Dinin bazı konularda araç olarak kullanılmasına olumlu bakıyor musunuz?

Eski dönemlerden beri din bazı durumlarda araç olarak kullanılmıştır. Firavunların, Tanrı Horus'un yeryüzündeki simgesi ve Güneş Tanrısı Ra'nın oğlu olarak kendini kabul ettirmesi, halkı üzerindeki deneyim gücünü artırmaya yönelik olduğu şeklinde açıklanır. Aynı şekilde Eski Türklerde ve Osmanlı Devleti'nde de yönetme hakkının kendisine Allah tarafından verildiği inancı, hükümdarların siyasi otoritesini korumasıyla ifade edilir. Özellikle mutlak monarşi ile yönetilen devletlerde buna benzer faaliyetlere girilmesi tamamen devletin bekasını koruma yönündedir. Günümüzde de kimi toplumlarda siyasi liderlerin dine vurgu yaparak kendi eylemlerinin doğru ve adil olduğu imasında bulunduğu görülmektedir.

• Dinin bu gibi durumlarda araç olarak kullanılmasında bir sakınca görmüyorum.
    20% (1)17% (1)18% (2)Oy Ver
  • Dinin bu gibi durumlarda araç olarak kullanılmasını sakıncalı görüyorum.
    80% (4)83% (5)82% (9)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Güncel.

1|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Çok iyi bir noktaya değindi.
    Tabiki doğru bulmuyorum asla !!

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Din Araç Olarak Kullanılmaz Din ve Siyaseti Birbirine Karıştıranlar ve Bunu Bilinçli Olarak Yapanlar Tarih Boyunca Örnekleri İle Günümüze Kadar Gelmiştir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• İnsanları en masum yönlerinden vurmak hoş değil. Din vicdani bir şeydir. Partilerin oy arttırmak için kullanması da hoş değil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• din araç olarak kullanılmaz

0|0
    0|0
  • Böyle insanlar hep olacak önemli olan halkın kendini kullandırtmaması oda eğitimle olur ancak

0|0
    0|0
Yükleniyor...