Allah'ın Varlığına İnanmak İstiyorum Neden Olmuyor?

Arkadaşlar bazen bir sorunla karşılaşınca, artık işim Allaha kaldığında cidden onun varlığına inanamıyorum bomboş geliyor, tekmişim gibi geliyor. Zaten dua ile de olmuyor yani onun yardım ettiğini düşünmüyorum ve varlığını hissedemiyorum inanmak istiyorum ama yapamıyorum. Bu neden oluyor?

0|0
13|27

En İyi Erkek Görüşü

• Mantık kullanıldıkça inanç zayıflıyor. Kafana takmamalısın.

1|0
    0|0
    • Bir broşürün tasarımcısı yani yapanı oluyor da, bir insan, evren kendiliğinden oluşması
      Çok mantıklı mı geliyor sana

En İyi Kız Görüşü

• Sorun Allah var olması veya yok olması değil dünya da bunca kötülük varken Allah ne yapıyor neden durdurmuyor diyorsun Allah insanlara yardım eder ama biz anlayamayız algımız bunun farkında olmadığı için
    Peki sormak gerek insanoğlu Allah yardım etmesini beklediği kadar kendi harekete geçse dünya çok daha yaşanılır bir yer olmazmıydı sence kendi yardım etmez Allah yardım etsin der ama bilmez ki yardım diye gönderdiği sensindir ve kişi bunu reddeder
    İç dünyan da şu an inanmak istiyorum veya istemiyorum diye bakma yazılarına dön bir bak sorunun varlığı yokluğu olmadığını anlarsın bir süre uzak dur dinden negatif düşünceler bakmamaya seviyesine gelene kadar eğer yine inanmak gelmiyor diyorsan bu senin seçimindir ama bu zaman dilimin de böyle bir karar alma

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Tam olarak gençken, aklım karışıkken yaşadıklarımı yaşıyorsun şu an...
    Bak sana anlatayım olan biteni:

Kendisinden daha büyük, ulu bir güce inanmak, insanın yaradılışında, doğasında var. Neden? Çünkü insan, düşünen tek hayvan. Ve düşündüğü şeylerden biri de ölüm! Öleceğinin farkında olan da tek canlı. Ve düşünerek hayatı, dünyayı anlamaya çalışıyor ancak her şeye aklının gücünün yetmediğini fark ediyor. Ölüm ve gücünün/aklının her şeye yetmediği fikri birleşince "ölümü engelleyemeyeceği"ni kabul etmek zorunda kalıyor. Yok olmayı kabullenmek, hiç bir canlının bilerek ve isteyerek yapabileceği bir şey değil normalde. İŞte bu yüzden de "sonraki hayat" gibi bir fikre ihtiyacı var ki, ölümü kabullenebilsin.

Ve gücünün yetmediği sayısız şeyi de "birileri bunu yapıyor ve o her şeyi bildiği için onun yaptığı her şeyde bir hayır vardır" fikri ile kabulleniyor.

İşte allah inancı, bu temel 2 sebeple insanın güdülerine işlemiştir. Senin de bu güdülerin çok güçlü ve bir yaratıcıya, her şeye gücü yeten, her şeyi bilen, seni seven, sana öldüğünde bir cennet sunacak, seni anlayan, senin hatalarına kızsa da seni affedecek bir baba fikrine ihtiyacın var. Allah inanma güdüsü ve ihtiyacı buradan geliyor.

Ama aslında bu tamamen bir zırvalık. İhtiyaçtan doğan bir şey. Çünkü Allahı insan yarattı. Çünkü ona ihtiyacı vardı. Tarihe bak, bunun kesinlikle doğru olduğunu çok net görürsün. İnsanoğlu, akıl, düşünce en az 200.000 yıldır var. Allah ise 4000 yıldır. 196.000 yıl boyunca allah neredeydi? Neden bu sevdiği, yarattığı kullarına bir kitap, bir kılavuz, bir peygamber yollamadı? O insanlar hayatlarını neye göre yaşadılar? Doğruyu yanlışı neye göre seçtiler? Onlar neye göre cennete cehenneme gidecekler? Allaha inanmıyorlardı? (İslamın buna verdiği cevabı biliyorum da, pek saçma uzun bir açıklama)

Yani özetle, buna ihtiyacın var. Henüz, onsuz yaşamayı becerecek kadar cesur ve özgür zihinli değilsin. Umarım bunu başarırsın...

0|0
    0|0
  • Başına gelenlerden Allahın sorumlu tuttugun için olabilir mi

1|1
    0|0
    • yok sanmıyorum.

• Buna konuşma baskan bu kuantumculardan hersey bir gaz sıkışması.. onlar için

• Boşluğu doldurmak senin elinde. Sadece başına kötü şeyler geldiği zaman Allahi hatirlarsan boşluğa dusersin tabi

• https://m.youtube.com/watch?v=E0CbV7s1Hgo

Bunu izle kardeşim yine herşey sana bağlı inanmak istemezsen gökten mucize inse yine inanmazsın. Hangi bilim dalına daha çok güveniyorsan o bilim dalında kanıtlar var bilimsel olarak. Ama inanmak istemezsen dediğim gibi.

0|0
    0|0
  • Kardesum dunyada hayatinda yaptiğimiz dualar kabul olmazsa ahirette hayatinda oluyor diye biliyorum. inanmamak eldemi bir dusunsene bu evreni bu duzeni nefes alip vermen konusman vucudunun islevi iklim olaylari falan bunlar kendiliğinden olurmu olmaz tabikde dimi? Allah oyle bir duzen koymuski inanmamak mumkun mu. soyle dusun bir okul mudursuz olurmu ya da bir icat kemdilinğinden olurmu olmaz daa bizide yaratan ALLAH tir kardesum dikkat edesun yakma ahiretini Allaha inan ve ona iman et dogru yol budur 😀😀😀

0|1
    0|0
    • işte bunlara da inanamıyorum artık

• yanlış oldugunun farkındayım ben dua etmeye devam edeceğim.

• Aferin duâ et daa bende diyorum bu ice gitti ateist falan olacak diye dusunmustum 😂😂😂

• Ben inançlı biriyimdir ve bu çok bilindik gelicek sana belki ama böyle bir düzenin kendi kendine olamiycağina inaniyorum bu konu hakkinsa youtubeda bir çok video vardir hatta kuran in matamatiksel mucizesi yazarsan ordan kendin devam edip bir cok sey bulabilirsin iyi sabahlae dilerim

0|0
    0|0
  • Kuzu sunu unutma aldığım her nefes de ikikere hayatını basliyan bir ALLAH dan bahsediyon o olmasa yaprak kipirdamaz o olmasa sen olmasın... bir gün ona döndürulecegiz gelin bna inanmayan kullarim tatin azabimi ve sonra gercekmiyimia bunlar diye soracak... o gün inanmayanlar için ne kötü bir gun

0|0
    0|0
    • Allaha inanmak istiyorum zaten ama hep bir engel çıkıyor önüme

• Onun senin inanip inanmamana ihtiyacı yok... inanirsan sen kazanirsn inanmaZsan sen kaybedersin her kim ki rabbim dost edinirse rabbimde onu dost edinir ve rabbim dostunu hic bir zaman yolda bırakmaz

• yahu bu nasıl bir iş dir ya noldu da bu gençlik imanını yitirdi bir anda yahu cuzdanı kaybetseniz pesine düşersiniz allahınızı kaybetmişiniz kılınız oynamıyo inanmak ama geregini yapmamak ayrıda allahı tanimamak nasıl olurki acaba beyin nerde ki

0|0
    0|0
    • bende bu konuda yardım almak için inanmak istediğim için buraya soru olarak yazdım kolay yoldan ateist de olabilirdim.

• ya aynısı bizim evde konuşuldu yiyenim de haşaa inanmadıgını olmadıgını düsünüyo sadece o da deyil sınıf arkadasları da öyle imiş noluyo gençlere acaba

• ben sana bir yolu var desem sana zor gelir ama senin de etrafında imanlı insanlar olsa sende iman ederdin yol gösteren olmamış ondan bu süleymancıların kız ögrenci yurtları var bu yurtlarda kalan arkadaslar edin onlarla dost ol yurtlara git sohbetlere katıl hatta en azından bir kayıt yaptırda 1 sezon kal orda ama bu da nefsine zor gelir

• İnandırmak için yırtınsak inanmazsın ama bir an herşey değişir herşeyşn zamanı var

1|0
    0|0
  • yani şunu istedim dua ettim ama olmadı diye düşünürsen evet inanamazsın gerçi bu zorlamayla olacak bişide değil içinden nasıl geliyosa öyle yaşa bence

0|0
    0|0
    • Allahın varlığına inanmak istiyorum sadece

• ama işte biişi olsunda göreyimde o zaman inancam tarzı yaklaşırsan olmaz

• Bence zorlama. Allah'a inanmak zorla olacak bir şey değil. İnsanın içinden gelmeli.

0|0
    0|0
  • sen bir uçağa bin. Pilotta o uçağı bir sarssin bak bakalım nasil Allah Allah dua ediyorsun 😂😂

0|1
    0|0
  • Ya bırak yok öyle bişey ajsj

0|0
    0|0
  • hayırlısı...

0|0
    0|0
  • Sen inanma boşver kıyamet vakti ben sana dua öğretirim.. okursun hepimize

0|0
    0|0
  • işin düsmediğinde dara sıkısmadığında inanmak mühim olan

0|0
    0|0
  • Obur tarafa gidince görürsün ebeninkini

0|0
    0|0
  • kızım nerenın bebesısın gı

0|0
    0|0
  • Allah hidayet versin inşallah.. amin

0|0
    0|0
  • O zaman sen şansa inanıyor her şeyin tesadüf oduğunu düşünüyosun

0|0
    0|0
  • Olmayan hayali bir varlığa inanmanin bir luzmu yok zaten

0|0
    0|0
  • öyle düşünme emin ol Yüce Allah seni duyar görür. dua et gönülden..

0|0
    0|0
  • dur ben seni inandırayim ister misin

0|0
    0|0
    • ya ben cididyim

• son kez söylüyorum cevap verecek misin yoksa engel basacam sana

• Varlığının olup olmadığından emin değilim. Çünkü şu ana kadar ettiğim dualar boşa gitmiş gibi. Bilmiyorum var oldugundan eminim aslında ama boşluktayım dua edince de kendi kendime konuşuyorum gibi oluyor.

• iman power kas biraz

0|0
    0|0
  • senn blirsin

0|0
    0|0
  • 33 pencere adlı kitabı oku yazar (b. said nursi r. a.)

0|0
    0|0
  • Bazen bende oyle oluyorum.
    Anlıyorum seni.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Durumuna anlam veremedim. Allah'ın varlığı ile ilgili soruların varsa sorabilirsin. Mesajda atabilirsin. İşin Allaha'a kaldığında diye bir şeyde yok işimiz zaten her zaman Allah'a kalmış. Başımıza gelen sorunlarda imtihan, böyle yaparsan baştan pes edersen kaybedersin. Sabretmen lazım sabırlı olup dua edip tevekkül etmen lazım. Dua işe yaramıyor demişsin. Nasıl yaramıyor? Resmen terapi. Seni senden daha iyi bilen seni seven ve bütün kainatın sahibi olan Allah ile iletişime geçiyosun bundan daha büyük ne olabilir ki? Bir sorununu bir başkasına anlatsan, anlıyorum kafana takma vs. diyerek geçiştirecekken , senin kalbini senden daha iyi bilen Allah' a el açarak sabrederek yardım isteyerek dua etmenden daha rahatlatıcı ne olabilir ki? Başımıza gelen her şeyde bir hayır var. Gözlerimiz perdeli olduğu için o olayın hakikatını göremiyoruz zahirine bakıp kötüymüş gibu yorumluyoruz. Sabret ve dua et.

2|0
    0|0
    • Tevekkülden bahsediyorum. Ben yapmam gerekeni yapıyorum sonrası Allaha kalmış oluyor ya hani hayırlısı ise oluyor ya da olmuyor diye. Sabredeceğim dediğin gibi. Sadece bu aralar her şey üst üste geldi. Allah kullarını sever ama neden acı çekeriz bunu bilmiyorum dua edince de kendi kendime konuşuyorum gibi hissediyorum.

• Icinden gelmiyorsa zorlama ben de inanmiyorum

1|0
    0|0
    • Dinin emir yasaklarına uyuyorum ama bazen düşünüyorum neden dünyada adaletsizlik var? neden herkes eşit değil diye. O zamanda varlığını sorguluyorum işte.

• İşin düşmediğinde önemli olan inanmak.

0|0
    0|0
  • sizin hayır bildiklerizde şer şer bildiklerinizde hayır vardır diye ya ayet ya hadis tam bilmiyorum ama deneniyo olabilirsin

0|0
    0|0
  • Eğer istersen konuşabiliriz

1|0
    0|0
  • Bende

1|0
    0|0
  • Tamam sen inanma

0|0
    0|0
  • Bence içinizdeki şüphelerden ya da belki ufak yaşlardan gelen bir durum ama sizin adınıza üzücü bir durum bence

0|0
    0|0
    • evet bence de öyle ama ne yapayım :(

• Bu tarz sitelerden ziyade daha net ve açık anlaşılabilir bilgi veren siteleri yahut kitapları inceleyip araştırabilirsiniz. Sonuçta bizim dinimizi hiç tanımadığı jalde merak üzerine araştırp müslüman olan nice insan var. Şu mübarek günlerde Allah yardımcınız oşsun kalp gözlerimiz en kısa zamanda açılarak doğru yolu bulur inşallah.

• Hidayet gerek kim ne dese boş..

0|0
    0|0
  • Allah hiayet versin bu yol yol değil yalnız bilesin. Dua et

0|0
    0|0
  • Yardım etmiyor zaten:/

0|0
    0|0
  • Dua etmeye devam
    De ki Allah ım bana iman nasip et doğru yolu nasip et Sana inanmayı kulluk etmeyi nasip et

1|0
    0|0
    • İnşallah inanırım gerçekten kötü hissettiriyor.

• Aslında imanli olmayan insan kendini kötü hissetmez demek ki bu kadar üzülmemelisin ama dinin gereklerini yapmak gerek

Yükleniyor...