Kızlar, Namazı niye kılıyoruz?

Namaz nedir yani biri bana açıklayabilir mi? Hem Allahın ihtiyacı yok diyolar hem de kim diye dayatiyorlar. Mantığı ne bu işin. Ne yani ne gerek var?

0|0
3

Kızlar Ne Diyor 3

• Hersey de mantik arayan beyniniz varya... Kur an da ne yaziyorsa yap iste ne kurcaladiniz be.. Allah akil fikir versin

1|0
    0|0
    • Beynini kullan diyorsun ama asıl sorgulama diyerek beynini kullanmayan sizsiniz. Ben cevap arıyorum bu kadar net

• Kur ana inandiysam okuduysam zaten o benim icime sinmistir herseyi kurcalayin ama bunu degil

• Herkesin kalbine sizinki gibi nur inmiyor... bazen biri biz arayıp bulmaya çalışıyoruz.

• Canım. Namaz kilmamıza Allah'ın zaten ihtiyacı yok ona bizim ihtiyacımız var. Her nimet, her insan bir taraftan onimet ve ihsanin sahibine delalet eder, bir taraftan da bizi O'nun karşısında saygımızı gerektirir. Nerede bir güzellik, intizam, ihsan tablosu varsa orada o ihsanlar karşısında takdir, hayranlık ve kulluk tablosu da olmalı değil mi?

1|0
    0|0
    • Her hayranlık duyduğumuza kulluk mu ediyoruz ben anlamadım. Bir de evet ihsana karşı teşekkür gerekir de niye bu kadar zor. Bu kadar zor olmak zorunda mi

• Canım, bir ressam resim çizmek için kağıda sorar mı? Senin de dediğin gibi, bu kadar büyük şeyler yapmış, yaratmış. Her yarattığına da belli hikmetler takmış. Yağmuru düşün. Eğer yaprakların üzerinde kanallar olmasaydı yağmur damlaları mercek görevi görecek ve yapraklar delinecekti. Peki bu kanalları ona kim taktı? Kendi kendine bunu düşünüp hikmetlice kanallar mı taktı kendine? Rabbimiz'in yarattığı ve taktir ettiği en küçük meselede bile büyük hikmetler saklıdır. Elbette bizden istediği beş vakit namazda da büyük hikmetler vardır. Değil mi?

• Tatlım. Belli ki Allah'a inanıyorsun, ama yine de bu soruyu soruyorsun. Hem inanıp hem de "yaratırken bana mı sordu"diye sormak isyan demektir. Demek ki imanımızın kuvveti zayıflamış. İman var, ama zayıflamış. Şimdi soruna gelelim. Tüm insanlar uyuduğunu ya da öldüğünü farzedebilir ama yokolduğunu farzedemez. Çünkü insana sonsuzluk gibi bir his verilmiş. Şimdi, sonsuz olsun ki verilen o duygu abes olmasın. Eğer ki Yaradan'ımız abes iş işleseydi Allah o olmazdı. Yaradan'ımız bize, bizi kabir kapısının ardında bir sonsuzluğu beklediğini söylüyor. Ve sözünden dönmeyeceğini biliyoruz. Çünkü en küçük bir vilayette bile vali halkının gözünde yalancı olmamak için sözünü tutar. Peki böyle muhteşem bir sarayın padişahı olan Rabbimiz nasil olur da sözünü tutmasın? Seni varlık sahasına yoktan varederek çıkarmış ki kendisini tanıyasın, ve O'na yine O'nun dilediği şekilde yaklaşasın. Bu yaklaşma O'nun istemediği şekilde yapılmaya çalışılırsa ne manası var? (Devamı geliyor)

• Sanirim Şu an kafan karismis ve sorularina cevap ariyorsun muhtemelen kafana ytmayinca ateist olucaksn anlasilan

0|0
    0|0
    • Peki buna da tamam. Ahiret için diyorsunuz. Peki ahirette namaz bize ne vermiş olacak. Psikolojik ruhsal bedensel bir katkısı mi var. Neden yani?

• Dunyada bile olmayan meyvelerden yemek serin biryerde yesillik akan nehirler icindemi olmak iatersin yoksa dunyadaki ateşin kac kat fazlasi bilmiyorum ama oyle bir atesdemi yanmak istersin tercih senin ahirette psikoloji ruhsal bedensel birsey yok dunyada kildigin namaz seni ahirette o cehennem atesinden koruyacak canim cakmagi yak ya da ocagi ac elini atese yaklastir nereye kadr dayanacaksin dayandn diyelm elin yanacak derin etin yanacak dusun cehennem 70 ya da 7000 70000 kati belkide nasl dayanacaksin sen namaz kil bir sure ya da aksam ogle ikindi namazj kl bir kildiginla kilmadiign zaman aransda fark olucakmi bir bak acikcasi ben klmaynca huzrsz hissediyorm sanki islerm rast gtmiyomus gibi oluyo

Yükleniyor...