herkesin bir şansı vardır ikinci şansı vermem. Benim iyiliğimi suiistimal ederse o insan benim için biter. Kim olursa olsun.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Yaptığım iyiliklere zaten gitti gözüyle bakıyorum sorun olmuyor

1|0
    0|0
  • iyiliğimi Allahın rızası oldugu için, karsılıksız yapıyorum. suistimal edenlere de hiç bir sözüm yoktur, Allah onuda görüyor benide azizim.

1|0
    0|0
  • bana öyle bişey yapıldığında o kişiye karşı aşırı umursamaz oluyorum elimde değil buz gibi soğuyorum

1|0
    0|0
  • denize bile atmıyorum artık

1|0
    0|0
  • Balik bilmesse halik bilir

1|0
    0|0
  • Yapmam

1|0
    0|0
  • agığ derecede yawşaklığa maruz kalınmıs demektir

1|0
    0|0
  • Fazlasıyla yaptığın iyilik istinasız kime yaparsan yap suistimal ediliyor malesef

1|0
    0|0
  • Hepcinin kokune kibrit suyu dokcen. Biz iyi insanlari bu hale getiriyorlar sonra neden pranoyak davraniyorsun diyorlar

0|0
    0|0
  • Yapmam..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• bir yere kadar...

1|0
    0|0
  • Suistimal edilmesin diye kötü biri olmak ne kadar mantıklı ki ben hayatın karşıma çıkardığı her kötülüğe rağmen iyi insan olmayı yeğlerim

1|0
    0|0
  • Ben yine yaparım.

1|0
    0|0
  • yapmak istemem ama içim yinede razı olmuyo zor durumdaysa elbette bir yararım dokunmasını isterim onun gibi olmak istemem

1|0
    0|0
  • Kalpsizlik

1|0
    0|0
  • Suistimal edilen iyilikler iyilik yapmakla mükellef olduğun kişiye ise devam ederim, değilse iyiliğimi keserim

1|0
    0|0
  • En azından içim rahat

1|0
    0|0
  • Küfrediyorum napcam

1|0
    0|0
  • suistimal edilmeyen iyilik varmıda?

1|0
    0|0
  • Çok yaşadım ama umrumda değil o onun karaktersizliğidir