Eşitlik ile Adalet arasındaki fark nedir?

Sizce hangisi daha kapsamlı?

Siz eşitlikten yana mısınız yoksa adaletten yana mı?

0|1
15|15

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Eşitlik, hiç ulaşamayacağımız ama ulaşmak istediğimiz noktadır. Adalet ise ulaşılamayacak olan noktaya varmak için bizi götürecek araçtır. Dünya eşitsizlik üzerine kurulduğundan adaleti sağlamak gerekir. Eşitlik ulaşılmaz bir hedef adalet sağlanması gereken araçtır. Hak olan adalettir.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

Erkekler Ne Diyor 14

• eşitlikçi adalet veya adaletli eşitlik.
    eariblog.edublogs.org/.../...-equality-1yr7wjs.jpg
    resimde: adalet - eşitlik - adaletli eşitlik.

1|2
    0|0
  • Adaletten yanayım..

Matematikte iki kavram vardır kümelerde..

Eşit küme, elemanları ve eleman sayıları aynı olan iki küme..

Denk küme, elemanları farklı olsa da, elemen sayıları aynı olan iki kümeye denir..

Yani, herşeyin eşit olması demek, herşeyin birebir aynı olması demektir..

Adalet, ise atıyorum Allah'ın kimini mal varlığıyla, kimini mal yokluğuyla sınamaktır..
    Ama ikisini de sınamaktır.. Adalet budur..

#Vesselam

1|1
    0|0
  • kötülükten yana olamam mı? veya kendimden yana? ayrıca bu kavramlar görecelidir eşitlik haricinde. Ama eşitlik de doğa yasalarına aykırı bir durum ve o yüzden bunların ütopik düşünceler ve hiçbir zaman hayata geçemeyeceğini düşünüyorum. anlayacağın eşitlik diye uğraşan boşa kürek çekiyor gözümde. Adalet ise Sezar'ın hakkını Sezar'a vermektir fakat buna kim karar verecek?
    Benim düşüncem insan ve diğer canlılar temelde menfaat kaygısı güderler ve bu garipsenecek bir durum değildir çünkü hayatta kalmak için kendini düşünmek zorundasın. eğer elindeki bütün yemeği paylaşırsan sen aç kalırsın. Yani temelde menfaat kaygısı gütsek de gördüğünüz üzere yerleşik ve toplumsal hayata geçen insanoğlu başkalarını düşünebilme yetisi kazanmıştır fakat yine herkes aynı oranda birbirini düşünmüyor.
    Hayat bir mücadeledir. Sakin, kimsenin kimseye zarar vermediği bir dünya hayal etmiyorum çünkü imkansız. Ben kendimi tehlikelerden korumanın yollarına bakıyorum.

0|1
    0|0
  • muazzam fark vardır. ancak birbirine bağlıdır.
    bir patron ve bir işçi eşit değildir ama adalet varsa işçi hakkını alır patron kazanır karşılıklı devam sürer.
    ama adalet yoksa işçi ezilir patron her türlü kazanır.
    anarşi olur.
    birde kaval sesine aşina toplum vardır. ezbere inanır sorgulamaz biat eder. çoban geçinen kurt sürüleriyle anlaşmalı rezillere hayran olurlar.
    ne gemicikleri sorgular ne ayakkabı kutularını dert eder...

0|1
    0|0
  • Eşitlik durumunda dünyanın halini görüyoruz..
    Ben adaletten yanayım. Herkes hakettiği muameleyi görmeli. Zengin ve fakire aynı haklar tanınırsa eşitlik olur ama adalet olmaz. Fakire daha cok hak tanınmalı ki adalet olsun..

0|1
    0|0
  • yerine göre.
    kimi zaman bir karar vardır eleştirdiğiniz neden bu kadar adil olmak zorunda mısınız dedirtir. bazen de sadece biraz adalet dileriz..

0|1
    0|0
  • Haktan yanayıl.

0|1
    0|0
  • Adalet, herkese hak ettiğini vermektir.
    Eşitlik ise adı üstünde herkese eşit miktarda dağıtım yapmaktır Adalet Elbette üstündür

0|1
    0|0
  • eşitlik adalet değildir çünkü herkes aynı şartlara sahip değil adalet herkesin eşit duruma gelmesidir.

0|1
    0|0
  • Eşitlik = İnsanlara karşı eşit davranmaktır, ayırmamamktır. birini diğerinden üstün görmemektedir.

Adalet = Her iki tarafa'da adil davranmaktır. yine diğerini diğerinden üstün görmemektedir.

0|1
    0|0
  • eşitlikte adalet yok ama adalette eşitlik var. adaletten yanayım.

0|1
    0|0
  • Türkiyede yaşadıgım için bu kelimelerin hiçbir anlamı yok 😂

0|1
    0|0
  • Eştlik ile adalet bir terazide iki kardeş gibidir. ama asla ayni ayarda olmazlar.

0|1
    0|0
  • İkiside bir yerde aynı anlamı taşıyor zaten

0|1
    0|0
Yükleniyor...