Duyup da anlamını bilmediğiniz kelime hangisi?

Hayatımızda mecazi kelimeler vardır. Bazıları bilindik ve bazılarını hiç duymamışızdır. Ben misal "bro" nun ne demek olduğunu bu sitede öğrendim, ya sizinki neydi?

0|0
16|5

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• "konjonktür." duyardım tv yorumcularından anlamını bilmezdim sonradan öğrensem de bir türlü kullanmayı beceremedim. eger bir gün tv ye cıkarsam yorumcu olarak bu kelimeyi kullanıcam içimde kaldı çünkü :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• spesifik :D hala tam bilmiyorum.

0|1
    0|0
    • Ozellikle demek yani mesela spesifik olarak bilmiyorum derken tam bilmiyorum ozellikle dusunmedim tarzinda

• Bende dun kım 500 bın ısterde tumturaklıyı duydum ve hala anlamını bılmıyorum

0|1
    0|0
    • UMTURAK
      (ﻃﻤﻄﺮﺍﻕ) i. (Fars. ṭumṭurāḳ; ses taklidi k.)
      1. Gösteriş, debdebe: Ekseri tezyîn-i elfâz eyleyen nâdândır / Zihniyâ çok bî-nevâ etmekte arz-ı tumturâk (Bayburtlu Zihni).
      2. edeb. Şiir veya nesirde kulağa hoş gelen, ses tonu yüksek olan tesirli kelimelere yer verme, anlamından çok söylenişi parlak olan kelimeleri seçip kullanma: Sözde nazîr olmaz bana ger âlem olsa bir yana / Pür-tumturâk u hoş-edâ ne Hâfız’am ne Muhteşem (Nef’î). Bu nutuk ilk satırından son satırına kadar her türlü tumturaktan, her türlü benlikten, her türlü hırstan ârî bir hitâbe idi (Yahyâ Kemal).

TUMTURAKLI
      sıf. (İfâde için) Anlamından çok kelimelerine özenilmiş, kulağa tesir eden kelimelerle özentili olarak yazılmış veya söylenmiş, gösterişli, tantanalı: Tumturaklı kasîdeler hâlâ kulağımda, halhalli nedîmeler hâlâ hayâlimdedir (Refik H. Karay). Pek kullanılmayan tâbirleri kırmızı kalemle çizer, yerine tumturaklı, izâfetli tâbirleri koyardım (Hâlide E. Adıvar). Filozof fıkra yazarları, eşe dosta meddahlı

• @BeygirliPrens hayır alakam yok

• O zaman cahil kal sen 😃

• Bro kardeş demek aslında Kanka değil.

0|1
    0|0
  • Ne demekmiş bro

0|1
    0|0
  • Brother muhtemelen ıngilizce merakı 😊

0|1
    0|0
  • Rastlamadım hiç