Susmak da, yalandan sayılmaz mı?

"Yalan söylememek için sustum." denir. Peki buradaki susmak da karşıdaki kişiyi kandırmak olmuyor mu?

2|3
3|26

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Bir nevi

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• "Sükut ikrardan geliyor" sözüne ithafen diyeceğim ki susmak aslında bir şeyi onaylamaktır. Atalarımız tarih boyunca böyle kabul etmiş ve varsayılan değeri olarak kabul edilme, onama olarak varsayılmış.

Şimdi diyelim ki bir yerde zalimlik oluyor. Oradaki güçlü insanlar sustukları zaman ne oluyor? Zalimliğe tarafsız mı kalıyor? Hayır kalmıyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın modunda aslında zalimliği onaylıyor. Burada seçim yapması gerekirken sessiz kalmayı tercih ederek aslında tarafını belli ediyor.

Yani "yalan söylememek için sustum" aslında çok kolay bir cevaptır. Herkes tarafından bilinen susmanın onaylama olduğunu bir insan bu şekilde uydurmuş.

Örnekle biraz daha açıklayıcı olalım. Çok sevdiğimiz Nihat Hatipoğlu hocamız havuz kanalında paraları cebine dolduruyor ve saçma sapan sorular cevaplıyor. Fakat bir kere bile hırsızlıktan bahsetmiyor. Çünkü bazıları alıngan, bazıları üzülür. Onun yerine ne yapıyor susmayı tercih ediyor. Yani ortamda bir yolsuzluk var ama din adamı demiyor ki "yolsuzluk haramdır, yöneticiler yolsuzluk yapmamalı" onun yerine aslında "çok da şey yapmamak lazım, işim hazır, Allah cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin" diyor.

Ha bunların hesabı sorulmayacak mı? Sorulacak. Peki ne diyecek? "Yalan söylememek için sustum" Peki adama demezler mi "doğruyu söylmeemek için niye konuşmadın?" tabii burada Nihat iptal. Nihat iyi değil. Nihat gibi olmayın.

Siz sevgiyle kalın.

1|0
    0|0
  • Sayılır

1|0
    0|0
  • Sayilmaz

1|0
    0|0
  • Haksizliga susan dilsiz seytandir adam olun. Burda herkes atip tutuyor yolda birinin tacize ugradigini gorseler susup gecerler.

Yalan dolan dolap ulkesi olmus buralar.

1|0
    0|0
  • Yalanin bahanesi yoktur, susmak bile

1|0
    0|0
  • %50 diyebiliriz. Ne evet ne hayır :D

1|0
    0|0
  • Hayir olmuyor

1|0
    0|0
  • Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bende bildiği konuda susmakta aynı kefededir

1|0
    0|0
  • Haktan susan dilsiz şeytandır

1|0
    0|0
  • Her türlü gerçeği gizlemek yalandır sahtekarlıktir

1|0
    0|0
  • Kaçamak cevap.. Ama iyi bahane

0|1
    0|0
  • evet oluyor. ama iskan etmek kabullenmektir derim hep. karşımdaki sorularım karşısında susarsa doğru kabul ederim.

0|0
    0|0
  • Hayır olmuyor bence mantıklı

0|0
    0|0
  • Bence susmak sessiz kalmak kirildigini belli etme yontemi.

0|0
    0|0
  • Kurt kuzuyu yerken, tarafsız kalmak, kurdu tutmaktır

0|0
    0|0
  • aynen öyle.

0|0
    0|0
  • Sayılmaz

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Yalan zatne

0|0
    0|0
  • Bayanlar ı Zaman hep yalancı çünkü en çok bayanlar susuyor

0|0
    0|0
  • ya susmak zorundaysan?

0|0
    0|0
  • kesinlikle kandırmak

0|0
    0|0
  • susulması gereken yer var konuşulması gereken yer var
    söz gümüşse sükut altındır yerice

0|0
    0|0
  • En nihayetinde günaha girmedin

0|0
    0|0
  • Susmak Doğruyu söyleyemiyorum demektir.. oda yalan gibi bişey işte

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hayır sayılmaz. Olayı kabullenmek de sayılmaz. Toplumumuz bu yönde düşündüğü için için her şeyde bir üste çıkma, en son lafı söyleyen olma çabası gözlemliyorum zaten.

Susmak olgunluk seviyesini gösterir, bazen karşımızdakinin seviyesine inmek istemediğimizden bazen onu muhatap olarak görmediğimizden bazen karşımızdakini cezalandırarak yok saymak gerektiği için bazen ise akılsız insanlara cevap vermenin zaman kaybı olacağı düşüncesiyle susmak gerekir.

Kısaca susmak ya da susmamak bizimle muhatap olanın anlayabilme kapasitesi ile ilgili bir durumdur.

1|0
    0|0
  • Bence olmuyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...