Sarsılmış bebek sendromu nedir? Fiziksel istismar ile ilgisi var mıdır?

Selam ks..
Kafa travmaları, fiziksel istismar olgularının %30'unda görülür sarsılmış bebek sendromuöEn önemli ölüm nedenidir.

Bir yasından küçük çocuklarda boyun kontrolü zayıf, kafa vucuda oransal daha büyük olduğu için, omuzdan tutularak yapılan şiddetli sarsmalarda beynin çeşitli bölgelerinde kanama olabilir. Yahut kanama olmaksızın gelişen hasara bağlı beyin ödemi gelişebilir.

İngilizcesi shaken baby syndrome. Yabancı dili olanlar araştırıp ek bilgi verebilir.

Çoçuklarınızı guvenmediğiniz kimseye emanet etmeyin.

Sevgiler.

2|3
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Dadılık sertifikasyona tabi olmalı. Önüne geçen herkes çocuk bakıcılığı yapmamalı.

2|0
    0|0
    • İyi fikir..

• Haha
      Bakalım söz vermeyim ama not alıyorum. fikir vermen buyuk incelik
      Teşekkür ederim: )

• Sağlık köşesi sana emanet 😄

En İyi Kız Görüşü

• Hastalığın tam adını unuttum ama bir çocuk tanımıştım çocukluğumda doğumda vakum muydu ne onunla doğmuş ve tam olarak normal bir çocuk gibi değildi çocuktum hala korkarım vakumlu doğumdan.

Cidden bebeğe dikkatli davranmalı.

Alakaya maydanoz ama annem de yeğenimde çok tembihlerdi kucakta iken '' belini de tut çocuğun '' diye bir bebek bilinçsiz tutuşla kötü bir olay yaşamış O' nun gençliğinde.
    Allah razı olsun bilgilendirme için

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• zaten bebek 6 aylık oluncaya kadar mutlaka kucağa alınırken veya kaldırılırken enseden tuttulması şarttır. Omuza yatırılsa bile yinede enseden baş tutulmalıdır.

1|0
    0|0
  • Yani genel Anlamda siddet gören çocukta oluyor oyle mi
    Cocuk Allah korusun ölecekse buna bir isim vermekte pek mantıklı degil bence.
    Dikkat etmek gerek hepsinden once

1|0
    0|0
    • Genel anlamda siddet degil beyin hasarı olmalı:)
      Tıbben böyle isimlendirilmiş.

• Yazar burdan mahoya gönderme yapmış..

1|1
    0|0
    • Haha
      Sözlünle paylaş lütfen mahom💕

• O benden fenadır çok biliyo böylr şeyleri. Çocuk yaptı mı bakmak ne kelime adeta sanat eseri yetiştirir. (Bazı konular hariç )

• Ahaha masallah:)

• güzel bilgi, teşekkürler.

1|1
    0|0
  • Önemli ve güzel bilgi

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...