İyi ve kötü nesnel midir? Yoksa öznel midir?

Hadi bakalım azcık beyin yoralım...

0|0
22|7

En İyi Kız Görüşü

• Bence özneldir bana göre iyi olan sana göre kötüdür sana göre iyi olan bana göre kötüdür

0|1
    0|0
    • İyi ve kötü olduğunu idda ederken neye göre bunu söyleyebiliyo?

• Niye kızıyim ya seviyorum zaten felsefeyi doğru cevap mı şimdi 😄

• Evet desemde evet yasass

En İyi Erkek Görüşü

• Bir insana göre dilenciye para vermek ona yardımcı olduğu için 'İyi Bir Davranış' olarak algılanabilir.

Diğer bir insana göre ise onu bedava para kazanmaya daha da teşvik ettiği için 'Kötü bir davranış' olabilir..

Kısaca öznel

0|1
    0|0
    • Peki biraz daha düşünüp cevap yazmaya devam edermisin? :)

• O halde yazdıklarımızı dikkatli okumanı tavsiye ederim çünkü sorunun karşılığı olarak sana öznel olduğunu savundum

• Bende nesnel olma ihtimali var mı diye sordum

Kızlar Ne Diyor 21

• Nesnel bir hal almıştır. Kimse insan öldürmeye iyi diyemez ya da yalan söylemeye. Ahlaki değerler binlerce yıldır oluşmuş çünkü ama tabii bazı toplumlarda bazı kurallar iyiyken bazı toplumlarda kötüdür o ayrı.

1|0
    0|0
    • Hmm peki biraz daha düşünüp devam edermisin? :)

• @pembesüt insan öldüren birini öldürmek iyi sayılabilir. Sadece insan öldürmek değil. Farklı ikisi.

• + sana veriyorum

• İyi ve kötünün nesnel tanımları vardır , fakat bunu kişilere uyarlamak öznel bir sonuç doguracaktır. Kişilikler farklı olduğu gibi yargılar da farklıdır dolayısı ile özneldir

0|1
    0|0
  • Kötü derken? Huy ve davranışlarsa mesela dağınık olmak benim gibi biriyse bu hiç rahatsız olmam. Ama titiz biri benim hakkımda ne kadar kötü huylu! diyebilir. Ama adam öldürme, can yakma nesnel bence. Çünkü çok kötü bir insan bile ölmek istemez. Ya da canının yanmasını istemez. Tabi psikolojik bir rahatsızlığı varsa o zaman farklı.( mazoşist, sadist gibi. )

0|0
    0|0
    • Hmm cevap arada kalmış bir cevap sana tavsiyem cümleyi biraz daha b7yüt

• Sevindiğine sevindim bea bide bu yanlışlarını kabul etmeyenler ile ilgili ne düşünüyosun

• Yanlışlarını kabul etmeyerek yanlış yapıyorlar. Kabul etmeyerek farklı açılardan bakmayı reddediyorlar. Kabul etseler kendilerini geliştirebilirler ya da daha güçlü olurlar.

• özneldir

0|0
    0|0
  • Genel durumlar vardır iyi ve kötü olan onlara nesnel denilebilir. Ancak bireylere göre değişkenlik gösterdiği için bazı durumlar bunlar öznel iyi ve kötü olabilir. Diğer türlü ne tam öznel denilebilir ne de tam nesnel denilebilir. Çünkü iyi ve kötü evrendeki gelenek, din, dil, kültür vs göre şekillenmiştir.

0|0
    0|0
  • %90 öznel

0|0
    0|0
  • Iyi kotu kalbine duygularinla ve aklinda karar verebilirsin buna aci cekme diye birsey var biz esya deiliz maalesef

0|0
    0|0
    • Anlamadım ne demeye çalıştınız acaba

• Iyi kotu derken guzel cirkinden bahsetmiyorsun sanirsam iyi kotu tabi ki vardir duygularimizi harekete gecirir iyi yondeyse bu o kisi iyidir kotu yondeyse o kisi kotudur ama Şu an seni anladim dostum kusura bakma kotu biri duygularimizi iyi yondede harekete gecirebilir tam tersi de olabilir evet boyle bakarsak oznel gibi ama dur kotu biri sana iyi davranir ama adi ustunde kotu yani cogu kisiye kotu bu yuzden nesnel ve o kisi maalesef kotu 😢😆😆😉😅😑

• Peki cümle şahane olmuş cevapların için teşşekür ederim :)

• Öznel.

0|0
    0|0
  • Nereden baktığına bağlı olarak öznel

0|0
    0|0
  • Ayıp nesneldir. iyi ve kötü özneldir senin yararına dokunan başkasına zarar verdiğinde bu senin için iyi onun için kötü olur

0|0
    0|0
  • özneldir

0|0
    0|0
  • Özneldir. Bana iyi olan diğerine kötüdür belki.

0|0
    0|0
  • göreceli kavramlardır tamamen.

0|0
    0|0
    • Aaa inanmam

• bende sormuş oldum :D

hadi bir örnek vereyim doğadan; papatya masumdur ve masumluk iyi olarak kabul edilir genelde. papatyaları yiyen o güzelliği bozan ceylan kötüdür papatya açısından bakınca. aslan ceylanı yerken ceylan iyi olur aslan kötü ki aslan sadece hayatını ve neslini devam ettirmeye çalışıyor. aslan ölünce toprağa karışmaya başlayınca papatla kökleriyle özümser ve onu yer. döngüde her iyiyi kendinden bir kötüsü yer. ama en kötüyü en iyi yer. peki en iyi aslında en kötü müdür?

• Bu akıl bulandırıcı bir soru olmuş bence felsefeyi geçmiş filizofluğa yakın

• İkisinden de biraz döçdlçf

0|0
    0|0
  • Ahlak yasasının evrensel kıldığı iyilik ve kötülük vardır nesnel gibi görünür.

0|0
    0|0
  • İyi ve kotu göreceli kavramlardır. Kime gore iyi? Kime gore kotu? Yani özneldir.

0|0
    0|0
    • Yani nasıl benim kafam karıştı biraz aç cümleni

• Yani mesela bir kişi var diyelim bana gore kötüdür sana gore iyidir. Herkese gore değişir iyi ve kötü.

• Öznel

0|0
    0|0
  • %90 özneldir.

0|0
    0|0
  • Öznel

0|0
    0|0
    • Kime göre öznel kime göre nesnel biraz düşünüp yazarmıaın? :)

• Özneldir.

0|0
    0|0
  • Bu düşünce öznel olduğu için sorduğunuz soru da kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bence nesneldir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ozneldir

0|1
    0|0
    • Peki eden kime göre özneldir kime göre nesneldir?

• yasadiklari ve ogrendikleri sonucunda olusturmustur.. sonuc iyi olmustur bunu bir daha yaparim tercih ederim demistir.. sonuc kotu olmustur bunu bir daha yapmam tercih etmem demistir..

• Peki tercihler nasıl olmuştur?

• özneldir kişiden kişiye değişir

0|0
    0|0
  • bence nesneldir

0|0
    0|0
  • Öznel

0|0
    0|0
  • Nesnel diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • öznel

0|0
    0|0
    • neresi yanlış kardeşim iyi ve kötü özneli olmadan hiçbir şeydir. nesnel bir elle tuttuğun gördüğün şeylerdir iyi ve kötüyü tutup göremezin iyi ve kötü duygudur histir yani nesnel mesela kalem kalemin ne oldugunu bılıyorsun dımı goruyorsun yanı bıldıgın kalem elıne alırsın yazıp çizersin. senin sorun bir kere çok saçma olmuş yani bu 4. sınıf türkçe kitaplarında çıkan sorular

• Hmm düşüncene saygı duyuyorum ve cevapların için teşşekür ediyorum :)

Yükleniyor...