Paikologlar nasil calisir? Nasil etkili olurlar?

Kac senedir psikologa gidiyorum. Hala bir faydasini görmedim. Psikologlar bir insani nasil degistirir? Konusup ne oluyo? Konusunca ne oluyo mesela bunu anlamiyorum. Veya hap verince noluyo. Ben bu haplari yutuyorum konusuyorum peki beynimde ne degisiyo? O kadinin söyledigi ne anlama geliyo bilinc altim icin? Aciklar misiniz lütfen

0|1

Erkekler Ne Diyor 1

• İlaç verenler psikiyatrlardır. Psikologlar da onlara yönlendirip verebilirler. Her psikoloğun rehabilite stratejisi farklı olduğu için bunu buraya yazmak imkânsız; kimisi psikanaliz, kimisi Gestalt yaklaşımı, kimisi o, kimisi bu derken bilindik basmakalıp laflar ile sempati kazanmaktan öteye gidemez çoğu klinisyen. Bazıları da var ki psikologluklarını o kadar fedakâr ederler ki yaşam koçumuzdur. Günümüzde "yaşam koçu" diye geçinenleri kastetmiyorum tam olarak ama yaşam koçu diye tanımlanmış kişilerin istenilen özelliklerini barındıran -ki ben öyleyim diye geçinenlerde yoktur- kişiler psikologlar işlerini iyi yapar. Teorik olarak gösterilenler pratikte bir halta yaramayacağından, bir psikolog bence, önceki yaşamlarını hatırlayıp da tecrübe edinmişçesine, önceki yaşantısını hatırlayıp, adam gibi belleyip de deneyim kazanmış biri olmalı; ders çıkarmış birinin kötü olmasını bekleyemeyeceğimiz gibi, tecrübelerinin bizim lehimize olmamasını da bekleyemeyiz. Mesela, çocukluğunda harika yetişmiş melek gibi insanlardan -dostlarım var böyle-, inanmayacaksınız ama, gerçekten psikolog çıkmaz... Zira ellerinde duygusal acı dolu tecrübeler yok ki konuşurken ne konuşsun? Kliniğin içinde olan danışanla geçmişi günümüze uyarlamayı ne ile analiz edecek? Ayrıca daha kendilerini tamamlayamamış olanlar var ki bunlar da psikologların çoğunu oluşturur (kanaatimce) ki bildiğiniz, tipik bir insanın konuşabileceği yatıştırıcı cümlelerden öte iki kelimeyi bir araya getirip "yapıcılık" denilen kavrama bir türlü gelemezler... Bu iki sınıfın dışında olanlar ise, zaten kendi kafalarındaki tahtalar -arkadaşlarım var böyle :D - eksik falan olduğu için, o bölümden medet umuyorlar. Ayrıca psikologlar biraz da bencil oldukları için, para çekerler ya, danışana ileride mutlu olacağı gerçeğini gösterme yetenekleri olsa bile geçmiş ile, şu anki şeyler ile, gelecek hakkındaki ümitler ile uğraştırırlar; yahu sende de aynı zihin var danışanda da? Ama yok, onlara göre herkes psikozlu. Sempatileri tehlikeli.

0|1
    0|0
    • Cok tesekkür ederim öncelikle yazin icin. Senelerdir ugrasiyorum hala iyilesmedim. Gün gectikce ölüyorum..

• Bana buradan ya da özel mesajdan yaşadığınız şehri ve ilçe (orada ilçe var mı bilmiyorum) söylerseniz size bir yer önerebilirim. İnanılmaz süratli bir biçimde faydasını görürsünüz. Buradan yazmak istemiyorum çünkü reklam olur ve ister kabul edelim ister kabul etmeyelim ki burası ticari amaçlı bir web sitesi olduğu için moderatörün biri beni atar. Çünkü defalarca uyarılmıştım bu konuda. Almanya'da var. Bekliyorum, internetten en yakın noktayı bulacağım.

• Takibe aliyorum mesaj at bir zahmet

Kızlar Ne Diyor 2

• Depresyon, panik bozukluk gibi psikolojik sorunlarin nedeni beyindeki bazi hormonlarin yeterli salgilanmamasindan. Psikiyatrin verdigi ilaclar beyindeki bu hormonlarin seviyesini yukseltiyor. Tabi bunu yaparken insani mal gibi yapiyor. Psikologlar psikoterapi yontemleriyle insanlara saglikli dusunmeyi ogretir. Ki bu cok faydali bir yontem. Sagliksiz dusuncelerin yerine saglikli dusunceleri koymayi, panik bozukluk gibi hastaliklarda nasil gevseyebilecegimizi, korkularimizi nasil yenebilecegimizi ogretiyorlar.

0|1
    0|0
    • Ben düzelmiyorum.. Düzelemiyorum. Cocuklugumdan beri böyleyim. Ölümden beter bu hayat. Napicam?

• Hastaligin tam olarak ne? Psikiyatri ilaclari hemen etkisini gostermiyor 1 yil civari kullaniliyor

• Depresyon ve sizofreni

• Psikopat_hatun diyorki bn doktor sevmem psikiyatrist e gittim bikere bir kaç seans bide sakin konuşuyolar hiç bir halt anlamıyom sakinleitirmiyo delirtiyodu bni bide dayadı antideprasanları snra bıraktım dpktpru falan kndim tedavi oluyorum

0|0
    0|0
    • Ben de birakip tekrar basliyorum durmadan.. Nasil kendin tedavi oluyosun?

• Ben depresyon ve sozifreni hastasiyim kendim bu hayata tutunamiyorum

• Psikopat_hatun diyorki bn öğrencilerime önermiyorum evet aşılması zor ama başka etkinlikelre ver kndini sürekli bn hastyım dersrn olmz tbi

Yükleniyor...