Kendi benliğimizi nasıl bulabiliriz?

ben eminim ki benim gibi ailesi tarafından basık büyütülen, sen şunu yapamazsın, sen beceremezsin, sen zaten neyii becerdin ki gibi kelimelere mağruz kalan tek ben değilimdir. tabi ki basık büyütlenler kadar rahat büyütülen cocuklarda vardır. her istediği yapılan ya da her yaptığı şeyin sonucu olumlu ya da olumsuz olsa bile laf yemeyen. ben 23 yaşındayım ve içimdeki kendi benliği bir türlü ortaya çıkartamıyorum. deli dolu heyecanli girişken biriyim içten içe bunu biliyorum ama başta bahsettiğim basık büyütülme yüzünden kendime özgüvenim yok düşündüklerimi hislerimi açk açık ortaya koyamıyorum çekiniyorum utanıyorum. 23 yasında olmama ragmen ve okumadıgım halde ( yanlış anlaşılmasın ) birçok okumus insandan daha bilgiliyim ki bilgili olmanın okumuslukla alakası yok bunu savunan biriyim. demek istediğim şu içimizdeki kendi benliği nasık ortaya çıkarabiliriz? özellike basık büyütülen cocuklar bunu nasıl yapmalı?

Güncellemeler:
+++
güncell

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Ben de sizinle ayni durumdayim. Ailemin ozellikle annemin "sen dur beceremezsin ben yaparim , orayi bulamazsin simdi ben gider alirim " vb. bircok ifadesine kucuklugumden beri maruz kaldim. Ornek vermem gerekirse bana yoneltilen bir soruyu benden once hep annem cevaplar bana soz hakkini vermez ve kendimi ifade etme yetimi bir nevi baltalar diyebilirim. O zamanlardan kalan buyuk bir tahribat hala tamir edilebilmis kendi icimde. Cunku bilincaltima surekli tekrar edilerek verilen mesajlar temelini kurmustu. Ozguven gibi kendi benligimizin en onemli modülünü bizden fark etmeseler de almislardi aslinda. Bunun yaninda belki de fitratimizda bize verilen bir yetenegi, meziyeti kesfedemedik. Resim yapmak , sarki soylemek , iyi yuzmek vb. bircok kabiliyeti "basaramazsin" sozu baslamadan bitirmis oldu.
    Kendi irademi, duygularimi kullanarak karar verme , sahsiyetim icin kimsenin etkisi altinda kalmadan kendi dogrularima gore bir profil olusturma , kendime 'bunun ustesinden gelirsin' demeyi ben sahsen gecen sene sehir disinda universiteye gidip tek kaldigimda yasadim biraz olsun. Kisisel butun sorumluluklarimi hissetmistim hayattaki. Ama tabi ozguvenim hala yok malesef ki. Utangac , cekingen biriyim hala.

0|0
    0|0
    • ben okul da okumadım. lise terk bir bireyim kaba bir tabirle kafam çalışmıyor mu? övmek gibi algılama ama zehir gibi diye tabir edilen bir şekilde çalışıyor. üniversite okuyan mahalleden bir kız arkadasım var zaten tek arkdasım o sürekli der bana senin liseyi bitirememene üniversite okumadıgına bir türlü inanamıyorum kabullenemıyorum sendekı zeka bende olsa vs. vs. senınde dediğin gibi bize verilen yetenekleri biz keşfedemedik bu basık büyütülmeden dolayı. insan kendini bilir bende biliyorum kendimi ben bundan eminim ki okumadıgım halde uzmanı oldugum birkac konu var buna emınım çünkü birçok kez kendimi denedim ama bunu hiç insanlara göstermedim gösteremedim ve artık bu saatten sonra göstermek için şevkim hevesim bile kalmadı. ve hala dediğiniz gibi utangac çekingec kendi içinde herseye cevabı olan ama bir türlü içindekini dısarıya cıkaramayan biriyim..

• Teşekkür ederim :)

• rica ederim :)

Kızlar Ne Diyor 1

• Ne diyon sen ya 😄

0|0
    0|0
    • adapte oalrak okursan anlarsın

Erkekler Ne Diyor 2

• Kardeşim korktugun ne varsa üzerine yürü. Özgüven olayını ancak böyle halledersin.

0|0
    0|0
    • işte giemıyorum. aslında korkmak değil bendeki çekimserlik sanrım. msela birşey geçiyor aklımdan sonra zatn olumsuz oalcak dıyorum zaten beceremem dıyorum aslında becerebılıyorum u konda ınanıyorum kendıme ama dediğim gibi bu konuda yani böyle olmam konusunda ailemin payı çok büyük :/

• İnsanoğlu kafasına koyduğu herşeyi yapar. Ben yapabiliyorsam sen de yaparsın. Kimse kimseden üstün değil. Yapamam dediğin şeylerin üzerine git. Zaten kaybedecegin birşey yok. Yaptığın zaman kendine ozguvenin gelecektir.

• bilmem iyi arastırmak lazım bunu

0|0
    0|0
Yükleniyor...