Eşcinselliğe bakış açınız nedir?

Sizce hastalık mıdır, doğal bir durum mudur?

• Doğal bir durumdur
    37% (158)22% (91)30% (249)Oy Ver
  • Hastalıktır, tedavi edilmelidir
    31% (129)51% (213)41% (342)Oy Ver
  • Tercihtir
    32% (135)27% (117)29% (252)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

4|6
131|179

En İyi Erkek Görüşü

• Buradaki zeka seviyesi şıklarda ortaya çıkmış :D

6|4
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İnanamıyorum şıklardaki orana ya. Tabii ki doğuştan gelen normal bir durum. Ne yazık kı toplumumuzun bu konuda öğrenecek daha çok şeyi var.

4|2
    0|0
    • Kisilik bozuklugu bir hastaliktir.
      Dolayisiyla erkek dogup kendini kadin gibi hisseden bir cocuk, eşcinsellik şuculuk buculuk bilmeyecegi ve tercihinde akli yetileri ehliyeti de derler buna, tam yerinde olamadigi icin bir kararda da bulunsmaz ve bu bir tercih degil kisilik bozuklugu olarak bas gosterir.

Ayrica yetiskin olan icin ise bu tercih cinsel heveslerin baskin cikan hallerin etkisiyle ruhun ve vucudun egilimidir ve bu da kişi yetişkin olsa dahi tedavi edilecek bir rahatsizliktir.

Erkekler Ne Diyor 178

• Biraz uzun yazmak ve açıklamak lazım ama sonra artık, genel olarak kumruşahinin söylediklerine katılıyorum.
    Eşcinsellik doğal mıdır? evet doğaldır. Doğada gözleyebileceğiniz, doğaya özgü bir durumdur. İnsanlar dışında diğer memelilerde de görebilirsiniz.

Burada bir nüans var ama, önemli bir nüans. Hem savunan hem de karşı olan gerzeklerle (her argümanın iki uç tarafında çokça bulunurlar malesef) tartışmamak adına nokta koyuyorum. Sonra konuşuruz :D

3|3
    0|0
  • Homofobi tedavi edilemez bir hastalıktır eşcinsellik doğal bir durumdur nerden biliyorum çünkü 7 yaşından beri biliyorum kendimi.

5|2
    0|0
  • Saygı duyuyorum herkese.

5|2
    0|0
  • Doğal bir durum mu? "Hastalıktır; tedavi edilmelidir" ve "Tercihtir". Hastalıklar, tedavisi olasılıksız olduğu müddetçe ne kadar hastalık? "Doğal bir durum" diye bir şey olamaz çünkü insanların %99'u bayağı bayağı psikosomatik hastalıklardan ille de birilerine tutulacak şekilde kötü çocukluk ve bebeklik geçirmişlerdir; o hâlde nasıl "tercih" olabilir? Kuzenimle ben aynı genetiklere, hatta kardeşim ile ben de daha benzer genetik kodlamaya sahibiz fakat birbirimizden çok ıraktır zihniyetlerimizin özetleri ve zihinlerimiz benzerliklerimiz bakımından. Yetiştirilme tarzımıza bakılırsa, aynı tür şeylere farklı olaylarda aynı tepkileri veriyorduk, mesela o bugün diş ağrısından hastaneye gittiğinden narkoz verilirken bayılmış... Bende de iğne gördüm mü, kafa gitme olayı denene şeyden var, onun enjeksiyonlarında hissettiği unutma ve dehşete düşme unutulmuş anıları nelerdir bilmilyorum ama aşağı yukarı benimkinin kopyasıdır. Peki biri eş cinsel, öteki heteroseksüel olan kardeşler, hatta ikizler, yok mu? Var ama "aynı olaylarda/olgularda (eş cinsellik bir olgudur, olay denilemez)" değil, "aynı tür şeylerde" atalet vardır, yani, Türkçesi olmadığı için "tepkisellik vardır" demeliyim. Bu bilincin haricine itilmiş kişilik örüntüsü parçacıkları, tahlilî olan "saf şahsiyet"imizinden daha tez davranılar ve çözümlemeli düşünmekten eser yoktur, hükmedilemez komutlardır. Eş cinsellik (deyimim doğru ise "türevleri" de), bir komut değil; o bir olgudur, yani olay gibi. Komut, 20 yıl evvelde kalmış bir başlangıç ve tedavi edilemez. Tedavi edilseydi, R. Plotnik'in üniversitelerin psikoloji bölümlerinde ders kitabı olarak kullanılan kitabında kendi iğne fobisinin deneyimini bir başarılı bir tedaviye kavuşturması başarılı olurdu ve ben de kafa gitmezdi iğne vd. görünce. Bir "hastalık" nedeniyle başladı fakat tedavisiz olduğu için ve zararlı olmadığı için hastalık değil, karakter meselesi. YouTube şöhret Stef SANJATI'ya göz atın; ben de psikolojik orijinli nevrotik bile olmayışımı seviyorum.

1|1
    0|0
  • EŞCİNSELLİK
    Erkeğin ve kadının kendi cinsinden kişilerle cinsel ilişki kurmak eğilimi ve eylemidir. Hatta kimi toplumlarda artık eşcinsel evlenmelere bile izin verilerek bu konu bir sorun olmaktan çıkarılmak istenmektedir. Eşcinsel eğilim ve eylemlerinden çok acı çeken, sıkıntı duyan kişilere psikologlar yardımcı olmaktadırlar. Kendi benliği içinde uzlaşmış, eşcinselliğe uyum yapmış bir kişinin normalde psikolojik yardıma ihtiyacı yoktur. Eşcinsellik ya açık ya da gizli eşcinsellik şeklinde görülmektedir. Açık eşcinsellikte kişi eşcinsel duygu ve dürtülerinin farkındadır. Bu duygu ve dürtülerin doyurulmasını ister ve uygun eş bulunca cinsel eylemi olur. Bu eylem kendisine haz verir. Bütün eylemlerinin bilincindedir ve cinsel yöneliminin nesnesi bellidir. Bir başka deyişle eşcinsel dürtü, duygu ve davranışlar benliği ile uyumludur. Bu tür eşcinsellik çocuklukta yerleşen bir kimlik sapmasıdır. Çocuklukta ve ergenlikte bilinçli nitelik kazanan eşcinsel dürtü ve eğilimler ve belli deneyimler çok kişinin yaşamında olabilir. Bunlar genellikle açık eşcinselliğin kişilikte yerleşmesine yol açacak denli güçlü değildir. Ergenlik ve delikanlılık döneminde yavaş yavaş sönerler. Bu tür deneyimler genel olarak bir sorun olmazlar. Böyle bir durumda eşcinsellik söz konusu değildir. Gizli eşcinsellikte ise kişi eşcinsel dürtü ve eğilimlerinin bilincinde değildir. Bu durumda kişi bir çatışma içindedir. Bir yanda bilinç dışı yasak ve kabul edilmeyen dürtü ve eğilimleri yaşarken öbür yanda benliği bunları bilinçten uzak tutma savaşı vermektedir. Bu durumda kişi savunma mekanizmaları kullanır. Örneğin, aşırı erkeklik çabaları, aşırı eşcinsellik düşmanlığı görülebilir.
    TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ

0|3
    0|0
  • Eşcinsel olanlar:
    Genelde pxrno film izleyip küçük yaşlarda bu pisliğe bulaşarak islam gücü zayıf olan müşriklerin işidir.
    Allah yardım etsin.

3|3
    1|1
  • Şahsen doğal bir durum olduğunu düşünüyorum ancak merak ve tercih de etkili olabiliyor...

2|0
    0|0
  • Doğal bir durumdur. bana iş atmadikca sorun yok

2|1
    0|0
  • bu hastalıkdır düşüncesi 1980 senelerinde amerikada ortaya çıkan bir durum hastalık tedavi etmeliyiz eş cinselleri toplayıp elektrik ilaç verip vb işkence sayılcak şeylerle insanları tedavi etmeyi çalıştılar fakat başarılı olamadılar bence doğal bir durum olma ihtimali yüksek

1|0
    0|0
  • Bize hasta diyenler asıl hastalar onlar dır akıl hastanesine yatırmak lazım onlari 😂ben escnslm ilk okulda farkttim ben kendimi

2|2
    0|0
  • renk korlugude dogustan geliyor ama hastalik olarak gozukuyor 😎😎

1|4
    2|0
  • B şıkkı diyen arkadaşlara bir hatırlatma: Tamam bu bir hastalık ABD başta olma üzere çoğu devlet bunu düzeltmek istemelerine rağmen bir gram yol katedememişlerdir genetiktir kalıtsaldır tedavisi yoktur. Eşcinsel hayvanlar dahi görebilirsiniz saygı duymanız gerekir.
    Not: Eşcinsel değilim.

1|0
    0|0
  • Doğal bir durum değil ama anormal bir durumda diyemeyiz. Tercihe girmiyor. Hımm du bakayım ben heteroseksüelim ama biseksüelliği tercih edeyim demez insan. Hoş iki türü var biri sırf cinselliği düşünen diğerleri gerçekten duygusal olanlar. Biseksüeller için hangisi denir belli. Sonuç seks odaklı, zevk alma odaklı. Ortada hoşlantı yok. Gay ler için ise cinselliği çok seven var ya da duygusal olup gerçekten aşık olan var. Enteresan duygular tabi biz anlayamayız. Onlar hormonlarının kurbanları. Kesin hormonlarda bir dengesizlik var yoksa yetiştirilme tarzı ya da zamanında başından geçen kötü olaylar yüzünden insan gay olmaz. Ben inanmıyorum yani. Değişik bir kimyaları var yani...

0|0
    0|0
  • Hastalik diyen herkes sacmaliyor. Oyle bir bulgunun tanesi dahi yok.

Sahsen kimin kimi miktigi beni ilgilendirmiyor.

0|0
    0|0
  • İnsanların tercihleri hastalık mı yoksa bir yaşam tarzı mı bunu yaşayan insan karar verir ona göre peşine düşer. Bana zararları yok hayatlarını istedikleri gibi yaşayabilirler.

1|0
    0|0
  • kimin ne düşündüğü önemli değil bilimsel olarak gayet doğal bir durum.

2|0
    0|0
  • Fizyolojik, hormonal bir durumun tercihle bütünleşmiş hali. Heterolarda da durum aynı.

1|0
    0|0
  • Hem doğal hem tercih.

1|0
    0|0
  • Sapıklık, Azgınlık ve Ahlaksızlıktır.

1|0
    1|0
  • doğal diyen andavallar madem doğal bir şey neden her iki cinstede aynı özellikler yok niye bir kadın bir kadından bir erkek bir erkekten hamile kalamıyor Yaratılışın bir düzeni var sapkınlıklarınıza kulp takmayı bırakın artık Yarın bu zihniyetin sabi sübyana salça olanlara doğal demesinin önüne geçek hiç bir şey göremiyorum ne kadar meraklısınız birbirinizn b.. lu g.. nü şey yapmaya kadınlarda aynı keza

1|0
    0|0
  • Tercihtir.. Zira bunun hakkında bir ayet var

Hani Lut da kavmine şöyle demişti: "Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? (7/80)

"Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz." (7/81)

0|0
    0|0
  • Doğal bir durumdur.

1|0
    0|0
  • Doğal bir durum

1|0
    0|0
  • Biz kimiz ki baskasinin tercihini yargilayabilelim☺

1|0
    0|0
  • Bilimsel olarak %100 doğal bir durum.

İnsanların düşünceleri beni ilgilendirmez :)

1|0
    0|0
  • Bakış açım yok ya bana zararı yok ise istediğini yapabilir herkes

1|0
    0|0
  • Benim oraya doğru bir bakış açım yok.

1|0
    0|0
  • Çok doğal birşey ve gün içerisinde en çok sohbet ettiğim insanlardan biri eşcinsel. Hastalık değildir fakat homofobi bir hastalıktır.

1|0
    0|0
  • Grip olanlar bile hastanelere koştururken "Ben eşcinsel olduğum için hastayım, tedavi olmak istiyorum diyen insan görmedim" açıkçası.

1|0
    0|0
  • İticiler

1|2
    1|1
  • Erkekler Devam
    148

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 130

• Dünya tıp otoritelerinin üzerinde ittifakla hem fikir olduğu görüş eşcinselliğin ne tedavi edilmesi gereken bir hastalık ne de bir cinsel tercih olduğu yönündedir.
    Eşcinsellik sadece bir cinsel yönelimdir.

Günümüzde hala birilerinin bu soruyu sorması bir garabet, daha fenası bazılarının hastalık sanması ve bazılarının da cinsel tercih sanmasıdır.

Keşke okullarda en azından temel cinsel bilgiler dersi olsa da bu cehaletimizden kurtulabilsek. :(

11|4
    0|0
    • Sizinle aynı fikirdeyim, fakat konuyla ilgili insanların genel görüşlerini merak ettiğim için açtım soruyu.
      Günün sorusu yaptırmak istiyorum olursa :)

• Sert elestirinizi bir tarafa bırakıp konunun her insanin kendi perspektifine göre kabul göreceğini anlamanizi istiyorum.
      Bu hususta konu insanlarin sagligi ve insanlığın ahlakidir. Ahlak dediğimiz kavramda toleransa gelmez.
      Yorumlarda tercih meselesi oldugu hayattan tam zevk almak icin escinsellik dogaldir gibi yaklasimlarda bulunanlar benim! Inancima ters düştükleri için ayni şıkkı isaretlememiz mumkun degildir.
      Burada bilimsel olarak kanitlanmamis bir konu hakkında konusurken ( ki bilim bile bugun a dedigine yarin b diyebilir) bilimsel olarak kabul edilmistir gibi iddialarla bilimi alet etmeyelim.

• @YsF-20 Peki. Anladım. Bilimi alet etmeyelim, inançları alet edelim diyorsun. Bu da bir bakış açısı tabi ki.
      Ancak şu var ki inanç statik, bilim ise (senin de çok doğru bir şekilde belirttiğin gibi) dinamiktir. Yani her an yeni bulgu ve keşiflere açıktır.
      Öyle olmasaydı bu gün "inanç" gereği milyarlarca insan tarafından dünyanın hala tepsi gibi düz olduğu iddia ediliyor olurdu.
      Bilim insanın yolunu aydınlatan bir ışıktır. Bu açıdan da evet en iyi alettir.

• Doğaldır ✌ severim onları tabi bende nir eşcinsel birey olarak 😁

2|4
    0|0
  • Doğal dedim 😂

3|1
    0|0
  • Tamamen dogal bir durumdur. İnsanlar heteroseksuel ve homoseksuel olarak doga biliyo. bir de aseksuellik var ama onu arastirmadim diye bir sey soyleyemeyecegim. escinselliginse dogal oldugu bilim tarafindan kanitlanmis bir sey. Zaten dogada da var (hayvanlarda). Onlar da mi tercih ediyo? Yani iki gozle dogmak ne kadar dogalsa homoseksuel olmak da o kadar dogal. Sadece cogunluk hetero oldugu icin boyle tatsiz durumlar yasaniyo. bir ulke dusunun, insanlarin 80%-i homoseksuel. Ama siz hetero. Onlar tarafindan garipsenirsiniz. Oysa ki bu cok dogal. İnanin, homoseksuellerin durumu farksiz degil.

1|1
    0|0
  • Doğal olduğunu düşünüyorum.
    Tercih olsaydı bunu seçmezdim.

1|2
    0|0
    • bir söz vardı. Tek cinsiyetten hoşlanmak hayattan yarım zevk almak gibidir diye. Niye tercih olmasın ki?

• O malesef öyle bir durum şu anki toplumumuzda aynı sıkıntıları ben de çekiyorum çevreme açılamadım daha

• Sen nasıl bir kız olarak erkeklerden hoşlanıyor ve bunu değiştirmek aklının ucundan bile geçmiyorsa, bir kız olarak aynı şekilde kendi hemcinslerinden hoşlanan bir kız da bunu değiştirmek istemez. İsterse tek sebebi toplumun baskısı olacaktır. Toplumu s*keyim kısaca bırakın kim kimi seviyorsa sevsin.

1|0
    0|0
  • Doğal bir durumdur heteroseksüellik gibi.

1|1
    0|0
  • Ben her zaman lgbt üyelerine karşı sevgi ve saygı duyuyorum insanların bu konudaki ön yargıları çok saçma lgbt üyeleri özgür olmak istiyorlar ön yargıları olan aptal insanlar yüzünden oldukları kişilikleri saklamak ya da intihar etmek zorunda kalanlar oluyor bu bir seçim değildir doğuştan olan bir şey ve her insanda olmayabilir ben lgbt üyesi değilim fakat bir sürü eşcinsel arkadaşlarım filan oldu ve çoğunun istediği tek şey biraz sevgi ve anlayış onlara iğrenç hastalıklı varlıklar olarak bakmayın lütfen

1|0
    0|0
  • Karşı cinsinizdeki birine aşık cinsinizdekio kişiye aşık olmayı sizmi seçiyorsunuz? Hayır aşk bu olabiliyor ve yapabilecğiniz hiçbir şey yoktur. Eş cinsellerin farkı ne onlarda bunu seçemeyiyır. veya bisexlerin kendi istediği içinmi bn hemcinsimide severim nolmuş diyor. dışlanmak çokmu hoşumuza gidiyor? Biz böyleyiz böyle doğduk ve değişemiyoruz duygularımız hep kalıyor sadece ilişkilerden kaçabiliriz aşık olduğumuz hemcinsimize bunu söleyemeyip içimizde yok olmasını bekliyoruz. Bide sizlerin lanetleme durumları var. Bizi lanetlemeniz bizden iğrenmeniz iğrenç. Din lanetliyor diyorsunuz ya haklısınız din bunu kabul etmiyor ve bu bizim sınavımız. Bizi bunla sınıyır Allah. sizde bu sınavı zorlaştırmayın.

1|0
    0|0
  • Hastalık olduğunu düşünüyorum sanırım.

1|3
    0|1
  • İnsanın tercihen, bugün de hemcinslerimden hoşlanayım demesi mantık dışıdır. Tercihtir diyenler yanılıyorsunuz

Hastalık olabilmesi için kendi vücudunda ya da çevreyle uyumsuzluk oluşturacak bir ketlenme, aksaklık olması gerekir ve tedavi aranır. Hastalık diyenler de yanılıyor.

Eşcinsellik bence doğal olarak ortaya çıkan bir durumdur, eğilimdir. "Yönelip yönelmemek" kişinin "tercihine"kalmıştır.

1|0
    0|0
  • Doğaldır

1|2
    0|0
  • Ne tercih ne hastalık, doğuştan gelen bir durum

2|1
    0|0
  • doğal ya olabilir hormonal bir şey bu

1|0
    0|0
  • homofobik değilim. severim. doğal bir şey olduğunu düşünüyorum. #lovewins :)

1|0
    0|0
  • Hastalik olmadigi yillar once literature gecti.

1|0
    0|0
    • İnsanların nedn özel bir cinsel yönelim geliştirdği konusnda bilim adamlarınn ortak bir görüşü yoktr

• Tamam hastalik olmadığı hangi literaturde yer aliyor bir gösterir misin kaynagini.
      Viki dediğin yerde mevcut açıklama hastalik olup olmadığına bir aciklik getirmemis.

• Ayrıca hayırlı sabahlar

• Saygı duyarım

1|0
    0|0
  • Doğal bir eğilimdir yüzyıllardır var olan

1|0
    0|0
  • Doğal bir durum, hastalık değil tedavi edilecek bişey yok, kişi kendi tercih edip seçmez bunu. Biz ne kadar normalsek onlarda o kadar normal

1|0
    0|0
  • Hastalık ve tedavisi yoktur

2|0
    0|0
  • buna hastalık diyenlerin bir bok bilmemesi gerçeği.

1|0
    0|0
  • Herkesin kendi tercihidir

1|0
    0|0
  • Dogal bir durum asil pedofili zoofili olanlara dikkat

1|0
    0|0
  • o bir hastalık değil. yanına giden doktorlarda para için duruyor. cinsel tercihin hastalığı olmaz cahiller

1|0
    0|0
  • Hastaliktir ve tedavi edilmelidir. ama herhalde aetik bunun yayginlasmasinin nedeni ozenti.

1|0
    0|1
  • Bence cinsel yönelimdir

1|0
    0|0
  • Hormonlarla alakalı bence. Günümüzde teknolojiyle birlikte özenti durumuda var tabii ama kesinlikle hormonal. Herkesin kendi tercihi. Bir bayan erkek gibi hissedip cinsiyet değiştirice şakşaklayan toplum maalesef kadın gibi hisseden erkeği recm ediyor.

0|1
    0|0
  • Dogal bir durumdur

1|0
    0|0
  • genlerden kaynaklı bir yönelim olduğu kanıtlandı. daha ne konuşuyor bu insanlar hastalık diye? asıl hasta olan sizsiniz!

1|0
    0|0
  • tercih

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    100

4 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...