Hz. Muhammed'in evlatlığının eşiyle evlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hz. Muhammed evlatlığı Zeyd'in karısı Zeynep ile evlenmiş. Üstelik Zeynebi Zeyd'den istemiş. Bunu şu an öğrendim ve çok şaşkınım. Kafamda oturtamıyorum. Mantıklı bir açıklama bulamadım. Lütfen bana yardımcı olun. Bu olay doğru mudur?

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• Bu meselede ateistlerin çokca suistimal ettikleri bir konudur. Şöyle birşey var. Araplar evlat edindikleri çocuklarını öz çocukları gibi görüyorlardı. Bundan ötürü evlatlık aldıkların cocukların onların öz çoçuğu gibi olmayacağını belirtmek açısından dinen şeri hüküm ve emirdir. Bunu uygulamakta ALLAH tarafından peygambere bir emir ve örnekti.
    http://m.sorularlaislamiyet.com/index.php?oku=4487

1|0
    0|0
    • Okudum teşekkürler ayrıntılı yazıyor ama neden evlatlıklarının boşadığı eşiyle evlenmenin günah olmadığı açıklanmaya çalışılıyor. Evlenilmemesi daha doğru ve mantıklı değil mi? Evlatlıklarının eski eşleriyle evlenmeye teşvik niteliğinde gibi anlaşılıyor.

• Nasıl sakınca yok ya sakınca olmasa da bu evliliklere gerek yok ne demek sakınca yok. İnsanlar evlat aldıkları çocuklarına ve onların eşlerine yan gözle bakmazken bu evliliğin gerçekleşmesi yan gözle bakabilirsiniz mi demek istiyor

En İyi Kız Görüşü

• Bunu ilk bende yadırgadım ama araplarda evlatlık aldığın kız veya erkeğin karısı kocasıyla evlenemiyordun bu yüzden de evlenmee emri geldi zeynep ile ve evlatlığın eşi ile evlenmeme gibi bir yasak kalkmıştır.

0|0
    0|0
    • Gayet mantıklıymış. Zaten evlatlığının eşiyle evlenilmemesi lazım.

• Yıkmasına ne gerek var işte insanlar evlat aldıkları çocuklarına ve onların eşlerine yanlış gözle bakmıyorlarmış işte Hz, Muhammet bu evliliği gerçekleştirerek yanlış gözle bakabilirsiniz mi demek istiyor

• Sadece nikah düşüyordu nikah düşmez ki öz değil

Erkekler Ne Diyor 12

• Ohooo Onlara gelene kadar şuna bir bak / tr-tr.facebook.com/.../

1|0
    0|0
  • Saçmalık, ben inanmıyorum. Sağlam bir kaynak gerekir. Şayet böyle birşey olsaydı ateistlerin onca eleştirilerinin arasında duyardık.

1|0
    0|0
  • evlatlık almak dinen caiz değil bir insan evlatlık alırsa büyüdüğünde nikah düşebilir sen bunları araştırmadan gelip burda provake edici soru sormuşsun

1|0
    0|0
    • Araştırdım biliyorum. Amacım provake etmek değil. Öğrenmek. Caiz olmadığını biliyorum zaten caiz olmadığına dair ayet indikten sonra da hz. Muhammed zeyd'i evlatlıktan reddetmiş. Ama her ne olursa olsun oğlu sayılır nasıl geliniyle evlenebilir?

• @brcc48_ provakatif değil diyosunuz islama karşı olan üyelerin verdikleri cevaplar ne peki? yok kuran sahte yok 9 yasında evlendi bende bunlara laf atarsan ortalık karısırı provakasyon olur

• @brcc48_ sana zorla inan diyen var mı inanmıyosan gelip burda provakasyon yapma bari

• Şüpheye düşersen, şirke düşersin dikkat ateistlerin tuzağına düşmeyin.
    Azad edilmiş bir köle ve kan bağı yok ve bu evlilik bir akd-i semavi bir evliliktir.
    Sonra yürümedi oda berrenin zeydi hala köle gibi görmesinden kaynaklanıyordu.
    Aklınızı başınıza toplayın kusursuz bir tane peygamber var onada iftira atılmasına müsade etmeyin Allah aşkına

0|0
    0|0
    • Neden yapıldı bu evlilik o zaman

• Okudum biraz önce bir arkadaşta atmış bu linki, ayrıntılı yazıyor ama neden evlatlıklarının boşadığı eşiyle evlenmenin günah olmadığı açıklanmaya çalışılıyor. Evlenilmemesi daha doğru ve mantıklı değil mi? Evlatlıklarının eski eşleriyle evlenmeye teşvik niteliğinde gibi anlaşılıyor.

• Yanlış yerde araştırmışsın. Yanlış ve cahilce bir bilgi edinmişsin. Sana bir ip ucu vereyim. Hz. Muhammed'in, Hz Haticeden başka eşinden çocuğu yoktur. Sence neden olabilir?

0|0
    0|0
    • Başka bir eşinden İbrahim adlı bir çocuğu olmuştur. Ancak onun haricinde diğer evlendiklerinden olmamıştır.

• Kontrol et ama hz. Muhammedin hz. Zeyneple evlendiğine dair ayet var

• Varmak istediğin sonuç ne?

• bu soruyu direk diyanete sorman sana daha tatminkar bir cevap sunacaktır
    http://www.sorusorcevapbul.com/etiket/diyanet

0|0
    0|0
  • Utanç verici

0|0
    0|0
  • Evlatlığı değil zeyd azat ettiği köle

0|0
    0|0
  • Kuran da ayet bile var..

0|0
    0|0
    • Ne demek oluyor bu? Anlam veremiyorum.

• Haram değil ama yanlış gibi geliyor bana

• Yanlış gibin gelen bir çok şey var..
      Dediğim gibi bir hikmet vardır..
      Kuran da buna benzer kafa karıştırıcı ayetlere takılıp sapma..
      Kuran da yine cevap bulacaksın..
      Ornegin Keyf suresinde Hz. Musa ile Hz. Hızır'ın yolculuğunda geçen olayları düşün..
      Hz. Musa da hep sorguladı.
      Hikmeti göremedi..
      Elbette sorgulamak lazim ama inanan bir insan yine ayette olduğu gibi " bunun Allah'tan geldiğine iman eder.."
      Belki yine ayette olduğu gibi " kalplerinde hastalık olanları sapıtır.."

• Kuranın kurgu olduğunun en büyük kanıtıdır. "Evlatlığının eşi sana caizdir" diye ayet inmiş yahu.

1|0
    0|0
    • İlk defa bu kadar kafam karıştı

• Şöyle bir ayette var. "Muhammed karılarını sıraya koymakta özgürsün. Eğer biri ilgisizlikten yakınırsa onu sırada sonlara koyabilirsin" bildiğin buna benzer bir ayet var :D

• Hangi sure hangi ayet söyle bakalım

• Bu adam yüzlerce kadınla birlikte olmuş din adı altında.

1|0
    0|0
  • ALLAH emrettiği için ayette var bu

0|0
    0|0
    • Ama bu hiç mantıklı değil.

• Araştırdım hala da araştırmaya devam ediyorum. Bu soru da araştırmamın bir parçası

• Allahta hep muhammedin seks hayatıyla ilgilenmis birazda evrensel bilgiler verseydi keske

Kızlar Ne Diyor 7

• Sana bunu kim soyledi ya da nerden okudun bilmiyorum ama yalan bir haber emin ol. Din düşmanları böyle yalanlarla iftira atıyorlar. Bu kadar iyi kalpli bir adamdan söz ediyoruz ya. Ben Hz. Muhammed (s. a. v) hayatını defalarca okudum ama öyke bir şey yok eğer bana inanmıyorsan Allah ahirette gösterir. Umarim yanlis anlamazsin

0|0
    0|0
    • Estağfurullah. Ama bu olayı anlatan ayet var

• Hangi surede geciyor. Yani olsaydi bilirdim. Okudugumdan diyorum ben. Ayti ve sureyi soyle bir ben bakiyim ama yalandir ya eminim

• Ahzab

• Olay başka. Çarpıtmayin lütfen.

0|0
    0|0
    • Başkaysa söyle bildiğini bizde öğrenelim. Öğrenmek için sordum bu soruyu

• Bişiy düşünmüyorum ://

0|0
    0|0
  • Evlatlık derken özgür bıraktığı kölesi diye biliyorum

0|0
    0|0
    • Kölesiydi azad etti daha sonra evlat edinmiş

• İslamda evlatlık almak caiz degil dolayısıyla nikah da düşebilir

0|0
    0|0
    • Bunu biliyorum ama Hz. Muhammed evlatlık oğlunun karısına yani gelinine nasıl nikah kıyabilir

• İlk defa duydum bence böyle birşey yoktur

0|0
    0|0
    • Ayet var bende bugün ilk defa duydum

• Dogrudur ya ben kac kez okudum hocalar da onayliyor.

0|0
    0|0
    • Ben ilk defa denk geldim ama açıklayamıyorum kendime. Nasıl olur böyle bir şey

• Anlam veremedim ilk defa bir şeye

• Sonu gelmez bunun. Sonra bircok sey kafani kurcalar ve hepsinin aciklamasini bulursun. Sonucta dinden cikarsin. Aydinlanmak guzel sey ama toplum cok disliyor. Cahil cok ne yazik ki. Ateist musluman tartisma forumlarindan tarafsizca bir okuyum dedim ateistler ne yazmissa dogru cikti. Sonra kafam karisti daha fazla gozumu yumamadim

Yükleniyor...