İzmir'de Ramazan'da Bira İçme Özgürlüğü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İzmir'de Ramazan'da Bira İçme Özgürlüğü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?Alsancak'dan selamlar..

Cimlerde oturan her insan birasıyla birlikte. Çünkü bu şehirde oruç tutma özgürlüğü de var sereserpe içme özgürlüğü de.

4|6
28|60

En İyi Erkek Görüşü

• o çimlerde insanlar birasını içerken mekanlarda oruç tutanlar iftar yapıyor ve kimse kimseye karışmıyor. bizim yaptığımıza saygısızlık diyorlar ama bize saygısız diyerek asıl saygısızlığı onlar yapıyor. kimse islama uygun hareket etmek zorunda ya da kendini kısıtlamak zorunda değil.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Göze sokarcasina icilmez demisler. Yahu siz bizim gozumuze sokarak oruc tutuyorsunuz biz birsey diyo muyuz? Hem oructa nefsine hakim olman gerekmiyor mu? sen bundan tahrik olup olay cikariyorsan nefsine hakim olamamis oluyorsun bu da senin sorunun.

Muslumanlar icin 1 ay boyunca gecenin 3unde ramazan davulcusu mahallede dolasip benim uykumu boluyorsa, ben de susadigim zaman pekala icebilirim saklanmam mi gerekiyor? Ozaman siz de saklanarak tutun orucunuzu.

Simdi "musluman ulkedesin begenmiyorsan git" diyenler olacaktir, ulkelerin dini yoktur. islam ulkesi olsaydi islam ile yonetilirdi, Şu an sen bu ulkede ayni anda 4 kadinla evlenemiyorsan burasi islam ulkesi degildir arkadasim. Laik ulke din ile yonetilemez.

Sayisi fazla olan üstün diyorsan dunyada hristiyan sayisi cok daha fazla bilgilenin biraz.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 59

• Bu suç meselesi değil saygısızlığın daniskası.. Evet kimse oruç tutmak iç, n zorlanamaz ama böylede ulu orta göze sokarcasına içki içilmez.. Orada şişeyi kıçına sokarlarsa ses çıkaramazsın.

4|12
    0|0
    • Burasi İzmir . Ne demek ses cikaramazsin? Kimerye sormak zorunda degiliz burada keyifli oluyorsa buradw icilir ramazan bizi baglamaz. Yasinizq veriyorum.

• @ezberboz mal falan adam gibi konuş

• Pardon eşek kardeş sanada hakaret ettik ama bunun gibileri eşek diyerek hakkını helal et
      Mehcab abiye katılıyorum kendisinde kabahatki senin gibileri adam yerine koyup cevap veriyor boşuna oksijen sarf ediyorsunuz bu dunyada

• İnsanları Rahatsız Etmemek Suretiyle Olabilir Ama En Azından Ramazan Ayında Böyle Şeyleri Onaylamıyorum.

2|4
    0|0
  • Aşşağıda ki yorumlara hiç bakma burası türkiye ne bekliyordun ki saygısızlıktan girerler dayaktan çıkarlar. herkes istediğini yapar kimsede karışamaz bunu bir anlayamadılar tamam ramazanda içki içmek oruç tutanlara saygısızlık mı evet saygısızlık ama yine de karışamaz kimse tutanında tutmayanında kendine izmiri kıskanıyorlar ya da sevmiyolar hatta gavur diyorlar ama bana göre türkiyenin en özgür ve en güzel şehri

2|0
    0|0
  • İdam mahkûmlarının son isteği kabul edilir..
    İstediğini yapabilir..

Sizlerde imanla kabre girmedikçe, idam mahkumusunuz.. Ölüm ise darağacı..

İstediğinizi yapabilirsiniz ölene kadar..

#Vesselam

1|3
    0|0
  • e napalim varsa var ben oruc tutuyorum diye niye baskasinin icip yiyecegine yasak koyalim?

2|2
    0|0
  • Herkese saygımız sonsuz, içer içer kime ne? Hem kalbi temiz olana, içi güzel olana her gün Ramazan'dır, yoksa Ramazanda evliya kesilip Ramazan birince gerçek yüzünü göstermek iş değil. Özgürlükler şehridir İzmir... <3

1|0
    0|0
  • Oruçlulara bulaşmadıktan sonra her türlü şey içilebilir yenebilir

1|0
    0|0
  • Herkesin hesabı ayrı tutulur. İçmek isteyen içebilir fakat bu şekilde reklam etmek çok amaçsız geldi bana.

2|2
    0|0
    • Ben icmeyi degil ozgurlugu reklam ettim..
      Ama ettigim toplum turkiye unutusum
      ..

• Gayet guzel bir sey. Ramazan beni ilgilendirmiyor. Ilgilendiren almaz zaten

• Lütfen tek ricam görüşlerini okuyup sonra bu saygısız arkadaşı şikayet edelim saygı kavramını öğrenir belki

• İzmir seksi şehir can'dır ✌

Alsancak çimler daha da seksidir

1|1
    0|0
  • İzmir gibi güzel şehir mi var herkese saygısı olan bir şehir burada olsa bu olay yıkar yakarlar orayı

1|0
    0|0
  • Çok yanlış

3|0
    0|0
    • Lütfen tek ricam görüşlerini okuyup sonra bu saygısız arkadaşı şikayet edelim saygı kavramını öğrenir belki

• Saygı saygı diye ağlayanlar siz Hindulara saygı gösteremeyip inekleri kesiyosunuz sonra gelip bizden saygı bekliyorsunuz. Şunu kafanıza sokun tanrınız bize değil size orucu emretti, siz tutuyorsunuz diye bizde mi tutucaz lan istediğimizi yaparız size ne siz gidip Yahudilerin duvarında ağlıyormusunuz sizin saygı anlayışınıza tüküreyim ben.

1|0
    0|0
  • Çok normal bir şey

1|0
    0|0
  • bende bornova sokagındayım

1|0
    0|0
  • izmirin en sevdiğim yanlarından biri kimse kimseye karışmaz, olması gerekende budur zaten.

3|0
    0|0
  • Benim herkeze saygim vardir bana zarar vermedigi muddetçe ama içmeleri sorunsuz bisy sonucta zarari onlara😊

1|0
    0|0
  • Hicbir sey düsünmüyorum, isteyen istedigini yapsın.

1|0
    0|0
  • Bende samsundayım burdada bişe diyen yok çokta şey etmemek gerek

1|0
    0|0
  • Isteyen istediğini yapar. Ben ramazanda alkol almiyorum alana da saygi duyarim

1|0
    0|0
  • çünkü orası İzmir ... egem bir başka

1|0
    0|0
  • Ülkenin her yeri böyle olsa keşke.

1|0
    0|0
  • Çünkü orası gavur İzmir

2|0
    0|0
  • İzmirde iş bulsam valiz toplamadan oradayım...

1|0
    0|0
  • allah islah etsin hidayete erdirsin ne diyelim okdr bozulmuşuzki sokak ortasında güpe gündüz içki içiliyor sonra ülkede bombalar havada uçuşuyor allah razı gelirmi bize böyle türlü belalar veri

3|1
    0|0

• Bir izmirli olarak; Kimse kimseye saygıda kusur etmiyor. tutan tutmayan herkes. ben görmedim kavga edeni, döveni... saygıyı bilen tek şehir.

1|0
    0|0
  • Gayet doğal müslümanım benim hakkıma hukukuma müdahele etmedikçe ben de ona etmedikçe barış huzur içinde yaşarız ama saygısızlık olursa herhangi iki tarafdan bu işte yanlışdır kınarım

1|0
    0|0
  • bana ne herkesin hayatına kimse karışamaz benim söylemem bu kadar :)

1|0
    0|0
  • hadi zıkkım time

1|2
    0|0
  • Farklı şehir İzmir

1|0
    0|0
  • Efendi efendi icer giderse ben saygi duyarim..

Ama 2 bira icip ortaliga satasip laf atarsa onun ictigi siseyi agzina tikamak boynumun borcudur. Ramazan veya diger gunler farketmez agziyla sessiz sakin icsin neden saygi duymayayim ki ama ailelerin oldugu ortama gelip raki acip erkek muhabbetleri yaparsa sonuclari cidden kotu olur.

0|0
    0|0
    • Siz ickiyi muhafazakarlardan duydugunuz kadariyla biliyorsunuz anlasilan... Icki icip oraya buraya bagirmasinlarmis. Dün en az yüzelli kisi iciyordu kimse kimseye bagirmadi. Bu ne ön yargi?

• On yargi degil yaptilar demiyorum zaten farkindaysan YAPARLARSA diyorum ve turkiyede yapan sayisi oldukca cok..

Ickiyi kimseden duymadim bu arada icinde buyudum desem yeridir. Icki kulturunu 2 bira icip dagilmak saniyorsun sadece.

Ickinin oldugu hicbir ortamda huzur olmaz bu yuzyillardir kanitlanmis birseydir. Istedigin kadar felsefe yap istedigin kadar kitap oku. Bu sarhos birinin birini oldurmesini, taciz ve tecavuz etmesini degistirmeyecek..

Ve lutfen bana tek silahin olan muslumansin felan diyede yorum atma.

• Erkekler Devam
    29

5 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 27

• Doğru olan bu ne düşünebiliriz ki tebrik mi edilmeli? Bence bunu yapmayanları cezalandırmak daha mantıklı olur

2|2
    0|0
  • Oruç tutana karışılmıyor da tutmayana niye karışılıyor :D Neyin kafası bu? Hani herkesin dini kendineydi? Hani dinde zorlama yoktu? Hani din , Allah ile kulu arasındaydı ve kimse oraya giremezdi? Dini istediğiniz gibi dolandırıp dolandırıp kullanıyorsunuz ya... Cidden benim kadar Müslümansınız siz de D:Dd:DD

2|0
    0|0
    • Olay oruc tutmamak degil isteyen tutmaz kimse karısamaz.. Ama orucluk zamanı sokakta toplumda alkol almak büýük bir ayıp terbiyesizlik...

• @Musa_84 yalniz cogunluk bira iciyordu zaten :D hayir kimseye zorla icirmediginde nasil saygisizlik oluyor anlamiyorum..

• @Musa_84 Canınız bira mı çekiyor öyle olunca onu anlayamadım?

• Ramazanda günah da diğer aylar sevap sanki:d ben nasıl normalde içki içmeyip şu an orucumu tutuyorsam, onlar da istediğini yapabilir. Çünkü benenaa.

3|0
    0|0
  • gorusler beni dehsete dusurdu resmen. ankaradayim, ben de dun elimde bir sise sarapla kuguludaydim. ne alirken bir sey dendi ne icerken. bir cok insan gecti, ayiplayan kesin olmustur ama kimse beni rahatsiz edecek bir soz, bakista bulunmadi. kaldi ki zaten dogru olan budur ama bu ehem bir seymis gibi yansittilar bize, sukreder hale geldik. benim ramazanda yemek yiyo olmam neyse alkol almak oyle bir seydir, iftardan once gidip kebapcilarda, aspavalarda yemek yiyen insanlarin masalarina oturup "bak biz orucuz, nasil yersin bunu?" diyebiliyo mu bu insanlar. aykiri insan gormeyegelsin hepsi din alimi kesildi basimiza. sorsan bir tanesi kurani bastan sona okumamistir. kafasinda bilgi olmayan adamin agzinda cok laf olur. eskiden ramazanlarda ayip olmasin diye su icmezdim. bu tavirlar, sacma sapan hareketler insani yapmaya itiyo. ben su icerek size kotuluk yapmis olmam, icmeyerek kendime yapiyorum zaten. bu cok iyi niyetli bir yaklasimdir ama nerde iyi niyet anlayacak kafa, nerde minnet. İzmir candir zaten, afiyet olsun guzeelim😚

1|0
    0|0
    • Dunden beri sinirlerim bozuldu.

Ben her paylasimimi insanlarin ufku genisler belki "aa bir yanda oruc tutulurken bir yanda da orucla ilgilenmeyenler kendi hayatlarina devam edebiliyor" diyecekler, yeni bir sey ogrenecekler saniyorum.

Saygisizlikmis... sanki icen kendileri degil oruclulara zorla iskence altinda iciriyolar.. saygisizlar :D

Cok tesekkurler yorumun icin

• saygisizlik genis yelpazelidir. bana gore de oruc mantigini bilmeden, 3 cesit tatli olan masalarda iftar yapanlar saygisiz mesela. kimse bunu s. klemiyo, affedersin. birak hic sinirlenmeye degmez, rica ederim

• İstanbul'da da içenler var :) herkesin inancı kendine :) insanlar özgürlüklerinin sınırlarını bildiği sürece sorun olmamalı bence :)

1|0
    0|0
  • Anca izmirde olabilecek bir özgürlük olduğunu düşünüyorum. O da eskisine kıyasla iyiye gitmiyor malesef...

1|0
    0|0
    • Bu özgürlük degil saygısızlık terbiyesizlik... kimse tutmak zorunda degil ama bu ayda dısarda icki icmek edepsizlik tir... haa diger gunlerde icsinler keyfine baksınlar

• @Musa_84 bu aydan bana ne la? Bu ayda icersenmis..
      Bu ayda icmek sana edepsjzlik, inanc senin inancin.

• @Musa_84 orası zaten genel olarak milletin çimenlere yatıp içtigi gitar çaldığı takıldığı bir ortam.. oruçlu arkadaş da azcık mantıklı biriyse zaten gitmez ne işi var orada. Ha o derse eğer banane ben istediğim yere giderim o zaman oruçsuz arkadaş ta ben istediğim yerde içerim der. Önünüzde su içmiyoruz yemek yemiyoruz saygımızdan. Sizinde oruçsuza saygınız olsun.

• Bende İzmirliyim ve oruç tutuyorum şu an ama bence normal bir şey tabii kimseyi rahatsız etmedikleri sürece
    Çünkü bu ülkede sadece müslümanlar yaşamıyor ramazan ayında yapılmaması daha iyi olur tabii ki ama yapılması bir hata değil bence

1|2
    0|0
  • Tehlikeli soru. Risk aldın, hehe. :)
    İzmir can şehir, can.

1|0
    0|0
  • İsteyen içer isteyen içmez. Herkesin tercihine saygı duyulmalı ama iftardan önce içilmesini biraz yanlış buluyorum. Sadece içki değil

1|0
    0|0
  • Bak arkadaşım bu ülkenin cogunluğu Müslüman ve bazı değerleri var Ramazanda bunlardan biri. Ramazan belki bazı insanlar için değerli olmayabilir eyvallah içki içmek isteyebilir içsin kimse bişey diyemez ama bu ayda alsın evinde içsin çimlerde değil. Herkesin birbirine saygısı olması gerekir. Ben de İzmirde büyüdüm ve çok saygılı insanlardır çoğu. Kendini bilen zaten inanmasa bile Ramazanda sokakta içmez ya evinde içer ya da cafe bar tarzı yerlerde

1|1
    0|0
    • Ortada hic bir sorun yoktu... Sen muslumansan bu seni ilgilendirir. Ben kalkip sana mudehalede bulunmuyorum, rutin hayatima devam ediyorum... Eger İzmir'liysen de bilirsin, rutin hayatta kordonda icilebilir. Kimse senin dinine gore yasamak zorunda degil. Senin agzina kimse bira dayamiyor.

Sen sokakta zorla ramazan davulu caldiracaksin ben bira icemeyecegim.. bence insan haklari bildirgesini okuyun.. buna bile elestiri var, aklim almiyor insanligi..

• Güzel

1|0
    0|0
  • Normal olan bu değil mi zaten? Bir tek İzmir'de karşılaşılabilecek bişey de değil.

1|0
    0|0
    • Ben ramazan disi bile uyarildim ankarada. d. d kendinizi kandirin. Turkiye bir yana İzmir bir yana.

• Önemli değil :) yorumlara bir göz attım da, haklısın ne diyeyim.

• :) :) tesekkurler anlayisina

• Özgür bir ülke olduğumuz için doğrudur

1|0
    0|0
  • Baskasina zarar vermedikce herkes yapmak istedigini yapmakts özgür olmali.

1|0
    0|0
  • izmiri seviyorum

1|0
    0|0
  • Her ilde var bu. İzmir'e özgü bir şey değil. Çok provakatif geldi paylaşımın bana. Taşlayın İzmirlileri der gibisin.

0|0
    0|0
    • Aksine ben İzmirliyim zaten :D her ilde de bu yok. Ben ankarada okudum. Ankarada ramazan disi bile uyarilmisligimiz var.

• İçen içiyor o anlamda söylüyorum. Ben yanlış anlamışım demek. Sorun yok :)

• Sevmedim bu yanını şehrin

0|1
    0|0

• İcsinler bana ne

1|0
    0|0
  • alsancağa niye çekiyorsun bütün it herşey var

1|0
    0|0
  • Tabi ki cehenneme odun da gerek.

0|1
    0|1
    • Ben olsam allahi cocuk tecavuzlerini izledigi icin yakardim. Beni icecek ictigim icin yakan bir tanriya kadeh kaldiriyorum.

• Yav bırak ölünce versin hesabını.

• Sen ne hakla haddini böyle aşabiliyorsun? Kendi inancini burada dayatabilip benim veya baskalarinin hayati hakkinda konusabiliyorsun?

Kitap okuyun kitap. Ortadogulularin hali ortada. Ateist icadinda mitolojik cehennemi konusmak bir ise yaramaz.

• En guzeli bence

1|0
    0|0
  • Kime ne kardeşim Herkesin kendi kararı içen istediği gibi içer yani size ne oluyor

1|0
    0|0
  • isteyen istediğini yapar bende izmirliyim ama ramazanda içmiyorum kişilik meselesi karışmak düşmez

1|0
    0|0
  • Hepsine afiyet olsun ne diyelim :)

1|0
    0|0
  • 👏👏👏 buyuk marifet

0|2
    0|0
  • Anladık bira içiyorsun, oruç tutmuyorsun ve izmirlisin. Alkış mı tutalım ne yapalım?

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...