Çok yıprandım ne yapmalıyım?

Gerçekten yaşıma göre dayanılması zor acılar yaşadım ve kalbim parçalandı yalnız yaşanmıyor ama kimseye güvenemiyorum artık paranoyak oldum her işte bir kötülük arıyorum sanki tüm insanlar benim kötülüğüm için var. Kaybettiğim güvenimi nasıl geri kazanabilirim?

0|2
4|15

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle yaşadıklarına iyi tarafından bakmaya çalışmanı öneririm. Tümü acıdan ibaret olsa bile. "Senden daha kötü durumda olanlara bakıp şükretme" olayına hiç girmeyeceğim, bu bakış açısından hoşlanmıyorum fazla. Başkalarına bakmadan da şükredebilmeli insan. Ama şu da var ki, acı şeyler yaşadım, psikolojisi insana yük olur. Yaşadıklarını bırakıp geçmezsen önüne engel olur, yeni diyaloglarında önüne önyargı, korku vs olarak çıkar. Kimse olmasa bile en başta kendi kendine yük olur yolunda. Bakış açısı bakışları da etkiler, negatif etkiyi karşıya aksettirir. Ki sendeki bu güvensizlik halini hisseden kişilerde de sana karşı bir güvensizlik oluşabilir haliyle. Daha en başta bir güvensizlik paradoksu oluşur. Zaten güven de karşılıklı olursa ancak o zaman sağlıklı bir diyalog olabilir.

Peki güven nasıl geri kazanılabilir..
    Güven öncelikle tevekküle dayanmalıdır benim kıstasıma göre.
    "Elden gelen" noktasında kendisine güveni kazanmalıdır ilk önce insan. Tüm bu çerçevenin üzerinde de, kendisi doğru oldukça "hayırlı olan" ile karşılaştıracağı konusunda da Allah'a güvenmelidir. Doğru olanla, demiyorum özellikle. Çünkü bazen yolumuz "doğru olan"a varmadan önce "hayırlı olan"a bir uğrayıp sınav olabilir, acıyı tecrübe edebilir. Allah da bu yolla şahsımızı "hayırlı olan"dan "doğru olan"a böyle çevirecektir belki, kim bilir. Güvenimizi sınava tabi tutuyordur. Biz güvenimizi ararken asıl güven sınavını kaybeden bizizdir belki.

Ve güvendiğimiz yerden yaralanma konusunda da temkinli bir güvenmeyi tavsiye ediyorum. Çünkü kusurlu bir dünyada kusursuz bir güven en başta bir kusurdur. Nefis her an hepimizle uğraşır, nasip de bazen elde olmayan olumsuz sebepler doğurabilir. Bu minvalde kusursuz bir güvenle dayanacağımız dostumuzun bize zararının dokunması için hiçbir şey yapmasa bile çekilmesi yeter, bizim düşüp yaralanmamız için. Ama "güvenli" bir mesafeden yan yana yürümek öyle mi?

0|0
    0|0
    • Hem yük olmaz insan, hem düşene bir yardımlık mesafe olur, hem gitmek isteyene bir nefeslik mesafe, hem de zarar görme durumunda kaçacak kadarlık bir mesafe olur. Sorumluluk da güven de eşit olur. Eşit olmak da eş olmaktan türemez mi zaten. En başta güvenlerin eş olmasıyla da başlar gider zaten mevzu. Demem o ki olması gerekenden çok fazla ya da çok az olan güven sorun olur en başta. Beklentiyi doğru ayarlamak gerekir.

Bazen açıklamalar da duygularımız gibi çetrefilli olabiliyor, mazur görün.
      Konu böyle uzar gider, biz "hayırlısı ile" kapatalım mevzuyu.

Selametle...

• teşekkür ederim

En İyi Kız Görüşü

• Motivasyon parcami sana hediye edeyim.

https://youtu.be/wQ8fmaktalg

1|1
    0|0
    • teşekkür ederim çok güzel

• Mutlaka parcayi son ses dinlerken bagirarak eslik etmelisin. Tebessum esliginde hafif gozler dolar lakin bir sure soyledikten sonra -cok dogru... modunda basini sallarken bulacaksin kendini. Unutma bu dunyada senden degerli hic bsey yok ve hic kimse senin kendine verebileceginden faa kotulugu sana yapamaz.

Rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 14

• O'na dua ederek. Karşına hayırlı ve düzgün insanlar çıkarmasını isteyerek. Verecek olan O ve O'nun kudreti sonsuz ne de olsa.

0|0
    0|0
  • İyi insanlarla çevrili değilsin o zaman sen

0|0
    0|0
  • sana yeniden guven kazandiracak birine ihtiyacin var.. inşallah bulursun onu..

0|0
    0|0
  • bana ulaşabilirseniz yazın konuşalım.

0|0
    0|0
  • kaybetiğin güveni malesef deneyerek kazanacaksın ama fazla kaptırmadan sadece konuşarak...

0|0
    0|0
  • kime sığınıcağını iyi biliyosun aslında

0|0
    0|0
  • Soğuk suyla duş al klimalı odada yat knk hcbsyn kalmaz

0|0
    0|0
  • Kıyamam sana.

0|0
    0|0
  • Yaşayarak

0|0
    0|0

5 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• kazanma. biri senin için o işi yapacaktır ilerde sevdiğin kişi o işi halledeer emin ol

0|0
    0|0
  • alma gerek yok buna

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...